Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Re: Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот dakota_ » 12 Окт 2013, 07:41

Най-после един да каже,че нещо му е достатъчно.Постоянно в темата искаха още и още... Задаваха се всевъзможни казуси,а нещата от прости по прости...Преценяваш,че има нарушение на гражданските ти права,пускаш жалба срещу осмелилия се да ти нарушава гражданските права и чакаш отговор по жалбата си...
Има и друг вариант за разрешаване на такива спорове характерен за САЩ !
Вместо да пуска жалба,потърпевшия влиза в оръжеен магазин,купува си за препоръчване автоматично оръжие,излиза на улицата и си решава въпроса по същество...
dakota_

Мнениеот СИГМА12 » 12 Окт 2013, 08:08

То и там не е лесно,не им разрешават автоматично оръжие на цивилните:)))Трябва на единичен да се оправя.
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот катюша » 12 Окт 2013, 08:22

minavasht написа:
dakota_ написа:Толкова ли е трудно човек да си покаже личната карта,да си отвори багажа за проверка и да върши да си чака полета,влака или автобуса...

Дакота, това ми беше достатъчно.

По същата логика можеш да питаш толкова ли е трудно да си отвори вратата на къщата, за да може да погледне чичкото милиционер дали няма нещо нередно вътре, или да му даде телефона си, да погледне чичкото милиционер дали не е текствал или даунлоадвал нещо незаконно.

Разбира се,че и това може!
Ако проверявания отвори къщата си и покани полицаите вътре,може не само да се погледне в къщата,а да се направи претърсване на жилището.
Същото е в случая и с телефона,ако си подаде телефона,няма никакъв проблем да бъде проверен не само за изброеното от теб,а за всичко друго,което е в телефона.
катюша

Мнениеот guesswho » 12 Окт 2013, 09:46

СИГМА12 написа:То и там не е лесно,не им разрешават автоматично оръжие на цивилните:)))Трябва на единичен да се оправя.

Това не е вярно. Е, не можеш да си го купиш от супермаркета, но след една купчина документи и няколко "малки" таксички, можеш да си купиш автоматично оръжие. Минаващ може да разкаже подробно каква е процедурата - хората са свободни -представяте ли си - нямало е комОнизъм и подобни извращения.
guesswho

Мнениеот СИГМА12 » 12 Окт 2013, 10:07

Ако е излязло нещо ново,може,но доколкото знам, могат да купуват дълго (ак,м-4 и т.н.) ,но годно да стреля само на единичен.Може и в различните щати да е по различен начин.
п.с. Извращения има и то в пъти повече от тук.Половината са 6 волтови и бутат яко масло :lol:
Аватар
СИГМА12

Мнениеот minavasht » 13 Окт 2013, 05:39

dakota_ написа:Най-после един да каже,че нещо му е достатъчно.Постоянно в темата искаха още и още... Задаваха се всевъзможни казуси,а нещата от прости по прости...Преценяваш,че има нарушение на гражданските ти права,пускаш жалба срещу осмелилия се да ти нарушава гражданските права и чакаш отговор по жалбата си...
Вместо да пуска жалба,потърпевшия влиза в оръжеен магазин,купува си за препоръчване автоматично оръжие,излиза на улицата и си решава въпроса по същество...

Обикновенно в САЩ не се жалват на арменския поп, а завеждат дело и ако им са накърнени гражданските права, получват едно приятно закръглено обезщетение, с което обикновенно се пенсионират. Полицая, който им е накърнил правата обикновенно бива най-малкото уволнен, често и осъден.

Явно си си изградил представите за Америка от съветските филми, автоматично оръжие не се продава в магазините на цивилни от 1986.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот minavasht » 13 Окт 2013, 05:43

катюша написа:
Ако проверявания отвори къщата си и покани полицаите вътре,може не само да се погледне в къщата,а да се направи претърсване на жилището.
Същото е в случая и с телефона,ако си подаде телефона,няма никакъв проблем да бъде проверен не само за изброеното от теб,а за всичко друго,което е в телефона.

Не става въпрос за доброволно съгласие да бъде проверен човека или имуществото му, говорехме за правото на полицай да спре произволен гражданин на улицата и да му провери багажа, просто защото така е решил.
minavasht

Мнениеот minavasht » 13 Окт 2013, 06:03

СИГМА12 написа:То и там не е лесно,не им разрешават автоматично оръжие на цивилните:)))Трябва на единичен да се оправя.

Зависи.

През 1934 е приет закон, който регулира продажбата на автоматични оръжия, късоцевни пушки, заглушители и нарезни оръжия над .50 кал. Оттогава насам за да може да се купи такова оръжие се плаща $200 таксова марка (за времето си е била голяма сума). От тогава нещата са се променили донякъде.
От 1986 насам е забранено да се продават нови автоматични оръжия на цивилни - може да се прекупуват единствено регистрираните дотогава автоматични оръжия. Броя им не е точно известен, но се предполага че са около 250 000 общо за цялата страна. поради ограниченото предлагане цените им са много високи - един АК-47 е между $12000 и 20000, М-16 е около $15000 - 25000, узи - $8000-10000 и т.н. Картечница 1919 приерно може да се намери и за $8000 - 9000. За сведение нов автоматичен за полицията м-4 е около $1200 - 1500.
За да закупиш такова оръжие първо трябва да намериш някой, който иска да си продаде неговото. Обикновенно се предплаща, след което се праща на ATF форма със информация за продавача, оръжието и купувача, заедно със чек за $200 за таксовата марка. Допреди 5-6 години се е чакало 2-3 месеца за да дойде рзрешението, преди 2 години аз чаках точно 6 месеца за моето. Сега срока на чакане е май към 8 месеца - колега си прави заглушител и от него чух тази цифра.

Та автоматичното оръжие обикновенно не се стреля на воля, аз се пази в дебел сейф като инвестиция. доколкото ми е известно има само 1 убит със законно притежавано автоматично оръжие и то е бил полицай използвал служебно.

Има няколко щата, където е забранено да имаш автоматично оръжие, във Флорида единствено не може да се носи скрито за самоохрана.
minavasht

Мнениеот СИГМА12 » 13 Окт 2013, 06:08

Не става дума за произволен,има случаи описани в закон,при които може да се извърши проверка.Чл. 69. (1) Полицейските органи могат да проверяват личните вещи на лица:
1. в случаите по чл. 61, ал. 1, т. 1, 2 и 4, чл. 62, ал. 1, т. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7;
2. когато са налице достатъчно данни, че се укриват веществени доказателства за извършено престъпление;
3. в други случаи, определени със закон.
Какъв е повода в конкретния случай не знам.
Ако има претенции-може да се оплаче.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот minavasht » 13 Окт 2013, 06:15

Точно това със наличието на достаъчно данни за укриване на доказателства не стана ясно какво означава - младеж със нахлупена качулка и торба на рамо чакащ рейс на гарата, младеж със торба на рамото в 4 сутринта зад супермаркет, мургав младеж със торба на рамото където и да е ? Просто аз, ако реша да спирам някой, трябва да мога ясно да артикулирам какво ме е накарало да го спра, какво във повдението и описанието ми се е сторило подозрително и защо съм спрял него, а не баба Гина чакаща на същата спирка с торба репички в ръка.
minavasht

Мнениеот СИГМА12 » 13 Окт 2013, 06:25

minavasht написа:Точно това със наличието на достаъчно данни за укриване на доказателства не стана ясно какво означава - младеж със нахлупена качулка и торба на рамо чакащ рейс на гарата, младеж със торба на рамото в 4 сутринта зад супермаркет, мургав младеж със торба на рамото където и да е ? Просто аз, ако реша да спирам някой, трябва да мога ясно да артикулирам какво ме е накарало да го спра, какво във повдението и описанието ми се е сторило подозрително и защо съм спрял него, а не баба Гина чакаща на същата спирка с торба репички в ръка.

Ами примерно шофьора на автобуса е видял в багажа му,докато си дава билета плик с бяло прахообразно в-во и подава сигнал на 112,или в бюлетина има (или по радиото са предали) лице със същото описание извършило грабеж в района....причините може да са много.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот minavasht » 13 Окт 2013, 07:07

Шофьора сигурно не е експерт и неговото праховидно вещество най-вероятно е пурда захар или гипс. При нас ще трябва още доста, преди да мога да му пребъркам чантата.
Както и да е.
Когато аз спра някой така, винаги му обяснявам защо съм го спрял - дръж си ръцете, където мога да ги виждам, приличаш на един, който издирваме, и прочие.
Което той или адвоката му лесно може да провери и ако съм си измислил, нещата може да станат сложни за мен.
minavasht

Мнениеот dakota_ » 13 Окт 2013, 08:16

minavasht написа:
dakota_ написа:Най-после един да каже,че нещо му е достатъчно.Постоянно в темата искаха още и още... Задаваха се всевъзможни казуси,а нещата от прости по прости...Преценяваш,че има нарушение на гражданските ти права,пускаш жалба срещу осмелилия се да ти нарушава гражданските права и чакаш отговор по жалбата си...

Обикновенно в САЩ не се жалват на арменския поп, а завеждат дело и ако им са накърнени гражданските права, получват едно приятно закръглено обезщетение, с което обикновенно се пенсионират. Полицая, който им е накърнил правата обикновенно бива най-малкото уволнен, често и осъден.

Явно си си изградил представите за Америка от съветските филми, автоматично оръжие не се продава в магазините на цивилни от 1986.

В България само служителите на МВР обикновено се жалят на арменския поп! Правата на гражданите са гарантирани от Конституцията на РБ и законите на страната.Всеки гражданин има право да води дела срещу всеки,който накърни човешките му права.За разлика от Америка тук отиваме още по-далече при съденето на полицай ! Още преди да е влязла в сила присъдата му,този полицай е заклеймен,че е престъпник и публично е омерзен,дори и съда да го признае за невинен,той вече е получил присъдата си от гражданите и медиите.
Представите си за Америка съм изградил от такива новини http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1011070
http://news.ibox.bg/news/id_1481788165
http://www.burgasnews.com/svetat/intzid ... a-politzai
http://www.bnews.bg/article-74493
Предполагам,че всичко това не е истина и тези неща ги публикуват Съветите да заклеймяват Америка,че е държава населена и обитавана в голямата си част от изроди...
Лошо е,че в Америка не се продава автоматично оръжие в магазините! Това е нарушение на човешките права и е повод за водене на дела в съда..
Ако го разрешат,американците ще бъдат много по-ефективни в стрелбата си в училища,магазини и по улиците и така повече хора ще могат да се възползват от строгостта на американския съд при издаване на присъди и присъждане на обезщетения на роднините на убитите...
dakota_

Мнениеот катюша » 13 Окт 2013, 09:50

minavasht написа:
катюша написа:

Не става въпрос за доброволно съгласие да бъде проверен човека или имуществото му, говорехме за правото на полицай да спре произволен гражданин на улицата и да му провери багажа, просто защото така е решил.

Ако не е ставало дума за доброволно съгласие от страна на гражданина,тогава се прилага ЗМВР и гражданина се проверява,а когато става дума за да се провери помещение се прилагат процедурите по НПК.При интерес можеш да се запознаеш с чл.160 от НПК относно основание и цел на претърсването и чл.161 от НПК относно органите,които вземат решение за претърсване и изземане.
катюша

Мнениеот temp » 18 Ное 2013, 13:12

Безспорен факт е, че лицата ( това название е любимото което ползват милиционерите ) полицай са нарушили закона в минимум две точки. Отказват да се легитимират със служебна карта , което са длъжни да направят по закон ако се поиска от тях. Второто е, че не са съставили протокол за обиск. Защо хората, който трябва да се пример за спазване на закона го погазват най-безцеремонно ? Това полицаи ли са или разпасани партизани ? Как може спрямо мен и всички граждани закона да се прилага заедно с всяка запетайка , а за разпасаните партизани да не може ? Съставя ми се АКТ за това , че едната крушка на габарита ми не светила или не ми пръска едната от пръскалките на стъклото. Няма проблем виновен съм и си плащам ! Както към мен се спазва цялата строгост на закона, така ще се спазва и от вас или поне от истинските полицаи , а не комплексарите такива с пагони. Не може законите да се следят и спазват само едностранно. Срам и резил е именно хората които трябва да прилагат закона и да са пример нагло да го потъпкват. Уважавам професията на полицаите и тези които си я вършат ! Тези непрофесионални комплексирани некадърници като тези извършили обиска може да са само за срам за българската полиция . НЕ може с всеки гражданин да се държиш като с престъпник ! За това няма уважение към полицията . Днес си се правил на "мъж" пред 30 човека от които я е имало едни истински престъпник , а не. И тези 30 нали знаете , че ви плащат заплатите . Това не са роби ! Дръжте се като професионалисти и хора , а не като партизани милиционери !
temp

Мнениеот zdravko84 » 21 Ное 2013, 01:32

Думата лице е част от речника на полицията и тя както и мн други термини се учат в школите и се използват в професионалния език а не защото е любима на полицаите.Ти като много уважаваш професията на полицаите защо реши и прие за чиста монета онова което казва въпросния пишещ тук гражданин без да знаеш мнението на хората извършили проверката.Ами ако всичко е било като по учебник и въпросния гражданин го е яд (защото приема полицеиската проверка като унижение) ,но знае че жалбата му няма да мине и решава да изтипоса гадна версия на случилото се.Да очерни и опетни полицаите пред техните колеги и може би началници в полицейския форум,с което хем ще му стане хубаво, хем ще си го върне за " унижението" ,че точно него мистър важен са проверили.Ако пък някои се върже и изкара лошо име на тези полицаи ще е бонус за него.Решил си така защото ти се иска да е така,а дали е така явно не те интересува,поради което приемаш думите на гражданина за истина.
zdravko84

Мнениеот pave » 31 Яну 2014, 15:03

dakota_ написа:Полицаите спазват ЗМВР и на позовавайки се на ЗМВР правят проверки на гражданите.
Ще ти задам един много простичък въпрос,за какво ти е този протокол за проверка?
Защо при положение,че се приближават униформени служители на МВР и единия казва - Здравейте,Атанасов съм от Н-ското РУП,моля вашите документи за проверка...
За какво се казва - Я,се легитимирай

В ЗМВР ясно пише как става задължителното легитимиране и то не е със "Здрасти, аз съм Пешо от 6-то". Пише и че се издава протокол.
Хем спазвали закона, хем "ама защо да го спазват"... Искрено се надявам да не си наистина служител на МВР, защото явно шизофренията те тресе с пълна сила.
прост гражданин
pave

ПредишнаСледваща

Назад към Професионални теми, съвети и помощ