въпрос за протокол за доброволно предаване

въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот xxx500 » 23 Апр 2018, 23:58

Някой наясно ли е къде точно в змвр е формулиран протокола за доброволно предаване(кой чл.),нямам предвид по нпк,а по змвр ?Благодаря !
xxx500
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Окт 2010, 17:08

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот xxx500 » 24 Апр 2018, 22:53

По-конкретно въпросът ми е следният.Примерно хващаш лице с наркотици,идва дознател и ако лицето няма против да предаде наркотика ,дознателят съставя протокол за доброволно предаване в присъствието на 2 поемни лица,този протокол е по чл.159 от НПК,който се изготвя от органа на досъдебното производство.Ако обаче гражданин е намерил мобилен телефон напр. и иска да го предаде в полицията ,в този случай полицейски служител ще му състави протокол за доброволно предаване по змвр.Въпросът ми е дали някой е запознат къде в змвр е регламентиран този текст,защото аз не го намирам.И другия въпрос е, дали в първия случай с наркотика протокола за дороволно предаване(ПО НПК) може да се изготви не от дознател ,а от полицейски служител
xxx500
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Окт 2010, 17:08

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот кпц » 25 Апр 2018, 20:33

xxx500 написа:...Ако обаче гражданин е намерил мобилен телефон напр. и иска да го предаде в полицията ,в този случай полицейски служител ще му състави протокол за доброволно предаване по змвр.Въпросът ми е дали някой е запознат къде в змвр е регламентиран този текст,защото аз не го намирам.И другия въпрос е, дали в първия случай с наркотика протокола за дороволно предаване(ПО НПК) може да се изготви не от дознател ,а от полицейски служител

Ако гражданин донесе намерен мобилен телефон в полицията, трябва да бъде упътен към съответната община, за да го предаде там. Поради тази причина в ЗМВР няма такава разпоредба и такъв протокол.
По другия въпрос - може протоколът да бъде изготвен от полицейски орган, ако му се възложи от разследващ полицай /както си го наричаш в ренесансов стил "дознател"/.
кпц
 
Мнения: 241
Регистриран на: 21 Юли 2014, 14:32

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот xxx500 » 26 Апр 2018, 01:04

В община ?Е тук вече ще се разсмея,сериозно ли говориш и какво ще направят в общината.За пръв път чувам,намерена вещ се носи в общината,това е несериозно.А що се отнася до оправомощаването от разследващия полицай как ще стане това,по телефона ли :::) Отварял ли си НПК ?Там е регламентирано кои са органите на досъдебното производство-прокурори,следователи и разследващи полицаи(дознатели,в ренесансов стил :::) :D
xxx500
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Окт 2010, 17:08

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот кпц » 26 Апр 2018, 19:58

Ето още материал за разсмиване: "Чл. 88. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Когато собственикът и изгубилият вещта не са известни, онзи, който я е намерил, е длъжен да я предаде незабавно в съответната служба "Общинска собственост"."
кпц
 
Мнения: 241
Регистриран на: 21 Юли 2014, 14:32

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот xxx500 » 27 Апр 2018, 00:27

Да,може да е така,но в чл.207 НК пише,че онзи,който намери чужда вещ ,в рамките на 7дни не съобщи за нея на собственика,на властта или на онзи ,който я е загубил...ит.н.Между другото,ако си колега и си на 1ви пост напр. ,и дойде гражданин с намерен портфейл с пари,за да съобщи и го предаде,и е 22часа ,петък,лично ти би ли го посъветвал да чака до понеделник ?Според мен би си изпросил не леко наказание.Съгласно чл.207 няма никакъв проблем да се предаде в мвр,защото то е орган на държав. власт.Въпросът е дали няма пропуск в закона за мвр и дали съставяйки протокол по нпк се спазват законово разпоредбите ?Др. пример:Лице откраднало 1 шоколад и хванато от охраната.Доброволно предава откраднатото ,за да се върне на магазина с разписка.Тъй като е малка стойността му и ако му е за пръв път ще мине с ауан по чл.218б във вр. чл 194 нк (административно).Та въпроса ми е ,дознател ли ще идва ,с поемни лица 2 бр. ?
xxx500
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Окт 2010, 17:08

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот nikeman » 29 Апр 2018, 15:18

Хмм първо при съставянето на протокола не се нуждаеш от поемни лица подписва се от полицейския орган и предаващия.
Второ няма нужда дознател да ти постанови имаш оперативна самостоятелност и компетенция... Освен ако не става въпрос за действия по ДП, тогава консултация с дознател е неизбежна.
Трето при намерена вещ се ходи в полицията, която е държавен орган и е компетентна по въпроса с връщането на вещта.
Относно примера с наркотика повечето случаи тези неща ги прави дознател защото се образува ДП и се работи веднага или е била планирана операция. Иначе в много преписки оперативните или полицейските инспектори си съставят сами протоколите.
nikeman
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Май 2012, 15:29

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот xxx500 » 30 Апр 2018, 21:22

За протокола за доброволно предаване,при случая с наркотика е задължително да присъстват поемни лица -чл 137нпк,въпросът е колко законно би било въпросният протокол да се състави от оперативен или полицай(говоря законово,защото мвр работи единствено по закон),защото ясно е формулирано в нпк ,кои са органите на досъдебното произв. -дознатели,следователи и прокурори.За втория случай ,за който казваш,че притежаваме оперативна самостоятелност и компетенция..Кой текст от змвр регламентира ,съставянето на протокол за доброволно предаване..,не в нпк,а в змвр???Виж чл 159нпк. и разтълкувай,кои органи извършват действията и по чие искане,би трябвало да разбереш ,че това няма да са полицаите от патрула или оперативния.Тук изобщо не става въпрос за някаква оперативна самостоятелност,защото оперативната самостоятелност се упражнява в рамките на закона!!!А в змвр няма такъв текст.Знам ,че практиката е друга,въпросът е ..,дали е законово издържано и дали това не е пропуск в законодателството .Това е смисълът на темата.
xxx500
 
Мнения: 13
Регистриран на: 17 Окт 2010, 17:08

Re: въпрос за протокол за доброволно предаване

Мнениеот paolon » 10 Май 2018, 15:04

Чл. 52./span>. (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г.) Разследващи органи са:
1. следователите;
2. (доп. - ДВ, бр. 93 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., доп. - ДВ, бр. 52 от 2013 г., в сила от 14.06.2013 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) служителите от Министерството на вътрешните работи, назначени на длъжност "разследващ полицай" и служителите от Агенция "Митници", назначени на длъжност "разследващ митнически инспектор";
3. (нова - ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г., доп. - ДВ, бр. 93 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) полицейските органи в Министерството на вътрешните работи и митническите органи в Агенция "Митници" - в случаите, предвидени в този кодекс.
(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2009 г.) При извършване на разследването разследващите органи по ал. 1, т. 1 имат правата по чл. 46, ал. 2, т. 2.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 33 от 2009 г.) Разследващите органи действат под ръководството и надзора на прокурор.
Аватар
paolon
 
Мнения: 1442
Регистриран на: 27 Дек 2008, 17:48


Назад към Професионални теми, съвети и помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron