Нормално ли е да ти съставят акт/АУАН/ и отнемат талона?

Re: Нормално ли е да ти съставят акт/АУАН/ и отнемат талона?

Мнениеот MasterCop » 05 Окт 2011, 21:18

Поставянето на изолация на къща без да се потрошат и още толкова пари за бумащина е деяние с далеч по-ниска обществена опасност от създаването на предпоставки за ПТП!
Моля придържайте се към заглавията на темите!
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dakota_ » 05 Окт 2011, 21:32

носорог написа:Така че тези които контролират и налагат санкции по даден закон да се замислят, как биха се чуствали, ако попаднат в ролята на проверявани,контролирани, и санкционирани от овластени органи по друг закон в друга област на обществения живот.Все пак законът има и превантивна цел, не непрменно и задължително налагане на наказания.

Мен лично изобщо не ме вълнува как биха се почуствали тези,които налагат санкции по даден закон,ако и тях ги санкционират...Аз налагам санкции с Наказателни постановления и когато съм нередовен по някои закон,мен също ме санкционират без да ме питат как ще се почувствам и така трябва да бъде...За каква превенция ми пишеш при положение,че в случаят с мръсните гуми и замърсяването на пътното платно става дума за умишлено нарушение на ЗДвП и създаване на сериозни предпоставки за ПТП,каква превенция да ти се приложи и как да се създаде навик на мурдар,ако не му бръкнеш в джоба...Задължително се налага наказание на хора,които умишлено нарушават закона.Не може по невнимание да излезеш на платното за движение,да го освиниш да потъне в кал за това,че си ходил да си правиш кеф на душата,а останалите след теб да го духат,ти да си тарикат и да се подсмиваш как си прецакал толкова хора,те да бъдат балами...Това няма как да стане и ако това не ти харесва,свиквай да те подстригват на черта и да си плащаш!
dakota_

Мнениеот minavasht » 05 Окт 2011, 21:46

носорог написа:За да не си помислите , че имам отрицателно отношение към катаджийте ще ви споделя две случки ,при които при сходни ситуации полицаите реагираха по различeн начин.
На едно състезание по офроуд, охраняващите полицаи изчакаха джипките на публиката с калните гуми да се качат на асфалта и започна едно писане на актове за кални гуми....А можеха просто да ги предупредят да си почистят гумите в рекичката, едва ли някой щеше да откаже!
При едно прибиране от София на смрачаване,кола на магистралната полиция ме застигна с пуснат"буркан" и ме спря.
Полицаят ми каза ,че не ми свети единият заден габарит/ беше изгорял предпазител/ и е опасно да се движа така.Посъветва ме ,ако не мога да отстраня повредата, да ме съпроводи на "аварийни мигачи" до най- близката бензиностанция.
В първия случай служителите на МВР са от малко градче , a във втория явно бяха от София.Така ,че всичко е въпрос на манталитет.

:D
Ако аз те бях спрял за калните гуми, щях да ти напиша тикети и за каквото друго намеря нередно по колата/регистрация/книжка. Сигурен съм че на колегите не им е за първи път да се занимават с кални джипкаджии, сигурен съм че са говорили и предупреждавали преди, може да не е било с твоята група, но сега всеки ще знае и помни какво да прави.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот renderbg » 28 Фев 2012, 22:30

Прочетох с интерес цялата риторика по тоя въпрос...да , ченгетата са прави да се заяждат с нас, но пък и ние сме прави да искаме от тях не само заяждане но и съдействие..та да има по малко жертви по пътищата.
.ще цитирам няколко случая от богата си шофьорска практика ..а и преди това..още като дете, пътувахме с едно трабанче през прохода арабаконак и насреща ни нещеш ли се движи милицонерска кола, по онова време с пуснати светлинни сигнали..баща ми спира притеснен и пита къде е сбъркал а , катаджията от колата му отвърна..нищо, просто като караш надолу святкай с фаровете да си мислят че има радар и да карат по бавно...ей така аз разбирам да си гледаш работата съвестно..а такива случаи са ужасно малко..ей за това трябва да се замислим всички..а инак имам приятели катаджии , свестни момчета, , но..системата ги стъпква, това е истината..
renderbg

Мнениеот носорог » 12 Мар 2012, 20:13

http://www.lovech.mvr.bg/PressOffice/Ne ... 307_01.htm
На вниманието на шофьорите

Пожарогасителите в автомобилите

Във връзка с периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства, е регламентирано че превозните средства следва да са окомплектовани с пожарогасител.
Съгласно изготвено становище от Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението”, минималното изискване на което трябва да отговарят пожарогасителите, е според минималната гасителна ефективност в зависимост от обема/масата на гасителното вещество:
- за пожарогасители заредени с прах и халон, минималното количество е 1кг.
- за пожарогасители на водна основа, минималното количество е 2 литра.
- за пожарогасители заредени с СО2, минималното количество е 2 кг.
Предлаганите на пазара спрей-флакони не отговарят на изискването за минимално количество за зареждане на носимите пожарогасители.
Пожарогасител е годен за употреба, когато е преминал техническо обслужване. Техническата изправност на пожарогасителите се установява на място, от прегледа на трайно закрепения стикер на корпуса на уреда, който съдържа най – малко следната информация:
- индивидуален номер на стикера;
- наименованието на търговеца извършил техническото обслужване;
- адрес за кореспонденция;
- номер на полученото разрешение за осъществяване на дейността;
- вид на извършеното обслужване и крайния срок за извършването на следващо такова;
Превозно средство ще се счита че не е оборудвано с пожарогасител, когато за такъв се представи спрей-флакон за пожарогасене.

сектор „Пътна полиция” ОДМВР Ловеч
Попаднах на това нещо.Тъй като съм санкциониран с НП след издаден АУАН за липса на стикер за годност на пожарогасител в момента имам два пожарогасителя, един нов на който има стикер на английски годен до 2014 и друг ,който има стикер за преминал преглед ,но на стикера липсва номер на разрешително, адрес за кореспонденция и индивидуален номер на стикера.Въпросът ми е , аз в нарушение ли съм сега и кой от двата пожарогасителя е изряден от гледна точка на ЗДП и ПзПЗДП
носорог

Мнениеот dakota_ » 12 Мар 2012, 20:35

носорог написа: сектор „Пътна полиция” ОДМВР Ловеч
Попаднах на това нещо.Тъй като съм санкциониран с НП след издаден АУАН за липса на стикер за годност на пожарогасител в момента имам два пожарогасителя, един нов на който има стикер на английски годен до 2014 и друг ,който има стикер за преминал преглед ,но на стикера липсва номер на разрешително, адрес за кореспонденция и индивидуален номер на стикера.Въпросът ми е , аз в нарушение ли съм сега и кой от двата пожарогасителя е изряден от гледна точка на ЗДП и ПзПЗДП

Няма значение дали е английски или китайски пожарогасител,трябва да минава всяка година на преглед и да има стикер,че е преминал през техническо обслужване и е годен за употреба...Считай,че английският ти пожарогасител не отговаря на изискванията...Другият който има стикер за преминал преглед,ако не му е изтекъл срока посочен на стикера се счита за редовен при евентуална проверка от контролен орган на пътя...
dakota_

Мнениеот носорог » 12 Мар 2012, 20:46

Пожарогасителят, който е с напис "годен до 2014"/ на английски език/ е закупен на 6 август 2011 и си пазя касовата бележка. Не трябва ли да годен поне една година от закупуването му?
носорог

Мнениеот СИГМА12 » 12 Мар 2012, 21:15

Колко по-ясно да ти го напишат бе пич?Не ти е годен!Минаваш преглед,получаваш стикер-става годен.точка.
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот носорог » 12 Мар 2012, 21:38

Значи новозакупена стока е негодна без стикер за годност от оторизирана фирма?.Какво излиза, купуваш пожарогасител от магазин за 15 лева ,пращаш го във фирма да ти постави стикер за 10 лева и ето ти годен пожарогасител за 25 лева.А актът за липса на стикер на пожарогасител е 20 лева.Освен да отида в магазина да върна закупения от мен пожарогасител и да си поискам парите обратно!Не , трябва да се въведе някъкъв ред с продажбата на тези пожарогасители, защото като си помисля пък за списъка на нещата които трябва да съдържа една автоаптечка и че медикаментите трябва да са в срок на годност свят ми се завива....
носорог

Мнениеот dakota_ » 12 Мар 2012, 21:58

носорог написа:Значи новозакупена стока е негодна без стикер за годност от оторизирана фирма?.Какво излиза, купуваш пожарогасител от магазин за 15 лева ,пращаш го във фирма да ти постави стикер за 10 лева и ето ти годен пожарогасител за 25 лева.А актът за липса на стикер на пожарогасител е 20 лева.Освен да отида в магазина да върна закупения от мен пожарогасител и да си поискам парите обратно!Не , трябва да се въведе някъкъв ред с продажбата на тези пожарогасители, защото като си помисля пък за списъка на нещата които трябва да съдържа една автоаптечка и че медикаментите трябва да са в срок на годност свят ми се завива....

Има въведен ред,но не знам защо не ти се иска да го приемеш...Кой те кара да си купуваш английски пожарогасител?Там може и на 5 години един път да ги проверяват,при нас се иска всяка година да минават на технически преглед...Само да ти кажа,че миналият месец си носих пожарогасителят на сервиз и цената за проверка на годността му и заверка беше точно 3.60 лв. Това е цената за проверка на пожарогасител до 2 кг.
В сервиза продават и нови пожарогасители,като на момента ти лепят и стикера за годност на пожарогасителят и така се сдобиваш с напълно годен и проверен пожарогасител на същата цена като в магазина...
dakota_

Мнениеот носорог » 12 Мар 2012, 22:50

Не знам защо решихте,че пожарогасителят е английски, само стикерът му е"Period of validity to 2014 years" иначе е ПРАХОВ ПОЖАРОГАСИТЕЛ 1 КГ марка "POWDER" с манометър с червена и зелена зона и пише на чист български език " показанията на индикатора трябва да бъде в зелената зона, трябва да бъде презареждан на всеки ПЕТ ГОДИНИ".А иначe ред трябва да има , но ред установен със закон и подробен правилник към него.ВСЯКО ДОПИСВАНЕ НА ЗАКОНА СЪС УКАЗНИЯ , СТАНОВИЩА и други подобни "умотворения" на разни "чантаджии" водят до волни тълкувания на прилагащите го.Очаквам в скоро време и указния какъв да бъде цвета на светлоотразителната жилетка, защото сега има и жълти ,и зелени ,и оранжеви..,анархия!.Не може така ,ред трябва да има!

Ще завърша с един закон от далечната 1922 година, кратък ясен и точен.Тогава адвокатите сигурно са мрели от глад

Закон за изтребление на разбойниците
Държавен вестник , брой 205 от 12 декември 1922 г.
Чл. 1. Разбойник се счита онзи, който по навик или занаят сам или с други лица извършва грабеж, насилие или убийство с цел за ограбване.
Чл. 2. Изтреблението на разбойниците в околията, дето са се появили, се възлага на полицията, жандармерията и войската. Ако тази сила е недостатъчна за изтребление на разбойниците, околийският началник може да образува потери, с които да ги преследва. Във всяко населено място, където се забележат разбойници, кметът веднага назначава потеря за преследването им и донася на околийския началник.
Чл. 3. За началници на потерите ще се назначават лица, каквито околийският началник намери за добре.
Чл. 4. На отличилите се при преследването потераджии се дава възнаграждение от общия кредит, който се отпуска за изтребление на разбойничеството. Размера на възнаграждението ще се определи и дава от Министъра на вътрешните работи.
Чл. 5. Потераджия, който убие или залови разбойник, получава награда от 5-20 хиляди лева. Ако ли потераджията или длъжностното лице, което ги преследва, бъде убито, семейството му получава до 50 000 лв. обезщетение и инвалидна пенсия. Ако ли само осакатее, то получава награда 20 000 лв. и инвалидна пенсия. Лекуването на всички ранени и заболели по преследване на разбойниците е безплатно. Наградите се отпускат със заповед от Министъра на вътрешните работи.
Чл. 6. Околийският началник или началникът на потерята се разпорежда до общинската власт за храненето на потерите от самото местно население, където това е най-удобно за потерята. То е длъжно да им дава и квартири, когато това се намери за нужно.
Чл. 7. Ако някое лице, посочено от общинската власт за член в потеря, искана от околийския началник умишлено откаже да участвува в нея или като участник в нея скрие или избегне да изпълни дълга си, като откаже да изпълни заповедите давани му от началника, наказва се с тъмничен затвор до 1 година. Със същото наказание се наказват и онези административни и общински власти, които умишлено не изпълняват постановленията на настоящия закон.
Чл. 8. Министерството на вътрешните работи може да назначи, колкото намери за нужно, специални лица агенти за преследване на разбойниците, които агенти могат да бъдат изпращани в разпореждане на околийските началници в борбата им с разбойниците. Тяхната
заплата ще бъде определена по щат изработен от Министъра на вътрешните работи, одобрен от Министерския съвет.
Чл. 9. Така образуваните потери и назначени агенти, заедно с другата въоръжена сила, преследват разбойниците. Като общ началник на тази сила в окръга е окръжният управител, а в околията - околийският началник.
Чл. 10. За разбойници се обявяват и онези лица, за които полицията, въз основа на събрани доказателства донася на надлежния съд, че те са извършили разбойничества. Съдът на другия ден след получаване полицейското донесение, прави публикация в най-близкия местен вестник и съобщения до всички общини на околията, където е местожителството на подозряното лице или където е станало известно като разбойник, и ако в двадесетдневен срок никой от роднините или познатите на това лице не установят къде се намира, съдът го обявява за разбойник и обнародва това в “Държавен вестник”.
Чл. 11. Заловените разбойници се съдят от областния съд в околийския център, в района на който са заловени, в 7-дневен срок от залавянето им по закона за углавното съдопроизводство (чл. 649-656). Съдът веднага с пристигането си взема всички мерки и разпоредби да гарантира бързото разглеждане на делото.
З а б е л е ж к а: Всички власти са длъжни да дават най-голяма спешност на разпоредбите на съда.
Чл. 12. Осъденият на смърт разбойник се обесва на публично място в центъра на околията.
Чл. 13. (1) Осъждат се на повече от 5 години строг тъмничен затвор, или на доживотен строг тъмничен затвор, онези лица, които като узнаят положението и качествата на разбойниците, им стават укриватели без да са били принудени за това с насилие.
З а б е л е ж к а: (1) - Чл.13 от закона за изтребление на разбойничеството, доколкото се отнася до дела за грабежи се отменява съгласно & 3 от закона за допълнение на някои от наказанията и на съдопроизводството по делата за грабежи - обнародван в “Държавен вестник”, брой 264 от 23 февруари 1922 година.
Чл. 14. Всяко лице, което знае къде се намират разбойниците и не донесе веднага на властта, се наказва с тъмничен затвор до 1 година.
Чл. 15. Настоящият закон отменя всичките закони, които му противоречат.
носорог

Мнениеот СИГМА12 » 12 Мар 2012, 23:04

То голяма мъка за тоя пожарогасител....като не си съгласен подай жалба,заведи дело,бори се за правата си.Попита,отговориха ти, и да мрънкаш,няма смисъл.Не става на 5 години,тъжно,но факт.
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот носорог » 12 Мар 2012, 23:24

Ще се боря, вече падна необжалваемият праг от 50 лева.ЗАЩОТО ИМА ЧЛЕНОВЕ И АЛИНЕИ, КОИТО СА НАПИСАНИ С ПРЕЗУМЦИЯ САМО ДА ГЕНЕРИРАТ ПАРИЧНИ САНКЦИИ.Нещо се сещам за евродирективата за "щастливите кокошки" , дело на някой брюкселски педал , която генерира единствено бъркане в джоба на потребителя.
носорог

Мнениеот niki_fire1977 » 14 Мар 2012, 09:59

Виж чл.21 и чл.23 от Наредба№Із-2377 от 15.09.2011г. относно годност на пожарогасители, техническо обслужване и др. и ще ти стане ясно кой, кога, къде и какво прави с тях. Това, че няма стикер не означава, че не е годен. Всеки продукт който е закупен от магазин има гаранционен срок и инструкция за експлоатация от производителя в това число и срока за който важи тази гаранция. В точка т.4.2 от БДС ISO 11602-2:2002 е казано за какво иде реч. Този който ти е казал, че щом няма стикер на един пожарогасител е негоден не знае за какво говори. Има ли инструкция кога следва да бъде проверен, зареден, трябва тази инструкция да се спазва. Важен е и срока на гаранцията да не е изтекъл в момента на закупуването. Има ли CE маркировка значи важи и за България. В чл.40 от Наредба Iз-2815 от 07.11.2011г. е обяснено подробно какво се прави с пожарогасителя при проверка, презареждане, изпитване и др., но след изтичане на неговата годност, т.е ако инструкцията за експлоатация на производителя е упоменато, че към момента на проверката той е годен не е необходимо да бъде презареждан, проверяван съответно да бъде маркиран със стикер освен ако стрелката не е в червения сектор, не е нарушена целостта на корпуса, на маркуча и т.н.
Аватар
niki_fire1977

Мнениеот носорог » 14 Мар 2012, 12:24

Днес занесох в местната пожарна трите пожарогасителя на автомобилите ми и се оказа следната картинка:
-първия е с с фабричен срок на годност до 2014 г, стрелката на индикатора сочи в зеления сектор и според указанията на производителя производителя е изправен , но липсва стикер за годност от лицензирана фирма
- втория е с фабричен срок на годност до 2013 г, стрелката на индикатора сочи в зеления сектор и според указанията на производителя производителя е изправен , но липсва стикер за годност от лицензирана фирма
- третия е със стикер за годност от лицезирана фирма" "годен до август 2012"/ проверен е миналата година след като ми съставиха АУАН , въпреки ,че тогава стрелката на идикатора беше в зеления сектор и според инструкцията на производителя , маркирана върху пожарогасителя той е изправен/,но сега пък стрелката на индикатора сочи в червения сектор и според инструкцията на производителя , маркирана върху пожарогасителя той е НЕИЗПРАВЕН.

Обобщавайки написаното- с първите два ще изгася евентуален пожар , но пък рискувам АУАН от контролните органи
С третия няма да имам АУАН ,но пък не мога да гася евнтуален пожар.
Всички пожарогасители имат маркоровка "CE".
Малко встрани от темата, реших да си проверя и автоаптечките, оказа се , че и там съм в нарушение.И трите ми аптечки са окомплектовани по инструкията от 1997 г, въпреки че съм ги купувал миналата година ,а трябва да са комплектовани по инструкция от 2008 г.
Пиша всичко това не с цел да се заяждам с контролните органи , а да се внесе някакъв ред при търговците, които предлагат пожарогасители и автоаптечки и обикновения гражданин купувайки тези неща да бъде сигурен ,че отговарят на действащата в момента нормативна база
Иначе на пътя следва АУАН , НП за 2х20 лева,защото "НЕЗАНАНИЕТО НА ЗАКОНА НЕ Е ОПРАВДАНИЕ!"
носорог

Мнениеот niki_fire1977 » 14 Мар 2012, 14:18

носорог написа:Днес занесох в местната пожарна трите пожарогасителя на автомобилите ми и се оказа следната картинка:
- третия е със стикер за годност от лицезирана фирма" "годен до август 2012"/ проверен е миналата година след като ми съставиха АУАН , въпреки ,че тогава стрелката на идикатора беше в зеления сектор и според инструкцията на производителя , маркирана върху пожарогасителя той е изправен/,но сега пък стрелката на индикатора сочи в червения сектор и според инструкцията на производителя , маркирана върху пожарогасителя той е НЕИЗПРАВЕН.

Обобщавайки написаното- с първите два ще изгася евентуален пожар , но пък рискувам АУАН от контролните органи
С третия няма да имам АУАН ,но пък не мога да гася евнтуален пожар.
Всички пожарогасители имат маркоровка "CE.

Напротив, точно с третия ще имаш ядове и ще имаш АУАН защото вече е негоден по указания на производителя. В стандарта пише, че се проверяват поне веднъж в годината или по указания на производителя. Обърни внимание на надписите върху пожарогасителя. Там е казано и показано какво трябва да се прави с него. Срок за изпитване, дата на производство, тегло, какво гаси, какво не трябва да гаси, до колко напрежение максимум и т.н. Ако дата на производство е 06.08.2011 най-ранното проверяване за годност е 06.08.2012г. т.е срока още не е настъпил. Ако има СЕ маркировка и на него пише, че е годен до 2014г. то ако се стигне до съд при всички случаи едно евентуално обжалване на НП ще установи незаконосъобразност на НП. След като в АУАН не е записано по какво колегата от КАТ е установил, че пожарогасителя е негоден. Липсата на стикер не е доказателство за негодност. Може да паднал примерно. Ще цитирам точният текст от стандарта БДС ISО 11602-2:2002:

4.1.3 Поддръжката и презареждането трябва да бъдат осъществявани сьгласно съответното ръководство(а)
(наръчник), като се използват подходящи видове инструменти, материали за презареждане, смазочни
средства и препоръките на производителя и идентифицирани резервни части.
4.3.1 Общи положения
Всички пожарогасители, с изключение на посочените в приложение С, трябва да бъдат подложени на техническо обслужване както следва:
а) поне веднъж годишно, но от друга страна не по-често от веднъж на 6 месеца;
Ь) при хидростатично изпитване; и
с) когато специално е посочено при контрол. ;)!
4.2.1 Пожарогасителите трябва да бъдат проверени при първоначалното им поставяне за експлоатация, а
впоследствие трябва да бъдат проверявани на интервали от приблизително 30 дни. Пожарогасителите
трябва да бъдат проверявани по-често, когато обстоятелствата налагат това.

Проверката, която е предвидена при първоначално поставяне е от страна на ползващия пожарогасителя. Проверката преди да бъде купен и слагането му за експлоатация е на производителя, с което той е гарантирал, че е годен и до кога.На всеки един месец се проверява отново от ползващия същия. Едва след изтичане на срока упоменат на него или след 1 година при техническата проверка от търговеца по Наредба№Із-2815, той поставя прословутия стикер, година на проверка, следваща инспекция и т.н. Надявам се, че съм помогнал!
Последна промяна kkarakashev на 14 Мар 2012, 15:03, променена общо 1 път
Причина: Уточняване на цитат
Аватар
niki_fire1977

Мнениеот CERRUTI » 15 Мар 2012, 18:23

носорог написа:Малко встрани от темата, реших да си проверя и автоаптечките, оказа се , че и там съм в нарушение.И трите ми аптечки са окомплектовани по инструкията от 1997 г, въпреки че съм ги купувал миналата година ,а трябва да са комплектовани по инструкция от 2008 г.

За това ли става въпрос?
"Актуализация на съдържанието на автоаптечка съгласно Иструкция № 1 от 20.02.2008г. на МПС – ДВ. Бр. 27/11/03/2008г. със следните материали:
1. Стерилен марлен комплект 10см/10см 4бр.
2. Стерилен марлен комплект 40см/60см 1бр.
3. Цитопласт 3см/6см x 4бр. 2бр.
4. Санпласт 2,5см/2,5см 1бр.
5. Триъгълна кърпа 96см/96см/136см 2бр.
6. Разтвор на водна основа за дезинфекция на ръце и ранени повърхности 200мл."

Защото аз съм със немска аптечка,а в нея има доста повече неща....дори и термоодеало,но нямам разтвор на водна основа-това какво е?Риванол или кислородна вода,за да си го купя от аптеката.
Аватар
CERRUTI

ПредишнаСледваща

Назад към Теми за граждани