Книгата "Унищожаването на БА - 2011"

Re: Книгата "Унищожаването на БА - 2011"

Мнениеот InfoInfo » 23 Юли 2013, 17:24

О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!

Нещата от тогава доста се промениха - при Турция нагоре, при нас рязко надолу.
InfoInfo

Мнениеот dakota_ » 23 Юли 2013, 18:12

ovenen написа:Много ме е яд, когато слушам чета от умни хора и слушам от бивши войници (никога от бивши офицери) за "два дни изкарваме и чакаме руснаците".
Колко човека са виждали истинска, не учебна, истинска бойна заповед, планове, карти с нанесени обстановки, за да се говори така на ангро и толкова примиренческо.
Давам фактите. До 1991 Турция Тракия имаше 1 Армия, която има в състава си 5 АК (срещу нас), 2 АК (Гърция) ,3 АК (втори ешалон на застрашеното направление - българско или гръцко) и 15 АК - непълен, п-късно съкратен. 2, 3, 5 АК си бяха 100 на 100 окомплектовани с техника и л.с, т.е можеха да тръгнат директно към границата. 5АК беше в състав 4 бригади (3 пех и 1 тб) и арт полк. Срещу него беше 7 "СС"дивизия Ямбол. В нея бяха 12, 82, 53 МСП, 42 ТП, 20 арт П, 50 ЗРП, 7 Орак Дивизион, 7 противотанков дивизион. Да 82 мсп и 42 ТП бяха некомплект, но боеготови. Да не говорим че Боляровския мсб си беше жив полк. Съотношение жива сила беше 1/1,5 за турците, но огнево беше почти 1/1, а артилерия ги биехме 2/1! Без да броим наличието на 13 тбр - Сливен и другите поделения на армейско подчинение. Как става това за 2 дни ни газят не знам. Теорията на Втората световна казва 3:1 в техника и жива сила за атака, 6:1 за успешна атака, щото ние сме в бетона, те ни идват. Турция не е водила от 1913 война като война, имат проблем с 5500 бойци на ПКК 30 години, не мислете, че 20 хиляди воници, вкопани с техника се минават за ден-два. Поздрави и се радвам за интереса. Успехи на всички

Трябва да се ядосваш.че не си добре подготвен по темата ;) То бива шовинизъм,но всяко нещо с лика и прилика.
Може да съм офицер от МВР,но там,където съм учил и завършил,доста неща съм виждал,след това и до доста документи съм имал достъп и с доста хора съм контактувал,за и по повод на службата ми.
Служил съм в гранична дирекция на МВР и в района ми е имало застава,като се задействаше заставата,задействаше се и РУ на МВР и така до подаване на "Отбой" и изясняване на оперативната обстановка...
Изброил си какво е имала Турция с/у България и какво е имала България с/у Турция.
Няма как да знаеш,но можеш да питаш по-старшите от теб и пенсионираните старши офицери от бойните поделения,че когато имаше съвместни занятия на ЩОВС (ще ти обяснят и какво значи съкращението) БНА винаги "играеше" Отбрана.... Не си споменал нищо за наличието на съветските комендатури в България и не си споменал нищо за плановете и картите със запасните летища (напр. летище Кондофрей) какви бяха разчетите за прелитането на съветските самолети над Черно море,кацането на запасните летища,не си споменал нищо за плановете и разчетите на комендатурите,за колко време развръщат техниката и се насочват по местоназначение...Забравяш турските ВВС и подготовката на турските летци... Изобщо личи,че си младо момче,чувал си някой неща във военното училище,но не си наясно с това,което е било и в това няма нищо лошо...това е минало и няма да се върне назад...В резюме да ти кажа,че България разчиташе при военен конфликт с Турция основно на Съветската армия.
dakota_

Мнениеот ovenen » 24 Юли 2013, 12:04

Аз давам фактите, ти ни говриш за ланския сняг. Всяко учение почваше като "атака на противника, спиране и контраатака". Ама на практика всичко, със руснаците естествено си се готвеше само и единствено за нападателна война. 100% граничните отряди никога не са и разбирали за реалния замисъл на военното командване, така или иначе тях, заедно с предния отряд никой не ги сичта за сериозно препятствие. Това са били цифрите, до 1989 турците нямаха и една ескадрила Ф-16, само Ф-4, Старфайтери и Ф-5. Махаме нашите МиГ-29, ама имахме МиГ 23 (МЛ, МЛД, МФ) - 80 броя, МиГ23 (БН) - 44, Су-25 - 35 бр., 100 Миг-21, 22 Су-22, 5 МиГ-25, 44 Ми-24. Според НАТО към 1989 е било невъзможно Турция или Гърция сами да осъществят ВНО (въздушна настъптелна операция) срещу България.
Който ти е разказвал "2 часа и идват руснаците" е човек, който през живота си не виждал как се подготвя практическа Корпусна или армейска отбрана или нападение. Със сигурност в МВР никога не са и сънували по онова време, освен началници от най-висок калибър, какво се прави при война.
ovenen

Мнениеот welliant » 24 Юли 2013, 13:11

Що се напъвате и двама та като "глист на буца " не зная ? :lol:
Отдавна запасното летище Кондофрей не е това което е трябвало да бъде .... МиГ 25 през далечната 1986г. ни правеше проверки на бойната готовност и за около 5,8мин.през Варна ,Доброславци ,Крумово и Атия излизаше от НРБ с оценка - от 2 до 6 за нашата бдителност !
По това време изявеният ....... е бил ??? и пише празни приказки за лека нощ на децата , пък другият ... не знае , че за по-малко от 1,5часа ставаха чудеса ...

Бъдете здрави и правете и пишете това и за това , което умеете , не пишете "глупости" ...!
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот Кубанеца » 24 Юли 2013, 13:26

ovenen написа:Аз давам фактите, ти ни говриш за ланския сняг. Всяко учение почваше като "атака на противника, спиране и контраатака". Ама на практика всичко, със руснаците естествено си се готвеше само и единствено за нападателна война. 100% граничните отряди никога не са и разбирали за реалния замисъл на военното командване, така или иначе тях, заедно с предния отряд никой не ги сичта за сериозно препятствие. Това са били цифрите, до 1989 турците нямаха и една ескадрила Ф-16, само Ф-4, Старфайтери и Ф-5. Махаме нашите МиГ-29, ама имахме МиГ 23 (МЛ, МЛД, МФ) - 80 броя, МиГ23 (БН) - 44, Су-25 - 35 бр., 100 Миг-21, 22 Су-22, 5 МиГ-25, 44 Ми-24. Според НАТО към 1989 е било невъзможно Турция или Гърция сами да осъществят ВНО (въздушна настъптелна операция) срещу България.
Който ти е разказвал "2 часа и идват руснаците" е човек, който през живота си не виждал как се подготвя практическа Корпусна или армейска отбрана или нападение. Със сигурност в МВР никога не са и сънували по онова време, освен началници от най-висок калибър, какво се прави при война.

Ти не даваш никакви факти,ти пишеш неща,които си отскубнал от някъде.
На колко години си бил 1989 год ?
Защото взимаш отношение по въпроси,които на малко военни в момента са им ясни и могат да кажат нещо.
Имаш ли участия във военните учения ЩИТ и знаеш ли какво значи съкращението (ЩОВС) за което те е попитал колегата по-горе.
Знаеш ли за колко време пристигаха руските самолети от Одеса и за колко време се дислоцираха на българските летища? Няма смисъл да си ги мерим на кой е по-голям.
Учил-недоучил,но акъл даваш...Не е ли по-лесно да научиш от хора,които знаят как е било?
Колегата те е попитал знаеш ли каква била подготовката на турските летци в сравнение с нашите летци. Имаш ли идея,че при един от ЩИТ-овете по време на гъста мъгла българските летци отказаха да излитат,но маршал Куликов - главнокомандуващ ЩОВС заповядва летят ли руските самолети,летят и българските... Руснаците излитаха и кацаха без проблеми,българските пилоти трепереха от страх... Случката е на едно летище в Източна България... да не ти пиша българите колко пропуснати нисколетящи цели имаха над Черно море...
Според изчисленията на Варшавския договор,без подкрепата на СССР,армиите на Турция и Гърция при военни действия ще размажат българската армия и ще стъпчат всичко живо по пътя си.
Кубанеца

Мнениеот Кубанеца » 24 Юли 2013, 13:33

welliant написа:Що се напъвате и двама та като "глист на буца " не зная ? :lol:
Отдавна запасното летище Кондофрей не е това което е трябвало да бъде .... МиГ 25 през далечната 1986г. ни правеше проверки на бойната готовност и за около 5,8мин.през Варна ,Доброславци ,Крумово и Атия излизаше от НРБ с оценка - от 2 до 6 за нашата бдителност !
По това време изявеният ....... е бил ??? и пише празни приказки за лека нощ на децата , пък другият ... не знае , че за по-малко от 1,5часа ставаха чудеса ...

Бъдете здрави и правете и пишете това и за това , което умеете , не пишете "глупости" ...!

Ако не си забелязал ние пишем за "отдавна" и тогава летище "Кондофрей" и другите летища са били това,което трябва да бъдат... Ако искаш пиши още "глупости",но ползата ще е същата като на потребителя "ovenen"
Хайде със здраве и от мен,чета редовно,но рядко пиша,именно заради всезнайковци по на два петъка служба,които се опитват да дават акъл и да ми казват кое как е било по времето,когато са били на бащите си във фантазиите.
Кубанеца

Мнениеот ovenen » 24 Юли 2013, 14:07

Кубанеца написа:
ovenen написа:Аз давам фактите, ти ни говриш за ланския сняг. Всяко учение почваше като "атака на противника, спиране и контраатака". Ама на практика всичко, със руснаците естествено си се готвеше само и единствено за нападателна война. 100% граничните отряди никога не са и разбирали за реалния замисъл на военното командване, така или иначе тях, заедно с предния отряд никой не ги сичта за сериозно препятствие. Това са били цифрите, до 1989 турците нямаха и една ескадрила Ф-16, само Ф-4, Старфайтери и Ф-5. Махаме нашите МиГ-29, ама имахме МиГ 23 (МЛ, МЛД, МФ) - 80 броя, МиГ23 (БН) - 44, Су-25 - 35 бр., 100 Миг-21, 22 Су-22, 5 МиГ-25, 44 Ми-24. Според НАТО към 1989 е било невъзможно Турция или Гърция сами да осъществят ВНО (въздушна настъптелна операция) срещу България.

Ти не даваш никакви факти,ти пишеш неща,които си отскубнал от някъде.
На колко години си бил 1989 год ?
Защото взимаш отношение по въпроси,които на малко военни в момента са им ясни и могат да кажат нещо.
Имаш ли участия във военните учения ЩИТ и знаеш ли какво значи съкращението (ЩОВС) за което те е попитал колегата по-горе.
Знаеш ли за колко време пристигаха руските самолети от Одеса и за колко време се дислоцираха на българските летища? Няма смисъл да си ги мерим на кой е по-голям.
Учил-недоучил,но акъл даваш...Не е ли по-лесно да научиш от хора,които знаят как е било?
Колегата те е попитал знаеш ли каква била подготовката на турските летци в сравнение с нашите летци. Имаш ли идея,че при един от ЩИТ-овете по време на гъста мъгла българските летци отказаха да излитат,но маршал Куликов - главнокомандуващ ЩОВС заповядва летят ли руските самолети,летят и българските... Руснаците излитаха и кацаха без проблеми,българските пилоти трепереха от страх... Случката е на едно летище в Източна България... да не ти пиша българите колко пропуснати нисколетящи цели имаха над Черно море...
Според изчисленията на Варшавския договор,без подкрепата на СССР,армиите на Турция и Гърция при военни действия ще размажат българската армия и ще стъпчат всичко живо по пътя си.

Първо чети, после мисли и тогава пиши. Аз се хванах еднствено на "за два часа Турция е в Пловдив" и подобните внушения. Аз твърдя, че Турция сама до 1989 нямаше шанс да се разправи с БА. Сега, че Гърция или НАТО се намесват - ок. Дай да не се изпитваме за съкращения, ще загубиш много по точки. Войната е роста аритметика - побеждава по-силния, което в моемнта е побеждава по-модерния. Към 1989 е нямало как да стане това, колкото бяха подготвени техните наборни, толкова бяха подготвени и нашите. Ясно е, че при продъжителен конфликт ще ни победят, но е нямало как да стане това за час, два или ден. Кое е това изчисление на Варшавския договор, аз съм виждал сводките до 1991, и в турските, и в гръцките и в нашите планове няма вариант, в който конфликта свършва на вотрия час.
Съгласен съм, че Гърция и Турция са щяли да размажат БА, само при условие, че войната се е водела от офицери, сержанти и генерали, командвали милицията или пожарната. ;)
ovenen

Мнениеот kermit » 24 Юли 2013, 17:12

Война в Европа по време на Студената война между страна член на НАТО-Турция и такава член на Варшавския договор-България беше много малко вероятна.Просто защото и СССР и САЩ знаеха,че такава война можеше да прерасне в Трета световна война и да доведе до унищожението на света.Естествено военните у нас винаги са знаели,че такава война е малко вероятна/поне по умните от тях/,но нарочно преувеличаваха опасността от такава война ,за да оправдаят огромните разходи,които се харчеха за тяхната издръжка.Подобни са нещата и към настоящия момент-България поддържа огромни Въоръжени сили -44000 /данните са по думите на бившия министър Ангелов/ за страна с 7 милиона население.Ние сме на второ място в ЕС по брой военнослужещи на глава от населението.За сравнение Германия има 180 хилядна армия при 82 милиона население.Българските военни са галените деца на всяка власт-дори и предишното правителство,което толкова плюят им увеличи възнаграждението с 9 процента и им раздаде по 300 лева бонус за Коледа,а на бай полицай имаше усмивка пред строя.Разликата в заплащането между служителите в МВР и МО на сходни длъжности достига до 50-60 процента,дори и двойно понякога в полза на военните.
kermit

Мнениеот welliant » 24 Юли 2013, 17:35

Кубанеца написа:

Ако не си забелязал ние пишем за "отдавна" и тогава летище "Кондофрей" и другите летища са били това,което трябва да бъдат... Ако искаш пиши още "глупости",но ползата ще е същата като на потребителя "ovenen"
Хайде със здраве и от мен,чета редовно,но рядко пиша,именно заради всезнайковци по на два петъка служба,които се опитват да дават акъл и да ми казват кое как е било по времето,когато са били на бащите си във фантазиите.

Учителю, ти на колко ЩИТ си бил.? Акъл не давам на никого и не вземам от "специалисти" !Той Маршал Куликов/лека му пръст/ е бил до теб и тъй , от първа ръка предаваш нещата с плам d:) Те страхливците не летят , но "Кубанеца" горд и смел , изтукан като стомана стърчи до маршала :evil:
За Астрахан можем да си попишем по-подробно ! Ако имаш впечатления от това учение... ? !!! Пък ЩИТовете отминали , неуспешни и тн.
Бъди здрав.Бъди весел не унивай !
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот Кубанеца » 24 Юли 2013, 19:51

welliant написа:
Кубанеца написа:

Учителю, ти на колко ЩИТ си бил.? Акъл не давам на никого и не вземам от "специалисти" !Той Маршал Куликов/лека му пръст/ е бил до теб и тъй , от първа ръка предаваш нещата с плам d:) Те страхливците не летят , но "Кубанеца" горд и смел , изтукан като стомана стърчи до маршала :evil:
За Астрахан можем да си попишем по-подробно ! Ако имаш впечатления от това учение... ? !!! Пък ЩИТовете отминали , неуспешни и тн.
Бъди здрав.Бъди весел не унивай !

Маршал Куликов е бил рамо до рамо с баща ми и е бил гост в дома ни,както по време на Щит-ове,така и по други поводи.
От там знам и не бих се пърчил като теб със "знания" ако не съм чувал директно нещата,които пиша.
Не унивай,аз рядко пиша във форума и няма да те засенча "информацията",която подаваш ;)
Кубанеца

Мнениеот ovenen » 24 Юли 2013, 22:49

Куликов е бил рам до рамо с десетки генерали, какво от това. Браво, че ти е бил и гост, това за ШИТ-а на две водки ли го разказа или три? Последният български ЩИТ беше 82, това за излитането е ок, нашите са опитали зарад облачността, но все пак са излетяли. БА не е СА, там след първия ешалон идва втори, трет, десети. При нас само първи и втория я има я няма. Аз си твърдя, че Турция сама нямаше как да мине през нас все едно ни няма, и го твърдя с факти. Не говоря за сега.
Кермите, то с този 44 000 вече стана смешен, нали ти каза и онзи ден министъра, че кадровите военни са под 29 000, има 1500 ваканции за войници и 700 за офицери. Давай напред за двойни заплати и коледни бонуси, ама пак се чудя, защо за сержантска длъжност в МВР се явяват 200 човека за малка заплата, а за кадрови войник с голяма заплата - 5 човека? Прост въпрос с още по - прост отговор.
ovenen

Мнениеот kermit » 25 Юли 2013, 06:06

Аз ти давам официални данни-44 хиляди са служителите във Въоръжените сили.Мисля,че правиш разлика между Въоръжени сили и армия.Лично министър Ангелов изнесе тези данни-а той със сигурност е по-запознат от теб.Що се отнася до това,че 40 пъти повече били кандидатите за полицаи отколкото за военни ,ще те помоля да дадеш официални данни за това.Това твое твърдение просто е една голяма лъжа.Друг е въпроса,че армията е концентрирана в няколко града-София,Пловдив,Карлово и просто в много градове и области няма военни поделения.И естествено е ,че младежи от тези градове и региони няма как да кандидатстват за кадрови военни-ето например в нашия град и област няма нито едно военно поделение.Нищо не ми отговори за размера на заплащането.Нормално ли е според теб един инспектор от МВР да получава по-ниска заплата от сержант в армията?
kermit

Мнениеот welliant » 25 Юли 2013, 09:22

Това ,че твоят баща е бил близък с маршала е много хубаво , аз искрено бих се радвал от такова познанство и откровенно ти завиждам за което !Това за което пиша съм го изпитал лично на гърба си и реално съм участвал в него ! Преразказаното от когото и да е няма такова значение , както реалните случки , събития и емоции от преживяното лично !Не се гордея с каквото и да е от моите преживявания , бил съм в такова време и на такова място , това е !
Няма да допусна , обаче "квартални изхвърляния" от рода "..ти знаеш ли това или онова..." - зная и какво от това ? Въпросът е друг - питащия кой какво знае и може , дали самият той го е изпитал на плещите си или само си пише и се прави на интересен?
Информацията писана от мен е изключително оскъдна и реална /не преразказана/ от това какво е било в действителност през моите скромни перипетии !
Затова подхвърлих лаконично преди това , не пишете преразкази , опишете своите преживявания и премеждия - за тези които ги имат обаче .
Остани си със здраве "Кубанеца" , и не се сърди !На моят Баща /лека му пръст/ във фантазийте не можеш си представи какво е имало.
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот Кубанеца » 25 Юли 2013, 13:51

welliant написа:Това ,че твоят баща е бил близък с маршала е много хубаво , аз искрено бих се радвал от такова познанство и откровенно ти завиждам за което !Това за което пиша съм го изпитал лично на гърба си и реално съм участвал в него ! Преразказаното от когото и да е няма такова значение , както реалните случки , събития и емоции от преживяното лично !Не се гордея с каквото и да е от моите преживявания , бил съм в такова време и на такова място , това е !
Няма да допусна , обаче "квартални изхвърляния" от рода "..ти знаеш ли това или онова..." - зная и какво от това ? Въпросът е друг - питащия кой какво знае и може , дали самият той го е изпитал на плещите си или само си пише и се прави на интересен?
Информацията писана от мен е изключително оскъдна и реална /не преразказана/ от това какво е било в действителност през моите скромни перипетии !
Затова подхвърлих лаконично преди това , не пишете преразкази , опишете своите преживявания и премеждия - за тези които ги имат обаче .
Остани си със здраве "Кубанеца" , и не се сърди !На моят Баща /лека му пръст/ във фантазийте не можеш си представи какво е имало.

Само да уточня,че не съм имал нищо предвид баща ти/мир на душата му/. Казах го по повод,че военни се опитват да казват какво е било едно време в армията,а всъщност нещата не са били такива и не виждам смисъл да се тупаме в гърдите и да казваме "Булгар,Булгар",защото като цяло по времето на Варшавския договор сме разчитали на СССР...
Нещата,които разказвам са изпитани и на мой гръб и на гърба на майка ми... Ника "Кубанеца" е свързан с името на една река в СССР,минаваща през един град и в него Военна академия...имаше военен городок,военните със семействата си живееха в городока за да са денонощно на разложение ако се наложи...жените на военните не ходеха на работа или работеха в городока,а децата ни возеха с автобус на училище и ни връщаха... Имал съм възможност да бъда до татко и по време на големи учения и по време на контактите му с висши офицери,какъвто беше в последствие и той...
Знам каква беше мощта на БНА,знам каква беше подготовката на бойците от БНА и знам,че служба в БНА се носеше само в първоешалонните бойни поделения и граничните поделения... Това го е споделял и колегата dakota_,по този повод се включих в темата,защото новобранци се опитват да опонират за неща,които не са им ясни,малки са на години и не е сериозно да ни учат какво е било,а то разбира се не е било.
Кубанеца

Мнениеот ovenen » 25 Юли 2013, 14:50

Много писане за нищо. Значи според баща ти е било вярна глупостта "за два часа турците са в Пловдив", така го разбирам аз от твоите думи. В городок се живееше не само в СеСеСеРе, ами и тука до едно известно време. Аз ползвах цифри и факти, ти свободни съчиненения от рода на ЕЖК. Служба се носеше не само в Първоешалонните, ами също в ПВО, ЗРВ, РТВ, ракетните катери на флота и много други формирования. Най-обичам да слушам за великите "стари кучета", дето всичко знаят и могат, ама зарад тях 1 млн емигрираха на Запад и сме на последно място в Европа по всичко.
ovenen

Мнениеот Кубанеца » 25 Юли 2013, 15:21

Ако искаш напиши коя година си завършил военно училище,аз съм написал коя година съм завършил ВСШ "Г.Димитров",от там ще се знае кой за кое време пише и кой какво е видял...
За колко време са щели да бъдат турците в Пловдив никой не може да каже,защото може да са си точили зъбите,но са знаели кой стои зад гърба на БНА и това беше непобедимата съветска армия и само с точенето на зъби са си останали...
Служба се носеше и във ВВС,ЗРВ,РТВ,но пак в бойните поделения...Имаше огромна разлика между офицери,които служат в първоешалонни бойни поделения и офицери,сержанти и войници от поделенията във вътрешността на страната... Едните бяха военни,другите носеха военни униформи...
Тия приказки за кой от кого е избягал на Запад ги слушам от младоци за които важи поговорката,че на крива ракета космоса е крив...
Кубанеца

Мнениеот ovenen » 25 Юли 2013, 15:31

В смисъл 200 000 емигрирали в САЩ, 150 000 в Испания, по 100 000 в Германия, Италия и Гърция и т.н. са заради Раят, който Непобедимая и вся осталная натвориха в Бг от 1944 до 1997 ? Аз не знам в коя друга държава 70% от запитанте майки желаят децата им да емигрират и да не се върнат в т.н Родина. Що няма и 1000 емигрирали в Украйна, Матушка или Монголия например? Смешни и жалки са всички комуно носталгичари, единственото убаво е че както сте я подкарали, сами ще приключите съществуването на България, което не е зле, защото и последният бастион на комунизма в Европа ще замине в историята.
Завършил съм между 1991 и 1996, а познай ти кога, в 5-батальон още имаше "другарски народи"....
ovenen

ПредишнаСледваща

Назад към Медии, публикации, интернет