Изменения на ЗМВР

Изменения на ЗМВР

Мнениеот DJANDAR UNICUS » 25 Окт 2016, 11:43

Здравейте колеги служители, синдикалисти, модератори и будни граждани. Нов съм във форума, току що се регисрирах и може би вече има подобна тема, но бих искал да Ви попитам нещо, както и да заостря внимането на тези, които не са подразбрали. Става въпрос за новия ЗМВР от 14.10.2016г. в който ме притесняват разпоредбите от чл. 170 до чл. 174. Става въпрос за това, че след завършване на обучение в Академията на МВР, служителите се задължаваме да служим още 5 години в системата, като 3 от тях задължително по направлението на даденото обучение. За курсантите в Академията ми е ясно - 10г., то и до сега си беше така. Разграничавам курсанти, стажанти и служители. За стажантите също ми е ясно(новопостъпили служители и оше без правомощия.. ок). До момента всичко си е по старому и както се казва: "Експертите от София са преценили, че трябва да сменят някоя запетая да си оправдаят заплатите". Да, но в чл. 173, ал. 4 се казва:
Чл. 173. .... (4) (Нова - ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 14.10.2016 г.) Държавните служители, преминали обучение по чл. 170, ал. 3, които не са назначени за стажанти, се задължават да служат в МВР след приключване на обучението за срок от 5 години, от които поне три години в структурата, в която са назначени.
А във въпросният чл. 170, ал. 3 - (3) Професионалното обучение на държавните служители в МВР се извършва в Академията на МВР, в научноизследователските и научно-приложните институти на МВР, обучаващи звена на МВР и в други обучаващи институции.
Всички, които сме карали янкога някакви курсове, знаем, че без значение къде се провеждат и от кого, те ОФИЦИАЛНО СЕ ВОДЯТ КЪМ АКАДЕМИЯТА!!! т.е. вскички сме изкарали курсовте си към Академията т.е. разпоредбите на чл. 173, ал. 4 обхващат ВСИЧКИ!!! Поне така го разбирам аз, а аз все пак не съм юрист... В този прекрасен момент се запитах... ами кои са тези, които са оремианли обучение към АМВР, а не са назначени като стажанти или като курсанти....Я, ти да видиш....ами това не сме ли настоящите служители?! Значи по моята проста милиционерска логика, всички които някога са изкарали курс или по-скоро ЩЕ ИЗКАРАТ какъвто и да е курс СЛЕД 14.10.2016г. ще бъдат задължени да работят още 5г. в МВР в противен случай.. :
Чл. 174. ... (4) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 14.10.2016 г.) Разходите по ал. 1 се възстановяват и от държавните служители, чието служебно правоотношение е прекратено по тяхно желание или по дисциплинарен ред, преди да са изслужили срока по чл. 172 и чл. 173, ал. 3 и 4, пропорционално на времето на неизпълнение.

Честно да Ви кажа МАЛКО СЪМ ОБЪРКАН...... Хем разбирам всичко това в смисъл, че всички служители от сега нататък след всеки курс ставаме роби за по 5 нови години щото иначе трябва да си платим, за да напуснем, хем това ми се струва като извиване на ръце и че МВР се подсигурява и опитва да изкара пари от служителите, хем всичко ми се струва малко незаконно..... Ако съм разбрал всичко правилно, то това е ДРАСТИЧНА ПРОМЯНА..... А да се прави такава без да се даде гласност..... МАй не е редно... От вчера(Понеделник - 24.10.16г.) съм на курс и тези неща ги разбрах тук - на курса..... Сега ми стана ясно, защо след като се знае за курса и че ще ходя на него от миналата година, заповедта на гл. секретар пристигна в деловодството в четвъртък(20.10.16г.).... Интересното още е и това.... Пристига ЗАПОВЕД НА ГЛАВНИЯ СЕКРЕТАР НА МВР в която се казва, че АЗ(господин кякакъв си прост милиционер) трябва да бъда изпратен еди къде си, за да бъда обучен за еди какво си.... Вместо да ме извикат, да ми връчат заповедта и да ми кажат "ЗАМИНАВАЙ", аз така и не видях заповедта и нямаше и да ми кажат за нея, ако не нахалствах да препитвам ден след ден, та да мога тръгвайки да имам командировачни..... Вместо това се издава ЗАПОВЕД ОТ ДИРЕКТОРА НА ДИРЕКЦИЯТА аз да бъда изпратен на същия курс..... Това ми прилича малко, все едно Н-к ГООР да издаде писмена заповед служител Х да направи нещо и командира на отделение да пусне НЕГОВА СИ ЗАПОВЕД до Х да свърши същото..... Щом има разпореждане на по-висшестоящ та нали просто се свежда за сведение и изпълнение?!?! Чудих се малко, чудих се и като дойдох на курса и научих, че има измения в ЗМВР, а именно по-горе описаните, вързах поне наченки на логика.... Заподта на ГС е с един номер, а на директора с друг... И после като те питат ти нали видя заповедта с която те пратиха ти каво ще кажеш - видях ама... Еми ама, ама...... ама в запоедта на директора пише само, че те пращат, а в тази на ГС пише и вече тези нови неща от ЗМВР, малко като договор с дявола.. в същия стил, с малък шрифт.... Просто много потайна ми се струва цялата работа..... Моля Ви, ако има тълкувателно решение на тези членове от ЗМВР, дайте го насам..... КОИ СЕ ЗАДЪЛЖАВАТ?!?!?! Наистина ли всички вече сме вързани кучета? Ако е така - СИНДИКАТИТЕ - МОЛЯ ВИ!!!! Направете нещо! За тези които още не са се усетили - ВСИЧКИ които ЩЕ ходите на обучение - ВАЖИ И ЗА ВАС!!!! Инструктори за нещо си, преквалификации, сертификати, квалификации и т.н. .... ВСИЧКИ !!!! Хора, надявам се аз да съм се бъгнал нещо от толкова кафета и да не съм разбрал правилно, затова опитайте и вие да го разталкувате.... Повече глави, по-добре....
Между другото звънях в човешки ресурси за разяснение, те ми казаха, че ставало въпрос само за новопостъпилите стажанти и курсанти, а не за нас, но си ме разкараха..... А защо тогава има отделна алинея за курсанти, отделна алинея за стажанти и отделна алинея за СЛУЖИТЕЛИ КОИТО НЕ СА НАЗНАЧЕНИ КАТО СТАЖАНТИ ?!?!?!?!?! Какво предполагаме, че са имали предвид е едно, а какво пише е друго!... Това е закон все пак и утре като реши някой да напуска и му поискат 10 000 лева и почне да обжалва, тогава ще реве!!! Правя разлика И БЕЗ ДА СЪМ АДВОКАТ между "първоначално професионално обучение" и "обучение".... А като знам адвокатите как се хващат за запетайките.... МВР така ли ще реши проблема с напускащите, обезщетенията и парите? .... ЕВАЛА! Дайте малко просветление, моля Ви....
DJANDAR UNICUS

Re: Изменения на ЗМВР

Мнениеот кпц » 26 Окт 2016, 20:57

DJANDAR UNICUS написа:... В този прекрасен момент се запитах... ами кои са тези, които са оремианли обучение към АМВР, а не са назначени като стажанти или като курсанти....Я, ти да видиш....ами това не сме ли настоящите служители?!....

Анализирай това:
Чл. 31. (1) Спечелилите конкурса кандидати за длъжности, за които се изисква задължителна първоначална професионална подготовка, се назначават от съответния орган по чл. 158 или чл. 159, ал. 1 ЗМВР за стажанти за периода на обучението за сметка на вакантни щатни длъжности от щатовете ....
(3) Спечелилите конкурса кандидати за длъжности, за които не се изисква задължителна първоначална професионална подготовка, се назначават от съответния орган по чл. 158 или чл. 159, ал. 1 ЗМВР на длъжности в МВР. http://www.lex.bg/laws/ldoc/2136280257
кпц

Мнениеот DJANDAR UNICUS » 27 Окт 2016, 16:35

клиц, да не би да искаш да кажеш, че става въпрос за новопостъпили служители? Понеже скоро съм започнал в МВР (2012г) и помня при мен как беше.... ние с отиването си на школа вече бяхме стажанти......
DJANDAR UNICUS

Мнениеот кпц » 30 Окт 2016, 21:23

DJANDAR UNICUS написа:клиц, да не би да искаш да кажеш, че става въпрос за новопостъпили служители? Понеже скоро съм започнал в МВР (2012г) и помня при мен как беше.... ние с отиването си на школа вече бяхме стажанти......

Има едни такива, които ги назначават първоначално, без да стават стажанти /например разследващи полицаи, но и други/. За тях се отнася алинея 4 на 173, която така те е замислила.
Просветли ли се? :)
кпц

Мнениеот justAfriend » 14 Ное 2016, 20:30

Да, ама не... Фигурирам в една заповед за дистанционно обучение в АМВР, където накрая е отбелязано, че служителите в заповедта, се задължават да са на работа в МВР за срок от 5 години (съгасно горепосочения член), като при напускане или дисциплинарно уволнение, дължат разходите (пак съгласно горепосочения член от ЗМВР). С тези курсове ми се струва, че ни закрепостяват в МВР, другия вариант е да пробвам колко ми е струвало дистанционното обучение... При условие, че ползвам личен компютър, с личен интернет, понякога и от личен телефон от личен абонаментен план.
justAfriend

Мнениеот кпц » 14 Ное 2016, 21:00

justAfriend написа:... другия вариант е да пробвам колко ми е струвало дистанционното обучение... При условие, че ползвам личен компютър, с личен интернет, понякога и от личен телефон от личен абонаментен план.

В този вариант може да се наложи на теб да ти плащат. :)
За отбелязаното в заповедта евентуално плащане не се чудя. То в МВР всички станаха юристи и всичко разбират.
Като стигне обаче до съд, бързо пускат въздуха. ;)
кпц

Мнениеот stenli » 19 Ное 2016, 09:28

Каквото било било . Ново правителство нови реформи. Пари пак няма . Добре че съм пенсионер :D https://frognews.bg/news_123249/Bachvar ... ta-na-MVR/
stenli

Мнениеот paolon » 23 Ное 2016, 20:32

Дет се вика,изгоряхме.
Вчера разписах ,че съм запознат с тази простотия .
Интересно ми е,ако отида на курс и после се пенсионирам,какво ще се случи.
Аватар
paolon

Мнениеот stenli » 27 Ное 2016, 06:39

Някъде половин година преди да се пенсионирам искаха да ме пратят на курс за работа с компютърни мрежи съдържащи класифицирана информация . Отказах точно с мотива че мисля да се пенсионирам до края на годината и не ме закачаха повече .
stenli

Мнениеот DJANDAR UNICUS » 28 Ное 2016, 12:22

Момчета, от всичко което сте писали, вече съм почти сигурен, че сме вързани..... Проведох един разговор с така да се каже голям човек от София, който всъщност заявява за своите компетенции, кои служители от страната да бъдат изпратени на школа.... Този наистина ИСТИНСКИ ЧОВЕК ми каза, че е бил много изненадан, когато взимайки вече изведените и оформени заповеди за командироване, за да ги даде за разпращане по страна, видял на гърба им точно тези нововъведения.... Попита ме дали съм обърнал вснимание, че на заповедта за мен също го е имало на гърба, а като му казах, че така и не са ми я дали остана леко ОКОКОРЕН..... :shock: :shock: :D Пита ме " Е, как така?! Нали това е запоед от най-висша инстанция и трябва да ти я сведат за сведение и изпълнение? Та в нея ти си един от адресатите....." Казах му "Да ама от човешки ресурси ми казаха по телефона, че има пристигнала заповед, но малко ще забавят командировъчните, понеже трябвало първо да изготвят заповед от директора, той да я подпишел, да се изведе, да отиде във финансова и т.н." .... Викам им абе каква запоед на директора?!?!?!? От кога?! Нали всеки път просто ми дават копие и аз да изпъ;лнявам каквото се иска от мен.... Отговора беше - мммм ами така е вече..... Няма страшно, ще си получиш парите и ми тряснаха телефона......
Заради тая потайност типично по милиционерски вярвам, че важат и за мен разпоредбите на този прсловут член от ЗМВР..... Извинявам се на модераторите на форума за цинизма, но - Ебало си е майката..... Който се е пенсионирал - пенсионирал(живи и здрави и блазе ви), а ние кюрпетата зелени..... няма напускане вече без да си платиш....
DJANDAR UNICUS

Мнениеот кпц » 28 Ное 2016, 20:29

"Радини вълнения" са това, нищо повече.
Блазе им на пенсионерите за кое - че са стари, с болести, самолета трудно вдигат... :)
Служете и по-малко се чудете!
Този проблем ще е "ден до пладне".
кпц

Мнениеот stenli » 29 Ное 2016, 06:39

кпц написа:Блазе им на пенсионерите за кое - че са стари, с болести, самолета трудно вдигат... :).
Аз се пенсионирах на 46 и слава богу самолета още го вдигам :D Даже още си е Хариер с вертикално излитане :D :D Момци не го мислете много като изключим ергенските години (хващах по 2 полета от различни летища) :D тая година като пенсионер ми е най хубавата в живота . Успокоих си нервите семейството и децата ми разбраха че имат баща и от сега съм си направил резервациите за нова година . Навън хората те ценят и уважават за това което можеш а не защото си човек на някой .
stenli

Мнениеот AnHel » 29 Ное 2016, 14:33

Здравейте,завърших академията тази година и съм на работа вече почти месец. Достигнаха до нас протоколите, които трябва да подпишем,че сме запознати с въпросните изменения в чл.173 ЗМВР и започнахме да се поослушваме и ние. В следващ момент до нас достигна информация, че до някой колеги вече е достигнала информация, че в началото на декември са на курс в АМВР относно използване на СРС. Та след провеждането на този курс дали минават по новата ал.4 и са задължени да работят поне 3 години в структурата, в която са назначени? А относно годините за работа в МВР ? По първоначалния договор при записване в АМВР сме задължени да работим 10 год., а сега ако ни пързулнат по новия чл.173,ал 4 колко са :lol: 5,10? Не успяваме нещо да разтълкуваме правилно цялата схема..моля за малко помощ !
AnHel

Мнениеот AnHel » 30 Ное 2016, 08:40

А ако съм завършил Академията скоро и ме пратят на курс задължавам ли се да работя 3 години в структурата, в която съм назначен и колко години трябва да служа ?!
AnHel

Мнениеот DJANDAR UNICUS » 13 Дек 2016, 12:52

AnHel, почнал си с лепка за 10 години - гледах тях, остави ги тия трите. Въпроса е да не решиш да напускаш преди да ги навъртиш. А за колегите ти - не зная. Аз в момента съм на курс и затова пуснах темата... Просто изменението в ЗМВР не е конкретизирано... А и не намирам тълкувателно решение.... Наясно съм, че всеки се прави на юрист(в това число и аз) и има много голяма вероятност някоя лелка да е лепнала текста щото е преценила, че трябва, без да е много наясно... Ако нямаме намерение да напускаме, няма от какво да се притесняваме.
Да си кажа откровено, изникна ми предложение за работа в чужбина и мисля да си пусна неплатенатаи да отида да пробвам. Тези изменения в ЗМВР ме вълнуват, защото ми се струва много вероятно като отида в Норвегия да не ми се връща в България.. А в тази връзка, някой може ли да ме насочи към информация относно мога ли да работя няколко месеца в чужбина с договор докато съм в неплате от полицията? Разглеждах КТ и ЗМВР, но не срещам нищо конкретно за слуителите на МВР и такова право.... Помогнете с материал или опит, моля ви!
DJANDAR UNICUS

Мнениеот pronto » 13 Фев 2017, 08:00

здравейте колеги ! Някой стигна ли до отговор на въпроса след приключване на курс, като дистанционния трябва ли да служим още 5 години и то 3 в структурата в която сме назначени ?
pronto

Мнениеот paolon » 15 Фев 2017, 23:06

pronto написа:здравейте колеги ! Някой стигна ли до отговор на въпроса след приключване на курс, като дистанционния трябва ли да служим още 5 години и то 3 в структурата в която сме назначени ?

МВР и дистанционен курс?Да,бе,да.
Аватар
paolon

Следваща

Назад към Актуални теми и събития