Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Re: Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот dakota_ » 30 Сеп 2013, 07:56

Duco написа:Добър ден, днес ми се случи следната неприятна случка със служителите на закона:
Прибирам се от Плевен с автобус към София. Слизам на автогарата, взимам багажа си от автобуса(раница и найлонов плик пълен с храна) и след 5 крачки ме спират полицаи(мъж и жена).
-Добър ден.
–Добър ден.
- Може ли да видя документите ви за самоличност?(без да се представи кой е , какъв е и защо иска документи).
- А вие кой сте?
- "Атанасов" от 2 РПУ (така и не ми показа някакъв документ за легитимация)
Реших , че е безсмислено да упорствам затова и просто извадих лична карта и я представих.
Помолиха ме да ги придружа, за да ми направят обиск. Въведоха ме в някаква стаичка, която се намираше в чакалнята на автогарата. Влязох вътре. Попитаха ме дали имам някакви незаконни вещества. Казах им че нося бутилка вино, дрехи и храна. Полицай "Атанасов" ме помоли да извадя всичко от джобовете си и после ме преджоби и той. През това време неговата колежка започна да пребърква плика с храна , който носех. След това полицай "Атанасов" отвори раницата ми и започна да рови из нея.
-Защо е всичко това?
- Рутинна проверка.
Тъй като знаех Закона за Министерство на вътрешните работи относно обискирането:
Чл. 68. (1) Полицейските органи извършват обиск на лице:
1. задържано при условията на чл. 63, ал. 1;
2. за което съществуват данни, че носи опасни или забранени за притежаване предмети;

Чл. 69. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 61, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 62, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7;

Чл. 61. (1) Полицейските органи могат да извършват проверки за установяване самоличността на лице:
1. за което има данни, че е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред;
2. когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административнонаказателно производство;
3. при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната;
4. на контролен пункт, организиран от полицията;
5. по искане на друг държавен орган за оказване на съдействие при условия и по ред, предвидени в закон.
(2) Установяването на самоличността се извършва чрез представяне на документ за самоличност на лицето, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето, или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни.

Обяснете ми моля как точно полицай "Атанасов" и неизвестната жена полицай си свършиха работата
1) как не накърниха личното ми пространство
2)защо не се легитимираха защо не ме глобиха за домашното вино, като е незаконно
3) защо не ме глобиха за домашното вино, като е незаконно
4) защо не изследваха "съмнителното вещество"(препеченото брашно), като им се е сторило съмнително
5) защо се подиграваха през цялото време, защо като протестирах ми казаха "да не се карам"
6) защо не съставиха протокол
7) ЗАЩО ДА УВАЖАВАМ ПОЛИЦИЯТА КАТО ИНСТИТУЦИЯ

Дори и да подам жалба, която ще се изгуби безследно, няма ли и следващия път полицай "Атанасов" и "загадъчната му колега" да повторят същата "закона процедура"?

Първо ми кажи имаш ли родствена връзка с Мара Подробната?
Като чета всичко това,нещата намирисват,че си склонен към тероризъм... Без да сме ти направили нищо лошо си ни затрупал с копирани текстове от ЗМВР,което си е един вид епистоларен тероризъм...
Казваш,че познаваш ЗМВР,аз казвам пази Боже от хора познаващи ЗМВР...
За какъв грездей си задавал толкова допълнителни въпроси,а не си подал личната си карта и не си отворил мешката с дрехи и храна да видят какво носиш и да си кажете "Чао" ...
Подчертал съм ти част от нещата за които може да са те спрели и да са те проверили....
Ако нещо не ти харесва в отговора ми,вместо да се обясняваш тук във форума и да цитираш безсмислени членове от закони,пусни една жалба до Директора на СДВР.
Той ще разпореди проверка по случая и ще ти бъде отговорено!
Жалбата ти няма да бъде изгубена безследно,защото ще имаш входящ номер от деловодството на СДВР...
dakota_

Мнениеот катюша » 30 Сеп 2013, 09:20

Duco написа:Добър ден, днес ми се случи следната неприятна случка със служителите на закона:
Прибирам се от Плевен с автобус към София. Слизам на автогарата, взимам багажа си от автобуса(раница и найлонов плик пълен с храна) и след 5 крачки ме спират полицаи(мъж и жена).
-Добър ден.
–Добър ден.
- Може ли да видя документите ви за самоличност?(без да се представи кой е , какъв е и защо иска документи).
- А вие кой сте?
- "Атанасов" от 2 РПУ (така и не ми показа някакъв документ за легитимация)

Колегата се е представил точно както трябва и си попаднал точно на който трябва.Това са били районния инспектор Наско Атанасов и младши районния инспектор Ил.И и са работели по район... Добре,че не са те сритали,че понякога проверяваните показват по-големи знания от проверяващите и се налага да бъдат профилактирани.
Пускай каквато жалба искаш,проверката е протекла по правилата и според поведението на проверявания.Аман от гашници юристи.
катюша

Мнениеот dog » 30 Сеп 2013, 12:32

Би ли пояснила, кое в случая налага да го сритат ?
Лошото е винаги добре организирано,
а доброто се кара помежду си.
Аватар
dog
Изгонен

Мнениеот dakota_ » 30 Сеп 2013, 12:43

dog написа:Би ли пояснила, кое в случая налага да го сритат ?

Чети внимателно какво е написала (освен ако не влизаш във форума за да провокираш) никъде не е написала,че в случая се налага да го сритат,но е споменала за такава възможност и тази възможност се прилага според обстоятелствата и начина на протичане на проверката.
Извинявай,че аз ти отговорих,но забелязвам изключителната ти склонност нищо да не казваш по темите,а да взимаш отношение с цел генериране на спам и провокиране към изместване на темата!
dakota_

Мнениеот dog » 30 Сеп 2013, 13:33

Не си извинен. Не питам теб. Ако мислиш, че не е по темата - оплачи се. Нали ти и Ракетката сте царе на реването пред админа. А пък това какво забелязваш - изобщо не ми пука. Просто зададох въпрос .
Аватар
dog
Изгонен

Мнениеот guesswho » 30 Сеп 2013, 13:35

dog написа:Би ли пояснила, кое в случая налага да го сритат ?

- Липсата на елементарно възпитание
- Липсата на кариерно развитие (и във финансова гледна точка) и като цяло че гражданите донякъде с право донякъде не гледат с лошо око на думата полицай - оттам и "матриала" който се натиска да кандидатства и влиза в МВР
- Оттам - липсата на елементарни обноски, професионализъм и уважение към работата, "значката" и разбира се, гражданите, в името и за чието добро на които уж по устав служи служителя на МВР. Колкото и да си самарянин и да искаш да си вършиш работата добре, системата и разни нагли "граждани" в даден момент ти трупат кофти държание - както с всяка друга професия.
- Липсата на самочувствие на гражданина, който не вярва(пък и с право), че подаването на жалби срещу своеволия води до реален резултат.

С две думи - на кофти народ - кофти полиция. В нормална държава, кариерната перспектива на подобни интелектуални лауреати е... пазач на бензиностанция в прованса... щом някакъв чичак с торба брашно за боза, правейки се на шут, може толкова бързо да манипулира и провокира орган на реда да се държи непрофесионално, извода може да е само във вреда на единия :)

По-важния въпрос е след такава "рутинна проверка" - нещо което адмирирам и подкрепям щото не се знае кой какво "носи незанейки" в раницата, издава ли се все пак някакъв документ на проверения човечец, с който може да се оплаче? Има ли запис под някаква форма кой, кога, по каква причина е проверен?
guesswho

Мнениеот dakota_ » 30 Сеп 2013, 14:00

guesswho написа:По-важния въпрос е след такава "рутинна проверка" - нещо което адмирирам и подкрепям щото не се знае кой какво "носи незанейки" в раницата, издава ли се все пак някакъв документ на проверения човечец, с който може да се оплаче? Има ли запис под някаква форма кой, кога, по каква причина е проверен?

За да подаде оплакване срещу полицейските служители извършили проверката на човечеца не му е необходим никакъв документ!
Трябва му лист хартия и да може да пише...в свободна форма описва повода и причината по която се жали,подписва се и адресира жалбата си до съответното поделение на МВР.
По жалбата се прави проверка и се излиза със становище,което се изпраща на жалещия се човечец и той може да се запознае с отговора по жалбата си.
dakota_

Мнениеот dog » 30 Сеп 2013, 14:05

По-важния въпрос е след такава "рутинна проверка" - нещо което адмирирам и подкрепям щото не се знае кой какво "носи незанейки" в раницата, издава ли се все пак някакъв документ на проверения човечец, с който може да се оплаче? Има ли запис под някаква форма кой, кога, по каква причина е проверен?

А, благодаря ти. Ама "професорите" ги няма да коментират това. Само знаят да "забелязват"...и да познават всички лично.
Аватар
dog
Изгонен

Мнениеот guesswho » 30 Сеп 2013, 14:06

Въпросът ми беше по-скоро дали и как е документирана проверката - в смисъл как ще се установи ако човека си измисля или не - сам знаеш как някои граждани обичат да преувеличават и може да твърдят че униформения ги е карал да седят на челна стойка :)
guesswho

Мнениеот milench0 » 30 Сеп 2013, 14:13

Нас в школата ни учат, че за всеки случай на обиск се попълва документ без значение дали са намерени забранени вещества, или нищо забранено.
milench0

Мнениеот dakota_ » 30 Сеп 2013, 14:18

guesswho написа:Въпросът ми беше по-скоро дали и как е документирана проверката - в смисъл как ще се установи ако човека си измисля или не - сам знаеш как някои граждани обичат да преувеличават и може да твърдят че униформения ги е карал да седят на челна стойка :)

Има всякакви граждани,а да не забравяме,че полицаите също са граждани и при извършването на една проверка по жалба на гражданин се допуска,че нещата в жалбата може да са се случили,но може и да не са се случили или да са манипулирани и преувеличени... Някак как човек да се закълне,че полицая казва истината,а другия лъже и няма как човек да се закълне,че полицая лъже,а другия казва истината... Когато става дума за хора и човешки взаимоотношения,всичко е възможно...
За това се прави проверка по жалбата,снемат се обяснения и от двете страни,прилагат се документи,изслушват се свидетели ако има такива и ред други неща... В хода на процеса се анализират събраните доказателства по жалбата и се излиза със становище....
В случая с конкретния казус имаме волеизлиянията само на едната страна и липсват каквито и да са обяснения и данни от другата страна...
Не може да се каже нищо конкретно по случая,освен каквото казах още в самото начало и то е този,който смята,че са нарушени гражданските му права да пусне жалба до съответното поделение на МВР и да изчака отговора по жалбата си!
dakota_

Мнениеот Duco » 30 Сеп 2013, 17:04

minavasht написа:Варианти много, я кажи как правиш бозата?

Варианти много за какво?Не разбрах.
Боза:
Брашното се запича в сух тиган до покафеняване, като се бърка през цялото време, за да не загори.. може да прочетеш нататък
http://forum.kulinar.bg/viewtopic.php?f=27&t=3689
Duco

Мнениеот Aallex » 30 Сеп 2013, 17:34

Напълно разбирам човека споделил това, което му се е случило на централна автогара София. Същото преживяване имаше и синът ми месец и половина по-рано, когато се прибираше от Холандия, където е студент. До София пътуваше със самолет и на централна автогара трябваше да хване автобус за вкъщи, тъй като не сме от София. Багажът му е преровен от същия екип и на обяснението, че има закупен билет и автобусът му тръгва е срещнал само подигравки и арогантно поведение. Полицаите и в неговия случай не са се представили и не са издали протокол за обиск. Никой не му е обяснил каква е причината да му попречат да се качи в автобуса и да ровят в багажа му, но благодарение на "проверката" той си изпусна автобуса и трябваше да си закупи нов билет за по-късен час. Посъветвах го да подаде жалба, на която все още няма отговор. Съветът ми е Вие също да пуснете жалба /може и до Министъра на вътрешните работи/, защото когато няколко човека сигнализират за това което се случва на централна автогара София е много по-вероятно да бъде взето някакво отношение. Явно случилото се със сина ми не е изолиран случай.
Aallex

Мнениеот kolevk » 30 Сеп 2013, 19:22

Едно нещо не мога да разбера - всички казват полицията не хваща бандитите , не си гледа работата и не знам си какво , а когато почне полицията да си върши работата изведнъж всички се жалват от полицейски произволи и уронени престижи (доста често съмнителни)?!?!? До обискирания - не си мисли че колегите са изгаряли от желание да ти ровят в багажа и в джобовете , просто това им е работата. Не разбираш , чувстваш се обиден и засегнат ,защото видиш ли полицая не ходи да хваща бандити а се е захванал с мирния човечец. Ами бас хващам че нещо в поведението ти , вида ти и т.н. е првокирало колегите да извършат въпросния обиск. А и в крайна сметка не са те съблекли на сектора за пристигащи автобуси , за да си бил унижен. До прежде пишещия и проявяващ интерес "Защо аджеба трябва да бъде сритан?" - ами защото във всяка една държава полицята малко или много е р-е-п-р-е-с-и-в-е-н орган. Повтарям - репресивен. Благодаря
kolevk

Мнениеот dog » 30 Сеп 2013, 19:26

Прежде пишещият съм. Благодаря за разяснението. И добре, че го раздели с тирета. Та дори и аз да го разбера. Това не го знаех. Благодаря ти. !!:)
Аватар
dog
Изгонен

Мнениеот minavasht » 01 Окт 2013, 06:09

Винаги има 2 страни и истината винаги е някъде по средата.

Спирането на младежа с бозата както го е описал не изглежда правилно, за съжаление няма как да чуем версията на полицаите.

Полицията е репресивен орган в някой страни, в други опазва реда. Има разлика.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот kkarakashev » 01 Окт 2013, 06:37

Не разбирам само защо АЗ, който съм спиран също за проверка 2 пъти, никога не съм бил сритван??
Спирал ме е цивилен полицай, който без да се легитимира ми поиска л.к. След като се легитимира поиска да провери личния ми багаж. При отказ от моя страна бях отведен до транспортна полиция, където ми бе проверен багажа и ми бе издадена някаква бележка, не помня каква, защото от случая са минали години.
Та за въпроса с наритването ...... всяка крушка си има опашка. ;) Няма как хем да искаш полицията да работи, но не и срещу теб.
Към duco - униформен полицай не е длъжен да се легитимира, освен ако ние не изявим желание за това. Легитимира се с служебна карта.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

ПредишнаСледваща

Назад към Професионални теми, съвети и помощ