Книгата "Унищожаването на БА - 2011"

Re: Книгата "Унищожаването на БА - 2011"

Мнениеот Кубанеца » 26 Юли 2013, 21:04

Казах ти,че си много объркан по отношение на историята и фактите.Млад си,не си наблягал на историята,а нас едно време ни приемаха да учим във ВСШ след полагане на изпит по БЕЛ и История и то на много високо ниво...
За да научиш нещо за великобългарските шовинисти ще трябва да прочетеш книгата "Филетизъм или проклятие..." но ако нямаш предварителна подготовка по история,няма да можеш да разбереш за какво иде реч в книгата.
За Народния съд няма какво ново да ти кажа...Ти си партизанин,прибираш се в село у вас след 9-ти септември,виждаш,че къщата ти е изгоряла,майка ти е убита на площада,а със сестра ти са се гаврили цяла рота жандармерия...Питаш кой,посочват ти кой е запалил къщата,кой е убил майка ти... вдигаш автомата и в му четеш присъдата...после се оформя присъдата от Народния съд... Ще пожалиш ли убийците на майка си и гаврилите се със сестра ти? Аз не бих ги пожалил...
Каквото са правили преди 9-ти септември това са правили и на Народния съд.
След това се установява диктатура в БГ и както при всяка диктатура се е случвало това,което каже диктатора... Всеки диктатор се обгражда с палачи и апарат да му служат...Диктаторите не жалят никой само и само да запазят по-дълго властта си...
В армията имаше комсомолски секретари,пропагандисти,инструктори по културно масовата работа,партийни секретари,служба "Партиен билет",ЗКПЧ,Н-ци на Политотдели..... и хората заемащи тези длъжности се обучаваха във военните училища по специалността "Политически офицер"...Какво повече да ти обяснявам и какво още не ти е ясно по въпроса?
Кубанеца

Мнениеот Vladimirov » 26 Юли 2013, 22:22

dakota_ написа:
dsuzunov написа:Прави ми впечатление, че винаги си спомняме с добро за онези командири от казармата, които са ни "гонили" най-много.
Служил съм в мотострелкови полк (82 МСП при 7-ма МСД Ямбол) и имах честта да познавам най-върлите "кашици" от полковете в дивизията.
Като започнем от Цветан Тотомиров, Иван Иванов - Ванкера, Атанас Дженков, всичките минали през школата на 12 МСП Елхово
Единственото с което мога да ги определя е - достойни мъже и офицери!

Граничари и кашици на южна граница,там служеха най-коравите момчета и най-добрите командири.Благодарение на тези командири момчетата ставаха мъже и хора.
Споменавал съм,че ходя на лов в района на трета армия,а колегата Узунов споменава 82 МСП... По-надолу (на юг) бяха 53 и 12 МСП / Грудово,Елхово/,те трябваше да поемат първия удар ако Турците влязат да ни "колят" ... После Ямбол и така докато дойдат братушките и развърнат техниката си от комендатурите...
Прочетох всичко по темата и понеже не искам да пиша неподготвен,ще се позова на източниците от които съм черпил информация.Баща ми е офицер от запаса,завършил школата за запасни офицери в Плевен и в последствие старшина-школник/взводен командир,кашик/ от мотострелковото поделение в гр.Харманли,брат ми е завършил "Н.Й.Вапцаров" в зората на демокрацията/1991год/,имам дядо убит при Карлови Вари и дядо,който е участник във ВСВ воювал до Унгария и завърнал се с три медала.Леля дългогодишен учител по История и моята скромна персона служила,като граничар в 6 ГО Елхово и в последствие на гранична застава в района на с.Горно Ябълково в "близост" до бившето Грудово и на първо място да добавя,че участвам в един друг форум "Граничарите на България",където пишат много офицери служили на зелена граница преди 1989год. и мои бивши командири...Понеже прочетох,че граничарите /от написаното от участника "Ovenen"/ не са имали представа от реалните тактически действия при въоражено нападение от вражеска армия,искам да добавя,че службата на граничаря преминаваше непрекъснато в бойни занятия през мирно време!Моите уважения към участника "Ovenen",но ако може да отговори,къде е служил той след завършването си във В.Търново,специалността,която е учил и позицията,която е заемал и която заема в момента.Мнението ми относно политическата обстановка преди 1989год и сегашното няма да е актуално поради възрастта ми.Не съм наясно,какво са учили във военните училища,но нас в граничните отряди ни учеха,че сме длъжни да уведомим отряда за вражеско настъпление и да не отстъпваме позициите си,които сме заели в района за непосредствена отбрана въпреки,че разполагахме с наличните АК,2бр.ПК,1бр."Драгунов",наличните отбранителни и нападателни гранати ...Нямам представа на кого сме разчитали през 1996 год.,"демокрацията" бе дошла,НАТО бе една мечта,но знам,че във вътрешността на страната имаше сержанти и офицери,които трепереха да не попаднат на границата или в мото-стрелковите поделения!
Vladimirov

Мнениеот ovenen » 26 Юли 2013, 23:23

Владимиров, а длъжността характериситка да ти постна и запасния район да посоча искаш ли? Нямам и дума срещу службата на Граничните войски, така или иначе до 2001 завършвахме една специалност с тях в Търново. Със 100% сигурност твърдя, че ГО изобщо не влизаха в плана на старшия началник за водене на боя. Аз не казвам, че те са нямали тактически задачи и дали са били смели, страхливи или каквото и да е. Просто това са фактите. Има си полка основна и запасна позиция и това е. Ако си мислиш, че някой е разчитал граничният отрази изненадваща атака на 5 АК,докато нашите полкове заемат за отбрана, значи наистина не си бил наясно с плановете на БНА за водена на отбрана/нападение срещу вероятния противник от ЮИ.
ovenen

Мнениеот ovenen » 26 Юли 2013, 23:45

Кубанеца написа:Казах ти,че си много объркан по отношение на историята и фактите.Млад си,не си наблягал на историята,а нас едно време ни приемаха да учим във ВСШ след полагане на изпит по БЕЛ и История и то на много високо ниво...
За да научиш нещо за великобългарските шовинисти ще трябва да прочетеш книгата "Филетизъм или проклятие..." но ако нямаш предварителна подготовка по история,няма да можеш да разбереш за какво иде реч в книгата.
За Народния съд няма какво ново да ти кажа...Ти си партизанин,прибираш се в село у вас след 9-ти септември,виждаш,че къщата ти е изгоряла,майка ти е убита на площада,а със сестра ти са се гаврили цяла рота жандармерия...Питаш кой,посочват ти кой е запалил къщата,кой е убил майка ти... вдигаш автомата и в му четеш присъдата...после се оформя присъдата от Народния съд... Ще пожалиш ли убийците на майка си и гаврилите се със сестра ти? Аз не бих ги пожалил...
След това се установява диктатура в БГ и както при всяка диктатура се е случвало това,което каже диктатора... Всеки диктатор се обгражда с палачи и апарат да му служат...Диктаторите не жалят никой само и само да запазят по-дълго властта си...
В армията имаше комсомолски секретари,пропагандисти,инструктори по културно масовата работа,партийни секретари,служба "Партиен билет",ЗКПЧ,Н-ци на Политотдели..... и хората заемащи тези длъжности се обучаваха във военните училища по специалността "Политически офицер"...Какво повече да ти обяснявам и какво още не ти е ясно по въпроса?

Колко са тези случаи - убита майка и изнасилена сестра от рота жандарми? Дай да ги видим. Партизаните в България винаги са работели за СССР и в интерес на СССР. Не срещу "фашизма" или авторитаризма на Борис. Или това не е вярно. Та до 1943 са се чудели как да лъжат Москва що не вървят нещата в Бг, до август 1944 във Великотърновско, Бургаско, Старозагорско и къде ли още не е нямало по половин партизанин за цвят. Значи питаш, посочват ти и няма следствие, съд - направо разстрел. Как стана така, че Народния съд прати на смърт 150 пъти повече "фашисти", отколкото Нюрнберг с всичките му концлагери и масови убйства? И как при положение, че според БРП(К) към 01.01.1944 е имало 2230 партизани в цялото царство, след 09.9.44 те стват 9 000 с 200 000 ятаци и 3000 убити?!? Колко семйства получиха дамгата "кулак", "враг на народа", "попада под мероприята на народната власт", "изменник на родината", "невъзвращенец" - не само те, ами до девето коляно им дамгосваха децата. А сега децата на партийния елит са пак най-отгоре и са най-добре. И пак си мразят държавата.
ovenen

Мнениеот Vladimirov » 27 Юли 2013, 07:18

ovenen написа:Владимиров, а длъжността характериситка да ти постна и запасния район да посоча искаш ли? Нямам и дума срещу службата на Граничните войски, така или иначе до 2001 завършвахме една специалност с тях в Търново. Със 100% сигурност твърдя, че ГО изобщо не влизаха в плана на старшия началник за водене на боя. Аз не казвам, че те са нямали тактически задачи и дали са били смели, страхливи или каквото и да е. Просто това са фактите. Има си полка основна и запасна позиция и това е. Ако си мислиш, че някой е разчитал граничният отрази изненадваща атака на 5 АК,докато нашите полкове заемат за отбрана, значи наистина не си бил наясно с плановете на БНА за водена на отбрана/нападение срещу вероятния противник от ЮИ.
"Ovenen",длъжностната ти характеристика не ме интересува,нея ти трябва да я знаеш,както аз моята.Не е важен и запасният ти район.Попитах те,къде си служил и рода войски,което не виждам,защо да е секретно!Интересувам се дали си стъпвал в бойно поделение,започнал ли си като взводен командир там или след В.Търново си бил в щаба на армията на някой голям областен град,където си утвърждавал теоретическите ти знания по тактика и огнева.Наистина не знам дали граничарите са влизали в плана за боя на главнокомандващия,но знам,че ако от първата огнева линия-ГЗ не се подаде информация до граничния отряд за въоражено нападение от пехота и бронирана техника,а после и до мото-сстрелковите поделения,ще останат живи само часовите в поделенията ви,защото са скрити да спят някъде!Не подценявам качествата на българските офицери от армията през годините,както и твоите,но съгласи се,че дори и когато БА бе най-боеспособна през 70-те и 80-те години,не можехме да удържим никакви позиции без подкрепата на Големия брат.Конкретно за турската армия/ако граничарите им са към армията/,през 90-те години с изключение на леко-стрелковото оръжие ни превъзхождаха по всичко и най-вече по численост.Това,което имам,като база за сравнение е облекло и свързочна техника...лекото стрелково в самата Турция бе М-16,но на северната им граница нямаха нужда от модерно такова.
Vladimirov

Мнениеот dsuzunov » 27 Юли 2013, 09:14

ovenen, пишеш, че си завършил В. Търново в средата на 90-те.
В такъв случай, няма как да познаваш обстановката, бойният дух, живота и бита в южните гарнизони, от времето на моята служба - началото на 80-те.
Бях мех. водач на БРДМ в състава на раз. рота и освен задълженията около техниката, изучавах заедно с разведките турската армия. Трябваше да познавам основното стрелково въоръжение в турската армия до ниво - полк. Пехотата им беше въоръжена с автоматични пушки G3, имаха 9мм. пистолети Каръкале, 11.43мм. карт. пистолети Томпсън. Бронетранспортьорите бяха 2 вида - М59 и М113, а танковете им бяха Патън - няколко модификации и един френски АМХ-30, за който си спомням, че се водеше многогоривен. Два вида ракети учехме неуправляема - Онест Джон и управляема Ланс. Спомням си, че командирът на полка, който беше срещу нашият (82МСП) полковник (миралай) беше 42-годишен с три висши образования и колекционираше капачки от бира.
Не съм се занимавал с тактика на бойните действия, защото не е моя работа, но разузнавателната подготовка, която водехме, беше на много високо ниво.
Учеха ни да разпознаваме бойните им машини по звук и силует. На магнетофонни ленти имаше записани шум от вериги, звук от двигателите им.
Общо взето, това е останало в паметта ми, след 30 години.
Присъствал съм на стрелба на МСР от 12 полк. До обед 1 камион с патрони, следобед - 2-ри на полигона до с. Пчела.
Дали ще се намери военнослужещ, който да е изстрелял толкова боеприпаси в днешни дни, а?
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот kermit » 27 Юли 2013, 10:17

Кубанеца написа:Казах ти,че си много объркан по отношение на историята и фактите.Млад си,не си наблягал на историята,а нас едно време ни приемаха да учим във ВСШ след полагане на изпит по БЕЛ и История и то на много високо ниво...

Вярваш ли си на това,което пишеш?Сега ще ти кажа какви бяха обявявани за врагове на държавата.Дядо ми е бил мобилизиран през 1944г и се е бил срещу нацистите,като в Югославия е тежко ранен и едва оживява.Тъй като беше селянин е имал няколко крави и коне,както и около 10 декара земя.Но по време на колективизацията идват някакви малоумници,които не са виждали жив нацист през живота си и му вземат насила цялото препитание на семейството ми.И тъй като дядо публично си е позволил да им каже какво мисли за тях, беше обявен за враг на народа и фашист.Дядо ми,който си е дал здравето за борба с нацизма бива обявен за фашист от комунистите.Такива са обявявани за врагове на народа.Това се отразява и на баща ми,който е изпратен да служи в Строителни войски при турците и циганите.А когато е искал да следва право не са му позволили,тъй като е бил син на враг на народа.Комунистите в крайна сметка ще видят сметката на България.Именно заради 45 години комунизъм България е откъсната от естественото си развитие и ако преди 1944г гърците са идвали ратаи в България,сега българските жени ходят да мият задниците на гръцките пенсионери.До това докараха страната ни-разруха и мизерия.Накрая ще останат тук само циганите,които са най-върлите комунистически гласоподаватели.
kermit

Мнениеот ovenen » 27 Юли 2013, 11:31

Значи до 1991 имаше дух, а после нямаше.
Владимиров последното нещо, на което чакаше БНА беше ГО, който щял да каже кога идват брнираните машини. Доколкото знам РУ-ГЩ или РУ-МНО е имало огромно покритие на всичко от рота нагоре със всякакви способи и на практика внезапно нападение, от днес за утре е било изключено. Това което питаш и в момента според ВКР-то се води под удара на ЗККИ, без майтап, няма да трупаме точки на бездарните мюрета. Аз пак те питам къде си видял план или сценарии, по който издържаме 2 дни без СеСеСеРе и после край? Пишеш наизуст и по преразказ. Аз говоря на случай БНА срещу Турска армия, без НАТО и ОВД. Щяли сме да загубим, ама след много повече време, няма такъв цирк два часа, два дни. Бил съм и на Голям Дървен, и в Елхово, Петрич, Пловдив и София. Малко е, ама толкоз, да има и за другите.
Узунов не ти разбирам поста, честно, тия неща за командира сте ги научили от някъде нали, аз знам как ама не питам. Ти също ли считаш, че теорията "2 часа и са в Пловдив" е вярна.
Кермит смисъл няма, одеве ги видях по телевизият да ронят сълзи на Интернационала, има ли смисъл за разговор, докато нормалните хора в тази държава не разберат, че комуниста-интернационалист Род и Родина не признава, няма оправия. Има де - терминалите, поне 1 млн. се спасиха от последното гето на комунизма в Европа. Скоро минах през Босна, Косово и Македония. След 10 години всички ще са ни задминали двойно, сега са по-добре в заплати. Само едно ни различава - нямат си комунисти и квазисоциалисти. Просто и ясно.
ovenen

Мнениеот dsuzunov » 27 Юли 2013, 13:49

Може да си бил на Голям Дървен, но дали си бил на Голям ДЕРВЕНТ?
Какво не разбираш от написаното?
Просто, споделям, че си станал истински военнослужещ поне 12 години след времето, когато аз съм сновал из Кукерландия и земите на "Тронките".
А през този период много неща се промениха. И службата намаля, и поделенията смениха предназначението си.
Ето ти пример:
През 1995г, с мой познат минахме през Ямбол, синът му беше в център за подготовка на новобранци. Когато ми каза в коя част на града отиваме, помислих, че 82 полк е този център. Оказа се, че това е бившият 42 танков полк. Та за това казвам, че с годините всичко в онзи край се промени.
А за командира на турския полк, научих от занятието по "чужди армии" както го наричахме тогава. Идваше разузнавателна сводка в полка, ротният се запознаваше с нея и свеждаше до нас част от информацията. Не смея да цитирам, защото почти нищо не помня, а и в момента, естеството ми на работа няма допирни точки с военната наука, ако не смятаме една нищожна част от балистиката. Виж, занятията по военна топография и до ден днешен ми помагат при огледите на ПТП.
п.п. сега видях въпроса за "2-та часа и в Пловдив".
Уважавам себе си и ще е противно на убежденията ми твърдя, че сме служили в бойните ни поделения за да позволим на турската армия да стъпи в Пловдив - въобще.
Аз съм патриот в не по-малка степен от тебе.
И за това уважавам покойният п-к Петко Йотов и думите му, че "правилно е да се казва начЕлник, а не начАлник, защото командира трябва да е начело, а не в началото"
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот welliant » 27 Юли 2013, 22:58

ovenen написа:... удара на ЗККИ, без майтап, няма да трупаме точки на бездарните мюрета... Голям Дървен, и в Елхово, Петрич, Пловдив и София. Малко е, ама толкоз, да има и за другите.
Узунов ....

Виш сега моето момче , омръзна ми да чета простотийте , които пишеш !
Аз също по фамилия съм Узунов и ненавиждам глупавите и прости люде ! ЗЗКИ или Закон за Защита на Класифицираната Информация и ЗККИ ,Голям Дервент/ако знаеш къде се намира/ и "Голям Дървен" имат ли нещо общо ? :evil:
Пишеш за армейски неща , пък не знаеш какво е Армия ? Споменаваш места и обекти в Р.България и тн. , пък не знаеш нищо вярно за тях ?
Хайде довърши си подготовката подобаващо и тогава спори , преди да направиш необходимото само се подготвяй ! В този момент не си във "върхова форма" разбираш ли тънкият ми намек... :lol:

Остани си със здраве и чети усилено .
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот qweril » 28 Юли 2013, 12:07

Имам чувството, че темата се превръща в основна, което е странно за форум на служители на МВР. Обсъжданата книга не е лоша, но едва ли си заслужава на нейния фон да се изпъква кой служител знае повече и кой по - малко за БА /БНА/. Явно носталгията по тези отминали времена е доста силна. Това обаче няма да върне лентата назад, защото животът продължава и в България има проблеми, за които сегашната ни армия няма нито правомощия, нито възможности, нито желание да разреши по какъвто и да е начин.
qweril

Мнениеот ovenen » 04 Авг 2013, 16:06

welliant написа:
ovenen написа:... удара на ЗККИ, без майтап, няма да трупаме точки на бездарните мюрета... Голям Дървен, и в Елхово, Петрич, Пловдив и София. Малко е, ама толкоз, да има и за другите.
Узунов ....

Виш сега моето момче , омръзна ми да чета простотийте , които пишеш !
Аз също по фамилия съм Узунов и ненавиждам глупавите и прости люде ! ЗЗКИ или Закон за Защита на Класифицираната Информация и ЗККИ ,Голям Дервент/ако знаеш къде се намира/ и "Голям Дървен" имат ли нещо общо ? :evil:
Пишеш за армейски неща , пък не знаеш какво е Армия ? Споменаваш места и обекти в Р.България и тн. , пък не знаеш нищо вярно за тях ?
Хайде довърши си подготовката подобаващо и тогава спори , преди да направиш необходимото само се подготвяй ! В този момент не си във "върхова форма" разбираш ли тънкият ми намек... :lol:

Остани си със здраве и чети усилено .

Ами не чети другарю специалист, кой те кара насила. Писането с удивителни и въпросителни, без нужда, е показател за латентна психическа неуравновесеност. Внимавай, че може бързо да преминеш на следващ етап с много по-ярки проявления. Голям Дървен си е нарицателно, ама това го знаят тези, дето поне месец са изкарали в елховския рб. Местонахождението, предназачението и личния състав на в.ф/под./ от БА е в графата КИ, сори. ВКР-то ни повтаря като молитва "може всеки един да знае къде е поделението, кой е в него и с какво се занимава, ама да не излиза никога от твоята уста, щото рано или късно все някой ще го отнесем, щото трябва да си пазим хлеба". Какво знам и не знам - си е моя работа, виждаш, че говоря почти и само за вече минали неща. Ти си гледай спокойно темите, над 15 са, що се бъркаш тука, като няма какво да кажеш конкретно.
ovenen

Мнениеот welliant » 07 Авг 2013, 20:16

Не мога да коментирам задълженията на модераторите , а и не желая. Темата действително се превръща в нещо странно!
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот ivoboyy » 08 Авг 2013, 14:16

Какво сте заревали за тая БА бре?Аман от зелени чорапи,който му е мъчно за армията де се връща там.Направихте кадровиците милионери от назначаване на кадрови грешки.
Не вярвам аз, че калугер
ще спаси раята —
свободата не ще екзарх,
иска Караджата.
Аватар
ivoboyy

Мнениеот ovenen » 09 Авг 2013, 10:48

Поредният чел-недочел, ама много учил. Не чети, тука не се реве, ако си забелязал част от нещата са свързани с личните спомени на хора преминали през БА (БНА) и неща около какво е било и защо сега е така. Нито се иска 100 000 армия, нито се искат повече пари, нито се иска връщане на наборната служба. България се намира на това дередже на последно място заради БНА(БА), а това, че ВИФ, ВИХВП и ЮЗУ са водещите университети, даващи просперитет в МВР не е моя заслуга. Ако админът реши, че е за махане темата - ключ и край. А за реването, защо няма армия още не е дошло време, но идва и то доста бързичко.
ovenen

Мнениеот jenson » 09 Авг 2013, 17:24

ivoboyy написа:Какво сте заревали за тая БА бре?Аман от зелени чорапи,който му е мъчно за армията де се връща там.Направихте кадровиците милионери от назначаване на кадрови грешки.

Аз не виждам някой да реве за нещо тук, все пак това е свободен форум, вярно че е на МВР, но не мисля че е лошо да има и тема за БА - това е най-малкото, което може да се направи за нея... След като повече от 20 години армията беше ( и продължава да бъде) най-мачканата държавна структура а МВР не се пипаше, там такава дума "съкращения" няма, и сега е в пъти по-добре от армията. Обиждаш военните, че са били "зелени чорапи", а сега като я няма казармата и днешните момчета нямат елементарна дисциплина и подготовка за боравене с оръжие, лакират си ноктите и слушат Азиз (и приличат на него), точно такива са повечето бъдещи кандидати за МВР и ще става по-зле (бъди сигурен), това по-добре ли е според теб?
Нека не бъда разбран погрешно, нямам нищо против полицията, даже напротив - но не виждам проблем в темата, все пак ако модераторите решат, нека я изтрият.
И още нещо - хайде кажи ми, щом толкова мразиш армията и военните порядки, даже вече от няколко години сте девоенизирани, защо продължавате да отдавате чест, което си е чисто армейска порядка, като дойде някой голям началник ?
jenson

Мнениеот MasterCop » 11 Авг 2013, 06:54

jenson написа:И още нещо - хайде кажи ми, щом толкова мразиш армията и военните порядки, даже вече от няколко години сте девоенизирани, защо продължавате да отдавате чест, което си е чисто армейска порядка, като дойде някой голям началник ?

Това пак е наследство от армията :) Въобще в МВР има много лоши неща преписани от армейския устав и колкото по-бързо бъдат забравени те, толкова по-добре. Отдаването на чест идва от средновековието - когато двама рицари са се срещали, те повдигали забралото на шлема си с характерното движение на ръката показвайки лицата си... Не се отдава чест по задължение - в това няма никакъв смисъл!
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

ПредишнаСледваща

Назад към Медии, публикации, интернет