Oсвободителната война

Re: Oсвободителната война

Мнениеот mago de oz » 23 Авг 2012, 05:46

Не си разбрала постта ми.Не съм казал да мразим турците, самият аз съм живял в Хасково, учил съм с турци, имам приятели, да приятели турци, зет ми е турчин, сестра ми си е българка, като мен самият. Насочеността на поста ми беше към БЪЛГАРИТЕ, забравящи историята ни, към онзи, който казва "Нямаше ли да сме по-добре, ако бяхме останали в република Турция", към оспорващите и подлагащите на съмнение, всичко това, което е било, защото видите ли , ние сме по-умни едва ли не...Има неща, пред които се прекланяш , ако се чувстваш и смяташ българин и до там. Не мисля, че въобще има някой, който да има и грам право да подлага на съмнение или на разискване Освобождението , Априлско въстание, Апостолите на Свободата, Ботев и всички свързани с Възраждането и Освободителното движение. Прекалено сме малки , за да го правим, колкото и да се мислим за "велики", всички ние сме нищо, в сравнение с тях. Относно толерантността - трябва да има такава, но не и в нашият извратен вид, това което прави официалната власт не е толерантност, а сваляне на гащите, сакън да не обидим някой от съседите, така не се прави.
"От нас се иска да търпим, кретенски подъл смях зад гърба си
а почнем ли да се гневим, ни казват с леден глас
"Май забрави, че си смъртен !"

Тази мъдрост писна ни, днес не можем да мълчим
Светците носят вносни дрехи, поповете вонят на ром
Въпроси никой не задва, мълчанието е закон. "

АХАТ - "БРАДВАТА"
Аватар
mago de oz

Мнениеот Sir Humphrey » 23 Авг 2012, 09:46

mago de oz написа:Насочеността на поста ми беше към БЪЛГАРИТЕ, забравящи историята ни, към онзи, който казва "Нямаше ли да сме по-добре, ако бяхме останали в република Турция", към оспорващите и подлагащите на съмнение, всичко това, което е било, защото видите ли , ние сме по-умни едва ли не...

Това е тоталитарно мислене.
Иска ти се хората да нямат право да разсъждават и да споделят разсъжденията си по въпроса "Какво щеше да стане, ако....". Подчертавам - не "ще стане, а "щеше да стане". Това са едни чисто теоретични разсъждения, чийто резултат не би могъл да застраши настоящето ни. Ако някаква част от разсъждаващите евентуално достигне до заключението, че напр. е щяло да бъде по-добре да сме останали част от Османската империя, това заключение няма как да бъде реализирано на практика, а и никой не е луд да предлага тепърва да ставаме част от Р Турция, защото ако го предложи, трябв да го съдят за държавна измяна.
Чувал съм за един случай от миналия век, когато един човек с власт да взема подобни решения е предложил България да стане част от друга държава, но него не са го съдили за държавна измяна. Чудя се защо не го съдиха за това престъпление, когато падна от власт, а го съдиха за други неща и май го оправдаха.
Говоря за бай Тошо, разбира се.
Аватар
Sir Humphrey

Мнениеот mago de oz » 23 Авг 2012, 16:59

Моето мнение, че има теми, над които няма нужда да се разсъждава - величието ни като държава през Средновековието, Национално-освободителните движения и воини. Имал съм възможността да разговарям и да комуникирам с доста хора, които не са българи, кум съм на българка и французин и мога да ти кажа едно - не съм чул американец да коментира дали Джордж Вашингтон е бил робовладелец, опитващ се да извади лична власт и дивиденти от една революция, а той е просто едно - Баща на нацията. Не съм чул французин да казва, че Жана Д'арк е просто една поставена от църквата и унищожена като непотребна след време селянка, тя е просто Орлеанската Дева. Ако не ми разбираш тезата, да ти я кажа съвсем просто - патриота уважава историята на страната си, не я поставя на съмнения, защото не той , а други да дали живота и кръвта си, а не ние с теб. А относно националните предателства извършвани от различни правителства в най-новата ни история можем да говорим с часове, поне аз, явно и ти, не визирам само бай Тошо, а и други преди и след него.

И нещо последно искам да кажа - няма нация, народ, държава, която съмнявайки се в собствените национални герой е постигнала нещо. Дори и Сталин, през Втората Световна учредява и въвежда ордени на името на царски пълководци (Суворов, Кутузов, Нахимов, Ушаков).....позволява Андрейският флаг за флота и връща царските звания на офицери и сержанти...т.е. връща се към героите . А през 1939 в СССР за изучаване на тактиките на Суворов във военните академии са те подвеждали под НК , като "враг на народа".

АХАТ - "БРАДВАТА"
Аватар
mago de oz

Мнениеот jonson » 23 Авг 2012, 19:35

Все пак ще си позволя някои разсъждения. Аз например мисля, че от 681год. до 1270г. източниците/писмени/ за нашата история са само и изключително византийски. Тоест, ерго, сиреч нашите поробители са ни написали историята. А османските турци в ранния период даже не ни споменават в аналите като нация в рамките на империята.
jonson

Мнениеот mago de oz » 23 Авг 2012, 19:48

jonson написа:Все пак ще си позволя някои разсъждения. Аз например мисля, че от 681год. до 1270г. източниците/писмени/ за нашата история са само и изключително византийски. Тоест, ерго, сиреч нашите поробители са ни написали историята. А османските турци в ранния период даже не ни споменават в аналите като нация в рамките на империята.

много грешно и абсолютно не вярно ....в двете части. Прочети малко повече, не се заяждам, просто се порови и ще видиш сам, че това което казваш е абсолютно не вярно

АХАТ - "БРАДВАТА"
Аватар
mago de oz

Мнениеот Dedicated » 25 Авг 2012, 15:18

Ах, ах, кой е спал в часовете по История :D . Като се започне от гората надписи по колони в старите ни столици и други крепостни градове, мине се през кирило-методиевото дело, кореспонденциите на Борис с папата . . . Писали са те достатъчно, но няма кой да чете
Dedicated

Предишна

Назад към Всякакви теми