ВЪПРОС С МОЛБА ЗА ОТГОВОР ОТНОСНО НАСТАНЯВАНЕ В ЖИЛИЩЕ Н МВР

ВЪПРОС С МОЛБА ЗА ОТГОВОР ОТНОСНО НАСТАНЯВАНЕ В ЖИЛИЩЕ Н МВР

Мнениеот supercat » 10 Мар 2015, 14:30

ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ,
ИМАМ ЕДИН ВЪПРОС И КОЙТО Е НАЯСНО МОЛЯ ДА МИ ОТГОВОРИ.
ПРЕЗ 2009г БЯХ НАСТАНЕН В ВЪВ ВЕДОМСТВЕНО ЖИЛИЩЕ НА МВР И СИ ПЛАЩАХ НАЕМА КАТО В КРАЯ НА ГОДИНАТА ПЛАЩАХ И ДАНЪК СГРАДИ И БИТОВИ ОТПАДЪЦИ.ПРЕЗ 2011г КОГАТО ОТИДОХ ОТНОВО ДА СИ ПЛАТЯ ДАНЪКА И ТАКСА ОТПАДЪЦИ КОЛЕЖКАТА ОТ СЧЕТОВОДСТВОТО МИ КАЗА ЧЕ НАРЕДБАТА Е ПРОМЕНЕНА И ВЕЧЕ МВР СИ ГИ ПЛАЩА А АЗ СИ ПЛАЩАМ САМО НАЕМА.ПРЕЗ 2014г СИ ЗАКУПИХ СОБСТВЕНО ЖИЛИЩЕ И НАПУСНАХ ВЕДОМСТВЕНОТО.СЕГА 2015г МИ ПРАЩАТ ПИСМО С КОЕТО МЕ УВЕДОМЯВАТ , ЧЕ МВР МИ Е ПЛАТИЛО ДАНЪЦИТЕ НА ОБЩИНАТА ЗА 2011,12,13,14г И ИСКАТ ДА ИМ ПЛАТЯ ДЪЛЖИМАТА СУМА КОЯТО Е НАБЪБНАЛА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ.

МОЛЯ НЯКОЙ ДА МИ ОТГОВОРИ АКО Е ЗАПОЗНАТ ДАЛИ Е ПРАВИЛНО ТОВА И КАК ЕВЕНТУАЛНО ДА ПОСТЪПЯ.СЕГА СТАВА ВЪПРОС ЗА ЧЕТИРИ ГОДИНИ НО АКО БЯХ ЖИВЯЛ 15-20г КАК ЩЯХ ДА ПЛАТЯ.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗА ОТГОВОРИТЕ
supercat

Re: ВЪПРОС С МОЛБА ЗА ОТГОВОР ОТНОСНО НАСТАНЯВАНЕ В ЖИЛИЩЕ Н

Мнениеот кпц » 14 Мар 2015, 21:49

Виж си договора за наем и какво там е уговорено относно плащането на данък върху недвижимите имоти и такса за битовите отпадъци. Ако не пазиш екземпляра, поискай от УССД копие от техния.
Направи се на незнаещ и питай в счетоводството защо си плащал до 2011 г.
Пиши пак какво стана!
кпц

Re: ВЪПРОС С МОЛБА ЗА ОТГОВОР ОТНОСНО НАСТАНЯВАНЕ В ЖИЛИЩЕ Н

Мнениеот Sir Humphrey » 20 Мар 2015, 23:50

Закон за местните данъци и такси:

Данък върху недвижимите имоти
Чл. 11. (1) Данъчно задължени лица са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти.
........
(5) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) За имот - държавна или общинска собственост, данъчно задължено е лицето, на което имотът е предоставен за управление.

Такса за битови отпадъци
Чл. 64. (1) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Таксата се заплаща от лицата по чл. 11.

Не знам какви са били съответните текстове от закона към момента на подписване на договора за наем, но при всички положения е трябвало да подпишете анекс към него след промените в закона. Трябвало е да да калкулират този свой разход в наема ти (т.е. да ти го увеличат с малко).

Мисля, че отговорът на конкретния въпрос е: не, не е правилно. Ако някой чиновник в ДУССД е проспал нещата и сега принякоя ревизия е излязло, че не са те ошушкали достатъчно, вината не е у теб. Плащал си си чинно наема и никой своевременно не те е уведомил писмено за промените в законодателството и не е поискал да се споразумеете за увеличение на наема за сметка на отпадането на задължението за плащане на данък и такса.
Все пак този договор е между две равноправни страни и на теория ти би могъл да прецениш, че новите условия не те кефят и да прекратите договора.

Така че ДУССД ДГД.
Все пак няма да е лошо да се консултираш и с адвокат. Това е елементарна консултация и не би трябвало да ти вземе кой знае какви пари за нея.
Аватар
Sir Humphrey

Назад към Всякакви теми