Средства за самозащита и тяхното приложение?

Средства за самозащита и тяхното приложение?

Мнениеот benz » 12 Апр 2011, 12:58

Здравейте,
Имам въпрос, на който се надявам някой вещ да ми отговори.
По закон имам ли право да ходя по улиците със някакво средство за самозащита?
Например спрей, електрошок, телескопична палка, газов пистолет(законно притежаван) или да кажем нож?
Можете ли да кажете от гледна точка на полицейското право какви могат да са последствията - конфискация, справка в районното, глоба и пр. Над 18 години съм. Не съм ръгнал да се разхождам из града въоръжен до зъби, просто се интересувам какви са правата ми, защото съм чувал какви ли не истории...
Предварително Ви благодаря.
Последна промяна MasterCop на 12 Апр 2011, 17:07, променена общо 1 път
Причина: Тема с неясно заглавие!
benz

Re: Средства за самозащита и тяхното приложение?

Мнениеот MasterCop » 12 Апр 2011, 17:14

Проблема не е толкова свързан с тяхното носене, отколкото с използването им! Момента тук е много тънък и е добре да имаш свидетели, които да потвърдят, че не си бил ти нападателя предизвикал употребата им! Този проблем май не е само граждански... :?
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот kkarakashev » 12 Апр 2011, 17:17

От цивилната гледна точка ;) моята де Ако имаш законен газов пистолет, можеш да си го носиш.Аз поне съм носил и не ми е правено проблем, след като съм удостоверявал , че имам документ за него(бележка от оръженият магазин). Мисля , че е задължително носенето му да е скрито - тоест под дрехите и да не се вижда (независимо на кръста или раменен кобур.) За спрей - даже и децата си носят ;)
Преди години имаше забрана за носене на хладно оръжие с дължина на острието над 5 см., но не знам сега как седят нещата. За палка пък нямам идея.
п.с. Дори и да носиш пистолет не е гаранция за "могъщество" А и отговорността си е голяма и не е някаква си газария. Има си неписана поговорка за оръжията (или вадиш и стреляш, или не го бараш), но стреляш ли....................... вече си има органи, който трябва да преценят дали е било необходимо.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот Lord » 12 Апр 2011, 17:21

benz написа:....По закон имам ли право да ходя по улиците със някакво средство за самозащита?
Например спрей, електрошок, телескопична палка, газов пистолет(законно притежаван) или да кажем нож?
....

Можеш да ходиш и с тесла или самурайски меч, няма проблем. Всичко незабранено от закона е позволено.

Друг въпрос е как би се изтълкувало, ако влезеш с тези предмети да си откриеш депозит в банков клон или просто в супермаркет! ;) :lol:
Аватар
Lord

Мнениеот kkarakashev » 12 Апр 2011, 17:23

Lord написа:
benz написа:....По закон имам ли право да ходя по улиците със някакво средство за самозащита?
....

Можеш да ходиш и с тесла или самурайски меч, няма проблем. Всичко незабранено от закона е позволено.

Друг въпрос е как би се изтълкувало, ако влезеш с тези предмети да си откриеш депозит в банков клон или просто в супермаркет! ;) :lol:

:lol: :lol: Lord а бой.бой , с теслата по главата :)
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот dakota_ » 12 Апр 2011, 17:32

benz написа:Здравейте,
Имам въпрос, на който се надявам някой вещ да ми отговори.
По закон имам ли право да ходя по улиците със някакво средство за самозащита?
Можете ли да кажете от гледна точка на полицейското право какви могат да са последствията - конфискация, справка в районното, глоба и пр. Над 18 години съм. Не съм ръгнал да се разхождам из града въоръжен до зъби, просто се интересувам какви са правата ми, защото съм чувал какви ли не истории...
Предварително Ви благодаря.

Може да носиш със себе си всичко което не е забранено от закона!Но най-доброто средство за защита са здрави ръце и крака.С ръце да се предпазиш и с крака да избягаш да се спасиш...Ако не знаеш как да боравиш правилно с това което носиш за самозащита,може само да си усложниш положението и с твоите камъни по твоята глава да бият.Преди време на пазара един човек се скара с двама цигани,извади газов пистолет и гръмна...Циганите се стреснаха,но като видяха,че им няма нищо и онзи бяга,го подгониха и ако не се бяха намесили граждани щяха да го потрошат от бой... Надявам се разбираш какво искам да ти кажа....най-добре работи за крака ;) и знай,че „Бежанова майка не плачи,Стоянова майка плачи...”
dakota_

Мнениеот benz » 12 Апр 2011, 18:51

Да, това за скритото носене на огнестрелното оръжие от цивилни лица го бях чувал. Иначе за отговорността си е напълно вярно, особено когато сульо и пульо носи оръжие само за да избие някой и друг комплекс, а като стане напечено или той пострадал или някой друг... Мерси за отговорите :)
benz

Мнениеот bega4kata » 12 Апр 2011, 19:37

Lord написа:Можеш да ходиш и с тесла или самурайски меч, няма проблем. Всичко незабранено от закона е позволено.

Друг въпрос е как би се изтълкувало, ако влезеш с тези предмети да си откриеш депозит в банков клон или просто в супермаркет!

Особено ако влезеш така в някоя банка в Сливен ..... :lol:
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Назад към Теми за граждани