Нормално ли е да ти съставят акт/АУАН/ и отнемат талона?

Нормално ли е да ти съставят акт/АУАН/ и отнемат талона?

Мнениеот носорог » 06 Авг 2011, 11:59

На 05.08 2011 в село Малък Искър/Община ЕТРОПОЛЕ/,автопатрул ми състави акт за липса на стикер за годност за 2011 година на пожарогасителя на лекия автомобил/'"ЛАДА САМАРА"/ ,който управлявах/въпреки че имах два пожарогасителя,две аптечки,два триъгълника,две въжета за теглене/.В акта е записано, че съм нарушил чл. 139,ал.2,т.3 от ЗДП.Тази разпоредба на закона визира ЛИПСА НА ПОЖАРОГАСИТЕЛ,а не наличие на стикер за годност.В ЗДП и ППЗДП не можах да намеря текст,който да има подобно изискване.Максимално наказание за нарушения,за които няма изричен текст в ЗДП е глоба 20 лева.Аз съм водач от 30 години с над 300 000 изминати километри, НО ТАКАВА ДРЕБНАВОСТ И ЗАЯЖДАНЕ НЕ ВИЖДАЛ!!!!
носорог

Re: Нормално ли е да ти съставят акт/АУАН/ и отнемат талона?

Мнениеот kkarakashev » 06 Авг 2011, 14:44

При съставяне на АУАН се взема и КТ. След като Ви излезе НП и се заплати Ви се връща КТ.
п.с. Не съм полицай, но ако не Ви е годен пожарогасителя за какво Ви е в автомобила. Негоден пожарогасител си е равностойно на това , че го няма ;)
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот Chopara50 » 06 Авг 2011, 15:59

носорог написа:На 05.08 2011 в село Малък Искър/Община ЕТРОПОЛЕ/,автопатрул ми състави акт за липса на стикер за годност за 2011 година на пожарогасителя на лекия автомобил/'"ЛАДА САМАРА"/ ,който управлявах/въпреки че имах два пожарогасителя,две аптечки,два триъгълника,две въжета за теглене/.В акта е записано, че съм нарушил чл. 139,ал.2,т.3 от ЗДП.Тази разпоредба на закона визира ЛИПСА НА ПОЖАРОГАСИТЕЛ,а не наличие на стикер за годност.В ЗДП и ППЗДП не можах да намеря текст,който да има подобно изискване.Максимално наказание за нарушения,за които няма изричен текст в ЗДП е глоба 20 лева.Аз съм водач от 30 години с над 300 000 изминати километри, НО ТАКАВА ДРЕБНАВОСТ И ЗАЯЖДАНЕ НЕ ВИЖДАЛ!!!!

Може би е добре да се прочете чл. 139 от ЗДвП от начало.
Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:
1. технически изправни;
2. с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) обозначени със съответните опознавателни знаци.
(2) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства се оборудват и със:
1. обезопасителен триъгълник;
2. аптечка;
3. пожарогасител;
4. светлоотразителна жилетка.
Липсата на стикер за годност или такъв с изтекъл срок, води до технически неизправно МПС, за което Вие съставен АУАН. Ако не сте съгласен с мненията тук, можете да обжалвате наложената глоба при издаване на Наказателно постановление.
Chopara50

Мнениеот носорог » 06 Авг 2011, 17:42

След съставянето на АУАН,като съвестен водач веднага потърсих да си закупя нов пожарогасител, защото за поставяне на стикер за годност лицензираните за това фирми/ по правило винаги собственост на бивши служители на МВР/ цената е 8-10 лева.На новозакупения от мен пожарогасител имаше щампован година и месец на производство и залепен стикер без печат на английски език "годен до 2014 г.".Ще съм любопитен при следващата ми среща с органите на реда, дали пък няма да ми напишат акт например за изтекъл срок на медикаментите в аптечката или пък за липса на екологичен сертификат за бензина зареден в резервоара,изцапана светлоотразителна жилетка и т.н.Непълнотата на чл.139 ал.2,който визира само оборудване с аптечка, триъгълник, пожарогасител и светлоотразителна жилетка, без да поставя конкретни изисквания към тях,дава възможност на контролните органи възможност да го прилагат както им дойде за добре.За 30 години стаж като водач това ми е първия акт/ нямам дори фиш/.Знам обаче ,че разходите на държавата за обработката на преписката докато стигне наказтелното постановление до мен са около 100 лева.Кому е нужно това?
носорог

Мнениеот dakota_ » 06 Авг 2011, 20:11

носорог написа:На 05.08 2011 в село Малък Искър/Община ЕТРОПОЛЕ/,автопатрул ми състави акт за липса на стикер за годност за 2011 година на пожарогасителя на лекия автомобил/'"ЛАДА САМАРА"/ ,който управлявах/въпреки че имах два пожарогасителя,две аптечки,два триъгълника,две въжета за теглене/.В акта е записано, че съм нарушил чл. 139,ал.2,т.3 от ЗДП.Тази разпоредба на закона визира ЛИПСА НА ПОЖАРОГАСИТЕЛ,а не наличие на стикер за годност.В ЗДП и ППЗДП не можах да намеря текст,който да има подобно изискване.Максимално наказание за нарушения,за които няма изричен текст в ЗДП е глоба 20 лева.Аз съм водач от 30 години с над 300 000 изминати километри, НО ТАКАВА ДРЕБНАВОСТ И ЗАЯЖДАНЕ НЕ ВИЖДАЛ!!!!

Не се отнасяй толкова повърхностно към тези неща и не подценявай пожарогасителят в автомобила си...Може да имаш и пет пожарогасителя и да не стават за нищо,само за сдаване да стават...Когато си носиш пожарогасителят на преглед,недей да търсиш фиктивен преглед,ами нека ти проверят пожарогасителят така както трябва,не само да лепнеш един стикер и да си "редовен"...вътре има прах,може да се е сбил праха...зареждане с транспортиращ газ...Така ще знаеш,че имаш пожарогасител,не някакъв железен кютук в багажника...Не знам виждал ли си запален автомобил и до него да стои като наакан пишман водача и само гледа как му гори колата...Имай предвид,че запалили се автомобила в рамките на няколко минути всичко отива за брак...Накрая да те успокоя,че няма да те глобят 200 лв...
dakota_

Мнениеот minavasht » 06 Авг 2011, 22:50

Бил съм на 10-на запалени коли, шанса да спреш огъня с ръчен пожарогасител е равен почти на 0, дори и по-малък.
Тук пожарогасителите имат индикатори, които показват дали има налягане или няма - стикера показва че е бил изправен по времето, когато е тестван.
Друг въпрос е че не е работа на държавата да задължава собствениците на коли да се грижат за имуществото си - при нас примерно аптечки, триъгълници и прочие неща не са задължителни.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот dakota_ » 06 Авг 2011, 23:16

Пожарогасителят в автомобила не е за гасене на горящ автомобил,не сработи ли пожарогасителят в първите 2-3 минути,когато водача усети,че нещо мирише и отделя дим в автомобила,може само да излезе от автомобила и да поддържа огъня докато дойде пожарната да изгаси изгорелият автомобил ;) За това е добре,вместо да носи пожарогасител със залепен стикер на него,да разполага с годен за работа пожарогасител...Иначе в аптечката и аз не виждам абсолютно никакъв смисъл...
dakota_

Мнениеот Chopara50 » 07 Авг 2011, 07:39

носорог написа:След съставянето на АУАН,като съвестен водач веднага потърсих да си закупя нов пожарогасител, защото за поставяне на стикер за годност лицензираните за това фирми/ по правило винаги собственост на бивши служители на МВР/ цената е 8-10 лева.На новозакупения от мен пожарогасител имаше щампован година и месец на производство и залепен стикер без печат на английски език "годен до 2014 г.".Ще съм любопитен при следващата ми среща с органите на реда,или пък за липса на екологичен сертификат за бензина зареден в резервоара,изцапана светлоотразителна жилетка и т.н.Непълнотата на чл.139 ал.2,който визира само оборудване с аптечка, триъгълник, пожарогасител и светлоотразителна жилетка, без да поставя конкретни изисквания към тях,дава възможност на контролните органи възможност да го прилагат както им дойде за добре.За 30 години стаж като водач това ми е първия акт/ нямам дори фиш/.Знам обаче ,че разходите на държавата за обработката на преписката докато стигне наказтелното постановление до мен са около 100 лева.Кому е нужно това?

Сега ще ти приложа една наредба и след като я прочетеш, се надявам да няма повече изрази /ТАКОВА ЗАЯЖДАНЕ НЕ ВИЖДАЛ/ или Кому е нужно това?
ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 20 ФЕВРУАРИ 2008 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО НА АПТЕЧКИТЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
Издадена от Министерството на здравеопазването
Обн. ДВ. бр.27 от 11 Март 2008г.
Чл. 1. (1) Аптечките на движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства съдържат:
1. еластична лента за кръвоспиране (по Есмарх, 5 см/1 м) - 1 брой;
2. марлен бинт, 5 см/5 м - 2 броя;
3. марлен бинт, 8 см/5 м - 2 броя;
4. марлен бинт, 10 см/5 м - 2 броя;
5. пакет медицински памук, 25 г - 1 брой;
6. стерилни превръзки за повърхностни рани, 10 см/10 см - 4 броя;
7. стерилни превръзки за повърхностни рани, 40 см/60 см - 1 брой;
8. пластири за рани, 3 см/6 см x 4 броя - 2 броя опаковки;
9. адхезивен пластир за прикрепване на превръзка, 2,5 см/2,5 м - 1 брой;
10. триъгълна кърпа, 96 см/96 см/136 см - 2 броя;
11. стерилни полиетиленови ръкавици, голям размер - 2 чифта;
12. разтвор на водна основа, подходящ за дезинфекция на ръце и раневи повърхности - 200 мл;
13. безопасни игли - 6 броя;
14. ножица с тъпи върхове - 1 брой;
15. уред за обдишване - 1 брой.
(2) Всички медицински изделия, посочени в ал. 1, следва да са в срок на годност.
Чл. 2. (1) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на водача, съдържат двойно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.
(2) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 30 места за сядане без мястото на водача, съдържат тройно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.
Чл. 3. Съдържанието на аптечките се поставя в подходяща чанта, която позволява правилното съхранение на превързочните и помощните материали, обозначена с надпис "Аптечка".
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази инструкция се издава на основание чл. 139, ал. 2, т. 2 и § 11, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата и отменя Инструкция № 2 от 1997 г. за съдържанието на аптечките на моторните превозни средства (ДВ, бр. 51 от 1997 г.).
И за последно ще вмъкна НЕЗНАНИЕТО не е ОПРАВДАНИЕ.
Chopara50

Мнениеот носорог » 03 Окт 2011, 22:25

Изминаха вече два месеца,от съставянето на АУАН все още нямам издадено НП.Какъв е срокът в който трябва да стане това?
P.S.Междувремено ме спираха няколко пъти за рутинни проверки и когато им показвах акта за съставенето нарушение полицаите се споглеждаха загадъчно , а един даже поиска да му покажа къде трябва да бъде залепен този стикер.
носорог

Мнениеот kkarakashev » 04 Окт 2011, 06:49

Срока е 1 месец. Ако няма издадено НП, АУАН се презаверява посредством печат и се удължава срокът му с 1 месец. (Тоест заместването на контролния талон.)
Колкото до стикера, предполагам става дума за Вашият АУАН, се поставя на пожарогасителя.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
Аватар
kkarakashev

Мнениеот Lord » 04 Окт 2011, 19:14

носорог написа:P.S.Междувремено ме спираха няколко пъти за рутинни проверки и когато им показвах акта за съставенето нарушение полицаите се споглеждаха загадъчно , а един даже поиска да му покажа къде трябва да бъде залепен този стикер.

Е, де! ;)
Аватар
Lord

Мнениеот dakota_ » 04 Окт 2011, 19:18

Lord написа:
носорог написа:P.S.Междувремено ме спираха няколко пъти за рутинни проверки и когато им показвах акта за съставенето нарушение полицаите се споглеждаха загадъчно , а един даже поиска да му покажа къде трябва да бъде залепен този стикер.

Е, де! ;)

В такива случаи един стар милиционер в ОДЧ,бърка в чекмеджето си,вади една свирка,надува я и отваря вратата да се изнасят по най-бързият начин ... :lol:
dakota_

Мнениеот носорог » 04 Окт 2011, 22:36

За да не си помислите , че имам отрицателно отношение към катаджийте ще ви споделя две случки ,при които при сходни ситуации полицаите реагираха по различeн начин.
На едно състезание по офроуд, охраняващите полицаи изчакаха джипките на публиката с калните гуми да се качат на асфалта и започна едно писане на актове за кални гуми....А можеха просто да ги предупредят да си почистят гумите в рекичката, едва ли някой щеше да откаже!
При едно прибиране от София на смрачаване,кола на магистралната полиция ме застигна с пуснат"буркан" и ме спря.
Полицаят ми каза ,че не ми свети единият заден габарит/ беше изгорял предпазител/ и е опасно да се движа така.Посъветва ме ,ако не мога да отстраня повредата, да ме съпроводи на "аварийни мигачи" до най- близката бензиностанция.
В първия случай служителите на МВР са от малко градче , a във втория явно бяха от София.Така ,че всичко е въпрос на манталитет.
носорог

Мнениеот kkarakashev » 05 Окт 2011, 06:13

Носорог, Според мен всичко е до човека. Не е толкова важно от къде си, а какво има под фуражката ;) В твоя случай манталитета на тези с джиповете е малко на зад. От калния път на асфалта. Много добре са знаели състоянието на гумите си. В другия случай, крушката може да си изгори по време на движение, а ти нямаш никаква вина ;)
Аватар
kkarakashev

Мнениеот dakota_ » 05 Окт 2011, 07:14

носорог написа:За да не си помислите , че имам отрицателно отношение към катаджийте ще ви споделя две случки ,при които при сходни ситуации полицаите реагираха по различeн начин.
На едно състезание по офроуд, охраняващите полицаи изчакаха джипките на публиката с калните гуми да се качат на асфалта и започна едно писане на актове за кални гуми....А можеха просто да ги предупредят да си почистят гумите в рекичката, едва ли някой щеше да откаже!
При едно прибиране от София на смрачаване,кола на магистралната полиция ме застигна с пуснат"буркан" и ме спря.
Полицаят ми каза ,че не ми свети единият заден габарит/ беше изгорял предпазител/ и е опасно да се движа така.Посъветва ме ,ако не мога да отстраня повредата, да ме съпроводи на "аварийни мигачи" до най- близката бензиностанция.
В първия случай служителите на МВР са от малко градче , a във втория явно бяха от София.Така ,че всичко е въпрос на манталитет.

Дай да уточним нещо важно!Какво искаш ти,полицаите да се отнасят с водачите на МПС като с хора и граждани или да се отнасят с тях,като с малоумни или недееспособни!Това е важно да се уточни,защото ако искаш полицаите да се отнасят с водачите на МПС като с хора и граждани,няма причина поради която да ходят специално и да предупреждават водачите на МПС да изпълнят задълженията си по закон!Нормалните граждани и водачи на МПС знаят,че задължително трябва да почистят калните си гуми преди да се качат на платното за движение,не само защото закона ги задължава,ами и дори да не ги задължава,само за това,че може да застрашат сигурността на другите участници в движението или просто за да не замърсят излишно пътното платно е редно да го правят доброволно и по съвест,не по задължение,и не с подсещане...
Всичко е въпрос на манталитет за да се спазват законите и правовият ред в държавата
dakota_

Мнениеот боби сод софия » 05 Окт 2011, 10:17

dakota_ написа:
носорог написа:За да не си помислите , че имам отрицателно отношение към катаджийте ще ви споделя две случки ,при които при сходни ситуации полицаите реагираха по различeн начин.

Дай да уточним нещо важно!Какво искаш ти,полицаите да се отнасят с водачите на МПС като с хора и граждани или да се отнасят с тях,като с малоумни или недееспособни!Това е важно да се уточни,защото ако искаш полицаите да се отнасят с водачите на МПС като с хора и граждани,няма причина поради която да ходят специално и да предупреждават водачите на МПС да изпълнят задълженията си по закон!Нормалните граждани и водачи на МПС знаят,че задължително трябва да почистят калните си гуми преди да се качат на платното за движение,не само защото закона ги задължава,ами и дори да не ги задължава,само за това,че може да застрашат сигурността на другите участници в движението или просто за да не замърсят излишно пътното платно е редно да го правят доброволно и по съвест,не по задължение,и не с подсещане...
Всичко е въпрос на манталитет за да се спазват законите и правовият ред в държавата

Дкота още ли не си осъзнал, че бъгарина знае само правата си и да плкаче колко са гадни полицаите.Никои не се сеща че има и задължения а не само права и за да не се отнасят толкова гадно тея гадове :lol: той трябва да си спазва задълженята.и катаджиите няма да се заяждат.Явно е много сложно да го проумеят, че за да имат права имат и задълженя.
КЛЕТВА
ЗАКЛЕВАМ СЕ, ЧЕ ОТ ТОЗИ ЧАС ПОЕМАМ В СЪРЦЕТО СИ ЦЯЛАТА МОЯ РОДИНА - СЪС ЗЕМЯТА И НЕБЕТО И ЗНАМ, ЧЕ МОЯТ СРАМ ЩЕ БЪДЕ И НЕЙН СРАМ,
А МОЯТА СПРАВЕДЛИВОСТ - НЕЙНА СПРАВЕДЛИВОСТ
И МОЕТО МЪЖЕСТВО - НЕЙНО МЪЖЕСТВО

ЗА НАС ЧЕСТТА, А ЗА РОДИНАТА СЛАВАТА
Аватар
боби сод софия

Мнениеот носорог » 05 Окт 2011, 19:04

А какво ще кажете ,ако някой главен архитект "го заболи главата" и тръгне да прилага буква по буква да прилага ЗУТ/ ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА/?
Няма жилище в България което да е 100 % изрядно по този закон/ нарушение например е "остъкляването на терасите",поставяне на изолация на къщата и изобщо всичко което се прави по фасадата на жилището без така наречените "строителни книжа", които се одобряват от главния архитект от което може да ти се завие свят/А глобите там са в пъти по-големи от тези по ЗДвП!
Така че тези които контролират и налагат санкции по даден закон да се замислят, как биха се чуствали, ако попаднат в ролята на проверявани,контролирани, и санкционирани от овластени органи по друг закон в друга област на обществения живот.Все пак законът има и превантивна цел, не непрменно и задължително налагане на наказания.
носорог

Следваща

Назад към Теми за граждани