Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Re: Личен обиск чл68, моля за малко пояснения

Мнениеот dakota_ » 31 Яну 2014, 15:35

pave написа:
dakota_ написа:Полицаите спазват ЗМВР и на позовавайки се на ЗМВР правят проверки на гражданите.
Ще ти задам един много простичък въпрос,за какво ти е този протокол за проверка?
Защо при положение,че се приближават униформени служители на МВР и единия казва - Здравейте,Атанасов съм от Н-ското РУП,моля вашите документи за проверка...
За какво се казва - Я,се легитимирай

В ЗМВР ясно пише как става задължителното легитимиране и то не е със "Здрасти, аз съм Пешо от 6-то". Пише и че се издава протокол.
Хем спазвали закона, хем "ама защо да го спазват"... Искрено се надявам да не си наистина служител на МВР, защото явно шизофренията те тресе с пълна сила.

Веднага става ясно,че си прост гражданин както си написал в подписа си.Лекувай си простотията и не търси под вола теле,защото теле няма да намериш,но обезателно ще се наденеш на таш@ците на вола!
dakota_

Мнениеот parkourME » 13 Ное 2014, 17:21

Здравейте, аз също имам подобен проблем, претставиха се, казаха ми че е извършена кражба и отговаряме на изискванията(бях с едно момче), След обиска не откриха нищо, и ме качиха в колата, закараха ме в управлението и ме съблякоха гол(имат ли това право?), след всичката излагация не откриха нищо, а в протокола не записаха нищо, само че съм носил личен документ. В приятеля ми беше същото както и процедурата.... Въпроса ми беше, след обиск на място и неуспешно откриване на забранени или противозаконни предмети... Могат ли да ме задържат в полицията за цялостен обиск?... Ще бъда благодарен, ако някой се отзове,мога да дам и по подробна информация за ситуацията. Моля да се включват хора сигурни, не който са чували само ;)
parkourME

Мнениеот кпц » 18 Ное 2014, 18:55

[quote="parkourME"......... Въпроса ми беше, след обиск на място и неуспешно откриване на забранени или противозаконни предмети... Могат ли да ме задържат в полицията за цялостен обиск?.....

Могат да те задържат в полицията, но трябва да имат основания и да издадат заповед за това.
Ти от своя страна можеш да обжалваш веднага заповедта и/или самото задържане.
кпц

Мнениеот Lord » 18 Ное 2014, 19:39

parkourME написа:... Въпроса ми беше, след обиск на място и неуспешно откриване на забранени или противозаконни предмети... Могат ли да ме задържат в полицията за цялостен обиск?...

Да, може и е напълно законно полицейско правомощие! Но във вашият случай не сте били задържани, а отведени в районното, разликата е голяма. Гражданите, както и полицейските служители са длъжни да познават закона. Има разлика между задържане, съпровождане, конвоиране, отвеждане, личен обиск или проверка на лични вещи.
Аватар
Lord

Мнениеот кпц » 18 Ное 2014, 20:15

parkourME написа:........ След обиска не откриха нищо, и ме качиха в колата, закараха ме в управлението и.........)

Това си е съвсем ясно очертано задържане, което вероятно е било без заповед, според написаното.
кпц

Мнениеот Lord » 18 Ное 2014, 21:29

кпц написа:
parkourME написа:........ След обиска не откриха нищо, и ме качиха в колата, закараха ме в управлението и.........)

Това си е съвсем ясно очертано задържане, което вероятно е било без заповед, според написаното.

Не, не е!
Аватар
Lord

Мнениеот paolon » 21 Ное 2014, 21:57

Lord написа:Не, не е!

Защо?Ограничени права.
Lord написа: отвеждане
Това по кой закон?И какво точно означава?
Аватар
paolon

Мнениеот Lord » 22 Ное 2014, 11:56

paolon написа:

Не е закон, а "ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1143 ОТ 4 МАЙ 2011 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ"

Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2012 г.) (1) Полицейските органи не конвоират, а отвеждат, довеждат и съпровождат лица:
1. издирени и установени по чл. 58, ал. 1, т. 1 - 5 от Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 47 от 2006 г.), както и лицата, по отношение на които е взета мярка за неотклонение "задържане под стража" от орган на съдебната власт;
2. по реда на чл. 65, ал. 1 ЗМВР;
3. за които е постановено принудително довеждане от разследващ полицай по реда на НПК в района на действие на районно управление "Полиция" (РУП) на ОДМВР/СДВР, гранично полицейско управление (ГПУ) на РДГП и РУТП на ГДНП;
4. когато това изрично е предвидено в закон или международен договор, по който Република България е страна.
(2) За осъществяване дейността по ал. 1 компетентните полицейски органи издават заповед съгласно приложение № 1а.
(3) Лицата по ал. 1, т. 1 се предават в най-близкия следствен арест или териториално звено за охрана на Министерството на правосъдието (ТЗО - МП).

В интерес на обективността тази инструкция е отменена на 11.11.2014 г. и има нова, но към момента на събитието, за което говори parkourME е била в сила.
Аватар
Lord

Мнениеот police_mans » 22 Ное 2014, 21:37

Lord написа:
paolon написа:

Не е закон, а "ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1143 ОТ 4 МАЙ 2011 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ"

Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2012 г.) (1) Полицейските органи не конвоират, а отвеждат, довеждат и съпровождат лица:
1. издирени и установени по чл. 58, ал. 1, т. 1 - 5 от Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 47 от 2006 г.), както и лицата, по отношение на които е взета мярка за неотклонение "задържане под стража" от орган на съдебната власт;
3. за които е постановено принудително довеждане от разследващ полицай по реда на НПК в района на действие на районно управление "Полиция" (РУП) на ОДМВР/СДВР, гранично полицейско управление (ГПУ) на РДГП и РУТП на ГДНП;
4. когато това изрично е предвидено в закон или международен договор, по който Република България е страна.
(2) За осъществяване дейността по ал. 1 компетентните полицейски органи издават заповед съгласно приложение № 1а.
(3) Лицата по ал. 1, т. 1 се предават в най-близкия следствен арест или териториално звено за охрана на Министерството на правосъдието (ТЗО - МП).

В интерес на обективността тази инструкция е отменена на 11.11.2014 г. и има нова, но към момента на събитието, за което говори parkourME е била в сила.

В интерес на обективността тази Инструкция не касае случая описан от "parkourME" . В неговият случай става дума за задържане и отвеждане в поделение на МВР и задължително трябва да бъде пусната заповед за задържане! Колегите са нарушили закона и ако "parkourME" е пуснал жалба е щял да създаде неприятности на задържалите го.За да стане още по-ясно и да няма неразбрали,полицията не може да ограничава правото на свободно предвижване на гражданите извън правомощията си дадени от закона. На "parkourME" принудително е ограничено правото на свободно предвижване като е бил отведен в полицейското управление и временно до изясняване на ситуацията е бил задържан.
police_mans

Мнениеот Lord » 23 Ное 2014, 09:57

police_mans написа:... Колегите са нарушили закона ...

Кой закон, уважаеми "колега", хартата за правата на човека ли?! :lol:

police_mans написа:
...За да стане още по-ясно и да няма неразбрали,полицията не може да ограничава правото на свободно предвижване на гражданите извън правомощията си дадени от закона.....

Точно така! В случая служителите са спазили закона, но провереното лице в никакъв случай не може да се третира, като задържано за срок до 24 часа по смисъла на ЗМВР. ;)!
Аватар
Lord

Мнениеот police_mans » 23 Ное 2014, 10:09

Lord написа:
police_mans написа:... Колегите са нарушили закона ...

Кой закон, уважаеми "колега", хартата за правата на човека ли?! :lol:

police_mans написа:
...За да стане още по-ясно и да няма неразбрали,полицията не може да ограничава правото на свободно предвижване на гражданите извън правомощията си дадени от закона.....

Точно така! В случая служителите са спазили закона, но провереното лице в никакъв случай не може да се третира, като задържано за срок до 24 часа по смисъла на ЗМВР. ;)!

Уважаеми гражданино,колегите полицаи са нарушили ЗМВР! В случая имаме не само проверено лице,имаме задържано и отведено в РУП лице и това лице се счита за задържан /ограничено му е правото на свободно предвижване/ и спрямо него се прилага всичко описано в ЗМВР!
Ако си колега,трябва да ги знаеш тези неща,ако си сбъркал и си писал прибързано не е грях да замълчиш и да не спамиш темата с обяснения и Инструкции,които нямат нищо общо с конкретния казус!
Успех с изучаването и прилагането на ЗМВР и другите нормативни актове свързани с работата на полицията и нека не коментираме повече,че после ставаме за смях пред гражданите и юристите в Лекса !
police_mans

Мнениеот Lord » 23 Ное 2014, 11:27

police_mans написа:...Уважаеми гражданино,колегите полицаи са нарушили ЗМВР!...

Не мисля, че си колега, но ако си - това говори лошо за кадровиците, първоначалната подготовка и обучението без откъсване от работа, което си получил и би следвало да получаваш перманентно. ;)

В ЗМВР има куп текстове, в които е записано, че конкретиката по изпълнението им се регулира от подзаконови актове, в т.ч. и инструкции, както и срока, в който следва да се обнародват и влязат в сила, така че няма никакво нарушение на ЗМВР, в разисквания казус. ;)!

А, в конкретния случай съвсем не спамя, защото само отговарям на конкретен въпрос на колегата ми paolon, когото достатъчно уважавам.

Относно Лекс-а, регистриран съм във форума там от 2006 г. и не само не съм ставал за смях, но напротив доста юристи с купени дипломи са ставали смешни, дебатирайки с мен, а и с други полицаи нормативната база на МВР, както и наказателното право и процес. kl)

Повече в обяснителен режим няма да влизам и пиша. Бъди здрав! 8-)
Аватар
Lord

Мнениеот police_mans » 23 Ное 2014, 12:33

Lord написа:
police_mans написа:...Уважаеми гражданино,колегите полицаи са нарушили ЗМВР!...

Не мисля, че си колега, но ако си - това говори лошо за кадровиците, първоначалната подготовка и обучението без откъсване от работа, което си получил и би следвало да получаваш перманентно. ;)

В ЗМВР има куп текстове, в които е записано, че конкретиката по изпълнението им се регулира от подзаконови актове, в т.ч. и инструкции, както и срока, в който следва да се обнародват и влязат в сила, така че няма никакво нарушение на ЗМВР, в разисквания казус. ;)!

А, в конкретния случай съвсем не спамя, защото само отговарям на конкретен въпрос на колегата ми paolon, когото достатъчно уважавам.

Относно Лекс-а, регистриран съм във форума там от 2006 г. и не само не съм ставал за смях, но напротив доста юристи с купени дипломи са ставали смешни, дебатирайки с мен, а и с други полицаи нормативната база на МВР, както и наказателното право и процес. kl)

Повече в обяснителен режим няма да влизам и пиша. Бъди здрав! 8-)

Аз също не мисля,че си колега или ако си колега не си компетен по този казус!
Включих се да обясня на колегите с полицейски правомощия,че пишеш неща,които не отговарят на истината в конкретния случай!

Този текст постнат от теб и взет от ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1143 ОТ 4 МАЙ 2011 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА КОНВОЙНАТА ДЕЙНОСТ В МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Няма нищо общо с обсъждания казус и ако имаш правна подготовка ще прочетеш един по един текстовете и ще разбереш,какви лица касае инструкцията - било пуснати за издирване,издирени... чети внимателно. Тези лица описани в инструкцията нямат нищо общо с обсъдания казус на младежа и тази инструкция не може да се прилага по неговия казус!
Обясних как се процедира по повдигнатия от младежа казус и се радвам,че няма да влизаш повече в обяснителен режим,защото не си подгтовен по казуса.
Като казах Лекса,споменах за юристите в Лекса! Не си сред юристите в Лекса,но е добре,че си регистриран там за да може да се позлваш от опита на юристите в Лекса. Ако имаш съмнения в моята правота по казуса,пусни тема в Лекса и следи отговорите по темата за да рзбереш,че си в пълна грешка и не е проблем човек да сгреши,проблем има когато не осъзнава грешката си продължава да пише ли пише.
Приятелски поздрави и от мен и нека спрем до тук 8-)
police_mans

Мнениеот Lord » 24 Ное 2014, 19:37

police_mans написа:...Приятелски поздрави и от мен и нека спрем до тук 8-)

Имаш моите поздрави също! :)

/Което съвсем не означава, че съм приел твоето мнение по казуса за правилно.
Все пак нека спазим Конституцията на Р България, а именно:
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
/
;)
Аватар
Lord

Мнениеот parkourME » 05 Дек 2014, 13:31

В интерес на обективността тази Инструкция не касае случая описан от "parkourME" . В неговият случай става дума за задържане и отвеждане в поделение на МВР и задължително трябва да бъде пусната заповед за задържане! Колегите са нарушили закона и ако "parkourME" е пуснал жалба е щял да създаде неприятности на задържалите го.За да стане още по-ясно и да няма неразбрали,полицията не може да ограничава правото на свободно предвижване на гражданите извън правомощията си дадени от закона. На "parkourME" принудително е ограничено правото на свободно предвижване като е бил отведен в полицейското управление и временно до изясняване на ситуацията е бил задържан.

Точно така, затова реших да пиша и тук за да съм наясно, Значи след пръв оглед и обиск на всичко по мен, на публично място дори.... Те не откриват доказателства (причината да ме обискират беше че отговарям на описанията....) или незаконни предмети и т.н. и след като няма какво да провери друго направо ме качи в колата и ми вика „ела за малко ся“..а и ако съм задържан имам право на адвокат(или лице което да ми помага).. до колкото знам
parkourME

Предишна

Назад към Професионални теми, съвети и помощ