Как полицаите скучаят и се държат агресивно с нас!

Как полицаите скучаят и се държат агресивно с нас!

Мнениеот tenev » 27 Яну 2012, 03:52

Здравейте, аз съм обикновено момче, имам книжка от 1 година и абсолютно винаги съм карал редовен, с колан. Винаги през зимния период, както и през останалите месеци при намалена видимост си карам на къси, не нарушавам ограниченията - въобще старая се да съм безупречен.

Днес наваля много сняг в моя град и по-късно се стегна. Около 22ч. ми се обадиха двама приятели и ми предложиха да се видим и да си полафим малко. Разбрахме се да се чакаме пред блока на единия от тях и слязох от нас, запалих колата и тръгнах. Въпросния блок се намира на около 2.5 км от къщата ми, затова потеглих бързо и карах бързо: с 30-40км/ч, за да не чакат приятелите ми на студа, понеже бяха пеша.

Кръстовището от снимката е на около 1 км от мястото. Както си карах засилен като за заледен път, с 30-40км/ч, видях полицаите да наближават кръстовището и пуснах газта, но видях също и как навлизат в кръстовището, като си помислих, че ще продължат напред и си подадох още малко газ, продължавайки с около 30-35км/ч - не много бързо, но не и бавно като за тези пътни условия. Полицаите решиха да спрат в средата на кръстовището, нямаше нито една кола в движение на пътя и никакво движение като цяло. Набих рязко спирачки по рефлекс и спрях на 10 метра от тях, като през това време им цъках къси-дъли, за да продължат - да не ги блъсна. Тръгнаха мнооооого бавно, с 5км/ч и не след дълго получиха ляв мигач от мен (изпреварването е разрешено в участъка). Вече на около 200-300 м от дестинацията ми (От кръстовището до сега са минали към 500 м) видях как са ми пуснали бурканите, но си продължих до точката на среща (където трябва да се видя с моите). Решението ми да продължа е да имам свидетели ако полицаите решат да прекаляват със заяждането и да ми пишат актове. Пускам диалога по спомен.

П - Полицай

П1: Дай си документите, полицай забравих-му-името съм.
АЗ: Подавам си документите (СУМПС + син талон) без да казвам нищо.
П1: Стои и ме поглежда с въпросителен поглед.
АЗ: И на колата ли?
П1: Да.
АЗ: Добре. Подавам талона на колата, картончетата на прегледа и гражданската, полицата и листа с прегледа - всички документи на колата в черен държач за документи, тип визитник.
П1: Изкарай си полицата!
АЗ: Ето. Подавам листа с полицата.
П2: Дай си знака за техническия преглед!
АЗ: Е, той знака си е залепен на стъклото.
П2: Там не се вижда, има сняг.
АЗ: Е, талончето ли? То ми е тука. Подавам талона.
АЗ: Сега, интересувам се защо ме занимавате с глупости при положение, че създадохте предпоставка за ПТП преди малко като ми спряхте по средата на кръстовището на път с предимство?
П1: Измънка нещо и каза: Искаш ли да ти взема книжката още сега за незнаене на закона?
АЗ: Това няма как да стане, освен това не сме на шофьорски курсове в момента.
П1: Да видя оборудването на автомобила.
АЗ: Добре. Отварям около 1-2 минути багажника, понеже замръзнал - аз току-що съм запалил колата. Полицаите злорадстват. Забих им в снега пожарогасител, триъгълник, жилетка и 2 аптечки.
П1: Сигурен съм, че в аптечката нямаш каквото трябва. Да проверяваме ли?
АЗ: Айде! Всичко имам по наредба. Чисто нова е. И отварям аптечката.
П1: Сто процента сигурен съм, че все нещо нямаш, ти си я взел от Метро.
АЗ: Проверете, от аптеката си я купих вчера. Всичко ми е редовно, вие нямате какво да правите и ми се карате и се заяждате за едното нищо, на всичкото отгоре ми спирате по средата на пътя и ми карате с 5. И ми проверявате колата с лупа все едно не се познаваме.
П2: Като ме познаваш, как се казвам?
АЗ: Окей, не се познаваме лично, но по физиономия - редовно ми давате лоши погледи от колата. Кажи как се казваш да се запознаем тогава.
П2: Няма да ти кажа (нещо от сорта каза).
П1: (подава документите в същото време) Свободен си.
АЗ (към П2): Няма ли да си кажеш името, може да искам да подам жалба!
П2: Ще го научиш. (влизат в колата)

Влязох си и аз в колата, подредих си документите и си тръгнах с дружината. Напразно прекарани 5 минути в разговори с полицаите за едното нищо, по-точно в случай, когато те са виновни, жалко, че няма кой да им пише актове на тях - ако бяхме с разменени позиции, щях да го отнеса.

Изображение

Според вас, драги служители на МВР и форумници (простолюдие като мен) - това нормални работи ли са за втората по големина морска община в България (Поморие)?
tenev

Re: Как полицаите скучаят и се държат агресивно с нас!

Мнениеот MasterCop » 27 Яну 2012, 06:51

tenev написа:....

АЗ: Добре. Подавам талона на колата, картончетата на прегледа и гражданската, полицата и листа с прегледа - всички документи на колата в черен държач за документи, тип визитник.
АЗ: Сега, интересувам се защо ме занимавате с глупости при положение, че създадохте предпоставка за ПТП преди малко като ми спряхте по средата на кръстовището на път с предимство?
П1: Измънка нещо и каза: Искаш ли да ти взема книжката още сега за незнаене на закона?
АЗ: Добре. Отварям около 1-2 минути багажника, понеже замръзнал - аз току-що съм запалил колата. Полицаите злорадстват. Забих им в снега пожарогасител, триъгълник, жилетка и 2 аптечки.
АЗ: Проверете, от аптеката си я купих вчера. Всичко ми е редовно, вие нямате какво да правите и ми се карате и се заяждате за едното нищо, на всичкото отгоре ми спирате по средата на пътя и ми карате с 5. И ми проверявате колата с лупа все едно не се познаваме.
АЗ: Окей, не се познаваме лично, но по физиономия - редовно ми давате лоши погледи от колата. Кажи как се казваш да се запознаем тогава.

Влязох си и аз в колата, подредих си документите и си тръгнах с дружината. Напразно прекарани 5 минути в разговори с полицаите за едното нищо, по-точно в случай, когато те са виновни, жалко, че няма кой да им пише актове на тях - ако бяхме с разменени позиции, щях да го отнеса.

Според вас, драги служители на МВР и форумници (простолюдие като мен) - това нормални работи ли са за втората по големина морска община в България (Поморие)?

Ако това въобще се е случило, то подобаващо е украсено. Заради репликите в червено едва ли биха те пуснали без акт - та ти си го просиш през 10 секунди :D Дано се поучиш навреме и спреш да се правиш на тарикат. Ти НЕ СИ контролния орган на пътя за да търсиш сметка на колегите как и къде карат, нито ще ти обясняват причините за това им поведение. Единственото ти задължение като водач е да не нарушаваш ТИ правилата за движение по пътищата и да изпълняваш точно разпорежданията на контролните органи при проверката!!! Всякакви други "остроумия" биха ти вгорчили живота!
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dsuzunov » 27 Яну 2012, 08:44

Нали не си вярваш, че с този стаж от ЕДНА година зад волана си подготвен за пътя.
Сам изтъкваш, че скоростта ти не е била съобразена с пътните условия.
Ако беше ударил служебния автомобил, съвсем основателно щеше да бъдеш санкциониран.
Според ЗДвП, независимо от предимството, в кръстовище не се навлиза ако то не е освободено от преминаващите през него автомобили.
И още нещо, в длъжностната характеристика на водачите на патрулни автомобили е записано, че са длъжни да управляват автомобила по всяко време на денонощието, при всякакви метеорологични условия.
При сегашната подготовка и при минималният ти опит зад волана ти няма как да се справиш с тежките условия на пътя в момента, което е видно и от разказа ти.
И не на последно място - разпорежданията на полицая, независимо от начина, са задължителни за изпълнение НЕЗАБАВНО.
Вече на около 200-300 м от дестинацията ми (От кръстовището до сега са минали към 500 м) видях как са ми пуснали бурканите, но си продължих до точката на среща (където трябва да се видя с моите)
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот СИГМА12 » 27 Яну 2012, 08:52

........"видях как са ми пуснали бурканите, но си продължих до точката на среща (където трябва да се видя с моите)"............
Аз лично още от тук щях да те започна.Без да слушам обяснения,те се дават в писмен вид,ако имаш желание.
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот Marto_Vn » 27 Яну 2012, 10:15

Пуснали бурканите и не си спрял :roll: ???

Ехо .... аз като служител съм имал такива случки и съм спирал веднага !!! Те не знаят кой е в колата - длъжен си да спреш!
И да ти каже чесно агресивно си се държал ти , а не полицаите - ами ако са закъсали на пътя и за това са спрели а? Това че е имало автомобил на пътя ти дори и да си с предимство - по закон си длъжен да спреш, а не да му се натресеш.
Я обърни ситуацията обратно и се постави на тяхно място - ти какво ще направиш.

А сега чети ЗДвП и тогава си виж нарушението!!!
Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
(1) Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачите на пътни превозни средства са
длъжни при избиране скоростта на движението
да се съобразяват с атмосферните
условия
, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с
превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия
на видимост
, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие.
Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато
възникне опасност за движението.

И да ти кажа чесно повечето ПТП-та възникват именно заради нарушение на посочения ЧЛЕН!!!

Сега виж и това:
Чл. 43. Изпреварването на моторни превозни средства, с изключение на
мотопеди и мотоциклети без кош, е забранено:
1. когато разстоянието на видимост, ограничено поради характера на пътя или
намалено поради мъгла, снеговалеж и други подобни, е по-малко от необходимото за
изпреварването при избраната скорост на движение;
Marto_Vn

Мнениеот Pozitano » 27 Яну 2012, 11:35

СИГМА12 написа:........"видях как са ми пуснали бурканите, но си продължих до точката на среща (където трябва да се видя с моите)"............
Аз лично още от тук щях да те започна.Без да слушам обяснения,те се дават в писмен вид,ако имаш желание.

Ми , те са го започнали ;) ....ноооооооооооооо са били наясно със закона и за това финала на срещата е бил такъв!
Лично аз преди много години , като млад милиционер загубих бас с един адвокат , мой познат, на когото подадох светлинен сигнал с "буркана ", убеден ,че има силата на стоп палка!
Способите за отдаване на нареждане на спиране от контролните органи са уредени в чл.170, ал.3 от ЗДвП, както следва: 1) своевременно подаване на ясен сигнал със стоп-палка, 2) чрез описваща полукръг червена светлина (през нощта) и 3) подаване на сигнал само с ръка от униформен полицай. Изречение последно от чл.170, ал.3 от ЗДвП допуска сигнал за спиране да бъде подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет.

С оглед установените факти по делото не може да се приеме, че на жалбоподателя е подаден сигнал за спиране по първите три уредени в чл.170, ал.3 от ЗДвП способи.

Същественият в случая въпрос е доколко подаването на светлинен и звуков сигнал от осъществяващия преследване полицейски автомобил съставлява сигнал за спиране по смисъла на Закона.

С оглед действащата към момента на извършване на деянието и към настоящия момент правна уредба следва да се приеме, че подаването на светлинен и звуков сигнал обозначава полицейския автомобил като автомобил със специален режим на движение, без да поражда правните последици на отдадено нареждане за спиране. Това е така, защото ЗДвП свързва с подаването на светлинния и звуков сигнал точно определени последици – обозначаване на специалния режим на движение на автомобила (чл.34, ал.1 и чл.91, ал.1 от ЗДвП), възникване на задължение за останалите водачи за осигуряване на безпрепятствено преминаване на автомобила със специален режим на движение (чл.104, ал.1 от ЗДвП), възникване на задължение за пешеходците да освободят платното за движение (чл.115, ал.2 от ЗДвП). Всички тези последици са различни от последиците, възникващи при подаден сигнал за спиране (чл.103 от ЗДвП).

Следователно подаването на светлинен и звуков сигнал от автомобил със специален режим на движение не може да бъде приравнено на сигнал за спиране по смисъла на ЗДвП.

В подкрепа на горния извод е и изричната разпоредба на чл.207, изр. последно от ППЗДвП, според която сигнал за спиране от движещ се полицейски автомобил се подава чрез постоянно светещ или мигащ надпис „Полиция-Спри!”. По довод за противното от тази разпоредба подаването на светлинен и звуков сигнал от движещ се полицейски автомобил за обозначаване на специалния режим на движение не съставлява сигнал за спиране.

Това бе първото което ми попадна в нета по този въпрос .http://rs-berk.com/2011/dec/nd/00704511/564c0611.htm
771 -"1300 години България" Изображение
Изображение
Аватар
Pozitano

Мнениеот tenev » 27 Яну 2012, 13:38

БашЧенге - като не съм контролния орган и като не съм този, който да им търси сметка, дай да си карат в насрещното в 18ч без фарове :)
За бурканите и спирането (закона) няма да коментирам, тъй като потребителя над мен се изказа най-точно. Принципно аз уважавам полицаите, но в случая се държаха арогантно, конкретните единици, и ми паднаха в очите, а аз когато някой се държи арогантно и нагло с мен, няма как да отвърна с добро.

А пък ако бях ударил патрулката, да ми пишат акт, в дадената ситуация си е така, този който е отзад, го отнася, няма проблеми.
tenev

Мнениеот СИГМА12 » 27 Яну 2012, 13:40

Явно при нас адвокатите са калпави :mrgreen:
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот Lord » 27 Яну 2012, 20:26

tenev написа:
Днес наваля много сняг в моя град и по-късно се стегна. Около 22ч. ми се обадиха двама приятели и ми предложиха да се видим и да си полафим малко. Разбрахме се да се чакаме пред блока на единия от тях и слязох от нас, запалих колата и тръгнах..............

Здрасти, колкото и да е странно и аз съм обикновен полицай, също се старая и не правя нарушения.

Въпросът ми е: Защо изобщо ръгнахте в тази виелица да лафите с приятели, ползвайки и автомобил, при положение, че от 5 дни се повтаряше да не се излиза с МПС по пътя, ако не е крайно наложително?

Имате ли на идея колко премръзнах аз и колегите ми, изобщо не сме проверявали документи и аптечки, три дни целта бе една - да не загинат или пострадат хора, или да не бедстват.

Стига с тези смешни теми!
Аватар
Lord

Мнениеот MasterCop » 27 Яну 2012, 21:01

tenev написа:...като не съм контролния орган и като не съм този, който да им търси сметка, дай да си карат в насрещното в 18ч без фарове :)...

Явно не си разбрал какво ти пиша - Като не си контролен орган не се опитвай да контролираш!!! Всеки носи отговорност за собствените си постъпки! Ти ако видиш някой да кара в насрещното какво - ще започнеш и ти да караш така и като те спрат ще кажеш: "Ами оня щото така караше?"?! И какво ти помага на теб подобно оправдание в случая?
Държанието, което ти определящ като "арогантно" може от едни да се възприеме като нормално, за други заплашително и т.н. според психиката, възпитанието, начина на живот и т.н. но твоите задължения по време на проверката не са да правиш анализ на степента на заплаха, защото не се намираш в непознат бар където са те приклещили съмнителни субекти, а си водач на МПС който е спрян за проверка от полицаи, които си изпълняват задълженията и ти нито си бил първия, нито ще си последния който са спрели този ден. Ако искаш да си контролен орган (каквито заложби показваш) има един друг раздел от форума за Кандидатстване. Когато минеш през ситото, ще може да се упражняваш в контрол на пътя...
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dakota_ » 27 Яну 2012, 21:13

tenev написа:БашЧенге - като не съм контролния орган и като не съм този, който да им търси сметка, дай да си карат в насрещното в 18ч без фарове :)
За бурканите и спирането (закона) няма да коментирам, тъй като потребителя над мен се изказа най-точно. Принципно аз уважавам полицаите, но в случая се държаха арогантно, конкретните единици, и ми паднаха в очите, а аз когато някой се държи арогантно и нагло с мен, няма как да отвърна с добро.

А пък ако бях ударил патрулката, да ми пишат акт, в дадената ситуация си е така, този който е отзад, го отнася, няма проблеми.

Нещо май се опитваш да ни баламосваш ;) Последно в колко часа се е разиграла постановката която ни разиграваш...В първоначалната ти версия пишеш,че около 22 часа са ти се обадили (можеш да погледнеш какво си написал,ако си забравил) и си излязъл с автомобила си да "полафиш" малко с приятелите си...Сега пишеш за случка в 18 часа без фарове...Това за 18 часа без фарове някаква нова постановка ли е?Има нещо което като млад човек трябва да знаеш...Когато човек говори истината - не се налага да помни лъжите!
dakota_

Мнениеот tenev » 27 Яну 2012, 23:13

В случая давам пример, не става въпрос за ситуацията, която съм описал в първия пост.
tenev

Мнениеот minavasht » 27 Яну 2012, 23:42

Сладка рожба мамина!

Къде са спрели си е тяхна работа, твоята работа е да не ги удряш отзад като спират.
Светкането с фаровете тук е незаконно, не знам как е в БГ.

И вече по темата - верно ли светещи бурани не означават че трябва да спреш в БГ?
Какво се прави, когато кола със специален режим и включени светлини е зад теб? Не трябва ли да отбиеш и пропуснеш поне?
Как предвижда закона спиране на коли? Щом включени светлини не са начина, трябва да се изпревари и да му се маха палка ли?
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот Pozitano » 28 Яну 2012, 02:56

Уважаеми господин tenev,
нещо не ми стана ясно и ще помоля за разяснение .
1. Скучаещите агресивници пред вас ли се движеха или се изнесоха по техният си главен път в ляво на вашата "скица"?
2.Вие по главен път 2 от скицата ли се движехте?
3.От написаното не ми стана ясно...спряха ли Ви или пристигнаха на седянката пред блока и тогава решиха да прекратят скуката която ги бе налегнала?
ПП:
Жду ответа, как соловей лета.
Изображение
Аватар
Pozitano

Мнениеот tenev » 28 Яну 2012, 04:19

Другарю Pozitano,
1. Скучаещите се движиха в същата посока, в която и аз.
2. Без коментар
3. Не, караха зад мен на буркани и не ме изпреварваха, спряха зад мен на седЕнката и тогава си поприказвах и с тях.

minavasht написа:Сладка рожба мамина!

Къде са спрели си е тяхна работа, твоята работа е да не ги удряш отзад като спират. (1)
Светкането с фаровете тук е незаконно, не знам как е в БГ. (2)

И вече по темата - верно ли светещи бурани не означават че трябва да спреш в БГ? (3)
Какво се прави, когато кола със специален режим и включени светлини е зад теб? Не трябва ли да отбиеш и пропуснеш поне? (4)
Как предвижда закона спиране на коли? Щом включени светлини не са начина, трябва да се изпревари и да му се маха палка ли (5)?

(1) - Това твърдение е абсолютно вярно и никъде не съм правил опит за отричане, идеята ми е, че не е нормално да се спира по средата на кръстовището, което само по себе си е нарушение на закона
Чл. 183, ал. 4, т. 8 от ЗДвП написа: (4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба
50 лв. водач, който:
---
---
8. неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за
обществен превоз на пътници или кръстовище;

(2) - За това мисля, че не е незаконно, но не мога да подкрепя твърдението си.

(3), (4) и (5):
Чл. 170, ал. 3 от ЗДвП написа: (3) При спиране на пътно превозно средство за проверка или за оказване на
съдействие служителят от органите за контрол подава своевременно ясен сигнал със
стоп-палка
. През нощта сигналът за спиране може да бъде подаден и с описваща
полукръг червена светлина
. Униформен полицай може да спира пътните превозни
средства и чрез подаване на сигнал само с ръка. Сигнал за спиране може да бъде
подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет.
tenev

Мнениеот dsuzunov » 28 Яну 2012, 09:25

Явно не сте удовлетворен от коментарите в темата.
Защо не отидете в съответното РУ на чиято територия се е случило събитието за да се жалвате от действията на полицаите?
Обаче, в жалбата цитирайте дословно това:
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот Pozitano » 28 Яну 2012, 10:36

Молодец , товарищ Тенев.
Я сега да ти светна кое и защо е станало така ;)
В 22:00 ч. патрулиращите куки са обикаляли маршрута си.....пълна скукааааааааааа!
Наближавайки кръстовище "милиционерска мисъл" , което ти си сътворил в скицата си ,ченгето дремещо зад волана вижда в огледалото за обратно гледане ...........о небеса, двойка фарове.Съзнателно намалява скоростта и следи поведението на охлюва зад себе си.Професионалната му деформация му диктува.....Скуки, тоя или е поркан или е някой от КК и лази след нас за да види на къде ще поемем след кръстовището за да си бие камшика в друга посока.
Що ли не спреш на средата на кръстовището ,там е широко, движение никакво.... и да видиш реакцията му.Опита ли се да бяга...сбогом Скуко.....добре дошла Агресио.
Речено -сторено, ама охлюва се панира и бие кучките, МПС-то му наближава критичните 10 метра до фаталния сблъсък.
Ченгето Скуки облекчено въздъхва :
1. Щото се е разминал с фаталния сблъсък.
2. Щото зад волана разпознава опитният пилот Тенев и му става ясно , че не е имало никакъв повод за притеснение.
Ялова нощ, мисли си Скуки и продължава напред , щото го мързи да върти волана, а пък за педала на газта да не говорим.В това време се събужда неговият колега Пол 2 ,който през цялото това време блажено мъркаше на дясна седалка и сладък сън сънуваше.....ЦЦ вдигнал заплатите на ченгетата.
Протягайки се на седалката Пол 2 неволно включва със задно дясно копито светлинната сигнализация на патрулката.
Шаш и паника обземат Тенев, ченгетата го преследват....натиска педала на газта и вдига на 35 км.А да видим как ще ме стигнете сега , а , а ,а....до заветната седЕнка остават някакви си 200-300 метра.
Айде стига ти за сега, ако слушаш може да има и продължение
Изображение
Изображение
Аватар
Pozitano

Следваща

Назад към Теми за граждани