Работа в чужбина по специалността

Re: Работа в чужбина по специалността

Мнениеот minavasht » 29 Мар 2011, 09:34

police39561 написа:Колега minavasht, USA е една бяла държава с върховенство на закона и държавна защита на ораните прилагаци и опазващи същия, моята родина България, която много обичам не искам да бъда разбиран погрешно е бананова република от третия свят, където царства безаконие, корупция и е управлявана от "мафия" или както е известно по цял "мафия" е срастване на организираната престъпност със съдебната, изпълнителната и законодателната власт! Има обаче наивници като нас които работят в полицията, защото в другите правораздавателни и правоприлагащи органи ме съм видял такива, които им се иска и си мислят, че в крайна сметка тук ще дойде и време в което ще има върховенство на закона и вършейки си работата ние по някакъв начин допринасяме за това, за съжаление ние сме най ниско стоящата част от правораздавателната и правоприлагаща система и лесно нашия труд и усилия са напразни, като това явно ни се демонстрира от институциите от съдебалната, а извинявам се съдебната система!!!
Като истински балканци обаче, ние продължаваме да се опитваме да внесем ред в хаоса, но с всеки изминал ден само се изхабяваме!!!
Относно това не може ли да се приложи американската система у нас, моето скромно мнение, че не е необходимо да се откриваме на ново "топлата вода", ние не сме USA и никога няма да бъдем това е една огромна държава напревена от хора с различно и сводолюбиво мислене, нудобно за английския крал през 18 век, работещи модели е имало у нас, но както казах по горе "рибата се вмирисва" от към главата, за да има закон и същия да се спазва е ноебходима държавна воля, изразяваща се в едно просто нещо, осигуряване на възможност на правоприлагащите органи да си вършат работа, като им се осигурят условия материални и законови за това и не намеса в работата им!!! Не искам да изглеждам черноглед просто съм реалист и прекален оптимист, че по някое време големите играчи разпределящи едни пари рано или късно ще имат нуждата от законост, за да си запазят заграбеното!!!

За съжаление май е така, говорих с няколко полицая тук, и каквото видях го потвърждава - не само управляващите, населението също не иска да се променят нещата. Всеки мрънка че полицията е слаба, ама после доволно обяснява че познава "цялата полиция" на града и няма проблеми, защото като минел на червено/карал бързо/изпреварвал непозволено, го пускали, защото били приятели и пиели всяка седммица заедно, или пък давал по 50-на лева и не го закачали и си джиткал. Или пък карал еди-какво си и затова спирал навсякъде и се карал на полицай, който му направил забележка, после се оплаквал на началника и полицая му се извинявал.
Т.е. законите да се спазват, но от другите, аз щото познавам тоя или оня или защото имам пари ще си правя каквото искам.
Оттам нататък вече населението не иска силна полиция, няма подкрепа за вашите искания за по-ясни и нормални правила, средства (3л бензин за смяна няма как да стигнат за каквото и да е) и прочие неща необходими за нормална работа.
Може би са започнали нещата от преди, много хора не харесваха милицията и после никой не подкрепяше полицията и каквито и ограничения да и се поставяха бяха за "общото благо", може би затова че отпреди "нашите хора" бяха защитени и привилегировани и сега просто други са "нашите" и това е насаждано като факт от живота в продължение на 60 години - не знам, но е така и се приема за нормално.
Едно време на евреите им е трябвало да се скитат из пустинята 40 години, докато и последните роби измрат, ама не виждам младите тук да се раждат по-свободолюбиви.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот BatRambo » 30 Мар 2011, 08:08

kkarakashev написа:BatRambo дано това те накара да се усмихнеш ;)

п.с. Съжалявам, че не го доискусурих до край :(

:D Откъде го изровихте това нещо, направо почвам да се изчервявам... :mrgreen:

Успех и добро настроение,

Стефан
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот BatRambo » 30 Мар 2011, 08:15

minavasht написа:
police39561 написа:Колега minavasht, USA е една бяла държава с върховенство на закона и държавна защита на ораните прилагаци и опазващи същия, моята родина България, която много обичам не искам да бъда разбиран погрешно е бананова република от третия свят, където царства безаконие, корупция и е управлявана от "мафия" или както е известно по цял "мафия" е срастване на организираната престъпност със съдебната, изпълнителната и законодателната власт! Има обаче наивници като нас които работят в полицията, защото в другите правораздавателни и правоприлагащи органи ме съм видял такива, които им се иска и си мислят, че в крайна сметка тук ще дойде и време в което ще има върховенство на закона и вършейки си работата ние по някакъв начин допринасяме за това, за съжаление ние сме най ниско стоящата част от правораздавателната и правоприлагаща система и лесно нашия труд и усилия са напразни, като това явно ни се демонстрира от институциите от съдебалната, а извинявам се съдебната система!!!
Като истински балканци обаче, ние продължаваме да се опитваме да внесем ред в хаоса, но с всеки изминал ден само се изхабяваме!!!
Относно това не може ли да се приложи американската система у нас, моето скромно мнение, че не е необходимо да се откриваме на ново "топлата вода", ние не сме USA и никога няма да бъдем това е една огромна държава напревена от хора с различно и сводолюбиво мислене, нудобно за английския крал през 18 век, работещи модели е имало у нас, но както казах по горе "рибата се вмирисва" от към главата, за да има закон и същия да се спазва е ноебходима държавна воля, изразяваща се в едно просто нещо, осигуряване на възможност на правоприлагащите органи да си вършат работа, като им се осигурят условия материални и законови за това и не намеса в работата им!!! Не искам да изглеждам черноглед просто съм реалист и прекален оптимист, че по някое време големите играчи разпределящи едни пари рано или късно ще имат нуждата от законост, за да си запазят заграбеното!!!

За съжаление май е така, говорих с няколко полицая тук, и каквото видях го потвърждава - не само управляващите, населението също не иска да се променят нещата. Всеки мрънка че полицията е слаба, ама после доволно обяснява че познава "цялата полиция" на града и няма проблеми, защото като минел на червено/карал бързо/изпреварвал непозволено, го пускали, защото били приятели и пиели всяка седммица заедно, или пък давал по 50-на лева и не го закачали и си джиткал. Или пък карал еди-какво си и затова спирал навсякъде и се карал на полицай, който му направил забележка, после се оплаквал на началника и полицая му се извинявал.
Т.е. законите да се спазват, но от другите, аз щото познавам тоя или оня или защото имам пари ще си правя каквото искам.
Оттам нататък вече населението не иска силна полиция, няма подкрепа за вашите искания за по-ясни и нормални правила, средства (3л бензин за смяна няма как да стигнат за каквото и да е) и прочие неща необходими за нормална работа.
Може би са започнали нещата от преди, много хора не харесваха милицията и после никой не подкрепяше полицията и каквито и ограничения да и се поставяха бяха за "общото благо", може би затова че отпреди "нашите хора" бяха защитени и привилегировани и сега просто други са "нашите" и това е насаждано като факт от живота в продължение на 60 години - не знам, но е така и се приема за нормално.
Едно време на евреите им е трябвало да се скитат из пустинята 40 години, докато и последните роби измрат, ама не виждам младите тук да се раждат по-свободолюбиви.

-----------------------
;)! Имало едно време...В това място- Отрезвителя(ОПР), на Гребната База в Пловдив беше и основната тренировъчна база на Пловдивскиа Взвод за Бързи деиствия на СПООР, т. нар. "барети", където служих с прекрасни и отдадени на професията хора...Остават добрите спомени.

А че деиствителността понякога наистина е гротескна- то ще отнеме и "време и средства", както е казал народа...

Успех,

Бат Рамбо
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот kkarakashev » 30 Мар 2011, 17:05

BatRambo написа: ;)! Имало едно време...В това място- Отрезвителя(ОПР), на Гребната База в Пловдив беше и основната тренировъчна база на Пловдивскиа Взвод за Бързи деиствия на СПООР, т. нар. "барети", където служих с прекрасни и отдадени на професията хора...Остават добрите спомени.

А че деиствителността понякога наистина е гротескна- то ще отнеме и "време и средства", както е казал народа...

Успех,

Бат Рамбо

То пак си го има само , май е единственото в Пловдив. Поне СОП-а си тренират там по цял ден ;)
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот BatRambo » 31 Май 2011, 02:22

Братлета, много тичане напред назад, па и не съм от особено активните по форума...След 25-ти Юни сме в БГ за месец с фамилията!
Основно ще сме по Пловдив и София, с естествен отскок до Черното море, че нещо ми писна от служба в последно време...

:P Привет!
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот police39561 » 31 Май 2011, 18:26

Добре дошъл на кораба майка Бат Рамбо и приятно изкарване, то ние работата няма да я свършим, ще я има и след нас. :lol:
police39561

Мнениеот belyata » 14 Юли 2011, 08:15

Бивш командос от Пловдив лови бандити в САЩ
Сряда, 13-ти Юли 2011, автор: Блага Георгиева
Изображение
Стефан Пенчолов е първият български полицай, който вече 10 години работи като пазител на реда в САЩ.
Изображение
Съпругата на Стефан Иванка и дъщеря им Атина.
Снимки: Личен архив

1990 г. Млад командос от поделение на баретите в Пловдив решава да си опита късмета, като работи няколко години в Малта.
Иска да изкара малко пари като инженер и да се върне, защото любовта към професията да залавя бандити го дърпа обратно към вкъщи. По ирония на съдбата обаче, колкото и пъти да се връща в родината, той така и не постъпва обратно в МВР. А става полицейски шеф на спецчасти за борба с безредиците в столицата на Република Южна Африка, Претория.
21 години по-късно това е първият и единствен български полицай, който вече 10 г. работи като пазител на реда в САЩ и всеки ден лови престъпници и закононарушители по улиците на Сиатъл.
Най-опасния момент като американски полицай 48-годишният Стефан Пенчолов изживял, докато бил заместник-шериф в Мичиган и отишъл на сигнал за домашен побой. В една горска вила той арестувал насилник, който спял с пушка под одеялото и опитал да застреля полицаите, щом влезли.
"През 1990 г. решихме да заминем, защото бяхме разочаровани, че след промените нещата в България не се получават така, както в другите страни от Източна Европа", разказва Стефан. Щом пристигнал в Малта, започнал работа по цивилната си специалност - инженер във фабрика. Но му било мъчно за старата професия и се записал задочно в полицейското училище в Пенсилвания.
"За 2 г. го завърших, но през 1993 г. се затъжихме със съпругата ми Иванка за България и се върнахме. Аз веднага отидох в отдел "Кадри" на МВР, защото исках да бъда полезен с новите си познания и образование", спомня си Пенчолов. Щом показал обаче дипломата, служителите там започнали да задават странни въпроси.
"Питаха ме "а на теб кой ти разреши да учиш американско образование?". Бях изумен. За мене вече беше изключително странно някой да трябва да ми дава разрешение за подобно нещо", припомня си полицаят. След като го довършили с въпроса коя чужда служба е платила да учи, той просто си взел дипломата и решили отново да си търсят щастието извън България. Точно по това време негов приятел му разказал колко е хубаво в Южна Африка и той веднага стегнал куфарите и заминали.
"Само дето пропусна да ми каже, че политически състоянието е много сериозно. Когато пристигнах там, наистина бях впечатлен, защото страната е невероятно красива. Естествено, два месеца след това постъпих в нещо като спецгрупа, прикрепена към южноафриканската полиция. Подготвихме първите демократични избори там през април 1994 г. и се грижехме да бъдат проведени спокойно и без инциденти", разказва Пенчолов.
В Южна Африка достигнал до звание капитан и бил командир на 60 души в спецгрупата за противодействие на масовите безредици в столицата Претория.
Работата му била доста напрегната и съпругата му Иванка се намесила: "Тъкмо си помислих, че нещата са се успокоили и ще работиш мирно и тихо, а ти пак се върна към полицейското стресово ежедневие."
"Но явно нищо друго не мога да върша по-добре от полицейската работа, а и не ми е по сърце", споделя Стефан.
За САЩ семейство Пенчолови заминали през 1998 г., а отпътуването им за там също определят като подарък от съдбата. През 1996 г. за кратко се прибрали в България и тяхна братовчедка им предложила да подадат документи за зелена карта.
"Ами ние сме си много добре в Претория", обяснил бъдешият американски полицай, но все пак пратили документи със съпругата си и тя била една от спечелилите. Стефан и до днес помни интервюто за виза, което за неговото семейство било в американското консулство в Йоханесбург. Докато чакали да ги приемат, той радостно коментирал, че има 100 долара, с които ще се почерпят преди заминаването. Тогава една служителка на посолството го погледнала строго и попитала: "А койви каза, че ще вземете виза, за да се радвате?"
Пенчолов се вледенил, решил, че ще го отхвърлят. Интервюто било доста задълбочено и не се знаело дали ще приключи успешно, когато след близо час разговори консулът стигнал до последната страница от документите на бившия командос. Там било прикрепено копие от дипломата му от американското полицейско училище. Щом я видял, консулът затворил папката с всички документи и с усмивка казал на Стефан: "Заповядайте, вземайте си визата и заминавайте."
Така отпътували с Иванка за Щатите през 1998 г. Първо се установили в Лос Анджелис. Пътували с кола през цяла Америка по прочутия по целия свят "Път 66". Сторило им се толкова красиво, че вече били убедени, че ще останат там. Още на шестия месец след пристигането си Пенчолов влязъл в бреговата охрана като запасен офицер. 3 години по-късно след тежки изпити започнал работа в местната полиция. Така вече 10 години дебне за нарушители на пътя, лови пияни шофьори и опасни бандити.
24 часа
Аватар
belyata

Мнениеот minavasht » 16 Юли 2011, 02:55

belyata написа:21 години по-късно това е първият и единствен български полицай, който вече 10 г. работи като пазител на реда в САЩ

Сещам се за поне още един.
:mrgreen:
minavasht

Мнениеот kkarakashev » 16 Юли 2011, 07:06

minavasht написа:
belyata написа:21 години по-късно това е първият и единствен български полицай, който вече 10 г. работи като пазител на реда в САЩ

Сещам се за поне още един.
:mrgreen:

А аз си мисля, че има и дама сред полицаите в Америка, която от нашета Родина ;) Ирина Данков е единствената българка с униформа на американски полицай.
Изображение
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
Аватар
kkarakashev

Мнениеот BatRambo » 02 Авг 2011, 21:54

С гордост бих арестувал всеки, който се опита да ме подкупи

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=984633

Публикувана: Понеделник, 1-ви Август 2011, автор(и): 24 Часа; прочитания: 1208; коментари: 2

СТЕФАН ПЕНЧОЛОВ, ПРОФЕСИОНАЛЕН ПОЛИЦАЙ В САЩ

Пиша ви след един приятно изкаран месец в България. Искам да използвам тази възможност не само да благодаря на вестник "24 часа" за статията, посветена на мен, но и да отправя послание към българите, особено към тези, които работят в правоохранителната система. Напуснах България преди повече от 20 г. и връщайки се сега, забелязвам промените в обществото, страната и самите хора. Като професионален полицай в САЩ знам от първа ръка в каква значима институция може да се превърне българската полиция. Разрешете ми да споделя свои разсъждения.

- Забравете това, което виждате по телевизията и филмите. В огромната си част съдържанието им е просто абсурдно, пък било то и занимателно. Много американци погрешно базират представата си за полицията на подобни глупости.

- На повечето места в САЩ работата в правоохранителните органи се смята за професия и шанс за самостоятелна кариера.

- Полицаите имат нужда, а и трябва да настояват за достатъчна заплата. Адекватното заплащане е основно и чрез него се избягва възможността полицай да използва извинението, че е беден, за да стане подкупен. Ако някой иска повече пари, отколкото достатъчна за оцеляване заплата, трябва да докаже, че я заслужава.

- Корупцията е неизвинима. Това е провал на личността. Въпреки че никога не съм имал шанса, с голяма гордост бих арестувал всеки гражданин, опитващ се да ме подкупи.

- Което и да е разследване не е по-важно от запазването на собствената почтеност и престижа на професията. Казвайте истината. Особено когато е най-трудно.

- Престъпността - както едра, така и дребна, съществува във всяка държава. Това, което отделя развитите страни от другите, е наличието на бързи и сигурни последствия при подобно поведение. Това е важно, за да се надяваме да предотвратим бъдещо криминално поведение.

- Полицията в САЩ, както вас, често се разочарова от правната система. Обаче един полицейски служител никога не може да взема в свои ръце определянето на вината и изпълняването на наказание. Ако реши да направи това, той се превръща в обикновен престъпник и следва да бъде разследван и осъден с пълната сила на закона.

- Бъдете горди с професията си. Ако не сте, станете горди. Изисквайте повече от себе си. Българите трябва да почнат да изискват повече от полицейските служители.

- Полицейските служители са част от братство. Присъединете се и се гордейте, че сте част от него.

- Поучете се от грешките и опита на полицейските служители в САЩ. Ние сме се сблъсквали със същите проблеми.

- Ние скърбим за погубилите живота си безкрайно много полицаи в Америка. Бъдете смели, но внимателни. Учете се от грешките и опита на другите.

- Ако обществеността се страхува от вас, това означава провал. Ако престъпниците се страхуват от вас, поздравления.

- "Да пазя и да служа" е популярно мото, зародило се в Лос Анджелис преди много години, популяризирано от тв програми и възприето от полицейски управления в цялата страна. Приемете го ако не буквално, то идеята му.

- Корупцията съществува във всяко общество. Ключът е да се вземат мерки за ограничаване и гордото излагане на показ на тези, които се поддават на изкушението. В САЩ изискваме повече от полицаите в сравнение с обикновените хора.

- Когато един подкупен полицай е бил идентифициран, уволнен и успешно осъден, гордейте се с този факт. Във всяка организация, бизнес и правителство има корупция. Това, което ги разграничава, е начинът, по който те се справят с проблема. Заемайте се с проблема бързо, сурово и решително.

- Виждал съм цитата "Всяка държава има организирана престъпност, а в България организираната престъпност си има държава". Като български американец и полицейски служител това ме натъжава. Изисквайте повече от правителството, институциите си и обществеността.

- Първата стъпка в борбата с организираната престъпност е ефективната борба с обикновената престъпност.

- Графитите не са изкуство. Те са престъпление срещу собственика на имота и обида към населението на града. В САЩ има програми, които успешно се справят с проблема. Гордейте се с града си и елиминирайте този пейзаж.

- Прекалено много хора гледат към българина в скъпа кола или красивооблечената българка и автоматично се чудят какво престъпление е извършил или дали тя е проститутка. Елиминирайте това предубеждение.

- По време на своето посещение бях разочарован от провала при опита за прокарване на закона за конфискация на имущество. Това е важен инструмент за ефективна борба с криминалния елемент в една държава. Провалът при приемане на такъв закон е провал в защитата на гражданското общество.

Знам какво е възможно и с подходящо управление ви чака светло бъдеще. Напуснах 26-годишен, търсейки по-добър живот на Запад. 20 г. по-късно виждам много промени, с които българите могат да се гордеят. Гордейте се със страната си и вземайте необходимите мерки да оставите по-добро общество на децата си.
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот morfei » 04 Авг 2011, 08:32

Здрасти Стефчо за всичко написаното от теб мога да кажа сама това е абсолютно вярно
morfei

Мнениеот minavasht » 04 Авг 2011, 09:59

Преди години гледах епизод на "Cops" и досега помня какво каза един от тях - "Не мога да променя света, но мога да се грижа за моята малка част от него."
И най-дългото пътешествие започва с една стъпка.
minavasht

Мнениеот kkarakashev » 04 Авг 2011, 10:05

minavasht написа:Преди години гледах епизод на "Cops" и досега помня какво каза един от тях - "Не мога да променя света, но мога да се грижа за моята малка част от него."

Точно казано. Само че малко хора са способни, имащи желанието и хъса да сторят тази крачка !
Аватар
kkarakashev

Мнениеот BatRambo » 04 Авг 2011, 11:55

morfei написа:Здрасти Стефчо за всичко написаното от теб мога да кажа сама това е абсолютно вярно

Оптимизма и надеждата в доброто начало са ни присъщи на нас полицаите...

Благодаря за добрата дума- натискаите, аз ще помагам отвъд Океана с каквото мога.

Успех,

Стефан
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот BatRambo » 04 Авг 2011, 11:59

minavasht написа:Преди години гледах епизод на "Cops" и досега помня какво каза един от тях - "Не мога да променя света, но мога да се грижа за моята малка част от него."

100% в целта- ще добавя един девиз на Флота, които съм го приел като мой: "Един живот- направи го ткъв, че да се брои за нещо!"
(One life- make it count!)

Каквото ние си го направим, да сме живи и здрави да докараме до пенсия един ден! :roll:

Успех,

Стефан
UWPD -U247
Аватар
BatRambo

Мнениеот clearly » 27 Авг 2011, 17:01

Въпрос към бат Рамбо а и към всеки който е запознат с спрестъпността в САЩ .Вярно ли е ,че в даунтаун ЛА посред бял ден било много опасно???А след след 22ч ако се опита някой да излезе, рискувал да му отрежат гърлото за 20-те $??И ако е така какво прави полицията за да имат спокойствие живеещите там??И ако може някаква статистика да поснете само за него квартал или ако няма за целият град.

Чл. 39.
(1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот minavasht » 27 Авг 2011, 21:09

clearly написа:Въпрос към бат Рамбо а и към всеки който е запознат с спрестъпността в САЩ .Вярно ли е ,че в даунтаун ЛА посред бял ден било много опасно???А след след 22ч ако се опита някой да излезе, рискувал да му отрежат гърлото за 20-те $??И ако е така какво прави полицията за да имат спокойствие живеещите там??И ако може някаква статистика да поснете само за него квартал или ако няма за целият град.

http://lapdcrimemaps.org/
minavasht

ПредишнаСледваща

Назад към Професионални теми, съвети и помощ