Верига магазини Пацони - не дават трудов договор и има мухи

Re: Верига магазини Пацони - не дават трудов договор и има м

Мнениеот Vladimirov » 01 Сеп 2011, 22:17

Колегиален съвет: Никога не бъди сигурен в нещо, което само предполагаш, колега. ;) Колега Лорд,пиша,че не си Русенец по простата причина,че един от веригата магазини се намира до РУП1,а друг пък срещу с-р"ПП"....Голяма част от полицаите в града са влизали в магазините и имат някакви впечатления,а една още по-голяма част познават пряко собственика.Аз лично съм работил в близост до двата магазина,влизал съм и съм пазарувал,познавам собственика и не съм очарован предимно от него...Ако си от Русе може би бихме имали сходни впечатления :D .Бившият ми командир на отделение,както и колега от с-р"ПП",след напускането си работиха при "едрия феодал"и биха споделили мнението ми.Лицето не ми е бил работодател и не съм сигурен,какви условия на труд осигурява на персонала си.Знам единствено,как се държи в обществото...Ще се радвам да се запознаем откъдето и да си... :D
Vladimirov

Мнениеот pisnamiotvsi4ki » 26 Окт 2011, 10:44

Абсолютно вярно е, че тази верига е под всякаква критика ,що се отнася до отношение към персонала, заплащане и работно време. Аз си подадох молбата днес след работен 1 месец и 2 месеца болнични. Никога няма да се върна там. А се чудя тия женички защо стоят и в такава безизходица ли са. Накратко- там се работи по 10-12 часа 6 дена в седмицата. По договор са 8 часа, но управителите почти всяка седмица не харесват магазините и режат по 100-150 лв. от парите в плик и освен това ти удължават работното време. Трудовият договор е на 270лв.и на ръка трябва да вземеш остатъка до 500. Това се случва 2-3 пъти в годината и то когато много започнат да напускат и не останат хора за магазините. Най често е вземаш по карта 190лв., отряз ват ти 100 от парите на ръка ив най добрия слчай получаваш още 200. Това е при горе упоменатото работно време. Оплаквай се колкото и на когото искаш. На тръстенишкия БРУС-П.З. /СОБСТВЕНИКА/ му е през оная работа, че плебеите се оплакват. Той дори не разговаря никога лично с персонала защото не му е на нивото. Що се отнася до проверките има всеки месец. Пишат му актове на поразия от5000лв. до 15000лв. и нему дреме- орязва заплатите в зависимост от размера на акта и пердаши по старата си доходна схема. Ако някой знае какво може да му се направи на такъв ИЗРОД НЕКА СПОДЕЛИ! Аз мислех да подам жалби след като от 1 месец работа си докарах дискова херния взех графици на 6 дневните седмици и др. неща, но щом разбраха всички женички, работещи там ниестово започнаха да ме молят да не предприемам нищото защото пак щели да останат без заплати. Какво му се вика на това?
pisnamiotvsi4ki

Мнениеот dakota_ » 26 Окт 2011, 18:34

На това му се вика сърби,боли,драго ми е...Има една приказка "Докато има говеда,ще има и касапи да ги колят..." Има две положения,едното е да те "колят",другото е да не те "колят"..Ти избираш какво ще се случи...Оказва се,че институциите си вършат работата както трябва...пишеш за наложени големи глоби 5 000 - 15 000 лв...Това не са малко пари...Остава и тези които работите там да помагате...Какви права да си търсиш,ако ти се наложи някой от персонала да ти свидетелства в съда,всички ще се покрият и дори няма да говорят с теб,сакън да не си изгубят работата...Сам разбираш,че ако не сте вие да му осигурявате тази възможност да ви работи по такъв начин,той няма да бъде такъв...Не се сърди,но и ти да си на негово място и да намираш такива хора да търпят всичко това,и ти ще действаш по същият начин...Не е виновен той,че яде баница,виновни сте вие,че му я давате...
dakota_

Мнениеот pave » 26 Окт 2011, 23:58

Да бе, не е виновна държавата, която трябва да осигури нормални условия, а са виновни експлоатираните хора. Вие сте на държавна работа и може би не ви е много ясно положението, но няма как да се очаква, че всички хора дружно ще решат да се жертват и да мизерстват като останат без работа, за да нямало работници в магазина и да се подобрят условията от само себе си.
Щом се установяват нарушения и се налагат глоби, значи хората не си траят. Не съм запознат с нормативната база, но ако някой може просто да си плаща глобите и да продължава по старо му до безкрай, то санкциите ни са неефективни и трябват законови промени. Все пак не сме си "ние" виновни.
прост гражданин
pave

Мнениеот pisnamiotvsi4ki » 27 Окт 2011, 07:36

Или санкциите са неефективни или ние сме оФСе, които имат самосъзнанието, че са родени да мизерстват и да ги тъпчат. Аз лично няма да се примиря с това изродско отношение. За 1 месец като докер там /ЖЕНА СЪМ/ разбрах що за фирма е,и за жалост единственото което мога да направя в момента е да напусна за да не навредя повече на тези които са решили да останат.Но съм взела решение - ЩЕ БЯГАМ от България. Друго не ми остава за да мога да издържам нормално децата си.Знаете ли че една камериерка в Норвегия /българка/ взема чисто 1500-1600 евра. А обяснете ми защо да стоя тук!
pisnamiotvsi4ki

Мнениеот Marlou » 27 Окт 2011, 15:00

Другите щели да останат без работа - Е И? Вие си подайте жалбите като мен - нека станат 40-50 жалби, пък да видим оня така ли ще я кара. Не правите услуга на бившите си колеги, като не подавате жалба - само те така си мислят. Напротив. При повече жалби, "институциите" ще се видят принудени да направят нещо. Формалните проверки (дето даже не са и ходили) вече няма да минават. Оня изрод ще се види принуден да промени нещо. Тогава колегите ви ще са ви благодарни и ще им СВЕТНЕ най-сетне, че това е било услуга за тях. А полицаите не ги слушайте много - от тях акъл не очаквайте за такива неща. Аз пуснах тук темата, понеже можеха да кажат какво да направя, ако има заплахи. Още не съм завел дело - но ще го спечеля, ако заведа. Не ми трябват колеги за свидетели. Половината ми блок ме е виждал - някои по 8-9 поредни дни. Още приятели, познати, като добавим и останалия материал, който имам... Тва само го споделих - не искам коментар за него. Делата са дълги в Б-я.
Marlou

Мнениеот Само минавам » 07 Ное 2011, 03:24

dakota_ написа:На това му се вика сърби,боли,драго ми е...Има една приказка "Докато има говеда,ще има и касапи да ги колят..." Има две положения,едното е да те "колят",другото е да не те "колят"..Ти избираш какво ще се случи...Оказва се,че институциите си вършат работата както трябва...пишеш за наложени големи глоби 5 000 - 15 000 лв...Това не са малко пари...Остава и тези които работите там да помагате...Какви права да си търсиш,ако ти се наложи някой от персонала да ти свидетелства в съда,всички ще се покрият и дори няма да говорят с теб,сакън да не си изгубят работата...Сам разбираш,че ако не сте вие да му осигурявате тази възможност да ви работи по такъв начин,той няма да бъде такъв...Не се сърди,но и ти да си на негово място и да намираш такива хора да търпят всичко това,и ти ще действаш по същият начин...Не е виновен той,че яде баница,виновни сте вие,че му я давате...

dakota_, не с лошо. "Който има желание, намира 1000 възможности, който няма желание, намира 1000 причини.". Хората имат желание да работят и да заработват заплатите си (макар и мизерни) с честен труд - не ги вини и обвинявай за това! Това е правилният и цивилизован начин! От другата страна на везната ще сложим държавните служители, които искат очни ставки, железни доказателства, пръстови отпечатъци и т.н. Ха сега да попитам кой има желание и кой причини? Нима ако сформирам организирана престъпна група (престъпна организация) някой ще чака личните свидетелства на някой от групата за да се задейства? Или може би има и други начини за събиране на доказателства?
Освен това не ми харесва стила: Всички трябва да станат мошеници и мафиоти за да не "те "колят" ...Ти избираш какво ще се случи..."! Моля Ви, осъзнайте се!
А и в края на краищата не са ли именно държавните служители хората, които трябва да пазят стадото от вълци? Или вълците свършиха, че почнахме да набираме доброволци от стадото?
------------------
Принципно "само минавам". Не съм служител на "министерството" въпреки, че сме имали допирни точки. Изобщо нямам работа тук, но следя темата от известно време и реших да се разпиша малко, след като никой друг не реагира. Моля ви, не искам да създавам полемики. Сигурен съм, че dakota_ не подстрекаваше към създаване на каквито и да е било схеми за престъпна дейност с цел лично облагодетелстване и излизане от категория "говеда за колене", но по-лабилните биха разбрали точно това. Просто някой трябваше да го преведе в писмена форма ;)
Само минавам

Мнениеот dsuzunov » 07 Ное 2011, 11:27

Само минавам написа:
dakota_ написа:На това му се вика сърби,боли,драго ми е...Има една приказка "Докато има говеда,ще има и касапи да ги колят..." Има две положения,едното е да те "колят",другото е да не те "колят"..Ти избираш какво ще се случи...Оказва се,че институциите си вършат работата както трябва...пишеш за наложени големи глоби 5 000 - 15 000 лв...Това не са малко пари...Остава и тези които работите там да помагате...Какви права да си търсиш,ако ти се наложи някой от персонала да ти свидетелства в съда,всички ще се покрият и дори няма да говорят с теб,сакън да не си изгубят работата...Сам разбираш,че ако не сте вие да му осигурявате тази възможност да ви работи по такъв начин,той няма да бъде такъв...Не се сърди,но и ти да си на негово място и да намираш такива хора да търпят всичко това,и ти ще действаш по същият начин...Не е виновен той,че яде баница,виновни сте вие,че му я давате...

dakota_, не с лошо. "Който има желание, намира 1000 възможности, който няма желание, намира 1000 причини.". Хората имат желание да работят и да заработват заплатите си (макар и мизерни) с честен труд - не ги вини и обвинявай за това! Това е правилният и цивилизован начин! От другата страна на везната ще сложим държавните служители, които искат очни ставки, железни доказателства, пръстови отпечатъци и т.н. Ха сега да попитам кой има желание и кой причини? Нима ако сформирам организирана престъпна група (престъпна организация) някой ще чака личните свидетелства на някой от групата за да се задейства? Или може би има и други начини за събиране на доказателства?
Освен това не ми харесва стила: Всички трябва да станат мошеници и мафиоти за да не "те "колят" ...Ти избираш какво ще се случи..."! Моля Ви, осъзнайте се!
А и в края на краищата не са ли именно държавните служители хората, които трябва да пазят стадото от вълци? Или вълците свършиха, че почнахме да набираме доброволци от стадото?
------------------
Принципно "само минавам". Не съм служител на "министерството" въпреки, че сме имали допирни точки. Изобщо нямам работа тук, но следя темата от известно време и реших да се разпиша малко, след като никой друг не реагира. Моля ви, не искам да създавам полемики. Сигурен съм, че dakota_ не подстрекаваше към създаване на каквито и да е било схеми за престъпна дейност с цел лично облагодетелстване и излизане от категория "говеда за колене", но по-лабилните биха разбрали точно това. Просто някой трябваше да го преведе в писмена форма ;)

Ако го няма подчертаното в червено, става анархия, беззаконие, правосъдие в мрака или както там си го наричате.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот inkognito » 07 Ное 2011, 14:13

Само минавам написа:

------------------

Най-добрият начин за събиране на доказателства в даденият случай са свидетелските показания на потърпевшите!Всичко друго пада ако те не застанат зад контролните органи и не ги подкрепят с действията си!
За да не колят никой,трябва да има повече граждани,които да търсят и отстояват правата си,иначе ще се държат с тях като с говеда и наистина ще ги порязват като говеда!
Държавните служители могат и пазят само тези,които имат желание да бъдат пазени,тези които влизат в нерегламентирани отношения с работодателите си и ги прикриват в закононарушенията им които вършат за тяхна сметка,същите се превръщат в съучастници и не могат да бъдат пазени,защото с поведението си показват,че е се нуждаят от закрила и възпрепятстват работата на контролите органи!
inkognito

Мнениеот Само минавам » 07 Ное 2011, 22:06

@dsuzunov, с цялото ми уважение ако позволиш бих коригирал написаното:
"Ако го няма подчертаното в червено, става анархия, беззаконие, правосъдие в мрака или както там си го наричате."
като:
"Ако го няма подчертаното в червено, става полицейщина, беззаконие, правосъдие в мрака или както там си го наричате."
Нямам представа дали се води официална статистика, но чувствително голям брой от делата са именно за "самоуправство" под всякаква форма. Явлението е именно следствие от мъчителният път към справедливостта. Няма и как да е друго яче след като пистолет с няколко патрона са на цената на половината от договорената заплата, кирките, брадвите и експлозивите са също сравнително евтини, прашки, арбалети, улични павета, сярна кисилина и т.н. Защо не малка част от "говедата" вземат правосъдието в собствените си ръце и не е ли това именно "...анархия, беззаконие, правосъдие в мрака или както там си го наричате"? Господа, царят е гол! Помислете над това, моля.
@inkognito, споделям мнението ТИ (ако не възразяваш) за добрите практики и едва ли аз съм човека, който ще Ви поучава, но нека да се придържаме към фактологията. До тук се изписа доста, но никой не каза в прав текст, че потребител под псевдоним (никнейм) Marlou не е работил в "Пацони ООД". След като е работил и след, като не е получил парично възнаграждение за положеният от него труд... за мен са нарушени нарушени правата на Marlou (юридически, морални и ако щете чисто човешки). От тук нататък всичко е преливане от пусто в празно. След като е работил си заслужава уговореното възнаграждение (точка). Така е било и така ще бъде. Не споделям позицията обаче, че "Държавните служители могат и пазят само тези,които имат желание да бъдат пазени..." нима така е в цивилизованият свят? Вижте, написах го преди ще го напиша отново " Хората имат желание да работят и да заработват заплатите си (макар и мизерни) с честен труд - не ги вини и обвинявай за това!" сега ще го дпоълня - няма значение дали ще го направят в България или извън нея. Не може от 1 000 000 имигранти 100% да работят на трудови договори извън България. Защо чуждите практики към нелоялни работодатели са по-добри от нашите? За бога, че голяма част от нашенците дори не говорят езика на туземците... и пак получават правосъдие. Ние тук всички говорим на един език и пак работа за 5 стотинки не можем да свършим. Къде грешим?
------------------------
Накрая да обобщя. Както казваше другарят Живков: "Другари, вие имате информация и ние имаме информация!". Не казвам, че Marlou е цвете (дори не го харесвам, но и не е необходимо), не защитавам никой персонално и не нападам никой персонално. Това което е 100% сигурно е:
Marlou е работил в опоменатата от него верига.
Marlou е бил на опоменатата от него позиция.
Marlou е бил на опоменататото от него място.
Marlou е бил в опоменатото от него време.
Справедливостта изисква да бъде възнаграден за положеният от него труд. Сигурен съм че това е в рамките на нормалното без значение на коя точка на планетата се намираме.
Въпросът е принципен и не визирам конкртно Marlou.
Всичко останало е прах в очите и намиране на 1000 причини за да не се стигне до справедливост.
И да! Голяма част от каймакът на българското обществото предпочете държави в които не ги карат да дават ДНК за да доказват, че са работили някъде и не ги третират като "говеда", защото има контрол.... и т.н. мога да пиша с дни ;)
Дами и господа, сигурен съм, че няма стигнем до никъде, още по-малко да решим някой национален проблем. Няма смисъл да разлайваме кучетата. Пожелавам Ви успех и дано да не ви се наложи да излезете от системата... извън "инкубатора" е друга България. Без лоши чувства! ;)
Успех!
Само минавам

Мнениеот MasterCop » 07 Ное 2011, 22:33

"Само минавам", потребител с никнейм Marlou не знам дали е работил в тази верига - там работниците вероятно не фигурират с никове. Дори и да е работил, трудово-правните спорове между работник-работодател се решават в съда! Нарушенията се констатират от наказващият орган – Дирекция „Инспекция по труда”! Къде тук виждаш намесата на полиция в отношенията работник-работодател?!
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dsuzunov » 07 Ное 2011, 22:54

Въпросният "Марлоу", си изплака мъката във форума.
Той обаче, едва ли очаква тук да му се реши проблема.
Надява се, че чрез споделянето в Интернет, казусът ще получи широк отзвук.
И в един прекрасен ден, хората, които реално могат да му помогнат и справедливостта да възтържествува ще прочетат написаното и чудото ще стане.
Докато има хора, вярващи в това, ще има и негодници, като описаните по-горе.
Колкото и да хленчи, тук няма кой да му обърше носа.
Това може да се случи в Инспекцията по труда.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот inkognito » 08 Ное 2011, 14:42

Само минавам написа:@inkognito, споделям мнението ТИ (ако не възразяваш) за добрите практики и едва ли аз съм човека, който ще Ви поучава, но нека да се придържаме към фактологията. До тук се изписа доста, но никой не каза в прав текст, че потребител под псевдоним (никнейм) Marlou не е работил в "Пацони ООД". След като е работил и след, като не е получил парично възнаграждение за положеният от него труд... за мен са нарушени нарушени правата на Marlou (юридически, морални и ако щете чисто човешки). От тук нататък всичко е преливане от пусто в празно. След като е работил си заслужава уговореното възнаграждение (точка). Така е било и така ще бъде. Не споделям позицията обаче, че "Държавните служители могат и пазят само тези,които имат желание да бъдат пазени..." нима така е в цивилизованият свят? Вижте, написах го преди ще го напиша отново " Хората имат желание да работят и да заработват заплатите си (макар и мизерни) с честен труд - не ги вини и обвинявай за това!" сега ще го дпоълня - няма значение дали ще го направят в България или извън нея. Не може от 1 000 000 имигранти 100% да работят на трудови договори извън България. Защо чуждите практики към нелоялни работодатели са по-добри от нашите? За бога, че голяма част от нашенците дори не говорят езика на туземците... и пак получават правосъдие. Ние тук всички говорим на един език и пак работа за 5 стотинки не можем да свършим. Къде грешим?

Ще почна отзад напред и ще ти кажа къде е грешката!Според мен грешката е в главите на потърпевшите!Страх ги е да протестират и да си търсят правата!Споделям случай от преди 2-3 месеца...Отиваме на проверка в шивашка фирма,самите работници направиха скандал,че искаме да ги оставим без работа...при това работодателят им ги караше да работят над 10 часа на ден и регистрирани трудови договори имаше на около 50-60 човека,а във цеха работеха над 100 човека...Като ни видяха,че сме проверяващи побегнаха като подплашени животни да не ги хванем без трудови договори..защо бягат и те не знаят,според мен,защото са неграмотни и са свикнали да бъдат говеда,да ги тъпчат и мачкат и с бягството си не спасяват себе си,спасяват касапина който ги коли ежедневно като не им плаща осигуровки и не си изпълнява задълженията като работодател!Знаеш ли какво каза една жена..."Добре е,че има пари за хляб и кисело мляко,иначе и толкова няма да има.."За мен това са думи на овца,защото да кажеш такива думи,си изгубил мозъка си,нима човек се нуждае само от хляб и кисело мляко...Повечето са все такива овчедушни...Хората може и да имат желание да работят,но трябва и да съдействат на длъжностите лица за да може виновните да си получат наказанието!В другите държави имам чувството,че говедата са по-малко,а хората са повече и не се дават така лесно да ги колят и унижават.Дали Marlou е работил в Пацони или не е работил аз не знам!Със сигурност знам,че същият има задължение в определен от КТ срок да подпише трудов договор,не подпише ли такъв договор,трябва да сигнализира,но не след като напусне търговският обект и лиши от възможност контролите органи да констатират на място нарушението,а на момента докато е там,отиват на проверка и установяват какво и как се случва и кой е крив,кой прав...Сега всичкото това е ала-бала.Колкото и да говорим каквото и да пишем всичко е минало и заминало и единственият начин в момента да се докаже каквото и да били е със завеждането на тъжба до съда!
Приключвам с този въпрос,разчитам на това,че само минаваш и няма да се задържаш на тази безсмислена тема,защото толкова я дъвкахме,че стана банална!Ако имаш някакви възражения по написаното,или искаш да ми зададеш някакви въпроси,може спокойно да ми пишеш на лични ще ти обясня всичко което не ти е ясно,като се позова на съответните нормативни документи!
inkognito

Мнениеот bega4kata » 08 Ное 2011, 14:52

Напълно нормална и адекватна реакция на работниците, и аз така бих направил. Гражданите пак са ви виновни, естествено...
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Мнениеот paolon » 08 Ное 2011, 14:59

bega4kata написа:Напълно нормална и адекватна реакция на работниците, и аз така бих направил. Гражданите пак са ви виновни, естествено...

Ти да не си откачил.Ако е правилна реакцията,защо после надават вой,че никой не хваща този работодател.Писна ми от такива.Мен ме е..ха,а полицията нищо не направи.Ти каза ли на някого?Не,ама нали това е работа на полицията?Ей,хора няма как да разберем къде ви сърби ,ако не кажете.
Аватар
paolon

Мнениеот bega4kata » 08 Ное 2011, 16:02

Мисля, че ставаше дума за данъчни инспектори в горния пост, не за полиция ;)
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Мнениеот paolon » 08 Ное 2011, 16:04

И при полицията положението е идентично.
Аватар
paolon

ПредишнаСледваща

Назад към Теми за граждани