Oсвободителната война

Re: Oсвободителната война

Мнениеот Lord » 13 Авг 2012, 15:02

"Наведена глава сабя не я сече!", нали?!

Да мечтаеш да си в Турция, а и да я наричаш република...ужас!

Хъмфри е прав за геополитиката, но нека дискутираме за това, а не да отправяме лозунги: "Всичко руско да се забрани със закон." или да се върнем в лоното на османската империя, защото е империя и ще сме част от нещо велико.

Абе човече jonson, ти имаш ли и идея от това към което апелираш или разсъждаваш /все тая/?!

Турция е нация от онзи ден, а държава отвчера, а имаш ли идея откога я има Русия, да не питам за България?! А чувал ли си за историята или културното наследство на тези два славянски народа?!

Темата е толкова отвратително поставена, че повече не искам да говоря, гнус ме е, че имам подобни т.н. "сънародници"!!!
Аватар
Lord

Мнениеот sisarafa » 13 Авг 2012, 15:20

Sir Humphrey написа:А Ботев специално какво толкова е постигнал? И досега не ми е станало ясно.

По принцип, уважавам хладния разум и логика в разсъжденията на Sir Humphrey и точно затова чета и не вярвам на очите си. Ето какво казва проф. Андрей Пантев за Ботев в една своя статия от 2008г.
„В очите на преуспяващите дюкянджии, Ботев продължава да бъде досаден пройдоха. Бакалиите, по душа хамелеони, винаги ще гледат с насмешливо високомерие неговите непроменими принципи. Онези, които вечно се страхуват, че ще загубят мястото си на трапезата, се дивят как така лудешки е пропилял талант и живот. Други, които ценят самовъзнаградения героизъм, съжалително се тюхкат, че не е могъл да стане големец. Той е прекалено всеобхватен, за да принадлежи на фамилни кланове, партийни манипулатори и тематични монополисти. Сравним по интелект само с Любен Каравелов, но далеч надвишаващ го по талант, чар и геройство, той е всичко онова, което преситите еснафи ненавиждаха, което презираха и от което се страхуваха. Ботев е патриот и космополит, регионален, актуален, гражданин на всички времена….Ако не беше писал на български в неизвестни емигрантски вестници, неговите анализи и заключения щяха да се споделят от много учени глави на века.Затова, ако не разположим и съпоставим Христо Ботев в атмосферата на неговото особено съвремие, ние едва ли ще проумеем смисъла и мащабите на неговото величие … ….Но не познавам времена и режими, в които той да не е бил по своему неудобен, по своему мъчен герой, по своему неприложим към съвременни щампи пример...Той е не само гениален поет, последователен революционер и безстрашен войвода. Всеки, което е чел неговата непродражаема публицистика, ще усети широтата на този необикновен ум, сравним с всички емблематични имена на своето време."

Колко от нас са готови да отстояват и да се борят за своите убеждения и идеали, да се откажат от всичко не за постигане на лична изгода, а за постигането на една велика и героична общонародна и общочовешка цел…Колко от нас са готови да пожертват всичко, дори живота си, в името на Свободата и Отечеството… Настръхвам, при мисълта, че има хора, за които това е „нищо“. Да омаловажаваме и принизяваме делото на Левски и Ботев е повече от срамно. Дори стигнахме до там да мислим дали да не забраним изучаването на в Ботев в училище…Браво! Може би за децата е по-полезно да изучават за живота, делото и подвизите на разни Азисчета, Отварачки и други герои на нашето време…
Равносметката е една – щом има дори един „българин“, който се чуди какво толкова са постигнали тези хора, дали пък не са били конекрадци, обикновени хлапетии и разбойници, то тогава напразно са се борили и напразно са загинали. А ние, вместо свобода и нормален живот, заслужаваме да живеем и да теглим като роби и овце.
sisarafa

Мнениеот катюша » 13 Авг 2012, 15:34

ralisa написа:
катюша написа:Задавал ли си си въпроса заслужавало ли си е Ботев и Левски да си дават живота за свободата на хора които си заслужават теглото.

Благодарение на тях и на още много други, на тяхната воля и силен дух ти, съпругата ти (ако си женен), децата ти (ако имаш) и като цяло семейството ти и всички около теб са свободни... Благодарение на тях се е стигнало до Априлското въстание, а от там - до Руско-турската освободителна война... Вие кажете дали си е заслужавало...

Не съм женена,омъжена съм.Според мен като чета мненията по темата не си е заслужавало Ботев и Левски да си жертват живота.Да се изкаже мнение,че България е трябвало да остане в пределите на Турция и не е имало смисъл от освободителната война,значи явно не всички са заслужили саможертвата на Ботев и Левски и явно много хора си заслужават и сега теглото което теглят.Благодарение на простите хора сега си на този хал и майка ти и баща ти и ти каквото и да правите трудно ще победите простотията.
Всеки народ си заслужава управниците!
катюша

Мнениеот Sir Humphrey » 13 Авг 2012, 15:47

Преди известно време положих кандидатстудентски изпити по история, а преди да ги положа съответно се готвих за тях. Готвейки се, се зачудих защо Ботев е масово считан за човек с особени заслуги за борбата за освобождение. Помня, че се беше провалил като шеф на БРЦК, а след това доста безславно и безполезно беше приключил земния си път.
Дори да е спомогнал за събуждането на националното съзнание чрез издателската си дейност, не считам че такъв принос може да бъде оценяван наравно с организационните резултати на Левски примерно.

А защо неговият ден е избран за воя на сирените? Не е ли това твърде голяма чест?
Аватар
Sir Humphrey

Мнениеот ralisa » 13 Авг 2012, 15:58

катюша написа:ralisa написа:
катюша написа:
Задавал ли си си въпроса заслужавало ли си е Ботев и Левски да си дават живота за свободата на хора които си заслужават теглото.

Благодарение на тях и на още много други, на тяхната воля и силен дух ти, съпругата ти (ако си женен), децата ти (ако имаш) и като цяло семейството ти и всички около теб са свободни... Благодарение на тях се е стигнало до Априлското въстание, а от там - до Руско-турската освободителна война... Вие кажете дали си е заслужавало...

Не съм женена,омъжена съм.Според мен като чета мненията по темата не си е заслужавало Ботев и Левски да си жертват живота.Да се изкаже мнение,че България е трябвало да остане в пределите на Турция и не е имало смисъл от освободителната война,значи явно не всички са заслужили саможертвата на Ботев и Левски и явно много хора си заслужават и сега теглото което теглят.Благодарение на простите хора сега си на този хал и майка ти и баща ти и ти каквото и да правите трудно ще победите простотията.
Всеки народ си заслужава управниците!

Сега вече разбирам какво си имала предвид с въпроса дали си заслужава... Но въпреки всичко, въпреки изпития мозък на някои потурчени българи, за мен Ботев и Левски са били, са и ще бъдат въплъщение на истински героизъм и саможерта в името на свободата и според мен те трябва да бъдат мерило за всеки истински българин.
“Независимо дали мислите, че можете или не можете, и в двата случая сте прави“ Хенри Форд
Аватар
ralisa

Мнениеот jonson » 13 Авг 2012, 19:03

ralisa написа:
катюша написа:Задавал ли си си въпроса заслужавало ли си е Ботев и Левски да си дават живота за свободата на хора които си заслужават теглото.

Благодаря ти Ралица! Благодаря на всички, които са писали по тази тема, да не ги изреждам....разбирам, че все пак сте размърдали мозъците. Историята е измамна ласкателка, обикновено гледа да се хареса на по-силния. Моята идея беше точно такава-да се опитаме да помислим над това, което е написано в учебниците. Благодаря Ви!
jonson

Мнениеот dakota_ » 13 Авг 2012, 19:08

Sir Humphrey написа:Преди известно време положих кандидатстудентски изпити по история, а преди да ги положа съответно се готвих за тях. Готвейки се, се зачудих защо Ботев е масово считан за човек с особени заслуги за борбата за освобождение. Помня, че се беше провалил като шеф на БРЦК, а след това доста безславно и безполезно беше приключил земния си път.
Дори да е спомогнал за събуждането на националното съзнание чрез издателската си дейност, не считам че такъв принос може да бъде оценяван наравно с организационните резултати на Левски примерно.

А защо неговият ден е избран за воя на сирените? Не е ли това твърде голяма чест?

Сподели резултата от положения изпит,предполагам е доста добър.Сега по отношение на датата.Ако започнем да разсъждаваме ще се установи,че на тази дата нищо не се е случило...Христо Ботев е убит на 20 май 1876 год. по стария календар и съответно на 01.06. по новия календар.
Явно традицията е останала такава да се чества на 02.06 Деня на загиналите за свободата на България...Някой би задал въпрос защо за национален празник на България е избрана датата трети март,а не например датата на Съединението...
Само да вметна,че на 02.06 когато се пускат да вият сирените,преди се пишеха и оценки за работата на "Гражданска защита" това беше техния ден за национален тест на системата за оповестяване...сега "Гражданска защита" се вля в нашето ведомство,но пак в този ден се тества ефективността на работата им през годината.
dakota_

Мнениеот kermit » 13 Авг 2012, 19:37

Sir Humphrey написа:Преди известно време положих кандидатстудентски изпити по история, а преди да ги положа съответно се готвих за тях. Готвейки се, се зачудих защо Ботев е масово считан за човек с особени заслуги за борбата за освобождение. Помня, че се беше провалил като шеф на БРЦК, а след това доста безславно и безполезно беше приключил земния си път.

Според мен Ботев е един от малкото,да не кажа единствения наш поет на световно ниво.Само като си спомня два цитата от негови творби:"Тоз който падне в бой за свобода,той не умира" и "Тежко,тежко вино дайте.Да пия аз и да забравя туй що вий глупци не знаете позор ли е или слава" и направо настръхвам.Ботев тръгва на сигурна смърт,когато вече е ясно ,че въстанието няма да успее.Освен това оставя жена и дете.За разлика от повечето революционери,които не са женени.Едно е да си ерген и да нямаш какво да губиш освен живота си,друго е да знаеш,че оставяш на произвола на съдбата семейството си.
kermit

Мнениеот dsuzunov » 13 Авг 2012, 20:50

Всяка нация си има символи.
Част от тях са исторически личности, които с дейността си са допринесли за развитието на тази нация.
Ботев и Левски са част от тази плеада личности.
Този, който се съмнява в светостта на делата на националните символи, той се съмнява в принадлежността си към същата тази нация.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот sisarafa » 13 Авг 2012, 21:24

jonson написа:Благодаря ти Ралица! Благодаря на всички, които са писали по тази тема, да не ги изреждам....разбирам, че все пак сте размърдали мозъците. Историята е измамна ласкателка, обикновено гледа да се хареса на по-силния. Моята идея беше точно такава-да се опитаме да помислим над това, което е написано в учебниците. Благодаря Ви!

Jonson, не искам да съм груба, но не виждам за какво има да благодариш. А ако очакваш в замяна и нa теб някой да ти изкаже благодарности за това, че си "размърдал" заспалите ни мозъци,аз лично ще се въдържа. Доколкото си спомням именно ти искаше да се забранявят определени неща.
Sir Humphrey написа: Готвейки се, се зачудих защо Ботев е масово считан за човек с особени заслуги за борбата за освобождение. Помня, че се беше провалил като шеф на БРЦК, а след това доста безславно и безполезно беше приключил земния си път.

Сър, освен ти и много други хора сме чели и сме се готвили по история. Всички са ни учили да си задаваме въпроси как, кога, защо и т.н., тоест да разсъждаваме и да не приемаме за даденост всичко, което ни се казва и втълпява. Не смятам, че Ботев може да бъде упрекван, че се е провалил в нещо, което е обречено на провал от самия си зародиш. А колкото до безславното му и безполезно приключване на земния му път, както се изрази, мисля, че историята категорично те опровергава.
sisarafa

Мнениеот dakota_ » 13 Авг 2012, 21:45

sisarafa написа:Сър, освен ти и много други хора сме чели и сме се готвили по история. Всички са ни учили да си задаваме въпроси как, кога, защо и т.н., тоест да разсъждаваме и да не приемаме за даденост всичко, което ни се казва и втълпява. Не смятам, че Ботев може да бъде упрекван, че се е провалил в нещо, което е обречено на провал от самия си зародиш. А колкото до безславното му и безполезно приключване на земния му път, както се изрази, мисля, че историята категорично те опровергава.

Погледни на нещата от другата страна.Така се прави за да тръгне дискусия.Преди време бях седнал в деловодството,едната деловодителка се подготвяше по история...сега е студентка по право...Както си говорим за история и как се е подготвила и казвам,че Хитлер е благодетел на България и трябва да му бъде издигнат паметник,защото единствено той е дал нещо на България,а всички други са грабили от територията ни (Хитлер ни дава на готово Вардарска Македония и Беломорска Тракия) ...и тя милата като захапа,свали си очилата от възмущение и се почна...толкова знания не очаквах от нея...така хубаво ме обори дума по дума,че кеф ми стана...Естествено на мен и през ум не ми е минавало да си помисля,че един световен изрод е благодетел на когото и да е било...но се получи много добра дискусия ;)
dakota_

Мнениеот Sir Humphrey » 13 Авг 2012, 22:17

dakota_ написа:Някой би задал въпрос защо за национален празник на България е избрана датата трети март,а не например датата на Съединението...

Нито едната, нито другата дата е достойна за национален празник. Разбира се, и двете дати са от голямо значение, но за да бъде една дата национален празник, тя не трябва да е просто от голямо значение, а трябва да е от огромно значение.
Поради това достойната дата е Денят на народните будители - 1 ноември. Защо точно тази дата е определена - не знам, но и лично за мен това не е особено важно. Важното е какво символизира. Без делото на народните будители нито Левски, нито Георги Раковски, нито Георги Бенковски и т.н. щяха да се появят, просто защото националното чувство на българите нямаше да съществува.

Интересно ми е също така защо след 9.9.1944 г. денят на народните будители е натикан в ъгъла и не е бил честван. Някоя от "старите пушки" тука може ли да ми отговори?

P.S. dakota, изкарах 4,76 в Софийския университет.
Аватар
Sir Humphrey

Мнениеот dakota_ » 13 Авг 2012, 22:25

Sir Humphrey написа:
dakota_ написа:Някой би задал въпрос защо за национален празник на България е избрана датата трети март,а не например датата на Съединението...

Нито едната, нито другата дата е достойна за национален празник. Разбира се, и двете дати са от голямо значение, но за да бъде една дата национален празник, тя не трябва да е просто от голямо значение, а трябва да е от огромно значение.
Поради това достойната дата е Денят на народните будители - 1 ноември. Защо точно тази дата е определена - не знам, но и лично за мен това не е особено важно. Важното е какво символизира. Без делото на народните будители нито Левски, нито Георги Раковски, нито Георги Бенковски и т.н. щяха да се появят, просто защото националното чувство на българите нямаше да съществува.

Интересно ми е също така защо след 9.9.1944 г. денят на народните будители е натикан в ъгъла и не е бил честван. Някоя от "старите пушки" тука може ли да ми отговори?

P.S. dakota, изкарах 4,76 в Софийския университет.

Разбира се,че по политически причини деня на народните будители не е честван...за да не бъде засенчена по какъвто и да е начин партията кърмилница и да не се поставя под съмнение авангардната роля на строителите на комунизма... ;)

P.S Предполагам си бил приет с тази много добра оценка по история.
dakota_

Мнениеот sisarafa » 14 Авг 2012, 22:17

dakota_ написа:Погледни на нещата от другата страна.Така се прави за да тръгне дискусия.Преди време бях седнал в деловодството,едната деловодителка се подготвяше по история...сега е студентка по право...Както си говорим за история и как се е подготвила и казвам,че Хитлер е благодетел на България и трябва да му бъде издигнат паметник,защото единствено той е дал нещо на България,а всички други са грабили от територията ни (Хитлер ни дава на готово Вардарска Македония и Беломорска Тракия) ...и тя милата като захапа,свали си очилата от възмущение и се почна...толкова знания не очаквах от нея...така хубаво ме обори дума по дума,че кеф ми стана...Естествено на мен и през ум не ми е минавало да си помисля,че един световен изрод е благодетел на когото и да е било...но се получи много добра дискусия

Ясно,схващам...но въпреки това, мисля, че не от всяка провокация има полза, дори понякога може и да навреди... За да бъде добър спорът, трябва на първо място провокаторът да е качествен...В конкретния случай нито дискусията беше добра, нито пък (по мои впечатления) кефа е бил голям, освен за 2,3-ма отличници :|
sisarafa

Мнениеот Dedicated » 21 Авг 2012, 21:17

Моля ви се, не се излагайте, форума ви се чете и от граждани. Сигурно нямате много свободно време, но прочетете поне записките на З. Стоянов.
Dedicated

Мнениеот mago de oz » 22 Авг 2012, 20:58

четете, политолози, рософили и русофоби, историци и добре спорещи индивиди, чете и ако малко ви е срам, млъкнете....(а ако някой си мисли, че това не е по темата.....ще ме изгонят от форума за това, което ще му кажа).

ВЪЗПОМИНАНИЯ ОТ БАТАК
(Разказ от едно дете)
От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак ?
Хе, там зад горите…много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съвземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях…
С топор ги сечеха, ей тъй…на дръвника;
А пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика…
И издъхна бачо… А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта протече из наший капчук…
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума…
Но те бяха много; пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде не знам,
и над татка фана да вика, да плаче…
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколят:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха и кравата и волът.
Тогава побегнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина-
казаха , че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша , чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря…
Та и много още дяца и невести.
А кака и леля , и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам , чичо, как пискат они!
И детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха ! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно , пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама , за тата.
Но поганска вяра да чуя не щях!
По-добре умирвах , но не ставах турка!
Като ни пуснаха , пак в Батак живях…
Подир две години посрещнахме Гурка !

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние , както те ни клаха;
но нашето село , чичо, запустя,
и татко и мама веки не станаха.
Ти , чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм от тамо…много е далече…
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко ; зима дойде вече.

ИВАН ВАЗОВ

Хайде, почвайте с "толерантност", "добросъседски отношения", "било е преди 140 години" и всичката друга плява!
"От нас се иска да търпим, кретенски подъл смях зад гърба си
а почнем ли да се гневим, ни казват с леден глас
"Май забрави, че си смъртен !"

Тази мъдрост писна ни, днес не можем да мълчим
Светците носят вносни дрехи, поповете вонят на ром
Въпроси никой не задва, мълчанието е закон. "

АХАТ - "БРАДВАТА"
Аватар
mago de oz

Мнениеот sisarafa » 23 Авг 2012, 01:01

mago de oz написа:четете, политолози, рософили и русофоби, историци и добре спорещи индивиди, чете и ако малко ви е срам, млъкнете....(а ако някой си мисли, че това не е по темата.....ще ме изгонят от форума за това, което ще му кажа).
mago de oz написа:Хайде, почвайте с "толерантност", "добросъседски отношения", "било е преди 140 години" и всичката друга плява!

Ами хайде! Аз започвам, пък може и мен да ме изгонят, усещам че война ще има, но буйна ми е кръвта - не мога да подмина :lol:
Не отричам миналото. И до ден днешен буца засяда в гърлото ми щом чета „Опълченците на Шипка“ , „Кочо“, „На прощаване“, „Хаджи Димитър“ и т.н.

Моят прадядо е участвал във Втората балканска война, а по време на Първата, е бил достатъчно голям, за да помни много неща. За щастие, той доживя до дълбока старост и запази ума си здрав и бистър до последно. Разказвал ми е много истории, на които е бил жив свидетел и други, които са му разказвани от неговите родители, баби и дядовци. Винаги ми казваше така – „Сега хората (в Б-я) не разбират какво имат, но да знаеш - няма по-голямо щастие от това да живееш в мир и да не знаеш какво е война“. Той обичаше „братушките“, но не мразеше турците…
В този момент, нищо на света – нито най-сърцераздирателните гениални литературни творби, нито живите разкази на покойния ми прадядо (Светла му памет!), нито дори Ботев ей сега да застане пред мен и да ми каже – „трябва да мразиш турците“, няма да ме накарат да изпитвам това безсмислено и пагубно чувство, само заради миналото. Познавам турци – много богати и много бедни, изключително образовани и съвсем неграмотни, всякакви.. Сред тях имам предани и верни приятели и когато ги опознаеш, разбираш, че те са хора, също като теб - със същите тревоги и радости, присъщи на всеки човек. Дори мога да кажа, че в някои отношения са по-добри от нас и колкото и да ме нападате, наистина го мисля. Няма спор, че имаме различни традиции, история, а донякъде – и различен начин на живот.
И питам сега - защо аз трябва да мразя Фатмето, примерно, от затънтеното ивайловградско село, която освен тежък къртовски труд и беднотия, не е видяла нищо хубаво в живота си?? Преди време се запознах се с тази 30 годишна жена, с вид на 50 годишна, в онкологичното отделение и разбрах, че тя за първи път в живота си „посещава“ Пловдив. Разпитвах я за живота й и никога няма да забравя нейния разказ. Не само заради историята като такава, а заради начина по който тя говореше за злощастната си съдба - със смирение, усмивка и без капка самосъжаление.На 30 години тя имаше рак, диабет, сърдечно заболяване, лоши прогнози за живот, три сравнително малки деца и мъж, който пасе овце. Беше скромна, тиха и мила. За 1 месец в болницата никой не дойде да я види нито веднъж, защото бяха твърде бедни, но тя не се оплакваше, въпреки че беше в окаяно състояние. А когато аз се сещах да й занеса вода и храна, тя бъркаше в парцалената си кесийка, за да ми плати. Не само, защото имаше достойнство, а защото искаше да се отблагодари. Когато я изписваха и се сбогувахме, аз я прегърнах и й пожелах да оздравее, а тя се разплака като малко дете….Попитах я защо плаче, а тя ми каза – „Откакто бях малка, никой не ме е прегръщал“. Вероятно някой ще каже, че това не е най-добрият пример, с който мога да обясня позицията си, но просто тя е пред очите ми… Защо трябва да мразя тази жена, която никога не е направила нищо лошо на никого, а живее мирно, тихо, скромно….Нея и всички като нея ли трябва да държа отговорни за минали и страшни времена, за чужди грехове? Съжалявам, но отказвам.
Имам един приятел, който постоянно повтаря – мразя ги тия турци!! Питам го веднъж защо ги мрази, а той ми отговаря – ами заради едно време. Питам го пак – ти сега познаваш ли турци? Той ми казва – ми да, имам един колега. За трети път го питам какво мисли за колегата си, а той – ооооо, ми колегата е много готин, супер свястно момче, ама аз пак си ги мразя! bs:) Знам, че повечето българи разсъждават точно като моя приятел…Това не ми харесва, но нали всеки е свободен да мисли каквото си иска..
Миналото си е минало, не трябва да го забравяме, но земята продължава да се върти, слънцето си грее, светът се развива и ние трябва да гледаме не само назад, но и малко повечко напред...
Извинявам се за многословието, но темата е обширна, пък и нали съм жена...
sisarafa

ПредишнаСледваща

Назад към Всякакви теми