СТОП ПАТРОНИ ИЛИ БОЙНИ???

Мнениеот JACOD » 22 Авг 2009, 11:42

КАЪВ Е СМИСЪЛЪТ КАТО НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ!? ДО ПРЕДИ НЯКОЛКО ГОДИНИ СЕ ПРОВЕЖДАХА СТРЕЛБИ ДВА ПЪТИ ГОДИШНО ,КАТО СЕ СТРЕЛЯХА ПО ДЕСЕТИНА ПАТРОНА,А УПРАЖНЕНИЯТА БЯХА ГРЪДНА ФИГУРА НА 25 МЕТРА! ИМАТ ЛИ ПРЕДСТАВА НАШИТЕ НАЧАЛНИЦИ ЕДИН РЕДОВИ ПОЛИЦАЙ В ЛОС АНЖЕЛИСЧЕ СТРЕЛЯ ГОДИШНО МЕЖДУ 2000И 2500 ПАТРОНА!? ДРУГОТО КОЕТО Е ФРАПИРАЩО ,КОЛКО ОТ ЦИВИЛНИТЕ КОЛЕГИ НОСЯТ ОРЪЖИЕТО КОЕТО ИМ Е ЗАЧИСЛЕНО!?ДОБРЕ СМАЗАНО И В КАСИТЕ!!!Е, СЕГА СТРЕЛЯМЕ МАЛКО ПО ПОЛИЦЕЙСКИ УПРАЖНЕНИЯ,НО ПЪК ПО РЯДКО.....
Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин. - Член 39 от Конституцията на Република България
Аватар
JACOD

Re: СТОП ПАТРОНИ ИЛИ БОЙНИ???

Мнениеот mizernik » 22 Авг 2009, 13:57

Аз съм и за елетрошокови патрони и прибори . Няма нужда някой да го гърмя само за това че бяга. Има десетки стопираши уреди , спрейове и тн . Иначе за огнестрелните оръжия - бойни патрони и многозарядни оръжия . Макаров не е лош , но контингента отдавна се движи с Глог , Щаер , Берети и тн . Срещу лък не се ходи с копие . :lol:
mizernik

Мнениеот NANIOX » 22 Авг 2009, 14:03

Има десетки стопираши уреди , спрейове и тн .
КУЧЕТАТА също се справят отлично със стопирането ;)
Който иска,може.Който казва че не може,не иска...
Аватар
NANIOX

Мнениеот MasterCop » 22 Авг 2009, 14:54

Къде ги има? В магазина?! Не можем да ползваме помощни средства закупени по наш избор! Аз мога да си избера например невро-паралитичен газ щото е по-ефективен... :twisted:
Колкото до стоп-патроните, никой не посочи истинската причина да ги споменаваме толкова често напоследък! Не е толкова проблем, че ги имаме (освен че ни запълват ценно място във втория пълнител)! Проблема беше устната заповед на "някой си" - именно те да бъдат в оръжието, а бойните да бъдат на колана!
Според мен, логично е да бъде точно обратното! При ситуация която налага използването на стоп-патрони (и условието при тях целта да бъде на разстояние над 10 м) полицаят винаги ще има време да презареди оръжието с тях, докато в ситуация, която налага използването на бойни патрони, може и да няма време за презареждане, както за нещастие се случи!
Дори и по този начин да носим заредено оръжието си обаче, остава въпроса какво да правим, когато и без това малкото патрони, които побира пълнителят на Макаров, свършат? Остава ни "да поддържаме огъня" с останалите ни стоп-патрони...? :roll:
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот NANIOX » 22 Авг 2009, 15:04

Точно това имах впредвид,че помощни средства много и различни.Просто трябва да се въведът на въоръжение.Не казвам че трябва да си ги купуваме,тъй като и да си купиш примерно спрей,не може да го използваш ако не е законово регламентирано...........
Който иска,може.Който казва че не може,не иска...
Аватар
NANIOX

Мнениеот MasterCop » 22 Авг 2009, 15:07

Така е - преимуществото на престъпника - може да ни атакува с каквото му харесва... Ние трябва да се защитаваме законосъобразно... :|
ИзображениеИзображение
Аватар
MasterCop
Администратор

Стоп - патроните ... и подготовката на състава ..

Мнениеот orka » 23 Авг 2009, 17:44

Колеги изчетох темата за подмяната на въоръжението http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.p ... 0&start=90 която бе наистина обширна и с най-различни мнения и във връзка с това много ми се иска всеки участник във форума да си изкаже мнението за необходимостта от въпросните стоп патрони, нашата подготовка и др....
Последна промяна MasterCop на 23 Авг 2009, 18:01, променена общо 2 пъти
Причина: Сливане на теми с близко по смисъл заглавие и съдържание - Моля придържайте се към правилата!
orka

Мнениеот orka » 23 Авг 2009, 20:23

Колеги темата я започнах, но ме изгониха от компа :lol: та сега искам да кажа ,че според мен е добре да си останат стоп патроните, но да увеличи броя на бойните патрони които да носим. Отделно бях показал един адрес където ви показвам нашите колеги в Германия какви патрони имат в пистолетите си, а причината да са стакива, че една колежка от тяхната гранична полиция е била нападната и при нападението е простреляла нападателя, но куршума излиза от тялото на нападателя и поразавя трето лице ...
Хубаво е да се промени обучението по стрелкова подготовка, но и не само по нея .... общо взето това си е един голям комплекс от мерки по които трябва да се мисли и да се казва ... с това може компромис, но за сметка на това ..., а тука неможе ..., но това трябва да го реши г-н Цветанов, като се допита до хора с опит а не разни бюрократи от разни тилови дирекции...
orka

Мнениеот kosrang » 30 Авг 2009, 12:53

В по-големите дирекции където има щатни групи за задържане отдавна е сменено оръжието и колегите са въоръжени с Глок, ЧЗ, МП-5, АК, спрей ,тейзър, както и с добра защитна екипировка. Тове естествено е съпроводено с допълнителна подготовка, курсове и квалификации. Стоп патрони никой не ползва и ги няма на въоръжение. Практиката , поне в нашата дирекция е показала, че те са неефективни при конфликтите които възникват по време на операциите. Има и помпи с гумени бринекета, които са доста ефективни на разстояния до 10 метра. Така , че където има нужда въпроса с патроните и въоръжението е решен. От тук нататък е необходима политическа воля това да се случи в глобален мащаб, особено при патрулите и при тези, които работят ежедневно на улицата.
След края на света щял да остане само Бог и моят "Глок", но в различно агрегатно състояние!!!
Аватар
kosrang

Мнениеот cop » 31 Авг 2009, 01:24

Чудя се само на мен ли ми изглежда "миризлива" тази дискусия в последно време за стоп патроните!?
Как виждам нещата аз: Стоп патроните са определени в ЗМВР като помощни средства-ОК.
По някое време с подзаконов нормативен акт, някой е разпоредил пълнителя в пистолета да е със стоп патроните, а другият с бойните да се носи като резервен.
След като настоящото ръководство на МВР е преценило, че ситуацията и условията изискват носенето на бойни патрони /което поддържам/ просто да се отмени съответната заповед и да се укаже кое и как.
С това проблема изчезва и се избягват безкрайните коментари на знайни и незнайни "експерти" и "специалисти".
Чета и не вярвам на очите си-даже и някакви неправителствени организации взели отношение по въпроса, а от министерството им обясняват и съгласуват...И изведнъж от министерството искат да ни превъоръжават...Не че съм против, но като стане въпрос за едни милиони веднага изниква асоциацията за комисионни и далавери...И това ли е най-неотложния проблем в МВР? Първи щели да бъдат превъоръжени специалните поделения bs:) ами те и сега не са с Макаров...И какъв е смисъла от новите пищови, като стрелбищата са в окаяно състояние /където има/, лимитите за патрони са символични, щатни инструктори няма, възможност за допълнителни тренировки няма...Аз лично бих ходил и в частно стрелбище, но в цяла северозападна България няма нито едно работещо стрелбище...
cop

Мнениеот куче » 31 Авг 2009, 17:44

Какви стоп -патрони колеги ?. Колегата от Своге със стоп патрони ли го убиха? :twisted: Млад човек си замина и остави дете сираче / моите съболезнования на семейството , че споменавам колегата/. Всички полицаи с бойни патрони и по-сериозна стрелкова подготовка. От 5г само с бойни патрони съм на работа , поради простата причина че за моето оръжие няма стоп-патрони. Моите колеги също слагат вече бойни патрони след трагичния случай с колегата. Не става така , ние да ги чешим по г..а, а те да ни убиват :twisted: Знам ,че сега ще има хора които ще ме критикуват , но живота и децата ми са по-мили. В Европа и САЩ на първо място стои живота на полицая , а при нас живота на бандита :twisted:
куче

Мнениеот osata » 31 Авг 2009, 20:24

Този въпрос е много важен, но според мен само с мнения не се решава.... въпроса е законово какво ще се промени. Най- лесно е - събирай патроните и давай по още 8 бойни. В Гърция два три екипа проверят пътници в един автомобил, в България на сбиване от 6 човека реагират двама полицаи с един автомобил. Къде е безопасността? На първо място е безопасността, нека да те обградят 3 коли с 6 полицая, пък ти се прави на важен от джипа и заплашвай.... В България има много оръжие, и това трябва да е най-важното - Не може "тъпира" с Глок Берета Хеклер... и два пълнителя по 14- 16 патрона, а ти с Макаров с два пъти по-малко. Веднъж става, но да не си късметлията ти да го осъзнаеш.

Лично мен най ме дразни мнението на повечето началници - айде бе, то пък на тебе ще се случи точно.... ;)!
http://www.vbox7.com/play:c953d39e - аз сам си избрах тази съдба вечната черна овца

http://www.vbox7.com/play:9fb723f4 - в памет на загиналите колеги
Аватар
osata

Мнениеот MasterCop » 02 Окт 2009, 19:25

nedovolnocop написа:....Другия момент е, че ако вземеш 9х19 стоп-патроните за този кал., не са упоменати в друга инструкция за оръжията и боеприпасите използвани в МВР за помощно средство. Така че ако си намериш стоп 9х19, не можеш да ги използваш като помощно средство иначе гориш. По-добре ходи с бойни, но (да не ти дава Господ да ти се наложи да го използваш) ще е само като оръжие, а не като пом. средство.

Ако имаш в предвид този тип патрони (тези са 22 кал., но са от модела, който предполагам повечето колеги сме виждали за калибър 9х19) това НЕ СА СТОП ПАТРОНИ и са предназначени за лов на дребни гризачи и птици (знаете, че лова с пистолет е много популярен в САЩ ;) )!!! Употребата им като помощно средство е невъзможна!

Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот nixon666 » 03 Окт 2009, 05:00

kosrang написа:В по-големите дирекции където има щатни групи за задържане отдавна е сменено оръжието и колегите са въоръжени с Глок, ЧЗ, МП-5, АК, спрей ,тейзър, както и с добра защитна екипировка. Тове естествено е съпроводено с допълнителна подготовка, курсове и квалификации. Стоп патрони никой не ползва и ги няма на въоръжение. Практиката , поне в нашата дирекция е показала, че те са неефективни при конфликтите които възникват по време на операциите. Има и помпи с гумени бринекета, които са доста ефективни на разстояния до 10 метра. Така , че където има нужда въпроса с патроните и въоръжението е решен. От тук нататък е необходима политическа воля това да се случи в глобален мащаб, особено при патрулите и при тези, които работят ежедневно на улицата.

Така е колега.....Но има една дирекция без щатна група....и хората които реализират задържанията не водят специализирана подготовка.....или я правят 1-2 дена в годината.....когато успеят да се "уговорят"-тренират в почивните си дни....и в 99.9 от случайте ходят на задържане само с един пистолет...и то "Макаров"....понякога вземат и "Тейзър"-а
nixon666

Мнениеот dinkovm » 03 Окт 2009, 14:27

MasterCop написа:Ако имаш в предвид този тип патрони (тези са 22 кал., но са от модела, който предполагам повечето колеги сме виждали за калибър 9х19) това НЕ СА СТОП ПАТРОНИ и са предназначени за лов на дребни гризачи и птици (знаете, че лова с пистолет е много популярен в САЩ ;) )!!! Употребата им като помощно средство е невъзможна!

Дори и при използването им с качествени и маркови оръжия нямат достатъчно зарад да презареди оръжието и за всеки отделен изстрел трябва да презареждаш. С нормално зимно яке дори и некожено не се усеща въобще. Аз пак се набутах по 2,50 лв( за брой такива в кал 9х19 с представа ,че ще вършат работа за стоп патрони , но уви при първият им тест, осъзнах ,че са предназначени за друго нещо. не предполагах обаче ,че е възможно да са залов на пернати.
Дано поне имам слука да гръмна някое пернато та да си избия загубата.
стоп патрони в кал.9х19 произвеждаха "НИТИ" Казанлък , но не се намират никъде на бг пазара.
Може да си добър човек и без да си полицай , но за да си добър полицай е задължително да си добър човек.

http://www.vbox7.com/play:ab83519d
Аватар
dinkovm
Инструктор

Мнениеот cz75bdpolice » 06 Окт 2009, 11:34

Тези патрони ,които сте постнали по-горе са на американската фирма CCI - и се наричат змийски шок.Имах преди време няколко такива за пистолета ми ЧЗ кал,9Х19.Първия патрон,който вкарваш на ръчно зареждане влиза без проблем в патронника и произвежда изстрел.Изненадата идва с втория,когато затвора го подхване от пълнителя и започне да го тика към цевта,синия прозрачен пластмасов балон,пълен със ситни сачми се блъска в рампата на цевта и се пука,при което всички тези сачми изпадат в УСМ и цевта и оръжието засича така,че трябва да го разглобиш почти напълно и да го почистиш иначе неможе да произведе следващ изстрел.ако някой от вас има такива по-добре е да не ги носи в оръжието ам да ги зарежда един по един и да ги изпука в гората.Същото се е случвало и на други колеги ,които стреляха с такива патрони 9Х19.
,,СТРАХЛИВЕЦЪТ УМИРА ВСЕКИ ДЕН,А СМЕЛИЯ-САМО ВЕДНЪЖ,,-ДЖОВАНИ ФАЛКОНЕ
http://www.youtube.com/watch?v=zM_MEAijeu0
Аватар
cz75bdpolice

Мнениеот vargo » 06 Окт 2009, 16:46

Тия змийските не са лоши ,но са непригодни за автоматично оръжие,както е обяснил колегата в горния пост! На снимката са .22 магнум и .22 лонг райфъл ,имам ги и от двата вида подходящи са единствено и само за револвери или карабини ! Доста е пресилено също да се смята ,че с тях може да се свали пернато!! Това се отнася и за по-големите калибри 9х19 ,38 и .357 маг. Понеже цевите от които се стрелят са нарезни и не са шокови -след дулния срез се разлетяват на всички страни и от 5 метра с тях не можете да пробиете пластмасова бутилка с вода!!
КОЙ КЕ КАЖЕ ДЕКА НЕ СУМ МАКЕДОНЕЦ, КЕ МУ ГО ПРЕСЕЧАМ ЯЗИКОТ,
И КОЙ КЕ КАЖЕ ДЕКА НЕ СУМ БЪЛГАРИН, КЕ МУ Я СКИНАМ ГЛАВТА“.....
Тодор Александров
Аватар
vargo

Следваща

Назад към Оръжие и помощни средства