Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Re: Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот Aallex » 08 Окт 2013, 19:56

СИГМА12 написа:
Aallex написа:Интересно защо всички нападат човека, който се жалва и никой не допуска, че полицаите може да са си превишили правата. Никой във форума не обясни как и защо се извършват претърсване и обиск и какъв документ се издава, но за сметка на това всички се нахвърлиха върху човека и той разбра, че е късметлия, задето не са го сритали.

Това не е място за жалби,има къде да се случват тези неща.Човека не допуска,той е убеден,че са му нарушени правата и знае,какво да прави.Знае,как трябва да действа полицията и изобщо знае всичко.Ако е разбрал,че е късметлия,че не са го оритали,поне едно нещо полезно е научил :lol:

Да, това не е място за жалби. Можеше да се получи дискусия, ако всички не се бяхте впуснали да обяснявате колко са безгрешни полицаите и колко виновен е претърсения. По-горе споделих, че синът ми преживя подобна на описаната от Duco "проверка", благодарение на която си изпусна автобуса. Служител съм в МВР и ми е ясно кога и как се извършва претърсване и обиск и какви документи се издават. Виждам и как се извършва проверка по подадената от него жалба и затова мисля, че хората са прави да се съмняват в смисъла от подаването на жалби и сигнали. Живеем в провинцията и заминавайки си за Холандия, синът ми отново трябваше да мине през централна гара София... Никога не съм допускала, че няма да се притеснявам от престъпници, а от полицаи, защото през цялото време си мислех, че отново може да попадне на същия екип и този път да си изпусне самолета. И повярвайте ми, нито е забавно, нито е смешно.
Aallex

Мнениеот dakota_ » 10 Окт 2013, 09:11

Aallex написа:
СИГМА12 написа:
Aallex написа:Интересно защо всички нападат човека, който се жалва и никой не допуска, че полицаите може да са си превишили правата. Никой във форума не обясни как и защо се извършват претърсване и обиск и какъв документ се издава, но за сметка на това всички се нахвърлиха върху човека и той разбра, че е късметлия, задето не са го сритали.

Това не е място за жалби,има къде да се случват тези неща.Човека не допуска,той е убеден,че са му нарушени правата и знае,какво да прави.Знае,как трябва да действа полицията и изобщо знае всичко.Ако е разбрал,че е късметлия,че не са го оритали,поне едно нещо полезно е научил :lol:

Да, това не е място за жалби. Можеше да се получи дискусия, ако всички не се бяхте впуснали да обяснявате колко са безгрешни полицаите и колко виновен е претърсения. По-горе споделих, че синът ми преживя подобна на описаната от Duco "проверка", благодарение на която си изпусна автобуса. Служител съм в МВР и ми е ясно кога и как се извършва претърсване и обиск и какви документи се издават. Виждам и как се извършва проверка по подадената от него жалба и затова мисля, че хората са прави да се съмняват в смисъла от подаването на жалби и сигнали. Живеем в провинцията и заминавайки си за Холандия, синът ми отново трябваше да мине през централна гара София... Никога не съм допускала, че няма да се притеснявам от престъпници, а от полицаи, защото през цялото време си мислех, че отново може да попадне на същия екип и този път да си изпусне самолета. И повярвайте ми, нито е забавно, нито е смешно.

Става ми и смешно и тъжно като чета такива словоизлияния... Служител на МВР се страхува за сигурността на сина си,не от престъпниците,а от полицаите с които работи в едно ведомство...
За да се получи дискусия трябва да има поне две страни,които да дискутират излагайки доводите си и запознавайки се с доводите на опонентите си.
В случая подробно,точно и ясно беше обяснено как протича полицейска проверка и при какви обстоятелства се извършва полицейска проверка.
Толкова ли е трудно да обясните на децата си,че не е нужно при полицейска проверка да се дървят,да влизат в пререкания с проверяващите ги и да се правят на юристи.
Колкото повече упорстват,толкова повече се удължава времето за проверка и толкова повече се губи времето и на двете страни участващи в проверката.
Толкова ли е трудно човек да си покаже личната карта,да си отвори багажа за проверка и да върши да си чака полета,влака или автобуса...
За какво са тия влизания в пререкания,за какво е това репчене и показване на мускули,при положение,че след проверката ако има повод за жалене,може да се пусне жалба...
Какво знаеш ти във връзка с проверките по жалби и не изпитваш ли малко неудобство от това да плюеш в кладенеца от който пиеш вода.
Нищо не знаеш за проверките по жалби,защото само който има право да извършва проверки по жалби на гражданите знае как се събират факти и обстоятелства и как протича процеса по проверка на дадена жалба...
Вместо да си възпитате децата в дух на уважение към тези,които са ежедневно на улицата и се грижат за сигурността на всички,вие взимате страна без да сте видели какво се случва,без да знаете децата ви как се държат на улицата и без да сте си свършили докрай работата като родители...
Не ви ли минава през ума,че може и сина ви да има някаква вина в поведението си или вашия син е безгрешен като вас?
Не ви ли минава през ум,защо точно на вашия син се случват такива неща при полицейска проверка,а не се случват такива неща с детето на съседа ви или на колегата ви?
Колко пъти майка ви и баща ви са има ли затруднения при полицейски проверки?
Защо винаги търсите проблемите в другите,а не погледнете и не потърсите вината първо в себе си?
Знаете ли,че децата са сублимат на семейството в което са отгледани и възпитани?
dakota_

Мнениеот СИГМА12 » 10 Окт 2013, 20:22

Aallex написа:Да, това не е място за жалби. Можеше да се получи дискусия, ако всички не се бяхте впуснали да обяснявате колко са безгрешни полицаите и колко виновен е претърсения. По-горе споделих, че синът ми преживя подобна на описаната от Duco "проверка", благодарение на която си изпусна автобуса. Служител съм в МВР и ми е ясно кога и как се извършва претърсване и обиск и какви документи се издават. Виждам и как се извършва проверка по подадената от него жалба и затова мисля, че хората са прави да се съмняват в смисъла от подаването на жалби и сигнали. Живеем в провинцията и заминавайки си за Холандия, синът ми отново трябваше да мине през централна гара София... Никога не съм допускала, че няма да се притеснявам от престъпници, а от полицаи, защото през цялото време си мислех, че отново може да попадне на същия екип и този път да си изпусне самолета. И повярвайте ми, нито е забавно, нито е смешно.

Щом сте служител в МВР,трябва да си припомните ,какво се учи още в школата.Може да са минали много години,но ясно помня как един от преподавателите казваше:"Когато някой много бърза ,при извършване на полицейска проверка,разяснете му,че винаги трябва да има в пред вид ,че може да му бъде извършена такава и да тръгва по-рано ,за да не закъснява:))))
Може сина Ви да е отговарял на описание на извършител на грабеж примерно,как Ви се струва,дали ако някой отговарящ на такова описание ми каже ,че бърза за автобуса,ще му кажа....аааа щом е така ,извинявай ,свободен си :lol:
Ако имате един час работа на улицата,ще знаете,за какво говоря,иначе ,ще продължавате да недоумявате ,за какво става дума:)
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот Aallex » 10 Окт 2013, 22:02

СИГМА12 написа:
Aallex написа:Да, това не е място за жалби. Можеше да се получи дискусия, ако всички не се бяхте впуснали да обяснявате колко са безгрешни полицаите и колко виновен е претърсения. По-горе споделих, че синът ми преживя подобна на описаната от Duco "проверка", благодарение на която си изпусна автобуса. Служител съм в МВР и ми е ясно кога и как се извършва претърсване и обиск и какви документи се издават. Виждам и как се извършва проверка по подадената от него жалба и затова мисля, че хората са прави да се съмняват в смисъла от подаването на жалби и сигнали. Живеем в провинцията и заминавайки си за Холандия, синът ми отново трябваше да мине през централна гара София... Никога не съм допускала, че няма да се притеснявам от престъпници, а от полицаи, защото през цялото време си мислех, че отново може да попадне на същия екип и този път да си изпусне самолета. И повярвайте ми, нито е забавно, нито е смешно.

Щом сте служител в МВР,трябва да си припомните ,какво се учи още в школата.Може да са минали много години,но ясно помня как един от преподавателите казваше:"Когато някой много бърза ,при извършване на полицейска проверка,разяснете му,че винаги трябва да има в пред вид ,че може да му бъде извършена такава и да тръгва по-рано ,за да не закъснява:))))
Може сина Ви да е отговарял на описание на извършител на грабеж примерно,как Ви се струва,дали ако някой отговарящ на такова описание ми каже ,че бърза за автобуса,ще му кажа....аааа щом е така ,извинявай ,свободен си :lol:
Ако имате един час работа на улицата,ще знаете,за какво говоря,иначе ,ще продължавате да недоумявате ,за какво става дума:)

Бил е на автогарата час преди автобуса. И ако отговаряше на описанието на извършител на грабеж щеше да има протокол за претърсване, а не реплики от сорта "имаш още 5 минути" или "няма такъв автобус". Просто разговорът няма смисъл. Очевидно има и други такива случаи и ще изчакаме резултата от жалбата.
Aallex

Мнениеот Aallex » 10 Окт 2013, 22:24

dakota_ написа:Става ми и смешно и тъжно като чета такива словоизлияния... Служител на МВР се страхува за сигурността на сина си,не от престъпниците,а от полицаите с които работи в едно ведомство...
За да се получи дискусия трябва да има поне две страни,които да дискутират излагайки доводите си и запознавайки се с доводите на опонентите си.
В случая подробно,точно и ясно беше обяснено как протича полицейска проверка и при какви обстоятелства се извършва полицейска проверка.
Толкова ли е трудно да обясните на децата си,че не е нужно при полицейска проверка да се дървят,да влизат в пререкания с проверяващите ги и да се правят на юристи.
Колкото повече упорстват,толкова повече се удължава времето за проверка и толкова повече се губи времето и на двете страни участващи в проверката.
Толкова ли е трудно човек да си покаже личната карта,да си отвори багажа за проверка и да върши да си чака полета,влака или автобуса...
За какво са тия влизания в пререкания,за какво е това репчене и показване на мускули,при положение,че след проверката ако има повод за жалене,може да се пусне жалба...
Какво знаеш ти във връзка с проверките по жалби и не изпитваш ли малко неудобство от това да плюеш в кладенеца от който пиеш вода.
Нищо не знаеш за проверките по жалби,защото само който има право да извършва проверки по жалби на гражданите знае как се събират факти и обстоятелства и как протича процеса по проверка на дадена жалба...
Вместо да си възпитате децата в дух на уважение към тези,които са ежедневно на улицата и се грижат за сигурността на всички,вие взимате страна без да сте видели какво се случва,без да знаете децата ви как се държат на улицата и без да сте си свършили докрай работата като родители...
Не ви ли минава през ума,че може и сина ви да има някаква вина в поведението си или вашия син е безгрешен като вас?
Не ви ли минава през ум,защо точно на вашия син се случват такива неща при полицейска проверка,а не се случват такива неща с детето на съседа ви или на колегата ви?
Защо винаги търсите проблемите в другите,а не погледнете и не потърсите вината първо в себе си?
Знаете ли,че децата са сублимат на семейството в което са отгледани и възпитани?

Дакота, хубава реч, но мястото и не е тук. Позволявам си да ти говоря на ти, защото явно сме си много близки, след като си позволяваш да ми даваш оценка като родител. Само ще поясня, че синът ми си е представил личната карта за проверка, така че коментарите ти в тази част не са на място. Време ти е да спреш да се изказваш по принцип и да правиш квалификации. Мисля, че идеята ти да ми обясняваш как съм възпитала сина си е нелепа - има граници , които не се преминават дори от хора като теб. Не знам защо те дразни толкова факта, че ти и полицаите на централна автогара София трябва да спазвате ЗМВР. Не знам и защо не приемаш, че гражданите също познават нормативната база и искат да са наясно кой и защо рови в багажа им без причина. Ти не допускаш възможността гражданите в описаните случаи да са прави, което е показателно каква проверка по жалба би направил. „Има данни за престъпление“ означава, че има такива данни, а не че някой в униформа е спал накриво или не харесва прическата на някой и по тази причина ще си избива комплексите върху него. Факт е, че и в двата описани случая няма резултати от проверките, но пък остава гадното чувство от арогантното поведение на хора в униформи. Факт е и че подобни „проверки“ не са изолирани случаи на централна автогара София. За Duco не мога да кажа, но синът ми с тази външност, с тези документи и с този багаж живее и пътува в Европа. Същия ден е преминал през няколко проверки на документи и багаж на различни аерогари, но нито една като „проверката“ на централна автогара София – без легитимиране на служителите, с коментари и подмятания и без издаден протокол за извършеното претърсване. Това, че въпреки представения билет за пътуване е задържан и автобусът му е отпътувал е бонус. Дискусия не се получи и сигурно истината е някъде по средата, но живеем в 21 век и някои методи на работа са отживелица.
Aallex

Мнениеот dinkovm » 11 Окт 2013, 00:31

Уважаема AAlexq искрено се надявам дето Ви да е било неправомерно проверено и с това да се приключи. Вие макар и работеща в системата явно не работите на улицата и по някакъв начин Ви, убягва какъв дан плаща в момента обществото ни по отношение на наркоупотребата и разпространението сред младите. "Има данни" не значи "Достатъчно данни". Радвай се, че някой все пак го е еня, за това какво се случва с младите. Един изпуснат автобус и дори самолет е малък кахър съпоставен със съвсем условно казано, ако в него бяха намерили дори и марихуна. Радвай се, не са намерили, което вероятно говори, че не е носил. Следователно вероятността да използва и да се занимава с това е по-малка. Вероятно в поведението, начина на обличане или друго нещо в поведението му е дало данни на колегите НИ да го проверят.
Не упреквай Дакота. Той може на всички ни да е полезен. Аз не съм против да се изказва дори и по принцип. Спомни си за предизборния девиз на щатския шериф Джим Патън- " Прекалено стар съм за де се уча".
ОЩЕ ВЕДНЪЖ РАДВАЙ СЕ! СИНЪТ ТИ НЕ НОСИ НАРКОТИЦИ. На автобуса и самолета май**** ми.
Може да си добър човек и без да си полицай , но за да си добър полицай е задължително да си добър човек.

http://www.vbox7.com/play:ab83519d
Аватар
dinkovm
Инструктор

Мнениеот minavasht » 11 Окт 2013, 02:24

Коментира се по темата доста, но май аз не разбрах накрая - ако случката е както е описана, е ли законна проверката на багажа?
Ясно е че трябва да се легитимира при поискване от полицай. Оттам нататък, редовна практика ли е да се проверява багажа на спрения и каква е обосновката за извършването на проверката?
Когато примерно се намери нещо - дрога, оръжие, прочие, трябва ли да се обясни в доклада - бях на ъгъла на Първа и Втора, видях младеж с черно яке, носещ торба на рамо, спрях го да му проверя документите, после му погледнах в торбата и видях 2 кила марихуана?
Или трябва да е нещо от рода на - бях на ъгъла на Първа и Втора, видях младеж с черно яке и торба на рамо. Спрях го да му проверя документите. Докато извършвах проверката забелязах че е много притеснен и се опитва да прикрие торбата зад себе си. Подуших миризма, която в следствие на опита и тренинга ми знам че е на марихуана. Попитах го дали има нещо незаконно в торбата и той я отвори и видях вътре налонов плик със изсушена тревиста материя, която беше тествана на място и беше позитивно идентифицирана като марихана. младежа беше арестуван и марихуаната, която беше претеглена и се оказа че е 534.4 грама, беше въведена като доказтелство.

Та въпроса ми е - може ли просто защото искате да проверявате имуществото на гражданин, или трябва да има улики че е замесен в нещо. И ако сте намерили нещо без да е имало улики, приема ли се като доказателство?
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот guesswho » 11 Окт 2013, 03:16

Е нали ти отговориха - "съществуват данни"! :roll: А малко по-нагоре логиката е много яка - следващият път полицая може и да пребие от бой детето на дамата, и да я успокои тук във форума, че ако не го беше пребил и не беше в болницата, можеше примерно да го блъсне кола, или някой да го заколи :ugeek:
guesswho

Мнениеот dakota_ » 11 Окт 2013, 06:59

Aallex написа:
dakota_ написа:Става ми и смешно и тъжно като чета такива словоизлияния... Служител на МВР се страхува за сигурността на сина си,не от престъпниците,а от полицаите с които работи в едно ведомство...

Дакота, хубава реч, но мястото и не е тук. Позволявам си да ти говоря на ти, защото явно сме си много близки, след като си позволяваш да ми даваш оценка като родител. Само ще поясня, че синът ми си е представил личната карта за проверка, така че коментарите ти в тази част не са на място. Време ти е да спреш да се изказваш по принцип и да правиш квалификации. Мисля, че идеята ти да ми обясняваш как съм възпитала сина си е нелепа - има граници , които не се преминават дори от хора като теб. Не знам защо те дразни толкова факта, че ти и полицаите на централна автогара София трябва да спазвате ЗМВР. Не знам и защо не приемаш, че гражданите също познават нормативната база и искат да са наясно кой и защо рови в багажа им без причина. Ти не допускаш възможността гражданите в описаните случаи да са прави, което е показателно каква проверка по жалба би направил. „Има данни за престъпление“ означава, че има такива данни, а не че някой в униформа е спал накриво или не харесва прическата на някой и по тази причина ще си избива комплексите върху него. Факт е, че и в двата описани случая няма резултати от проверките, но пък остава гадното чувство от арогантното поведение на хора в униформи. Факт е и че подобни „проверки“ не са изолирани случаи на централна автогара София. За Duco не мога да кажа, но синът ми с тази външност, с тези документи и с този багаж живее и пътува в Европа. Същия ден е преминал през няколко проверки на документи и багаж на различни аерогари, но нито една като „проверката“ на централна автогара София – без легитимиране на служителите, с коментари и подмятания и без издаден протокол за извършеното претърсване. Това, че въпреки представения билет за пътуване е задържан и автобусът му е отпътувал е бонус. Дискусия не се получи и сигурно истината е някъде по средата, но живеем в 21 век и някои методи на работа са отживелица.

Естествено,че на "ти" ще ми пишеш,дори да не сме си толкова близки имаме големи деца (големи ядове) и сме на близка възраст,сигурно съм по-голям,защото жените все бързате да не изпуснете принца на бял кон...
По аерогари,автогари и ж.п гари проверките са нещо обичайно и така трябва да бъде за да може децата,семействата ни,родителите ни и всички да се чувстват сигурни и защитени от посегателства...
Полицаите спазват ЗМВР и на позовавайки се на ЗМВР правят проверки на гражданите.
Ще ти задам един много простичък въпрос,за какво ти е този протокол за проверка? За какво може да ти послужи този лист хартия? Ще пораснеш с 10 см.,ще ти поникнат рога с него,ще станеш по значима... Обясни ми за какво ти е този лист хартия при положение,че издаването му ще проточи още повече проверката...Защо при положение,че се приближават униформени служители на МВР и единия казва - Здравейте,Атанасов съм от Н-ското РУП,моля вашите документи за проверка...
За какво се казва - Я,се легитимирай...Какво като му видиш служебната карта... Като ти се каже - Отворете багажа си за проверка... Какво ще стане ако отвориш багажа си за проверка още там на място... ще ти се орони класа ли,ще ти падне гребена ли...какво ще стане... Още повече,че въпросния жалващ се е бил поканен в отделно помещение да бъде проверен с цел да се запази личното му достойнство... За какво са тия въпроси - По какъв член ме проверявате,защо точно мен и т.н... с какво ти помага това при проверката?
Ако научиш един сух член от ЗМВР ще ти олекне ли,ще спиш ли като къпана...
Защо си усложнявате излишно живота с глупости... Нали искате сигурност,нали искате спокойствие...не ти ли минава през акъла,че всички тези справедливи искания понякога създават леки неудобства и човек ако е човек на място би трябвало да прояви минимум разбиране и минимално съдействие...
Защо пускате тези жалби и защо очаквате да се случат чудеса по тези жалби и ще умрете ли от кеф ако в отговора по жалбата ви разберете,че сте имали право на един лист хартия?
Какво ще си кажете,натърках носа на тия тъпи полицай...а тия тъпи полицай са излезли на улицата заради вас и при оказване на помощ и съдействие не ви делят на тъпи и не тъпи граждани,а помагат на всички...
Наистина ли не ви е неудобно,че сте пуснали жалба срещу колеги излезли да се грижат за вашата сигурност на улицата и не изпитвате ли малко срам,че ще изгубите времето на поне двама колеги да проверяват жалбата ви и времето на колегите проверявали сина ви...
Ако утре (опази Боже) както чака сина ви на автогарата гръмне бомба и сина ви пострада,няма ли да се спукате от яд,че сте писали такива жалби и сте създавали затруднения на едни хора излезли да се борят и да правят проверки точно това да не се случва...
Остави емоциите настрани,поговори с момчето си и му обясни,че тези хора в униформи на улицата са там да се грижат за неговата сигурност,това не са неговите врагове,това са неговите приятели и хората,които в случай на нужда първи ще му подадат ръка на улицата...
dakota_

Мнениеот СИГМА12 » 11 Окт 2013, 07:56

Aallex написа:....Ако имате един час работа на улицата,ще знаете,за какво говоря,иначе ,ще продължавате да недоумявате ,за какво става дума:)
Бил е на автогарата час преди автобуса. И ако отговаряше на описанието на извършител на грабеж щеше да има протокол за претърсване, а не реплики от сорта "имаш още 5 минути" или "няма такъв автобус". Просто разговорът няма смисъл. Очевидно има и други такива случаи и ще изчакаме резултата от жалбата.

Очевидно нямате един и една минута работа на улицата,наистина няма смисъл разговора,ще продължавате да се чудите и недоумявате,за какво става дума.Дакота по-нагоре е обяснил много добре,но Вие пак няма да го разберете.Може да сте служител в МВР,но не сте полицай.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот guesswho » 11 Окт 2013, 12:53

Дакота, чувал ли си какво означава разсъдък, самочувствие, самоуважение, его, индивидуалност? Ясно е, че такива като тебе са почнали когато полицията и казармата са били ръка за ръка и са се опитвали от хора да ви направят просто роботчета които като им кажеш да се изпикаят и после да го оближат - да не задават никакви въпроси, а просто да изпълняват - защото просто са искали да сте едни машинки под команда. И като гледам доста успешно са се справили.
Е, гражданите не са такива - да бъдеш унижен публично е нещо, за което на нормалния, интелигентен, мислещ човек му пука и ако не друго - поне има право да знае причината за която го унижават. Да не говорим, че българския полицай в общия случай те третира като престъпник по незнайни причини - дори да го питаш за адрес в непознат град на улицата.
Щото като ти каже типичния полицай пред хората "Аеееейййш, яяяла тукъ малку уа!", хората гледат как те тарашат и си мислят - баси, тоя какъв ли е - престъпник ли е, ала бала... и после като те пита някой, или ти сам се попиташ - за какво беше цялото онова унижение - щото имало информация. И човек лесно си вади извода, че е просто своеволие. Та нека аз те питам - на тебе пък какво толкова ти пречи като те питат за какво е или е била проверката, да обясниш както нормален, културен, ПРОФЕСИОНАЛЕН униформен както правят хората по света - проверявам ви защото - А, Б, В. Айде - кажи - на теб какво ще ти стане да се държиш културно и с уважение към гражданите?
Не говорим за селяка който ще ти се репчи, а когато просто те питат защо точно дадения човек си избрал да провериш - що не му кажеш, че примерно с тази качулка и с тия изсулени гащи се носят повечето наркомани в района и затова си го проверил? Това се казва за под 10 секунди и решава една камара глупости.
Мога да ти дам пример на Хийтроу в Лондон преди 4-5 години ме дръпнаха в страни от опашката и взеха натривки на лаптопа ми с едни клечки за уши. Попитах - каква е целта на тази проверка и защо точно моя лаптоп им се е сторил подозрителен. Отговори ми човека най-културно, като всяка втора дума му беше Сър - че имало еди каква си опасност от терористи, грижат се за сигурността на пътниците, включително и моята, че правят рутинни проверки на подобни вещи на случаен принцип и просто съм се оказал в случайното число. Обясни за какво се правят натривките на подобни вещи, че можело да се натика бомба на мястото на батерията, увери ме, че е нямало нищо подозрително свързано с мен, за което ме е "избрал" и ми се извини за неудобството. Е, та питам - на тебе, Дакота, какво ще ти коства да изхабиш 30 секунди от живота си, за да обясниш по този начин на един гражданин за какво го проверяваш? Това попита и Минаващ, явно учуден от разпасаните гащи на закона, който уж би трябвало да контролира държанието на органите на реда. Или твоето самочувствие и удовлетворение от живота и професията пряко зависи от това да стъпчеш гражданина и да му покажеш колко е по-нисш от тебе?
guesswho

Мнениеот СИГМА12 » 11 Окт 2013, 13:35

Щом смяташ полицейската проверка за унижение,или си нещо гузен или имаш сериозен проблем с комплексите или и двете.
Полицая дава разпореждания и всеки гражданин ,към когото са отправени е длъжен да ги изпълни,ако не представляват очевидно престъпление.Та длъжен си да правиш,това което ти се разпорежда без значение дали ти харесва или не.В противен случай има методи и начини да го изпълниш против волята си.Ако не ти допада,когато всичко приключи може да се оплачеш по реда предвиден в закона.
Когато ми се е налагало да проверявам вещи на умни и интелигентни хора,проверката минава за 5 мин. и си пожелаваме приятен ден.Когато се паднат професори,които мислят,че знаят правата си ,освен с протокола за обиск ,се сдобиват с още малко документи,като заповеди за задържане,декларации и т.н.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот guesswho » 11 Окт 2013, 14:42

Не отбягвай въпроса - питам кое на ВАС ви пречи да се държите културно и професионално, както правят нормалните човешки същества в униформа в развитите и дори не толкова развитите държави? Ето, дадох пример горе - кое пречи българския полицай да се държи така? Съмнявам се цивилизованите полицаи в цивилизованите страни да не могат да си упражнят правото да те сгънат от бой или да те надупчат ако се противиш, но преди това се държат с уважение и респект към хората. Явно обаче има още хляб да се яде докато се изкорени напълно милитарното мислене на българския полицай - имам чувството, че говорим на различни езици.

А, и да - някакъв тип да ти рови из багажите винаги е малко или много унижение - навлизане в личното пространство - сещаш ли се, или такива понятия не са във вашия речник? :)
guesswho

Мнениеот СИГМА12 » 11 Окт 2013, 15:01

guesswho написа:Не отбягвай въпроса - питам кое на ВАС ви пречи да се държите културно и професионално, както правят нормалните човешки същества в униформа в развитите и дори не толкова развитите държави? Ето, дадох пример горе - кое пречи българския полицай да се държи така? Съмнявам се цивилизованите полицаи в цивилизованите страни да не могат да си упражнят правото да те сгънат от бой или да те надупчат ако се противиш, но преди това се държат с уважение и респект към хората. Явно обаче има още хляб да се яде докато се изкорени напълно милитарното мислене на българския полицай - имам чувството, че говорим на различни езици.

А, и да - някакъв тип да ти рови из багажите винаги е малко или много унижение - навлизане в личното пространство - сещаш ли се, или такива понятия не са във вашия речник? :)

Че кой е казал,че не се държим културно?Ако някой има претенции-писах по-горе-има законно установен ред да се жалва и да потърси правата си.Никой не "рови из багажа",бъркаш понятията.Извършването на обиск на личните вещи е регламентирано със закон- Чл. 69 ЗМВР.Ако не ти харесват законите в тази държава-намираш си друга,където ти допадат,но тук ще се съобразяваш с наличните.Относно "някакъв тип"-щом отношението ти към униформен служител е такова,сещаш ли се защо има вероятност да си тръгнеш с зачервен врат? :lol:
Аватар
СИГМА12

Мнениеот dakota_ » 11 Окт 2013, 15:10

guesswho написа:Дакота, чувал ли си какво означава разсъдък, самочувствие, самоуважение, его, индивидуалност? Ясно е, че такива като тебе са почнали когато полицията и казармата са били ръка за ръка и са се опитвали от хора да ви направят просто роботчета които като им кажеш да се изпикаят и после да го оближат - да не задават никакви въпроси, а просто да изпълняват - защото просто са искали да сте едни машинки под команда. И като гледам доста успешно са се справили.
Е, гражданите не са такива - да бъдеш унижен публично е нещо, за което на нормалния, интелигентен, мислещ човек му пука и ако не друго - поне има право да знае причината за която го унижават. Да не говорим, че българския полицай в общия случай те третира като престъпник по незнайни причини - дори да го питаш за адрес в непознат град на улицата.
Щото като ти каже типичния полицай пред хората "Аеееейййш, яяяла тукъ малку уа!", хората гледат как те тарашат и си мислят - баси, тоя какъв ли е - престъпник ли е, ала бала... и после като те пита някой, или ти сам се попиташ - за какво беше цялото онова унижение - щото имало информация. И човек лесно си вади извода, че е просто своеволие. Та нека аз те питам - на тебе пък какво толкова ти пречи като те питат за какво е или е била проверката, да обясниш както нормален, културен, ПРОФЕСИОНАЛЕН униформен както правят хората по света - проверявам ви защото - А, Б, В. Айде - кажи - на теб какво ще ти стане да се държиш културно и с уважение към гражданите?
Не говорим за селяка който ще ти се репчи, а когато просто те питат защо точно дадения човек си избрал да провериш - що не му кажеш, че примерно с тази качулка и с тия изсулени гащи се носят повечето наркомани в района и затова си го проверил? Това се казва за под 10 секунди и решава една камара глупости.
Мога да ти дам пример на Хийтроу в Лондон преди 4-5 години ме дръпнаха в страни от опашката и взеха натривки на лаптопа ми с едни клечки за уши. Попитах - каква е целта на тази проверка и защо точно моя лаптоп им се е сторил подозрителен. Отговори ми човека най-културно, като всяка втора дума му беше Сър - че имало еди каква си опасност от терористи, грижат се за сигурността на пътниците, включително и моята, че правят рутинни проверки на подобни вещи на случаен принцип и просто съм се оказал в случайното число. Обясни за какво се правят натривките на подобни вещи, че можело да се натика бомба на мястото на батерията, увери ме, че е нямало нищо подозрително свързано с мен, за което ме е "избрал" и ми се извини за неудобството. Е, та питам - на тебе, Дакота, какво ще ти коства да изхабиш 30 секунди от живота си, за да обясниш по този начин на един гражданин за какво го проверяваш? Това попита и Минаващ, явно учуден от разпасаните гащи на закона, който уж би трябвало да контролира държанието на органите на реда. Или твоето самочувствие и удовлетворение от живота и професията пряко зависи от това да стъпчеш гражданина и да му покажеш колко е по-нисш от тебе?

Уж си индженер човек,четеш и мислиш,а ще излиза,че само четеш...Прочете ли,че въпросния оплакващ се е бил поканен в отделно помещение да му се провери багажа? Не си прочел и обяснението ми,защо е поканен в това помещение да му се направи проверката,а то се прави за да не се унижава и да не се накърнява човешкото му достойнство... Чети внимателно преди да задаваш въпроси...
На гражданина му се обяснява за какво го проверяват и обяснението е,че проверката се извършва по съответния член от ЗМВР!
Обяснения от типа,защото си с качулка или изсулени гащи са недопустими и може да се приемат като обидни и намеса в начина му на живот,защото ние не можем да определяме кой как да се облича,дали да си слага качулка на главата или да си изсулва гащите...Тогава ще има обвинения,че патрула го е обидил,като му е казал,че е с изсулени гащи... За това кратко и ясно се казва,че протича полицейска проверка по смисъла на ЗМВР!
Полицейският служител има име и ако гражданина прецени,че полицейския служител е превишил правата си може да пусне жалба до съответното подразделение на МВР...
Почваме да се повтаряме и ако човек реши да се рови,може постоянно да си намира доводи и да търси под вола теле,практиката показва,че под вола теле никой не е намерил,но активно търсещите не остава с празни ръце и намират таш@ците на вола...
dakota_

Мнениеот dragon2 » 11 Окт 2013, 21:02

адмирации за -DAKOTA
dragon2

Мнениеот minavasht » 12 Окт 2013, 01:38

dakota_ написа:Толкова ли е трудно човек да си покаже личната карта,да си отвори багажа за проверка и да върши да си чака полета,влака или автобуса...

Дакота, това ми беше достатъчно.

По същата логика можеш да питаш толкова ли е трудно да си отвори вратата на къщата, за да може да погледне чичкото милиционер дали няма нещо нередно вътре, или да му даде телефона си, да погледне чичкото милиционер дали не е текствал или даунлоадвал нещо незаконно.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

ПредишнаСледваща

Назад към Професионални теми, съвети и помощ