Изпреварване отдясно на магистрала

Изпреварване отдясно на магистрала

Мнениеот nicky75 » 19 Юни 2014, 08:49

Здравейте,

Извинявайте, ако темата е вече дискутирана. Става въпрос за следното. Гледах един клип, в който се вижда джип да кара в лява лента на магистралата, а колата, от която се снима, го изпреварва по средната лента. Няма други участници в движението. Приемаме, че и двамата карат до максималната скорост за магистрала. Джипът, че не трябва да е там, това е ясно.
Но колата, от която се снима не извършва ли нарушение по Чл. 49. (1) от ЗДвП? Защото всичко живо се опитва да ме убеди, че не извършва изпреварване, а просто си кара.
За мен това е нарушение, даже е опасно, защото джипът може да не го види, да свърне в дясно и да го засече.
Какво е правилното действие в случая?

Благодаря, и отново се извинявам, ако темата не е за тук, или се дублира?
nicky75

Re: Изпреварване отдясно на магистрала

Мнениеот MasterCop » 19 Юни 2014, 10:28

Чл. 41

(1) Пътните превозни средства се изпреварват от лявата им страна.
(2) При изпреварване водачът на пътното превозно средство напуска пътната лента, в която се движи, навлиза в съседната пътна лента изцяло или частично, преминава покрай движещото се в същата посока пътно превозно средство и се връща в напуснатата лента.

За да бъде определена тази маневра като изпреварване, трябва мпс-то да напусне лентата в която се движи!
Явно четеш някакъв стар правилник, защото Чл.49 няма отношение към казуса ти.
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот nicky75 » 19 Юни 2014, 10:36

Моя е грешката, точно чл.41 имам предвид.
Но това не отговаря на въпроса ми - извършва ли нарушение водачът, който снима клипа? Или защото не напуска лентата си, не извършва изпреварване?
Според мен е въпрос на тълкуване, да не говорим че е опасно.
nicky75

Мнениеот MasterCop » 19 Юни 2014, 12:19

Посочи член, по който мислиш, че може да му се наложи наказание, което да не отпадне после при обжалване...
ИзображениеИзображение
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот nicky75 » 19 Юни 2014, 13:08

ОК.
Каква е тогава разликата с това: Движат се и двамата в лявата лента, задният наближава, отива в средната и подминава джипа?
Тогава ще е изпреварване, така ли?
А ако си се движи в средната и подмине джипа, няма да е изпреварване?
Доколкото знам, само в града може да се движиш в лентата, която е най-удобна за теб. На магистрала дясната е за движение, лявата за изпреварване. За мен и двамата са си объркали лентите bs:)
nicky75

Мнениеот Corleone » 19 Юни 2014, 13:16

nicky75 написа:Моя е грешката, точно чл.41 имам предвид.
Но това не отговаря на въпроса ми - извършва ли нарушение водачът, който снима клипа? Или защото не напуска лентата си, не извършва изпреварване?

Няма никакво тълкуване!
Въпроса е елементарен и в посочения казус водача на МПС,който снима клипа се наказва по чл.179,ал.1,точка.5 от ЗДвП във връзка с чл.41,ал.1 от ЗДвП ! Виновния водач има право да направи възражение,има право да жали НП в съда. Съда решава дали ще падне издаденото НП или ще го потвърди!

ЗДвП

Чл. 41. (1) Пътните превозни средства се изпреварват от лявата им страна.
(2) При изпреварване водачът на пътното превозно средство напуска пътната лента, в която се движи, навлиза в съседната пътна лента изцяло или частично, преминава покрай движещото се в същата посока пътно превозно средство и се връща в напуснатата лента.

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;
Corleone

Мнениеот dsuzunov » 19 Юни 2014, 22:44

Ако водачът на автомобила в средната лента, се движи направо и не превишава максимално определената скорост за движение по автомагистрала и задминава автомобила отляво на него не се касае за маневра изпреварване, тъй като няма напускане на лентата за движение.
Следователно - няма нарушение.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот Corleone » 20 Юни 2014, 07:04

dsuzunov написа:Ако водачът на автомобила в средната лента, се движи направо и не превишава максимално определената скорост за движение по автомагистрала и задминава автомобила отляво на него не се касае за маневра изпреварване, тъй като няма напускане на лентата за движение.
Следователно - няма нарушение.

Подчертаното с червено е от значние за съставяне на АУАН и следователно само автопатрула на "ПП" на място,може да каже има ли в такъв случай нарушение или няма нарушение!
Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;
Corleone

Мнениеот MSG » 21 Юни 2014, 11:34

Не може да се състави АУАН по чл. 179.
MSG

Мнениеот Corleone » 21 Юни 2014, 13:09

MSG написа:Не може да се състави АУАН по чл. 179.

По-горе е написано какво може
наказва по чл.179,ал.1,точка.5 от ЗДвП във връзка с чл.41,ал.1 от ЗДвП !
Corleone

Мнениеот MSG » 28 Юни 2014, 00:41

По-горе мисля, че съвсем ясно ти го казаха - няма маневра "изпреварване" в случая. Ма ти щом по ги разбираш нещата, напиши му акт по чл. 41 ....
MSG

Мнениеот Corleone » 28 Юни 2014, 09:09

MSG написа:По-горе мисля, че съвсем ясно ти го казаха - няма маневра "изпреварване" в случая. Ма ти щом по ги разбираш нещата, напиши му акт по чл. 41 ....

Куздов,ти от кога стана и специалист по АНД ? Правните ти познания клонят към нулата,да не те познавах,нямаше и да го казвам.Споделяй си мненията,но не се опитвай да даваш акъл по въпроси,които не са от компетенцията ти!
Corleone

Мнениеот police_mans » 28 Юни 2014, 09:48

Corleone написа:
nicky75 написа:Моя е грешката, точно чл.41 имам предвид.

Няма никакво тълкуване!
Въпроса е елементарен и в посочения казус водача на МПС,който снима клипа се наказва по чл.179,ал.1,точка.5 от ЗДвП във връзка с чл.41,ал.1 от ЗДвП ! Виновния водач има право да направи възражение,има право да жали НП в съда. Съда решава дали ще падне издаденото НП или ще го потвърди!

ЗДвП

Чл. 41. (1) Пътните превозни средства се изпреварват от лявата им страна.

Колега Corleone,много правилно си написал основанието за АУАН и наказанието,което се налага.
Остави какво пише MSG ,всеки си мисли,че разбира от пътен контрол и съставяне на АУАН ;) ама това въобще не е така.Всеки да си гледа неговата работа и като си казва мнението нека не спори,че само се излагаме пред хората,които задават въпроси.
police_mans

Мнениеот dsuzunov » 29 Юни 2014, 08:03

Всички сме участници. движението и всички познаваме правилата...някои повече. Факт е обаче, че окончателното решение е в ръцете на съдията, а всички знаем, че той далеч не е най-големия специалист по пътен контрол.
А и шофьорлъка не се изразява само в спазване на правилата за движение.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот MSG » 30 Юни 2014, 00:44

Corleone написа:
MSG написа:По-горе мисля, че съвсем ясно ти го казаха - няма маневра "изпреварване" в случая. Ма ти щом по ги разбираш нещата, напиши му акт по чл. 41 ....

Куздов,ти от кога стана и специалист по АНД ? Правните ти познания клонят към нулата,да не те познавах,нямаше и да го казвам.Споделяй си мненията,но не се опитвай да даваш акъл по въпроси,които не са от компетенцията ти!

Сериозно? :roll: Нямам и не съм имал претенции за задълбочени правни познания, ма като ти чета разсъжденията се успокоявам :lol: . Пък като ме познаваш толкова добре, кажи кой си за да кажа колко са твоите правни познания. Щото пък аз съм се нагледал на малоумия в АНД ;) ...
MSG

Мнениеот MSG » 30 Юни 2014, 17:33

Днес дойде поредното велико творение - в АУАН-а ".....с което е нарушил чл. 174, ал. 3 от ЗДвП...." и в НП-то - "На основание чл. 174, ал. 3 ....." Подписано, подпечатано, ЗПАМ, всичко както си му е реда.....
MSG

Мнениеот MasterCop » 09 Мар 2016, 18:15

Казусче :).....
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ИзображениеИзображение
Аватар
MasterCop
Администратор

Следваща

Назад към Теми за граждани