Въпрос относно въздушна пушка

Въпрос относно въздушна пушка

Мнениеот bega4kata » 11 Ное 2012, 09:41

Според чл.54 ал.1 от ЗОБВВПИ при закупуване на пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула лицето придобило оръжието трябва да уведоми писмено началника на РУП. До тук добре, но една голяма част от мощните въздушни пушки ги продават без данни за кинетичната енергия (примерно турски Хатсан 135 кал.6,35 с дулна енергия над 32 джаула, но тези данни ги няма никъде по опаковката, нито на фактурата) - та питането ми е, щом я няма черно на бяло тази дулна енергия в придружаващите покупката документи - трябва ли пушлето да се регистрира въобще?
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Re: Въпрос относно въздушна пушка

Мнениеот MasterCop » 11 Ное 2012, 10:11

Според мен трябва, защото "незнанието" не е оправдание...
Точно този калибър, според мен, трябва да се регистрира задължително... досещаш се защо ;)
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот dakota_ » 11 Ное 2012, 10:38

bega4kata написа:Според чл.54 ал.1 от ЗОБВВПИ при закупуване на пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула лицето придобило оръжието трябва да уведоми писмено началника на РУП. До тук добре, но една голяма част от мощните въздушни пушки ги продават без данни за кинетичната енергия (примерно турски Хатсан 135 кал.6,35 с дулна енергия над 32 джаула, но тези данни ги няма никъде по опаковката, нито на фактурата) - та питането ми е, щом я няма черно на бяло тази дулна енергия в придружаващите покупката документи - трябва ли пушлето да се регистрира въобще?

Ако не са ти издали сертификат в който да пише колко е джаула е дулната енергия,по-добре пусни едно уведомление и си ползвай спокойно пушката.
dakota_

Мнениеот bega4kata » 11 Ное 2012, 10:40

Благодаря за отговорите :) Оръжието не е мое, а на познат който се интересува; btw моята е руска и като я регистрирах миналата нямаше казуси, - братушките бяха написали предвидливо джаулите на кутията както си трябва, и те бяха точно 24J.
И аз си го мислех, че трябва регистрация, с такъв калибър и с малко непочистена смазка в цилиндъра при дизел ефект не ми се мисли каква дулна енергия вадят тези пушки :roll:
Последна промяна bega4kata на 11 Ное 2012, 10:49, променена общо 1 път
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Мнениеот kkarakashev » 11 Ное 2012, 10:47

Мастер, оръжията за ерсофт подлежат ли на регистрация?
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот MasterCop » 11 Ное 2012, 11:57

Не. Тяхната дулна енергия е не повече от 1-2 джаула :) Снайперите достигат и до 4, но пак е далече от изискваните 24...
Всеки пълнолетен гражданин в България може да закупи такова оръжие, без да е нужно специално разрешително. Ако кинетичната енергия на оръжието е над 24 Джаула, съгласно чл. 54, ал.1 на Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия се изисква писмено уведомление на началника на съответното РУ на МВР или т.нар. уведомителен режим, като съответните органи могат да се уведомят и по пощата с обратна разписка.
ИзображениеИзображение
Благословен да бъде онзи, който няма какво да каже и въпреки това мълчи!
Аватар
MasterCop
Администратор

Мнениеот valkata12 » 17 Окт 2015, 19:45

Аз само да попитам, мога ли да си поръчам онлине въздушна карабина онлине ? Тя е 4.5 мм , знам, че не трябва регистрация, но мога ли да я взема онлине ?
Ето я и карабината : http://arms.bg/product/3790/vazdushna-p ... 7-177.html
Аватар
valkata12

Мнениеот mordohy » 12 Ное 2015, 17:43

Ами можеш, стига да искаш. Но пак си погледни джаулите! Пушката може да се регистрира както по местоживеене, така и по местообитаване. Пример: по адресна регистрация си от Варна, но имаш вила в село Разград и там ще я държш. Отиваш в Козлодуй или Видин и я регистрираш там.
mordohy

Назад към Оръжие и помощни средства