Полицейски кучета и кучета водачи или спасители.

Полицейски кучета и кучета водачи или спасители.

Мнениеот kkarakashev » 30 Ное 2012, 22:33

Искам да попитам какви са правата на полицейско куче в България. Къде имат право да влизат и дали това, че има знак полиция има значение.
Въпроса ми е реторичен. Породен е от това, че в Пловдив поне стопаните не са допускани почти до никакви социални услуги (магазини, банки, градски транспорт) Интересно ми е защо и двете кучета изпълняват служебните си задължения според мен, а може би има разлика. И двете са в помощ на хората.
Интересно ми е защо специализираните кучета по света се приемат по един начин а в България по друг.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Re: Полицейски кучета и кучета водачи или спасители.

Мнениеот zeleno0ka188 » 07 Дек 2012, 17:44

Някой от вас има ли немска овчарка,малка на няколко месеца в повече,или дали продавате?
12год съм гледала немска овчарка и съм страшно доволна от нея.Да почива в мир.
Та искам пак такова куче.Най-умното куче в света.
Кажеш му седни и то сяда,кажеш му на място и то отива.
Кажеш му не там,и то идва при теб.
Не съм целувана ,a3,както трябва.Не съм докосвана,а3,от когото трябва.Не съм обичана,за това съм безчувствена.
zeleno0ka188

Мнениеот MSG » 07 Дек 2012, 23:18

Добри кучета са германците, ама това, дето го пишеш всяко куче го прави (като изключим пекинези, балконки и подобни). Ако харесваш енергични кучета, вземи си родезийски риджбек. По-красиво и темпераментно куче надали има, а за дресировка не отстъпва на германците, стига да ти се занимава.
MSG

Мнениеот zeleno0ka188 » 08 Дек 2012, 07:07

MSG,а3 имам слабост към немските овчарки.
Това е любимото ми куче,и ако някога пак имам куче ,ще е немска овчарка.
Не бих я заменила с никакво друго куче,дори с ротфайлер,доберман,хъски,казвказко.Макар,че и тези кучета харесвам,но овчарката ми е слабост.А и защо според,теб полицейските кучета са точно немски овчарки?Не е ли точно,защото са най-умните кучета..
Не съм целувана ,a3,както трябва.Не съм докосвана,а3,от когото трябва.Не съм обичана,за това съм безчувствена.
zeleno0ka188

Мнениеот sunni » 08 Дек 2012, 23:35

И голдън ретривърите също са много умни и са страхотни кучета.
sunni

Мнениеот MSG » 09 Дек 2012, 00:13

zeleno0ka188 написа:MSG,а3 имам слабост към немските овчарки.
Това е любимото ми куче,и ако някога пак имам куче ,ще е немска овчарка.
Не бих я заменила с никакво друго куче,дори с ротфайлер,доберман,хъски,казвказко.Макар,че и тези кучета харесвам,но овчарката ми е слабост.А и защо според,теб полицейските кучета са точно немски овчарки?Не е ли точно,защото са най-умните кучета..

Не. Най-възприемчиви към дресура и най-подходящи са за нашите географски особености, но в никакъв случай не са нито най-умни, нито най-издържливи или каквото и да било най. На други места по света сигурно не са и чували за тази порода като служебно куче. Аз съм виждал и доберман (дето се смятат за тъпички) който изпълнява повече команди от някои наши войници :lol:. Въпрос на възможност и желание за работа с животното. Преди няколко години децата намериха полуголо врабче, изпаднало от гнездото. Гледахме го почти година и си знаеше името и се криеше в ръкавите ми и джобовете и обожаваше да спи в шепата ми. Някой да е чул за дресура на врабец ;) ?
MSG

Мнениеот zeleno0ka188 » 09 Дек 2012, 06:34

MSG,при положение да речем,че си имал 12години овчрка,няма ли после пак да си земеш овчарка,като умре кучето ти?
Лошото на немските овчарки им е,че като остареят са много зле със задните крака.Ние я гледахме като писано яйце,козината и лъщеше и всичко беше ОК,но като остаря пак беше зле със задните крака..
zeleno0ka188

Мнениеот MSG » 09 Дек 2012, 10:18

По-скоро не, защото винаги ще ми напомня за предишното куче и ще ми е мъчно за него. Имах овчарка преди доста години поради непреодолими обстоятелства тогава се наложи да я дам на едни приятели да я гледат. После която и да погледнех ми напомняше за моя Крис. Приспаха го на около 8 години поради бъбречно заболяване. Сега имам родезиец:Изображение
Тук е на около 6 месеца, сега е на година и 2 месеца и е доста по-едър.
MSG

Мнениеот zeleno0ka188 » 09 Дек 2012, 10:25

^^ на 2г т.e.
и,а3 мойта се наложи да я приспя на 12г,защото беше много стара и беше много зле със задните крака,и неисках да я мъча повече,Бог да ме прости,но така беше най-добре и за 2те ни.Не можех да я гледам как се мъчи и агонизира...Непосилно е за мен,да гледам животно как се мъчи и страда.Много страдах след това,но нямаше друг начин.Какво ли не направих,за да и се оправят краката,но не успях..загубих я.За мен,тя беше най-добрият ми приятел.
zeleno0ka188

Мнениеот NANIOX » 09 Дек 2012, 13:21

Около 1/3 от служителите в обществените, частни и държавни институции не са запознати с правото на достъп на хората със зрителни увреждания, водени от кучета водачи до сградите.

Това сочат резултатите от изследването "Достъпът на кучета водачи до обществени места", изготвено по поръчка на фондация "Очи на четири лапи". Изследването показва, че 38% от незрящите хора у нас не се допускат до супермаркетите и заведенията, а една четвърт от тях не са допускани в градския транспорт.

Изследването е проведено в края на август и началото на септември в големите градове в страната - София, Пловдив, Бургас и Плевен, като се е взело предвид наличието на хора с кучета водачи на тези места.

Проучването обхваща 70 посещения в 9 различни обществени места, сред които аптеки, поликлиники, банки, държавни институции, търговски обекти, супермаркети, заведения, автогари, междуградски и градски транспорт.

74% от служители са запознати с правото на достъп на незрящи с кучета водачи до обществени места, а 26% не знаят какви са правата на незрящите. Това съобщи експертът Елена Радулова от компанията, извършила изследването. Най-запознати са се оказали в поликлиниките и аптеките, а най-малко запознати в супермаркетите и заведенията, обясни Радулова.

Проучването е установило, че повечето от служителите, които са наясно със закона, са допускали без проблем незрящите лица и кучетата водачи до обществените обекти и това са 63% от случаите. Съществува обаче и тенденция, при която работниците са поискали потвърждения от техните управители и след това са осигурили достъп на хората в неравностойно положение, придружавани от кучета водачи, поясни Елена Радулова.

По думите и не е малък процентът на служителите, които са запознати със закона, но въпреки всичко не са осигурили право на достъп до общественото място.

Най-голям достъп на хора със зрителни увреждания и кучета водачи са осигурили банките, държавните институции, поликлиниките, аптеките и държавните институции. Следват автогарите и междуградският транспорт, а най-малко са допуснати до супермаркети и заведения.

Най-много помощ на незрящ с куче водач е оказвана в държавните институции - 77% и банките - 64%, поясни Юлияна Горанова, старши изследовател в проучвателната агенция. В два от случаите, в които гражданите с кучета не са допуснати до супермаркет, служител е предложил да напазарува вместо тях и да им предостави покупките на входа на магазина, даде пример Горанова. Тя подчерта, че в местата, където достъпът е най-голям - поликлиники и аптеки, най-малко се оказва помощ.

Според експертите неинформираността сред служителите остава голяма, но като цяло нещата се подобряват и резултатите са положителни.

В момента в България работят активно 36 кучета водачи за слепи хора, заяви Мартина Маринова, главен инструктор в училището за кучета водачи към Фондация "Очи на четири лапи". Капацитетът на училището е 14 кучета годишно, като в зависимост от търсенето броят им може да бъде и по-голям, поясни Маринова.

Използват се основно голдън ретривър и лабрадор, тъй като те са доста спокойни, балансирани и лесно адаптивни кучета, подчерта главният инструктор.

Услугата на Фондация "Очи на четири лапи" се дарява на ползвателите безвъзмездно срещу символичната такса от 1 лев - такава е практиката по цял свят, поясни Мартина Маринова.

Кучетата водачи могат да помагат на незрящите около 10 години, като те могат да ги използват 24 часа в денонощието, без проблем.
http://inews.bg/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B ... 14014.html
Който иска,може.Който казва че не може,не иска...
Аватар
NANIOX

Мнениеот dakota_ » 09 Дек 2012, 14:23

Ст. полицай Атанас Христов: Обучението на служебно куче в системата на МВР продължава 2 години

http://radio.focus-news.net/?action=new ... n=&qid=859

Процеса на обучение на служебно куче за нуждите на МВР е дълъг, каза пред радио „Фокус” – Смолян ст. полицай Атанас Христов - водач на служебно куче в Регионална дирекция „Гранична полиция” – Смолян. Той обясни, че за да се научи на защита и следа за кучето е нужна двегодишна здрава работа. Христов добави, че се занимава с обучение на кучета още от казармените си години, а след това е преминал редица еврокурсове. В момента кучетата се обучават по нова, позитивна програма, като всички задачи се изпълняват на базата на поощрение. Христов каза още, че няма точна възраст, на която полицейските кучета се пенсионират. Всяка година те преминават изпит за работни качества и ако покриват нормите продължават работа. „Понякога работните качества приключват по-рано, но има кучета на 10-12 годишна възраст, които се справят перфектно с работата и не си струва да се пенсионира щом работи, обясни старши полицаят. Колко дълго ще работи кучето зависи от стопанина, как се е грижел за него, каква храна е получавало. Специалистът обясни, че Белгийската овчарка тепърва навлиза в полицията и на този етап екземплярите са скъпи, като цената зависи от къде се взема, от какво потекло е, родословието и произхода на кучето, като е много важно то да има родословие, защото така се проследява какви постижение са постигнали неговите родители, а това доказва, че те имат заложени работни качества. Ако се вземе куче от тази порода, но без да се знае от къде идва няма да се знае дали има работни качества. Христов обясни, че обучението на кучето започва още в ранна възраст, като най-важното е то да осъзнае, че е куче. По думите му ако едно куче от малко израсте с патки, то израства и си мисли, че е патка. „Служебното куче израства с хората, защото неговата работа ще бъде с хора за в бъдеще, каза още ст.полицай Христов. За полицейските кучета е много важно след обучение да социализират и в естествена среда, сред хората, защото свиква с условията, в които то ще прекара живота си и в която ще се наложи да работи. Общуването с кучето става повече невербално, разчита на езика на тялото. Така е и при работа със следа, кучето е концентрирано на земята работи по мирисова следа. Христов каза още, че има много случай в системата на „Гранична полиция”, когато куче спасява живота на граничар или задържа престъпници.
В РДГП- Смолян в момента има три служебни кучета.

Само да добавя,че Наско ми е давал много ценни съвети при възпитаване на кучетата,които имам и отглеждам и това е добър човек с голямо сърце и храни много любов към животните и професията.
Понякога при нас в полицията все още се намират невежи полицаи,които правят опити да дискриминират водачите на служебни кучета,като създават проблеми при качване на служебното куче в патрулните автомобили...да не им изцапа тапицерията на седалките или да остави косми по седалките и да не си прекършат снагите въпросните полицаи да почистят след края на мероприятието.
На такива "колеги" се полага "дресировка" и след нея бързо научават,че служебното куче е техен приятел и колега и му се полага подобаващо отношение,като към колега и приятел!
dakota_

Мнениеот kuka5 » 09 Дек 2012, 14:51

За съжаление са прекалено малко водачите на служебни кучета, които работат тази работа с "кеф" и си разбират от работата, повечето започват работа като ВСК, просто за да заемат този щат и след това търсят начини да се освободят от тази тежест за тях, като или се изкарват алергични, или търсят други начини. В повечето случаи, когато оставят нещата на самотек виждаме двама мъченици на един повод.....
Аватар
kuka5

Мнениеот kkarakashev » 09 Дек 2012, 15:48

Двама неразделни колеги и приятели.

Изображение
Изображение
Изображение
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
Аватар
kkarakashev

Мнениеот dakota_ » 09 Дек 2012, 16:49

kuka5 написа:За съжаление са прекалено малко водачите на служебни кучета, които работат тази работа с "кеф" и си разбират от работата, повечето започват работа като ВСК, просто за да заемат този щат и след това търсят начини да се освободят от тази тежест за тях, като или се изкарват алергични, или търсят други начини. В повечето случаи, когато оставят нещата на самотек виждаме двама мъченици на един повод.....

Това,което казваш съм го забелязал и аз.Преди години,когато имаше държава,имаше армия и имаше гранични войски,при нас идваха много верни момчета,които са били водачи на служебни кучета в гранични войски,обичаха работата си и работеха с голямо желание.Гранични войски бяха една много добра школа за кадри и в момента при нас работят много добри полицаи служели в гранични войски!
dakota_

Мнениеот NANIOX » 09 Дек 2012, 17:43

ДВАНАДЕСЕТ МОЛБИ НА ЕДНО КУЧЕ

1. Моят живот трае от 10 до 15 години. Всяка раздяла с теб ми причинява голяма тъга. Помисли за това преди да ме вземеш.

2. Обичай ме такова,каквото съм, защото ти си ме избрал. Аз нямам възможност да избирам приятелите и господарите си.

3. Дай ми време да разбера какво искаш от мен, когато ме възпитаваш. Преди да ми се скараш, изпитай себе си - може би аз не разбирам какво искаш от мен.

4. Обичаш ли ме аз живея от твоята любов.

5.Недей да ми се сърдиш и наказваш.Ти работиш, имаш приятели и развлечения, а аз имам само теб.

6. Говори ми. Може би си мислиш, че не те разбирам, но аз зная какво мислиш и чувстваш.

7. Не зная какво е отмъщение, но знай,че не забравям как постъпват с мен.

8. Помисли преди да ме удариш, защото аз мога и да те ухапя. Въпреки че няма да го направя.

9. Не ме взимай като играчка, докато съм малко и сладко кутре, а като порасна да ме изхвърлиш, защото моята любов към теб не зависи от възрастта ми.

10. Грижи се за мен като остарея, остана без зъби, оглушея, ослепея. Ако много страдам-изпрати ме ТИ да си ида достойно от живота.

11. Не казвай: "Аз не мога да направя това". С теб всичко ми е леко. Нека това бъде твоята отплата за моята вярност и нашата красива младост.

12. Когато вече ме няма, недей да тъгуваш, а си вземи друго куче и го обичай така, както си обичал мен.

От: Твоето куче!
Който иска,може.Който казва че не може,не иска...
Аватар
NANIOX

Мнениеот kkarakashev » 09 Дек 2012, 17:48

Тъжни истини. Малко хора осъзнават правотата на тези истини. Един поглед на куче може да е достатъчен да те накара да се усмихнеш или натъжиш - поне аз съм така ...........
Аватар
kkarakashev

Мнениеот kkarakashev » 10 Дек 2012, 17:40

Десетте молби на кучето водач

1. Моля, не ме галете, защото това отвлича вниманието ми от моята отговорна работа.
2. Моля, не ме викайте при себе си, защото трябва да бъда неотлъчно до моя стопанин.
3. Моля, помагайте ми само чрез говор, защото вашето докосване ме обърква.
4. Моля, като сме на светофар, съобщете на моя стопанин, когато се появи зелената светлина, защото аз не различавам цветовете.
5. Моля, съобщете на моя стопанин кои трамваи или тролеи спират в момента, защото аз не мога да чета.
6. Моля, освободете ни пътя, за да стигнем по-бързо и по-сигурно до нашата цел.
7. Моля, задръжте при себе си вашия домашен любимец, защото, когато съм на работа, нямам време за игри.
8. Моля, не ме плашете и стряскайте.
9. Моля, спазвайте правилника за движение, за да не застрашавате нас и самите себе си.
10. Моля, не се плашете от мен. Можете да ме познаете по специалния повод, който нося на гърба си.
Аватар
kkarakashev

Следваща

Назад към Всякакви теми