Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот quantum » 12 Юли 2012, 19:39

Добър ден нов съм във форума и търсих в търсачката по темата но не открих нищо, а въпроса ми е следния:
Аз съм задържан за притежание на малко количество забранено вещество което бе открито у мен при обиск за който ми беше казано от полицаи , че не мога да откажа, но днес разбрах че имам такова право но е късно това се случи преди доста време. Интересува ме това дали правилно съм разбрал правата които имам когато полицай поиска да ме обискира а именно, че според това което подразбирам от чл.68 на ЗМВР полицаите не могат да ме обискират освен във случаите по точки 1,2,3,4 т.е когато ме спрат за проверка на документи на някоя станция на метрото или на централна гара например и ми кажат да отида във стаичката да ме обискират аз имам право да откажа защото те нямат основание за това а факта, че съм бил задържан не е причина която им позволява да ме обискират

Благодаря предварително!

чл. 68. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице:
1. задържано при условията на чл. 63, ал. 1;
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за
притежаване предмети;
3. заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на
обществения ред, когато има достатъчно данни, че у него се намират вещи, които са
свързани с престъплението или нарушението;
4. (нова - ДВ, бр. 88 от 2010 г., в сила от 09.11.2010 г.) за което има сигнал в
ШИС за извършване на специфичен контрол.
(2) Обиск може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола
на обискирания

а ето и чл.63 ал.1
Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:
1. за което има данни, че е извършило престъпление;
2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски
орган да изпълни задължението си по служба;
3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава
обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;
4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител
или специализирана институция, където е бил настанен;
5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по
начините, посочени в чл. 61, ал. 2;
6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода
или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане
на полицейски орган или на орган на съдебната власт;
7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във
връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;
8. в други случаи, определени със закон.
quantum

Re: Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот dakota_ » 12 Юли 2012, 20:14

От кой си разбрал,че може да откажеш обиск и на какво основание са ти казали,че може да откажеш обиска?
Ти да не мислиш,че обиска е концерт по желание и ти решаваш кога ще разрешиш и кога няма да разрешиш да те обискират...
Чл. 68. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице: ....
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за
притежаване предмети;
Какъв е проблема да те обискират при положение,че са има ли достатъчно данни да го направят и данните са се потвърдили.
dakota_

Мнениеот Lord » 12 Юли 2012, 20:19

Стоиш на място, гледай ръцете ти да са ясно видими и нагоре и няма да имаш проблеми със здравословното състояние!
Поне ако те задържат полицаи в България.

Ако това е в Щатите или Западна Европа - ще те смелят, в смисъл, че там има демокрация, т.е., здрав държавен ботуш на врата.Имаш огромен късмет, че ти се е случило у нас, тук все още е анархия и чакаме демокрацията.
Аватар
Lord

Мнениеот quantum » 12 Юли 2012, 20:41

Ами когато ме обискираха и ме задържаха нямаха никакви данни, и са ми казали че основанието ми за отказ на личен обиск е, че по този начин ограничават правата ми дадени от конституцията , и още повече мен до сега винаги са искали да ме обискират преди да ми направят справка дали съм задържан или не и никога не ми е давано обяснение въпреки че органите на МВР са длъжни да го правят и моля за човешко отношение какво е това "концерт по желание" всеки си има права и на всички е известно че полицаите използват незнанието на гражданите, и не знам защо трябва да ме бият като нищо не съм им направи, до сега не са ме били и доколкото знам нямат право освен във случаи когато ги нападна, защото иначе мога аз да ги съдя
quantum

Мнениеот quantum » 12 Юли 2012, 20:55

а относно за такива случаи на запад такива вещества са декриминализирани, Германия,Холандия,Испания и още много други и от познати знам че у нас полицията е много по агресивно настроена отколкото във други държави и колкото и да не ви се вярва не знаех във действителност за конкретното нещо че се намира във раницата ми(бях я дал на заем на един познат и после само големия джоб проверих) да не започнете със стандартното полицейско мислене че съм някакъв пропаднал наркоман или дилър

а ето това е извадка от днешната преса, и мисълта ми е че във закона е написано ако са на лице данни аз това го подразбирам ако някой е подал сигнал срещу мен никъде не са опоменати минали събития
Личният обиск е недопустим без разрешение на съдия. То трябва да ни бъде показано. По изключение човек се обискира без предварително разрешение (пак трябва последващо одобрение от съдия до 24 часа), когато има данни, че:

- е укрил предмет или книжа от значение за делото;

- носи у себе си опасни или забранени за притежаване предмети;

- има у себе си вещи, свързани с престъпление, нарушение на обществения ред - когато е заварен на място, където е извършено такова; или

- когато го задържат
quantum

Мнениеот MasterCop » 12 Юли 2012, 21:59

quantum написа:Ами когато ме обискираха и ме задържаха нямаха никакви данни...

От къде знаеш какви данни са имали? :lol:
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dakota_ » 12 Юли 2012, 22:13

quantum написа:Ами когато ме обискираха и ме задържаха нямаха никакви данни, и са ми казали че основанието ми за отказ на личен обиск е, че по този начин ограничават правата ми дадени от конституцията , и още повече мен до сега винаги са искали да ме обискират преди да ми направят справка дали съм задържан или не и никога не ми е давано обяснение въпреки че органите на МВР са длъжни да го правят и моля за човешко отношение какво е това "концерт по желание" всеки си има права и на всички е известно че полицаите използват незнанието на гражданите, и не знам защо трябва да ме бият като нищо не съм им направи, до сега не са ме били и доколкото знам нямат право освен във случаи когато ги нападна, защото иначе мога аз да ги съдя

Щом са те обискирали значи са има ли достатъчно данни и явно данните са се оказали безпогрешни ;)
Често ли ти се налага да те обискират и защо не направиш една анкета на улицата,колко често се случва на хората да бъдат обискирани на улицата от полицейски служители...Концерт по желание е това,ти да поръчваш музиката,ти това искаш,но за твое съжаление има закон и колегите са го приложили така както трябва,не така както на теб ти изнася...спестили са ти правото да бъдеш по корем на асфалта...просто да знаеш,че имаш и това право...както и правото да бъдеш "рендосан"
Като чета как си бил дал раницата си на друг и не си знаел какво има в нея като са ти я върнали се чудя дали пък не си роднина на един БГ спортист,който орезили държавата ни и сега търка наровете в затвор зад граница...
dakota_

Мнениеот quantum » 12 Юли 2012, 22:32

ами как ще имат данни като дори аз не знаех че пича на който си бях дал раницата си е забравил некво пликченце с трева във единия от многото малки джобове, аз никога до преди това не съм имал проблем със органите на реда и гледам да стоя на страна от такива неща, но уви кофти късмет съм имал, те ако само за това че познаваш някой и си комуникираш със него от време на време, започват да те проверяват това си е тормоз според мен и държавата наистина ни е полицейска щом мутри ни управляват ,да имаме във предвид че аз дори и цигари не пуша та си мисля че няма как да имат информация

дакота аз малките джобчета на раницата си не ги използвам а и за какво ще ме рендосат това могат да го правят когато им оказвам съпротива или ги нападам иначе е противозаконно доколкото знам всички имат права и моля без милиционерски намеци явно има защо хората да мразят полицаите, то само своеволия, какво като е полицай аз трябва да си сваля гащите и да се наведа ли каде са ми правата женевска конвенция едно друго, просто вече разбирам хората които само плюят полицаите и започвам да вярвам във статистиката всеки десети,според която на практика всеки десети затворник е невинен защото според закона ни заподозрения е виновен до доказване на противното

и вече съжалявам че съм потърсил пояснение от този форум тук явно само комплексирани и надути личности има моля да ми бъде изтрит профила, АМАН ОТ МИЛИЦИОНЕРИ
quantum

Мнениеот MasterCop » 12 Юли 2012, 23:57

quantum написа:ами как ще имат данни като дори аз не знаех че пича на който си бях дал раницата си е забравил некво пликченце с трева във единия от многото малки джобове...

Това ти го твърдиш, но не можеш да го докажеш, нали? Но дори и да е така както казваш, това само е още едно доказателство, че не си комуникираш с правилните хора... Този твой "приятел" голям бъзик си е направил - със свалени гащи... :lol: Надявам се да нямаш много такива... приятели. Иначе наистина ще започне да ти тежи раницата! Профилът ти ще бъде изтрит, но в реалния живот не е толкова лесно да се трият грешки!
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dsuzunov » 19 Юли 2012, 09:56

Всички, на които им извършваме обиск или претърсване и открием нещо заявяват, че не знаят нищо.
Ами, ако при последващата обработка на пликченцето се окаже, че твоите пръстчета се окажат върху него...тогава какво ще твърдиш?
Айде, нема нужда, както казвате в София!
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот minavasht » 19 Юли 2012, 10:40

А ние тук си имаме т. нар. "плод на отровното дърво" - в смисъл че ако намерим доказателство за престъпление по незаконен начин съда го отхвърля и всички разкрития получени в резултат на това доказателство също заминават в канала. http://en.wikipedia.org/wiki/Fruit_of_the_poisonous_tree

Тук имаме само едната страна на историята, ако човека пусне копие от репорта ще стане ясно дали е имало основание за обиск.

В конкретния случай ако аз го бях спрял тук ей така на улицата, най много мога да го питам как се казва, къде отива, откъде идва. И той може най-спокойно да ми каже "я ходи на майната си!" и да си продължи по улицата. И аз не мога копче да му кажа.
Ако обаче се заговорим, мога да го питам дали има нещо незаконно у него и дали има нещо против да го проверя. Пак може да ми каже "я ходи на майната си" и пак нищо не мога да направя.

Ако обаче мога да артикулирам примерно че съм го видял да излиза от къщата на дилър в 3 сутринта, или отговаря на описанието на заподозрян в обир, или мирише на марихуана и има зелена тревиста материя по дрехите, или че изглежда че има оръжие под тениската и докато съм го опипвал за оръжие (мога само да го потупам по съмнителни места, не да бъркам в джобове и раници) усетя нещо, което в резултат на тренинга и опита ми като пилицай определя като конрабанда, мога да го извадя и ако е контрабанда да го арестувам.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот kermit » 19 Юли 2012, 18:09

Момче-не си единствен.И на Гълъбин Боевски в Бразилия му сложиха 9 килограма кокаин в куфара,без да знае.Из цял свят е пълно с милиционери. :D
kermit

Мнениеот ТРЕЗОР » 19 Юли 2012, 20:08

kermit написа:Момче-не си единствен.И на Гълъбин Боевски в Бразилия му сложиха 9 килограма кокаин в куфара,без да знае.Из цял свят е пълно с милиционери. :D

Ееееее браво.......колега ти уби коча с лопатата....... :lol: :lol: :lol:
ТРЕЗОР

Мнениеот dinkovm » 27 Юли 2012, 18:06

dakota_ написа:Щом са те обискирали значи са има ли достатъчно данни и явно данните са се оказали безпогрешни ;)
Често ли ти се налага да те обискират и защо не направиш една анкета на улицата,колко често се случва на хората да бъдат обискирани на улицата от полицейски служители...Концерт по желание е това,ти да поръчваш музиката,ти това искаш,но за твое съжаление има закон и колегите са го приложили така както трябва,не така както на теб ти изнася...спестили са ти правото да бъдеш по корем на асфалта...просто да знаеш,че имаш и това право...както и правото да бъдеш "рендосан"
Като чета как си бил дал раницата си на друг и не си знаел какво има в нея като са ти я върнали се чудя дали пък не си роднина на един БГ спортист,който орезили държавата ни и сега търка наровете в затвор зад граница...

Не е задължително данните да са достатъчно. Пише "...съществуват данни...". "Достатъчно данни" е от една инструкция знаете коя. Според мен, ако е осъждано или често контактува с такива лица, направо си съществуват данни...
Много правилно са постъпили колегите.
Може да си добър човек и без да си полицай , но за да си добър полицай е задължително да си добър човек.

http://www.vbox7.com/play:ab83519d
Аватар
dinkovm
Инструктор

Мнениеот dinkovm » 27 Юли 2012, 21:20

minavasht написа:
... или мирише на марихуана...

Ето така за първи път мотивирах обиска си пред съда. Повода за обиска беше друг, но нямаше как да портя човека, който даде инфото. Номера мина още няколко пъти.
Може да си добър човек и без да си полицай , но за да си добър полицай е задължително да си добър човек.

http://www.vbox7.com/play:ab83519d
Аватар
dinkovm
Инструктор

Мнениеот Duco » 29 Сеп 2013, 16:51

Добър ден, днес ми се случи следната неприятна случка със служителите на закона:
Прибирам се от Плевен с автобус към София. Слизам на автогарата, взимам багажа си от автобуса(раница и найлонов плик пълен с храна) и след 5 крачки ме спират полицаи(мъж и жена).
-Добър ден.
–Добър ден.
- Може ли да видя документите ви за самоличност?(без да се представи кой е , какъв е и защо иска документи).
- А вие кой сте?
- "Атанасов" от 2 РПУ (така и не ми показа някакъв документ за легитимация)
Реших , че е безсмислено да упорствам затова и просто извадих лична карта и я представих.
Помолиха ме да ги придружа, за да ми направят обиск. Въведоха ме в някаква стаичка, която се намираше в чакалнята на автогарата. Влязох вътре. Попитаха ме дали имам някакви незаконни вещества. Казах им че нося бутилка вино, дрехи и храна. Полицай "Атанасов" ме помоли да извадя всичко от джобовете си и после ме преджоби и той. През това време неговата колежка започна да пребърква плика с храна , който носех. След това полицай "Атанасов" отвори раницата ми и започна да рови из нея.
-Защо е всичко това?
- Рутинна проверка.
Тъй като знаех Закона за Министерство на вътрешните работи относно обискирането:
Чл. 68. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице:
1. задържано при условията на чл. 63, ал. 1;
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за притежаване предмети;
3. заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, когато има достатъчно данни, че у него се намират вещи, които са свързани с престъплението или нарушението;
4. (нова - ДВ, бр. 88 от 2010 г., в сила от 09.11.2010 г.) за което има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.
(2) Обиск може да бъде извършен само от лице, което принадлежи към пола на обискирания.

Чл. 69. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 61, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 62, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7;
2. когато са налице достатъчно данни, че се укриват веществени доказателства за извършено престъпление;
3. в други случаи, определени със закон.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2010 г., в сила от 09.11.2010 г.) Проверка на превозно средство и на вещите, превозвани в него, може да бъде извършена, когато:
1. има данни за извършено престъпление или нарушение на обществения ред;
2. има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.

Чл. 62. (1) Полицейските органи могат да извършват действия по идентификация на лице, когато:
1. самоличността на едно лице не може да бъде установена по реда на чл. 61, ал. 2;
2. лицето е извършило престъпление или съществуват данни, че е извършило престъпление;
3. чужденец, търсещ закрила по Закона за убежището и бежанците, е влязъл не по законоустановения ред или е незаконно пребиваващ в Република България.
(2) Действията по идентификация включват:
1. снемане на пръстови отпечатъци и отпечатъци от дланите на ръцете;
2. фотографиране на лицето;
3. установяване на външни белези;
4. измервания и изземване на образци за сравнителни изследвания;
5. изземване на образци от биологичен произход за сравнителна ДНК идентификация.
(3) За извършване на действията по ал. 2, т. 1 - 4 съгласието на лицето не се изисква.
(4) За извършване на действията по ал. 2, т. 5 се прилага чл. 59, ал. 5.
(5) Когато основанията по чл. 61, ал. 1 отпаднат, полицейските органи служебно или по искане на лицето унищожават събраните материали.

Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:
1. за което има данни, че е извършило престъпление;
2. което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба;
3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;
4. малолетен нарушител, който е напуснал своя дом, настойник, попечител или специализирана институция, където е бил настанен;
5. при невъзможност да се установи самоличността му в случаите и по начините, посочени в чл. 61, ал. 2;
6. което се е отклонило от изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или от местата, където е било задържано като обвиняем в изпълнение на разпореждане на полицейски орган или на орган на съдебната власт;
7. обявено за международно издирване по искане на друга държава във връзка с неговата екстрадиция или в изпълнение на Европейската заповед за арест;
8. в други случаи, определени със закон.
(2) В случаите по ал. 1 лицето може да бъде настанено в специално помещение и спрямо него могат да бъдат взети мерки за лична сигурност, ако поведението му и целите на задържането налагат това.
(3) Когато задържаното лице не владее български език, то незабавно се информира за основанията за задържането му на разбираем за него език.
(4) Задържаното лице има право да обжалва пред съда законността на задържането. Съдът се произнася по жалбата незабавно.
(5) От момента на задържането си лицето има право на защитник.
(6) За задържането съответният орган е длъжен незабавно да уведоми лице, посочено от задържания.

ги попитах на какво основание се прави всичко. Те ми казаха:
- Ама ти май се караш, а?
Казах, че ще напиша жалба и искам да знам имената им, местоработата им и длъжностите им.
Те ми се изсмяха, и така и не получих нито обяснение по различно от "рутинна проверка", нито легитимиране.
И тук дойде най-интересното. Полицай "Атанасов"( предполга се, че това е името му, по негови твърдения) извади бутилката с ДОМАШНО вино и каза, че може да ме глоби, защото няма бандерол(абсолютна глупост). След това извади плик с препечено брашно (за домашна боза- обичам боза) и тук вече реши, че пренасям хероин. Отворих плика,обясних му какво е това, предложих му да го опита ако желае. Той каза , че не можело да нося нищо без оригиналните им опаковки. И сега трябвало да ме задържи за 24часа, за да се изясни какво има в плика.
В крайна сметка се отказа, предполагам за да не става за смях и се разотидохме по живо по здраво.

Така и не се легитимира, не ми обясни защо ме обискира в някаква стаичка без надписи, не ми състави протокол за обиска. Да не говорим за придружаващата го жена полицай (остана си потайно неизвестна)

Чл. 70. (1) За всеки случай на извършен обиск или проверка на вещи и превозни средства полицейският орган съставя протокол.
(2) Протоколът по ал. 1 се подписва от полицейския орган, от един свидетел и от съответното лице, на което се предоставя екземпляр от него.
(3) Обискът и проверката на вещи и превозни средства се извършват по начин, който не уронва честта и достойнството на гражданите.

Обяснете ми моля как точно полицай "Атанасов" и неизвестната жена полицай си свършиха работата
1) как не накърниха личното ми пространство
2)защо не се легитимираха защо не ме глобиха за домашното вино, като е незаконно
3) защо не ме глобиха за домашното вино, като е незаконно
4) защо не изследваха "съмнителното вещество"(препеченото брашно), като им се е сторило съмнително
5) защо се подиграваха през цялото време, защо като протестирах ми казаха "да не се карам"
6) защо не съставиха протокол
7) ЗАЩО ДА УВАЖАВАМ ПОЛИЦИЯТА КАТО ИНСТИТУЦИЯ

Дори и да подам жалба, която ще се изгуби безследно, няма ли и следващия път полицай "Атанасов" и "загадъчната му колега" да повторят същата "закона процедура"?

В Конституцията на Република България е записано:

Чл. 30.
(1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.
(2) Никой не може да бъде задържан, подлаган на оглед, обиск или на друго посегателство върху личната му неприкосновеност освен при условията и по реда, определени със закон.
Претърсване е посегателство върху личната неприкосновеност (обиск) или неприкосновеността на жилище или друго обитаемо помещение.
Duco

Мнениеот minavasht » 30 Сеп 2013, 06:14

Варианти много, я кажи как правиш бозата?
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Следваща

Назад към Професионални теми, съвети и помощ