Какво според вас е "несъобразена скорост"?

Какво според вас е "несъобразена скорост"?

Мнениеот guesswho » 23 Сеп 2013, 14:30

Тъкмо прочетох поредната новина за неправилно пресичаща пешеходка, блъсната от кола... движеща се с несъобразена скорост. Би било полезно някой да даде предположения(защото законова дефиниция няма) какво точно и кога точно някой набеждава някой с вината, че се движи "несъобразено" "с пътните условия".
Най-вече, изплуват ми следните ситуации:
Правиш ПТП със скорост Х - примерно 60км/ч
- Ако ограничението е било 70, как се доказва, че 60 е несъобразено и как вменява вина, че "не си съобразил" изскачането на самоубийци на платното - примерно караш с 60 по цариградско, но някой екстремист решава да "прецапа" изскачайки пред някой автобус без видимост.
- Има ли вариант, в който, дори скоростта ти да е била над ограничението - примерно карал си с 60км/ч вместо с 50км/ч, да да излезеш "сух", защото се е преценило, че и да си карал с 40, резултата щеше да е същия?
- Как ще се определи, че въпреки, че си се движил със скорост Х, ако беше се движил със 7.43432км/ч по-малко, нямаше да се случи същия инцидент или как би се определило каква е "безопасната, съобразена скорост"?
- Кой всъщност изобщо слага етикета "несъобразена скорост" в дадена ситуация - обикновено изплува в медиите преди да са готови каквито и да е експертизи - в момента, в който се случи ПТП, "някой" решава дали скоростта е под или над "съобразената", а критериите за това са мистерия.
- Не би ли било логично именно ограниченията да дефинират безопасната скорост, съобразявайки пътните условия и обстановката, в която са поставени - както например на мостовете на магистралите има ограничения, не за да не ни отвее вятъра, а за да могат мантинелите да са способни да задържат кола да не падне от моста ако изгуби контрол?

П.П. Темата няма цел заяждане, защото за заяждане са тези "творители", създали подобни мъгливи понятия в законодателството :)
guesswho

Re: Какво според вас е "несъобразена скорост"?

Мнениеот dakota_ » 23 Сеп 2013, 17:30

Като начало на обсъждането може да започнем с това :

ЗДвП

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.
dakota_

Мнениеот kkarakashev » 23 Сеп 2013, 18:52

Несъобразена скорост е тави, която винаги е виновна. Може и с 10 да се натресеш и пак е несъобразена скорост. Само че има едно много интересно нещо. Кой трябва да е съобрази. Аз, който управлявам или Полицая, който констатира. Защо Неговата преценка е правилна, а моята не. Тази тапотия не мога да е схвана. Бил съм в ситуация, в която няма физическа възможност да контролирам МПС, но скоростта ми е несъобразена .............
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот guesswho » 23 Сеп 2013, 19:10

В това, което цитира дакота има няколко логични и едно тревожно нещо:
- контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.
Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват
- с атмосферните условия
- с релефа на местността
- със състоянието на пътя и на превозното средство
- с превозвания товар
- с характера и интензивността на движението
- с конкретните условия на видимост
- за да бъдат в състояние да спрат
- Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

Дотук добре и логично - всеки шофьор трябва непрекъснато да следи обстановката около себе си. Обаче това "предвидимо препятствие" звучи тревожно - кога един пешеходец например става "предвидим"? Ако видим обозначена пешеходна пътека, можем да предвидим съвсем спокойно, че там може да има пешеходци. Ако обаче някой се покаже измежду паркирали коли или пред спрял автобус в бързина да пресече на главна улица, тогава предвидим ли е? Именно тези мъгляви понятия както попита kkarakashev ми е интересно кой и на каква база отсича, че в дадена ситуация човек е можел да предвиди нещата, а в друга - не?

Например наличието на 20см дълбока дупка на магистрала Хемус предвидимо обстоятелство ли е? Може да се счете, че след като си българин и си наясно с "геополитиката" на страната, дори отворена шахта или направо пресичащо стадо крави е нормална, предвидима ситуация на скоростен път/магистрала :)

Именно разковничето, което се спомена за преценката според мен е проблемно - не би ли трябвало, както всички останали обстоятелства в едно ПТП, да се установят тези параметри при експертиза, а не при "преценка" и "констатация" на първия дошъл там? Аз лично обаче не мога да си представя за обективен методичен подход, който научно да установи дали даден шофьор в дадена ситуация е направил преценка за "съобразена скорост", което налага наличието на някакъв абстрактен физичен/психологичен модел на "съобразяване" на скоростта спрямо параметри на пътя. Именно затова и отворих темата, защото наличието на тази "съобразена скорост" поражда въпроса за преценката на тази скорост и кой и на каква база си слага тежката дума.
guesswho

Мнениеот dakota_ » 23 Сеп 2013, 19:29

В посочения член има изброени различни хипотези с които водача при движение трябва да се съобразява.
При случай на ПТП контролния орган,който посети ПТП е длъжен точно и ясно да опише ситуацията при която е възникнало ПТП... В АУАН се посочва коя от хипотезите е нарушил водача на МПС и при какви обстоятелства...
Ако не се направи точно и ясно и се стигне до съд,там НП ще падне...Посочения член не е сред членовете,които падат трудно в съда и то именно заради нескопосани АУАН... Всеки съд при разглеждане на подобно дело иска точната правна норма и хипотезата,която е нарушена...
В частност ако се коментира дълбока дупка на магистрала "Хемус" не е предвидимо препятствие макар,че в БГ дупките са навсякъде ;)
Пешеходеца излизащ пред спрял автобус е предвидима опасност и трябва да се внимава...
Всички обстоятелства се отчитат от контролния орган на пътя и ако има недоразумения и претенции към съставения АУАН се пише възражение... НП подлежи на съдебен контрол и така се стига до изясняване на спорни факти и обстоятелства....
dakota_

Мнениеот guesswho » 23 Сеп 2013, 19:38

dakota_ написа:контролния орган,който посети ПТП е длъжен точно и ясно да опише ситуацията при която е възникнало ПТП

това е т.нар. експертиза? там дето мерят с разни рулетки, ала бала?
guesswho

Мнениеот dakota_ » 23 Сеп 2013, 19:41

guesswho написа:
dakota_ написа:контролния орган,който посети ПТП е длъжен точно и ясно да опише ситуацията при която е възникнало ПТП

Понякога се налага да се прави и това... Всичко е в зависимост от конкретния случай,но пак казвам,че трябва да се опише точно и ясно,как и при какви обстоятелства се е случило ПТП - то...
dakota_

Мнениеот Vladimirov » 23 Сеп 2013, 19:49

guesswho написа:В това, което цитира дакота има няколко логични и едно тревожно нещо:
- контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.
Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват
- с атмосферните условия
- с релефа на местността
- със състоянието на пътя и на превозното средство
- с превозвания товар
- с характера и интензивността на движението
- с конкретните условия на видимост
- за да бъдат в състояние да спрат
- Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

Дотук добре и логично - всеки шофьор трябва непрекъснато да следи обстановката около себе си. Обаче това "предвидимо препятствие" звучи тревожно - кога един пешеходец например става "предвидим"? Ако видим обозначена пешеходна пътека, можем да предвидим съвсем спокойно, че там може да има пешеходци. Ако обаче някой се покаже измежду паркирали коли или пред спрял автобус в бързина да пресече на главна улица, тогава предвидим ли е? Именно тези мъгляви понятия както попита kkarakashev ми е интересно кой и на каква база отсича, че в дадена ситуация човек е можел да предвиди нещата, а в друга - не?

Например наличието на 20см дълбока дупка на магистрала Хемус предвидимо обстоятелство ли е? Може да се счете, че след като си българин и си наясно с "геополитиката" на страната, дори отворена шахта или направо пресичащо стадо крави е нормална, предвидима ситуация на скоростен път/магистрала :)

Именно разковничето, което се спомена за преценката според мен е проблемно - не би ли трябвало, както всички останали обстоятелства в едно ПТП, да се установят тези параметри при експертиза, а не при "преценка" и "констатация" на първия дошъл там? Аз лично обаче не мога да си представя за обективен методичен подход, който научно да установи дали даден шофьор в дадена ситуация е направил преценка за "съобразена скорост", което налага наличието на някакъв абстрактен физичен/психологичен модел на "съобразяване" на скоростта спрямо параметри на пътя. Именно затова и отворих темата, защото наличието на тази "съобразена скорост" поражда въпроса за преценката на тази скорост и кой и на каква база си слага тежката дума.
Един пешеходец става предвидим,когато преди да го удариш си го възприел,като участник в движението и имаш голям спирачен път преди да го удариш.Въпроса с ударени пешеходци на пешеходни пътеки,автобусни спирки се води нарушаване правилата за предимство от страна на водача и там няма несъобразена скорост...В много случаи ПТП с пешеходец се дават по вина на самия пешеходец,защото в ЗДвП има регламентирани правила за движение на пешеходците!За дупките се изказваш неподготвен отново.Когато на пътен участък,който е в ремонт и има създадена временна организация на двежението,както и пътни знаци на преносима стойка се натресеш в дупка или неравност и причиниш ПТП,тогава се движиш с несъобразена скорост...Същото важи и когато има поставен пътен знак за неравности на пътното платно...Същото важи и когато предупредителния пътен знак показва наличието на остър завой.Има и вариант/по-често срещания/,когато препядствието на пътя е несигнализирано и водача не е в състояние да го възприеме.Тогава пол.служител снима и замерва препядствието и го описва в протокола за ПТП,където има графа "незадоволителни пътни условия".Такива условия са непочистена пътна настилка,нарушено покритие и други...В този случай не се съставя АУАН,а се издава само протокол с който се обръщаш към гаранци оният фонд и се консултираш с добър адвокат,който да предяви претенциите ти към стопанина на пътя! ;)
Vladimirov

Мнениеот Vladimirov » 23 Сеп 2013, 19:57

guesswho написа:

Когато се говори за ПТП особено с пострадали лица понятие,като "ала бала" няма...Има обективност и професионалисти,защото органите,които посещават ПТП също се движат по пътищата и техните близки също!
Vladimirov

Мнениеот kkarakashev » 23 Сеп 2013, 20:17

Моята скорост е несъобразена в НП и имах глоба.
Ситуацията: Зимно време.Камион 14т. с поставени вериги. Път с малак наклон при изкачване и страничен в ляво.(не мога да кажа в %) МПС забуксъва, и се свлича надолу и в ляво. Последствието е леко ПТП със паркиран автомобил.
Има още нещо с което съм се сблъскал и направо съм очарован от законите - ИЗТЕКЛО СУМПС - никъде в закона не се определя водача като неправоспособен, но се тълкува така..............
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот dakota_ » 23 Сеп 2013, 20:34

kkarakashev написа:Моята скорост е несъобразена в НП и имах глоба.
Ситуацията: Зимно време.Камион 14т. с поставени вериги. Път с малак наклон при изкачване и страничен в ляво.(не мога да кажа в %) МПС забуксъва, и се свлича надолу и в ляво. Последствието е леко ПТП със паркиран автомобил.
Има още нещо с което съм се сблъскал и направо съм очарован от законите - ИЗТЕКЛО СУМПС - никъде в закона не се определя водача като неправоспособен, но се тълкува така..............

Краси,колегата Владимиров по-горе го е казал много добре "обективност и професионализъм"... В твоя случай няма как да обсъждаме точно и обективно,защото не сме видели какво и как се е случило... Има вариант с непочистен път,има вариант с неподсигуряване от страна на водача на МПС...
Другото с което си се сблъсквал е нещо по което също може да се обсъжда и е предмет на различни съдебни решения... за изтекло СУМПС не се съставя АУАН по ЗДвП ...,но знае ли човек на какво може да попадне ;)
dakota_

Мнениеот Vladimirov » 23 Сеп 2013, 20:39

Краси,Чл.20 от ЗДвП има ал.1 и ал.2 обаче разликата е голяма...Дакота е адм.наказващ орган и той ако има желание маже да ти обясни,къде е разликата в НП/няма да е коректно,ако аз я коментирам,защото моите правомощия са само дао писането на акта/.Има и друг член,още по иезуитски от Чл.20,а именно Чл.5 ал.1 т1 от ЗДвП...Там пише,че водача не трябва да причинява ПТП с имуществени вреди...За изтеклото СУМПС не искам да коментирам,защото ще изместим темата в друга посока.
Vladimirov

Мнениеот dakota_ » 23 Сеп 2013, 20:46

Vladimirov написа:
Краси,Чл.20 от ЗДвП има ал.1 и ал.2 обаче разликата е голяма...Дакота е адм.наказващ орган и той ако има желание маже да ти обясни,къде е разликата в НП/няма да е коректно,ако аз я коментирам,защото моите правомощия са само дао писането на акта/.Има и друг член,още по иезуитски от Чл.20,а именно Чл.5 ал.1 т1 от ЗДвП...Там пише,че водача не трябва да причинява ПТП с имуществени вреди...За изтеклото СУМПС не искам да коментирам,защото ще изместим темата в друга посока.

Ти си го обяснил толкова екзактно,че няма какво да се добави.Просто с удоволствие чета написаното и както винаги съм казвал,иска ми се да има повече пътни полицай като теб с рутина и опит.
dakota_

Мнениеот dsuzunov » 23 Сеп 2013, 21:24

Аз съм един от онези с "рулетките"
Не приемам работата която върша да се определя като "ала-бала"!
Експертиза не се прави на пътя а на бюрото след доста писане, сверяване на таблици, преглед на снимките които аз или мой колега е направил на местопроизшествието.
Автотехническата експертиза се изготвя от вещи лица-автоексперти. Всичките са инженери ДВГ или "автомобили и кари". Имам честта да познавам най-добрите в България, покрай съвместната ни работа по катастрофата с автобуса на автомагистрала Тракия. До преди няколко години в нашата лаборатория идваше във връзка с изготвянето на експертизи Цвятко Илчовски - специалист от най-висок ранг по ПТП. Доста неща научих от него и в съчетание с факта, че по професия съм автомонтьор, ми дава добра представа за процесите и въздействието при ПТП.
Има едно правило, което ми е набивано в главата, когато се учех на шофьорлъка:
-"Мисли 3 секунди в бъдещето, когато си на волана."
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот guesswho » 23 Сеп 2013, 22:50

Ееее не скачайте така де - "ала-бала" казах в смисъл, че има още много неща освен меренето с рулетка, които ти и твоите колеги правите, с които ние не сме запознати :) Извинявам се ако звучи несериозно изказа - имам предвид "и т.н.". Точно последното, което каза е всъщност причината, поради която отворих темата - представям си тези експертизи като един дълъг процес, който отнема поне ден, че и сигурно повече докато се анализират всички материали по дадено ПТП, а в същото време в новината днес се натъртваше едновременно на неправилно пресичащ пешеходец и на несъобразена скорост и човек остава с впечатление, че когато белята стане идва един униформен и за 15 минути на око преценява - ахааа ти си се движил несъобразено - и ти пише... нямам представа в БГ как стават нещата - само в чужбина съм имал "честта" да съм част от сериозна катастрофа с тежко пострадал и тогава 3-4 часа мериха и изписаха една камара хартия, а после точно както казваш - някакви комисии там гледаха 2 дни снимки и материали и чак тогава излезе че шофьора не е могъл да предвиди ситуацията.

Инак за 3-те секунди съм напълно съгласен. Лично за себе си прилагам още едно правило - че зад всеки завой се движи един идиот с БМВ(да ме извиняват феновете на марката), който изпреварва в моето платно. Да не кажа всеки път, ама почти всеки като пътувам извън градско поне един лумпен ме изправя на нокти - тей, че - трябва да мислиш и за 3-те секунди на отсрещния :)
guesswho

Назад към Теми за граждани