Медийни Фишеци или ХРАНА за НАРОДА

Re: Медийни Фишеци или ХРАНА за НАРОДА

Мнениеот clearly » 04 Юни 2011, 13:52

Финландия е обвинена в расизъм заради сини и кафяви лични карти
Правозащитници се безпокоят, че етническите различия се пренасят върху документите за самоличност

Изображение
Така ще изглеждат личните карти
на финландците, родени в страната.

Изображение
Лична карта на чуждестранни граждани, живеещи във Финландия.

Европейски право защитници критикуваха решението на финландските власти да оцветят личните карти в зависимост от произхода на притежателя им, съобщи електронното издание "ИЮ Обзървър". Решението влезе в сила от 1 юни. За родените в страната финландци картите ще бъдат оцветени в синьо, а за чужденците - в кафяво. Непълнолетните ще имат карти с лилав цвят.

Според Хелзинки новата схема цели да облекчи граничните власти и полицията да разграничават гражданите. Цветовото оформяне на документите на самоличност съществуваше и досега, като картите бяха със светлосин и светлорозов цвят. Според полицията обаче тази схема е затруднявала властите да установят различията и особеностите на отделните лица.

При новата схема сините карти, притежавани от финландците, могат да се използват като документи за пътуване в ЕС. Притежателите им не трябва да носят паспорти. В същото време притежателите на кафявите карти - чуждестранни граждани, няма да имат това право. Личните карти във Финландия не са задължителни, отбелязва в. "Хелзингин саномат". Съществуващите лични карти остават валидни и могат да се използват, докато изтече датата на валидността им.

Неправителствени организации смятат, че новата схема може да доведе до "легализиране на етническото разделение". "Дали синият цвят не се обяснява с очите на финландците, а кафявият - с цвета на кожата на чужденците? При наличието на толкова много цветове изборът на тези два цвята определено поражда въпроси", коментира пред "ИЮ Обзървър" Майкъл Привът, ръководител на базираната в Брюксел организация "Европейска мрежа срещу расизма".

"Нещо повече, ние поставяме под съмнение довода на финландското правителство, че различният цвят на картите облекчава контрола. Дали това не е коварен опит да се легализира етническото разделение чрез пренасяне на лицевата идентификация върху документите за самоличност", пита право защитникът.

Картите за самоличност широко се използват и в други случаи, като примерно при откриване на банкови сметки, проверки на възрастта за влизане в нощен клуб или за купуване на цигари. Според Майкъл Пивът новата мярка ще предизвика дискриминация в сферата на услугите: "хората ще трябва да показват кафявите си карти, когато те може би не искат да бъдат възприемани като чужденци".

Еврокомисията вече заяви, че не може нищо да направи по въпроса, доколкото издаването на документите за самоличност е от компетентността на отделните страни членки. "Нямаме правомощия по личните карти. Всичко, което се отнася до паспортите, документите за самоличност, как се оценява гражданството на лицата, всичко това е оставено на страните членки", заяви пред сайта Матю Нюмън, говорител еврокомисарката по въпросите на правосъдието и гражданството Вивиан Рединг. http://www.segabg.com/online/new/articl ... id=0000801

Чл. 39.
(1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот kuka5 » 04 Юни 2011, 19:35

Доколкото виждам на кафявата ЛК, в графата националност пише Нова Зеландия, а не Финландия, така че защо да не бъдат с друг цвят картите на чужденците. Дискриминацията явно е "дъвка", не само при нас....
Аватар
kuka5

Мнениеот clearly » 04 Юни 2011, 20:24

kuka5 написа:Доколкото виждам на кафявата ЛК, в графата националност пише Нова Зеландия, а не Финландия, така че защо да не бъдат с друг цвят картите на чужденците. Дискриминацията явно е "дъвка", не само при нас....

Аз не мога да разчета какво пише на 2 -рата кафявата карта в графа,,националност'',но от новината става ясно ,че същите са за лица с чужд произход живеещи във Финландия.И не виждам нищо лошо в това.Тия /най -вероятно мюслмани /не стига ,че са се натресели в конкретната държава ,че и претенции имат.Като не му изнася на някой, бегом обратно от където е роден .
Може би в това което ще цитирам, се крие разковничето ??
При новата схемасините карти, притежавани от финландците, могат да се използват като документи за пътуване в ЕС. Притежателите им не трябва да носят паспорти. В същото време притежателите на кафявите карти - чуждестранни граждани, няма да имат това право.

Толкова по това.
Изображение
Сега чета една новина от тук http://www.focus-news.bg/?id=n1531366 ,където пише че ,,временно затварят движението на моста над река Дунав в посока Гюргево-Русе в периода 7-8 юни 2011 г., в интервала между 12.30 -15.30 ч.Движението ще е затворено поради извършване на ремонтна дейност в румънския участък от трасето. По тоя повод искам да ви кажа ,че участъкът от към бг страна и той плаче за ремонт .Осеян е с дупки и днес навръщане от Букурещ ,лекият ни автомобил попадна в една такава и последствие на това ,дясната предна джанта се укриви.Така ,че не е зле Биби лентата да се замисли и да вземе да отпусне пари ,та паралелно да върви от двете страни ремонта на мостът.

Чл. 39.
(1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот Sir Humphrey » 07 Юни 2011, 17:16

Ако за чужденците бяха избрали примерно зелено, а не кафяво, всичко щеше да е наред. Зелени човечета има само по филмите, а и да са реално сред нас, нямаше да вдигат пушилка за дискриминация... :mrgreen:
Аватар
Sir Humphrey

Мнениеот clearly » 08 Юни 2011, 14:41

По погрешка МВР задържа еврошампион по културизъм http://frognews.bg/news_36244/Po_pogres ... ulturizam/
Изображение
Европейският шампион по културизъм Димитър Димитров беше сгащен от четири патрулки в центъра на София в рамките на МВР-акция.

Димитров беше обграден от полицаите до паметника „Васил Левски”. След едночасов разпит културистът беше пуснат. В първия момент, виждайки репортер на Frognews.bg, той започна да крещи „снимайте, снимайте, как ме арестуват”. След първоначалния шок и намесата на полицаите Димитров беше разпитан.
Изображение
По-късно пред наш репортер той разказа, че вероятно става дума за акция на МВР, в която е бил намесен по погрешка. Димитров не пожела да каже за какво е бил препитван един час от ченгетата и допълни, че в крайна сметка всичко е свършило без последствия.

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 11 Юни 2011, 10:03

Бойко Борисов: Мисля с ужас за рождения си ден, ще се заключа!
Изображение
10 юни 2011, 22:03
София, България

Вальо Златев много лъже на карти и с него не играя; В понеделник не се бръсна, не си режа ноктите и не давам пари

“Едно, две, три, проба...” Бойко Борисов брои. Градинската масичка пред правителствената вила на ул. “Секвоя” хич не е удобна, за да сложа там диктофона си. Премиерът отривисто го грабва и докато разговаряме, услужливо го държи пред лицето си. От време на време отпива минерална вода “Боржоми”, наоколо е зелено, пеят птички... БЛИЦ публикува интервюто на Мила Аврамова от в. "Труд" http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=924345 с малки съкращения.

- Смятате ли, че някой наистина ви вярва, че сте “сам като куче”. С тия тълпи обожателки, които вървят след вас?
- Нито ме интересува дали някой ми вярва, нито пък ще седна на някого да се обяснявам. Ето, качете се горе в спалнята и разгледайте. И ако намерите едни гащи, или една женска дреха, или нещо, кажете ми “Хасан”.

- Е, вие няма да ги метнете на леглото да ги видя аз.
- Можете да отворите, който искате гардероб. Но иначе личният ми живот по никакъв начин не е бил и няма да бъде тема на разговор. По простата причина, че е приключил.

- Е, това звучи много тъжно.
- Тъжно, но факт. И след като съм се лишил от това, най-малко бих искал да се говори по тази тема.

- Как властта промени живота ви?
- Промени го отвратително. Отида да играя футбол и... “Бистрица” щеше да влезе в “А” група, а останаха трети. Защото момчетата се стреснаха. Прочетоха такива лъжи и измами. Не мога и футбол вече да ходя да ритам. Който ме познава, знае, че аз от 20 години залагам и играя тенис на вързано. Има тенисисти хиляди в България, ходете ги питайте. И кой не е ял бой! С един играем на печено пиле, с друг играем на един лев, с трети на бира, с четвърти на 5 или на 20 лева... После ги навиваме на фунийки и ми ги слагат на ракетата като майстор. Обаче глупости ми омръзна да слушам. Това е! Не ходя на кино, не ходя на театър.

- Е, на театър ходите.
- Ходим с министрите. С десет души охрана. То няма нищо приятно в тая работа. Да ти се отходи. Като седнеш, и почват от всички редове хората да се навеждат и да те гледат. Няма никакво удоволствие.

- А как успявате да се видите се близките си? С племенника ви, сестра ви...
- Племенника ми не съм го виждал може би две-три години. Кака идва миналия месец да ме види. Леля оня ден ми се обади, че от един вестник ходил криминален репортер да му покаже къде сади картофите и разсада за доматите. И тя жената, от село Хераково е, ми вика: “Бобе, как издържаш, лельо, с такива идиоти?” И вика: “Показах им разсада и градината.” Ето това ме побърква! Защото няма за какво да се хванат. И да пратят репортер да намери леля и да види дали сади картофи!

- Какво осъдително има в това, може би просто са направили човешки репортаж?
- Щом така го разбирате. Според мен целта е била да напишат заглавие: “Леля му каква е кокона и не сади картофи” (смее се).

- Е, добре де, поне на рождения ви ден с роднини няма ли да се видите?
- Аз даже и в момента с ужас си мисля за понеделник. Първо съм казал на партията - нито искам някого да виждам, нито подаръци...

- Сигурно ще ви осиновят няколко лъва от зоопарка.
- Това м.г. беше прекрасно, че тия животни бяха в нечовешки условия. Вместо да ми купуват ризи, връзки и обуща, по-добре, че са ги дали за лъвовете и са им направили клетка. Така децата от цяла София ходят и гледат. Ако е за това пак да направят нещо такова. А то... писания. И накрая ще се заключа някъде или ще избягам на 13-и. Преди да имам рожден ден ми беше любимото нещо. Аз си правех рождените дни в НДК горе. Има ли по-хубав ден от тоя? Идваха всички. А сега вече не искам никого да виждам!

- Мислите ли си - на 52 г. съм, докъде я докарах, какво направих, какво щеше да каже майка, ако беше жива...
- Разбира се. Всеки ден мисля за нея. Даже, като направя нещо, винаги го прекарвам през това дали тя щеше да го одобри. Много ми е говорила, докато беше жива. Тя ми е критерий за справедливост и за вярност. Като преценя, че нещо няма да го хареса, и не го правя.

- Какво например?
- Какво ли не. Ако щете дори да напсувам някого, да избухна и да набия някого. Знам, че тя щеше да е против. Много ни се сърдеше да ни чуе с баща ми нещо да напсуваме или да кажем някоя простотия. Веднага казваше: “Е, не ти отива. Как може такова нещо!”

- Извинявам се за следващия въпрос, обаче винаги много съм се чудила защо при откриването на поредното нещо тъпчете в устите на момичетата с носиите залъците от погачата?
- Храня народа. А по ли е добре да се омажа аз в мед и сол (разсмива се). Да съм с блажни пръсти и надути бузи. Това е традицията, нека да хапнат момичетата и толкова.

- Къде си пазите лентичките от откриванията на разни обекти?
- (Поглежда си в джоба) Тука нямам, че ми е чиста ризата. За вас съм я облякъл.

- А това на ръката ви какво е?
- Червено конче. Против уроки. От кака ми е. Вързала ми го е през януари. Да ви кажа има неща, които още от майка ги знам и ги правя. Например като ти мине някой път и е по-добре да се върнеш. Който ще да е. Не е хубаво да ти минава път някой, като си тръгнал нанякъде. А в понеделник не се бръсна!

- Защо?
- Така съм си решил. В понеделник не се бръсна, не си режа ноктите и не давам пари. Открай време е така.

- Хубаво е да се знае да не ви искат пари в понеделник хората.
- Абсурд. Не давам!

- Добре, че заседанията на Министерския съвет не са в понеделник, че ако трябваше да приемате бюджета...
- (Смее се.) Така е. Има неща, които не се правят. Ако черна котка ми мине път, се въртя три пъти и тогава минавам.

- Сега вече излъгахте!
- Не, ако съм с колите, им казвам върнете се и да минем по другата улица. Мине ли черна котка - завиваме обратно! (Залива се от смях.)

- Суеверен или вярващ?
- Знам ли. По принцип вярвам си в Господ. Сутрин, като стана, три пъти се прекръствам и казвам: “Боже, ти напред, аз след теб.” Това го знам от майка и това правя.

- Молитва знаете ли?
- Молитва не знам. Макар че сега от толкова откривания (започва да се смее) вече знам наизуст: “...На овчи порти се намира къпалня по еврейски наречена Витезда” (Евангелие от Йоан 5:2, бел. ред.). Мога да я изкарам цялата като поп. Ами да, толкова пъти съм го слушал вече, че даже последния път на Данчето Фандъкова й го рецитирах в ухото и тя жената се стресна...

- Вие вече сте изключително праведен, трябва да видим дали не са ви поникнали крилца - не пушите, по жени не ходите... Пиенето?
- Не можах да се науча.

- Как все пак разпускате?
- Играя карти. Като ми писне, се обаждам на приятели и играя карти. Няма да кажа с кои, че утре ще напишете кръга еди-кой си.

- С Валентин Златев сигурно (шефа на “Лукойл”-България - бел. ред.)?
- А, не. Вальо лъже на карти и с него не играя. Той много лъже. Той, ако има три еднакви карти от един цвят и вика: “Терца”. Има седем, вале и асо и вика “Терца”!

- Кое искате да е изречението, с което да останете в историята. И въобще искате ли да оставате в историята?
- Щем-не щем в историята няма как да ни прескочат. Важното е да остана с добро име. Мисля, че с това, което строим и ще построим, ще останем в историята. Хората, които минават по “Люлин”, като се знае, че това беше абсолютно провален проект, за който ние...

- Стига вече с тия магистрали! Един ден “Люлин” на вас ще я кръстят сигурно. Магистрала “Бойко Борисов” - да се успокоите.
- Като изрично подчертавам, че се шегувам, бих казал, че като направим “Струма” и “Хемус” - те ще са апотеоз на всичките ми усилия.

- Е, сега нормално ли е човек да мисли постоянно как ще направи някакви магистрали?
- Понеже се познаваме отдавна и виждам накъде биете, ще кажа така - вече съм се променил и изкривил. Преди ми беше най-любимо да отида на мач на “Левски” на “Герена”. По къси гащи и да люпя семки. Сега вече въобще не ми се ходи там. Ето това вече в мен е пречупената нормалност.

Сега си говорим, а аз си мисля - дали излязоха на лабораторията изследванията, докъде Плевнелиев днес е стигнал с преговорите за другата отсечка, Дянков също нещо трябваше да свърши. Сега с нетърпение ги чакам да дойдат да кажат кой докъде я е докарал. Цецо ще ми се обади към десет и половина - единайсет от Брюксел от вечеря с вътрешните министри. Знам всеки един какво важно трябва да прави днес.

- Не ви ли е мъчно, че животът ви можеше да е друг.
- Няма как да е едното и другото. Няма как да се случи. Течението вече ме занесе в тази посока и не мога да се измъкна. Най ме е яд само като напишат, че имам медиен комфорт. В това отношение Бербатов е абсолютно прав да се сърди. Написал някакъв английски вестник нещо и нашите вестници го препечатват. Че Руни 15 мача нямаше гол, Бербатов - голмайстор на лигата! Оня бил добър, а нашият слаб. И нашите го препечатват. Аз, ако бях редактор, щях да ги направя на салата... http://www.blitz.bg/news/article/110717

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот paolon » 11 Юни 2011, 10:35

Смятате ли, че някой наистина ви вярва, че сте “сам като куче”. С тия тълпи обожателки, които вървят след вас?
- Нито ме интересува дали някой ми вярва, нито пък ще седна на някого да се обяснявам. Ето, качете се горе в спалнята и разгледайте. И ако намерите едни гащи, или една женска дреха, или нещо, кажете ми “Хасан”.

- Можете да отворите, който искате гардероб. Но иначе личният ми живот по никакъв начин не е бил и няма да бъде тема на разговор. По простата причина, че е приключил.

- Тъжно, но факт. И след като съм се лишил от това, най-малко бих искал да се говори по тази тема
. Тоя да не е станал п..ал?
Аватар
paolon

Мнениеот clearly » 11 Юни 2011, 12:27

paolon написа:
Смятате ли, че някой наистина ви вярва, че сте “сам като куче”. С тия тълпи обожателки, които вървят след вас?

- Тъжно, но факт. И след като съм се лишил от това, най-малко бих искал да се говори по тази тема
. Тоя да не е станал п..ал?

Може да ти звучи вулгарно моето мнение по тоя въпрос , но от прочетеното изказване на Биби ,си вадя заключение ,че същият е на етап лъскане на б....н. :D Още от житейската му равносметка:
,,Вече съм се променил и изкривил.Преди ми беше най-любимо да отида на мач на “Левски” на “Герена”. По къси гащи и да люпя семки. Сега вече въобще не ми се ходи там. Ето това вече в мен е пречупената нормалност.''

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот litex » 11 Юни 2011, 12:37

Няма пречупена нормалност,писнало му е от светлината на прожекторите!За да отиде на един мач,трябва и охраната да е с него,ще го наобиколят да задават едни и същи въпроси...Егати мача където ще гледа :) това не е гледане на мач,не можеш да викнеш,да свирнеш,че утре ще си на първа страница...Тук го разбирам напълно,но както казват "Тежка е царската корона" :)
litex

Мнениеот clearly » 15 Юни 2011, 12:58

Google пуска търсене с глас и изображения :D
http://www.sbj-bg.eu/documents/Google-S ... S_4071.jpg
Кутийката за търсене на Google скоро ще може много повече, след като лидерът в онлайн търсенето обяви, че добавя разпознаване на глас и изображения към функциите си, пише Си Ен Ен.

Инструментът за разпознаване на глас ще се появи под формата на бутон с микрофон вдясно от бутоните на търсачката, като функцията вече е достъпна за част от потребителите й. Засега обаче тази функция ще е достъпна само през браузъра на компанията Chrome. От Google обаче коментираха, че се надяват и другите производители на софтуер за сърфиране в интернет да имплементират технологията, необходима за новата функционалност.

Гласовото търсене не е нова услуга за Google. Търсачката вече предлага подобна функционалност за смартфоните, работещи със собствената й операционна система Android, както и за iOS на Apple.

Освен с глас потребителите на Google ще могат да се възползват от търсене по изображение. "Всяка картинка има своята история, а ние искаме да ви я разкажем", коментираха от компанията по време на презентацията на другото нововъведение в Google.com. Тя дава възможност да качите семейна снимка от ваканцията, а Google ще ви каже къде точно е снимана. Засега обаче тя не поддържа разпознаването на лица. Очаква се търсенето с изображения да е активно до дни.

Освен двете напълно нови функции Google планира да добави услугата си Instant, но при търсенето на снимки. http://www.dnevnik.bg/tehnologii/2011/0 ... brajeniia/

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 21 Юни 2011, 06:57

Изображение
Изображение

В тъмни доби са го изчистили от страх, че ще има хора, които да се противопоставят. ;);)http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/06/21/1109730_pametnikut_na_suvetskata_armiia_e_pochisten/Когато Бойко Борисов се родил, лично си срязал пъпната си връв и заявил: "Откривам Бойко Борисов”. За развитието по-нататък историята мълчи. Знаем само, че вероятно я е подарил на Тодор Живков, за да я зазида в стените на Министерския съвет, т.е. един по-съвременен прочит на зазиданата сянка на мома. Пък и това си е навик на премиера – в петък подари част от прерязана от него лентичка на Станишев.
Усмихни се България, защото съвременните герои са на паметника на Съветската армия, нищо че Вежди Рашидов се възмути от това посегателство върху държавността, а после Цветанов огради “местопрестъплението” с лента. Със сигурност са чакали премиерът да я пререже преди да започне почистването.
Изображение

Изображение
Обуха Альоша в розови боксерки !Споко това е фотоколаж който взриви социалната мрежа фейсбук вчера ;) ;)

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 24 Юни 2011, 07:26

Номерата на колите – милиционерска главоблъсканица, свобода и бизнес.У нас си слагаш името на табелата за 7000 лв., в САЩ – за 20 долара http://e-vestnik.bg/11952/nomerata-na-k ... -i-biznes/
Изображение
Катаджийска нумерология - горният номер означава Ловеч, следващите надолу - Габрово, Плевен, Пловдив. Същевременно Р е Русе, В е Варна и др.
......................................
Ченгетата като изкуствоведи, изкуствоведите като ченгета… http://e-vestnik.bg/11995/chengetata-ka ... -chengeta/

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 09 Авг 2011, 20:42

Аптекарският бос Веселин Марешки: Имам 500 милиона! http://www.blitz.bg/news/article/115317 ... 2980253135
Изображение
Варненският милионер Веселин Марешки гордо позира пред последната си придобивка за половин милион долара

И както винаги едно много точно изказване за Марешки и бизнесът му
цитирам :
ИСТИНАТА (анонимен)
2011.08.09 17:24:48
Всичко, свързано с дейността на варненския бизнесмен аптекар Веселин Марешки, е класическо клише на бандитско отборно забогатяване, маскирано зад благовидна маска. Притежателят на 100-те аптеки в страната и фантастично богатство, който продава на най-ниски цени лекарства на социално слаби, е одумван от съгражданите си, които могат да изпълнят куп папки в следствието със сведения за произхода на парите, лекарствата ментета, за опекуните му, които са недосегаеми за всички власти, включително и днешната и пр. и пр. Но никой не се вслушва в мнението им, защото силните покровители на бизнесмена политик са опнали комфортно чадър над бизнеса и тайните му и нерегламентирани способи за безмерно лакомо забогатяване.

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 20 Авг 2011, 12:28

Абсурдно съдебно дело в Троян заради номер ОВ 4444 АР
http://nglas.wordpress.com/2011/08/19/% ... #more-4861

Изображение

Според адвокат Александър Кашъмов Троян не е същият след т.нар. „овчарско” дело http://nglas.wordpress.com/2011/08/19/% ... #more-4858

БИЗНЕСМЕНА САМ СИ ГО Е ИЗБРАЛ, ЧЕ И ПЛАТИЛ ЗА НЕГО.СЕГА СЕ СЪРДИ , ЧЕ И СЪДИ ЖУРНАЛИСТА, КОЙТО ГО Е " ПРЕВЕЛ" :lol: :lol:

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот clearly » 03 Сеп 2011, 13:13

Уикилийкс обвини “Гардиън” в престъпно разкриване на Кейбългейт.Журналист от вестника изнесъл паролите за достъп до нередактираната информация Започва разследване срещу виновниците за изтичането на нередактирани грами
http://www.bivol.bg/wlcableleak.html

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот GKrIvan » 18 Сеп 2011, 16:18

http://strana54.net/news/zastava_2007_d ... 6-25-10784

Филмчето никак не е лошо,но я се заслушайте в музиката,нещо много ми напомня песента на Слави Трифонов http://www.vbox7.com/play:f7384dfd
интересно кой от кого и дали е плагиатствал.
МЛАД ПЕНСИОНЕР
Аватар
GKrIvan

Мнениеот clearly » 01 Окт 2011, 16:46

Медийна храна за народа от USA Секс край Белия дом http://www.e-vestnik.bg/8197
и от Германия 150.000 евро за да се видиш с папата http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15430879,00.html

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

ПредишнаСледваща

Назад към Медии, публикации, интернет