Какво прави синдиката за мен като служител?!

Re: Какво прави синдиката за мен като служител?!

Мнениеот dakota_ » 21 Май 2013, 13:22

milench0 написа:Не, но все пак в София са средоточени повечето, е на ден ще срещам, ако съдя по това когато бях на стаж поне по 40 50 полицая с повече стаж от мен, е на ден по 50 пъти ли ще отдавам чест? поне аз мисля, че това е малко прекалено :)

По натрупания стаж в МВР ли ви учиха в ЦСПП,че се отдава чест? Не ви запознаха с някои Инструкции....Като се явяваш на инструктаж не те ли питат дали има нещо неясно,дали имаш въпроси...Не задаваш ли въпроси на прекия си началник ако има нещо неясно по отношение на носене на службата ...
dakota_

Мнениеот milench0 » 21 Май 2013, 13:26

До колкото мога да чета в инструкцията пише отдаване на чест при среща с по-старши служители в МВР, след като съм с униформа а тя включва и шапка, и срещна по-старши служител според инструкцията трябва да отдам чест освен ако нещо в момента не съм зает с носенето на службата или бъркам ?
milench0

Мнениеот dakota_ » 21 Май 2013, 13:33

milench0 написа:До колкото мога да чета в инструкцията пише отдаване на чест при среща с по-старши служители в МВР, след като съм с униформа а тя включва и шапка, и срещна по-старши служител според инструкцията трябва да отдам чест освен ако нещо в момента не съм зает с носенето на службата или бъркам ?

А какво общо има стажа с по-старши служител , защото пишеш,че "на ден ще срещам, ако съдя по това когато бях на стаж поне по 40 50 полицая с повече стаж от мен,"
Иначе аз знам какво пише в Инструкцията,но инструкциите ако само се четат са безполезни...Подчертавай каквото не ти е ясно в тях и питай за да може да разбереш значението на написаното...
Какво ви учеха в ЦСПП по отношение на отдаване на чест,сподели ако си запомнил какво ви учеха?
dakota_

Мнениеот малкия » 21 Май 2013, 22:02

dakota_ написа:Сподели малка част от мотивите,че е необходима такава намеса.Какъв проблем представлява униформените служители от МВР при изпълнение на химна на РБ да отдават чест или при церемонии по повод професионални празници,национални празници...

Или при всяко влизане при началника, или при всяко появаване на началника наоколо...
А подхождане към началника - със строева крачка от 6 метра? ;)

Със сигурност ще споделя част от мотивите, но междувременно имам въпрос.
Каква е разликата между държавен служител от МВР и държавен служител от Агенция "Митници"? И какъв проблем представлява униформените служители от Министерство на финансите при изпълнение на химна на РБ да отдават чест или при церемонии по повод професионални празници,национални празници... Или при среща с по-старши...
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия

Мнениеот dakota_ » 22 Май 2013, 07:52

малкия написа:
dakota_ написа:Сподели малка част от мотивите,че е необходима такава намеса.Какъв проблем представлява униформените служители от МВР при изпълнение на химна на РБ да отдават чест или при церемонии по повод професионални празници,национални празници...

Или при всяко влизане при началника, или при всяко появаване на началника наоколо...
А подхождане към началника - със строева крачка от 6 метра? ;)

Със сигурност ще споделя част от мотивите, но междувременно имам въпрос.
Каква е разликата между държавен служител от МВР и държавен служител от Агенция "Митници"? И какъв проблем представлява униформените служители от Министерство на финансите при изпълнение на химна на РБ да отдават чест или при церемонии по повод професионални празници,национални празници... Или при среща с по-старши...

При всяко влизане на началник се става прав...приветства и т.н ,освен в изброените случаи на чл.24а (3) които обхващат по-голяма част от дейността на служителите,когато не се отдава чест,не се става прав и не се прекъсва работата...
В останалите случаи,приветстването и ставането прав действа на част от служителите като разсънване и е напълно нормално,защото иначе някои ще заспят или ще се разпаднат както стоят....
Разликата между държавен служител в МВР и в митницата е само в ЗМВР,правилниците и Инструкциите действащи в МВР.
Хубаво е преди постъпване на държавна служба в МВР,всеки кандидат да се запознае със Закона по който ще работи, и да прецени дали е по силите му да се справи с изискванията.
Отивайки в ЦСПП и виждайки в какво го обучават и какво ще се иска от него,също има възможност своевременно да се откаже още тогава,а не после да се оплаква,че му тежи службата,която доброволно се е съгласил да носи.
Това е истината и на който не му харесва да се спасява.
dakota_

Мнениеот малкия » 22 Май 2013, 08:48

Бях писал влизане при началник, но както и да е, това не е най-важното.
Ако някой си е заспал, козируването няма да го разсъни - независимо дали той козирува, или на него козируват. Все едно, ще си остане заспал. Познавам някои, които дори пенсионирането не успя да разсъни. Сигурен съм, че ти познаваш повече такива от мен.
Като си говорим за разлика между държавни служители, няма нормативна разлика, която да прави необходимо отдаването на чест - като изключим, разбира се, документа, който го въвежда като задължение. От каква точно необходимост обаче е продиктувано съществуването на такъв документ за определена категория държавни служители за мен си остава загадка. Надявам се да ми помогнеш в това отношение.

А с това:
Хубаво е преди постъпване на държавна служба в МВР,всеки кандидат да се запознае със Закона по който ще работи, и да прецени дали е по силите му да се справи с изискванията.
Отивайки в ЦСПП и виждайки в какво го обучават и какво ще се иска от него,също има възможност своевременно да се откаже още тогава,а не после да се оплаква,че му тежи службата,която доброволно се е съгласил да носи.

просто не мога да се съглася в случая.

Не говорим тежи ли отдаването на чест - на мен поне никога не ми е тежало. Просто го считам за излишно и дори вредно, доколкото създава - или задълбочава - малко по-особени йерархични взаимоотношения, от които никога не съм изпадал във възторг, нито пък ги намирам за полезни що се отнася до резултатите от служебната дейност.
По-важно обаче е друго. Ако не ме устройва нормативната уредба, определяща професионалния ми живот, смяната на професията определено не е единствената възможност. Доколкото човешкият закон все пак не е закон Божи и подлежи на промяна. На теб ли да разправям колко пъти е променян сега действащият ЗМВР примерно? И наистина ли смяташ, че трябва да напусна работа, която ми е интересна, носи ми удовлетворение и върша общо взето добре, само защото някой, пишейки или приемайки законите, е допуснал в тях крещящи безсмислици или откровени анахронизми? Пак ще ти дам като пример Глава Тринадесета от НК...
малкия

Мнениеот dakota_ » 22 Май 2013, 09:57

малкия написа:Бях писал влизане при началник, но както и да е, това не е най-важното.
Ако някой си е заспал, козируването няма да го разсъни - независимо дали той козирува, или на него козируват. Все едно, ще си остане заспал. Познавам някои, които дори пенсионирането не успя да разсъни. Сигурен съм, че ти познаваш повече такива от мен.
Като си говорим за разлика между държавни служители, няма нормативна разлика, която да прави необходимо отдаването на чест - като изключим, разбира се, документа, който го въвежда като задължение. От каква точно необходимост обаче е продиктувано съществуването на такъв документ за определена категория държавни служители за мен си остава загадка. Надявам се да ми помогнеш в това отношение.

А с това:

просто не мога да се съглася в случая.

Не говорим тежи ли отдаването на чест - на мен поне никога не ми е тежало. Просто го считам за излишно и дори вредно, доколкото създава - или задълбочава - малко по-особени йерархични взаимоотношения, от които никога не съм изпадал във възторг, нито пък ги намирам за полезни що се отнася до резултатите от служебната дейност.
По-важно обаче е друго. Ако не ме устройва нормативната уредба, определяща професионалния ми живот, смяната на професията определено не е единствената възможност. Доколкото човешкият закон все пак не е закон Божи и подлежи на промяна. На теб ли да разправям колко пъти е променян сега действащият ЗМВР примерно? И наистина ли смяташ, че трябва да напусна работа, която ми е интересна, носи ми удовлетворение и върша общо взето добре, само защото някой, пишейки или приемайки законите, е допуснал в тях крещящи безсмислици или откровени анахронизми? Пак ще ти дам като пример Глава Тринадесета от НК...

Вальо,на хора като мен и теб не ни тежи отдаването на чест,защото сме свикнали и така сме научени.Другата причина е възпитанието,което сме получили.Минали сме през казармата,научени сме на уважение и на почит към традициите,добрите нрави и обществените порядки.
Когато нещо не ти харесва в професионалната сфера има две възможности,работиш да го промениш в посока да стане както ти харесва или просто сменяш професионалната сфера ако не можеш да го промениш и ти създава непреодолими пречки да продължиш да работиш при условията на неговото съществуване...Каквото и да си говорим в МВР има и ще има йерархични взаимоотношения...
Ходя с униформа на работа и за мен е недопустимо да срещна Директора на ОДМВР и да не му отдам чест...никой няма да ме накаже ако не го направя,мога да му подам ръка за здрасти,мога да се усмихна и да го поздравя,но не съм научен да го подмина все едно минавам покрай стълб и не разбирам така службата...Иначе навън в обществото може някой да ни види,че и карти играем и на лов ходим заедно...
Няма нищо лошо в отдаването на чест,това е рицарско поведение и даже по книгите пише,че при среща двама рицари си отдават чест (приветстват) се,за мен отдаването на чест е като "Здравей"...
Културните,интелигентните хора знаят как и защо да отдават чест и не им тежи,за останалите не ми се мисли...да се спасяват!
dakota_

Мнениеот малкия » 23 Май 2013, 00:12

dakota_ написа:Няма нищо лошо в отдаването на чест,това е рицарско поведение и даже по книгите пише,че при среща двама рицари си отдават чест (приветстват) се,за мен отдаването на чест е като "Здравей"...
Културните,интелигентните хора знаят как и защо да отдават чест и не им тежи,за останалите не ми се мисли...да се спасяват!

Щеше да е точно така, ако живеехме в рицарски времена. (Доколко наистина рицарите са били рицари е съвсем друга бира...) И все пак рицарските времена са известни в историята под името феодализъм. Мисля, че в МВР има повече от достатъчно феодални порядки и не е нужно да ги утвърждаваме и да увеличаваме броя им.
Мога да го кажа пак - не ми тежи да вдигна ръка и да отдам чест. Но не мисля, че това трябва да ми се вменява като задължение с министерска заповед. Убеден съм, че в момента негативите от такава заповед биха били повече от позитивите.
малкия

Мнениеот dakota_ » 23 Май 2013, 06:08

малкия написа:
dakota_ написа:Няма нищо лошо в отдаването на чест,това е рицарско поведение и даже по книгите пише,че при среща двама рицари си отдават чест (приветстват) се,за мен отдаването на чест е като "Здравей"...

Щеше да е точно така, ако живеехме в рицарски времена. (Доколко наистина рицарите са били рицари е съвсем друга бира...) И все пак рицарските времена са известни в историята под името феодализъм. Мисля, че в МВР има повече от достатъчно феодални порядки и не е нужно да ги утвърждаваме и да увеличаваме броя им.
Мога да го кажа пак - не ми тежи да вдигна ръка и да отдам чест. Но не мисля, че това трябва да ми се вменява като задължение с министерска заповед. Убеден съм, че в момента негативите от такава заповед биха били повече от позитивите.

Спомняш ли си на времето в заведенията имаше окачени едни табели "Тук културните не пушат,за останалите е забранено" :D
На теб и други като теб не ти тежи да отдавате чест,но за другите на които им тежи се прилагат текстовете на Инструкцията.
Така е справедливо,защото както на теб не ти тежи,така трябва да помогнем да тези,които им тежи,да може да им олекне и да станат като тези на които не им тежи.
dakota_

Мнениеот Sir Humphrey » 23 Май 2013, 08:32

Тия нови опити (които за съжаление вероятно ще бъдат успешни) за връщане на порядки на военщина в девоенизирано МВР са нищо друго освен триумф на формата над съдържанието.
Който иска, нека си козирува, ако така му е по-кеф, ама да не е задължително.
Аватар
Sir Humphrey

Мнениеот dog » 23 Май 2013, 09:38

Ааааааа Sir, не така, че Дакота ще получи нервна криза..... :lol:
Лошото е винаги добре организирано,
а доброто се кара помежду си.
Аватар
dog
Изгонен

Мнениеот малкия » 23 Май 2013, 11:23

Sir Humphrey написа:Тия нови опити (които за съжаление вероятно ще бъдат успешни) за връщане на порядки на военщина в девоенизирано МВР са нищо друго освен триумф на формата над съдържанието.

Напълно съм съгласен. Макар че се опитваме да направим нещичко за да не бъдат успешни...
малкия

Мнениеот dakota_ » 23 Май 2013, 11:34

малкия написа:
Sir Humphrey написа:Тия нови опити (които за съжаление вероятно ще бъдат успешни) за връщане на порядки на военщина в девоенизирано МВР са нищо друго освен триумф на формата над съдържанието.

Напълно съм съгласен. Макар че се опитваме да направим нещичко за да не бъдат успешни...

Мисля,че и да не успеете да направите нищо в тази посока,поне ще се успокоявате,че бивш зам.министър ви е представлявал в опитите ви пред съда ;)
dakota_

Мнениеот mitchel » 23 Май 2013, 12:13

В инструкцията, отдаването на чест трябва да се сведе до "санитарния минимум" ;) . В МВР останаха много малко рицари, на ръководно и всякъкво ниво.
Примери: В една структура, където служители на ръководни нива, ежедневно показват кой е "по-по- най" един на друг, понеже са имали и имат отношение(интриги) на лична основа, и от целия този цирк срадат редовите служители. Какво правим? Кой е рицаря, който трябва да се уважава?
Понеже не мога да търпя глупости и простотии от хората, независимо на какво ниво и положение са в обществото, винаги изказвам мнение дори и да не им харесва. По "татoво" време, партийното ръководство ми каза, че съм със западно влияние, сега незнам с какво съм :lol: !
От 7до 10 май бях на първо начлно обучение по здравословни и безопасни условия на труд, лекция изнесе шефката на трудова медицина в МВР. Поредната "парашутиска"! Тя изобщо не е наясно в кое ведомство е назначена, явно не си беше прочела основните нормативни документи и дори лекциите от университета. Наложи се да я репликирам на доста места от лекцията, и май преждевременно приключи. Всичко което ни преподаваха като нормативна база, го знам от старата ми работа, всяка година съм се явявял на изпит по ТБ и оказване на първа помощ.
Но, иначе дамата дойде и си "заслужи" командировката. По инструкция и спазване на йерархията и на нея трябва да отдавам чест, ама защо?
В ЦСПП при обучението на новите колеги, преподаващ се 'изцепил", че границите териториалното море са означени, НЕ очертани с шамандури. А сметнете колко парични средства са необходими за това скъпо обурудване, по думите на преподаващия материала. Смях, ама голям смях!
От вчера вече има 12 години работа при условия за пенсиониране по 1 категория :D , и още 12 години упражнявана професия от 1 категория труд. Сегашната работа е итересна, динамична, но ..... преглеждам разписанието на Теминал 2- Летище София.
Генади Киров - РДГП Бургас

Член на СФСМВР
Аватар
mitchel

Мнениеот dakota_ » 23 Май 2013, 12:27

mitchel написа:В инструкцията, отдаването на чест трябва да се сведе до "санитарния минимум" ;) .

Подкрепям това и винаги съм казвал,че всяка крайност е глупост,всяко нещо с мярка е добро и полезно ;)
dakota_

Мнениеот малкия » 24 Май 2013, 00:26

dakota_ написа:
малкия написа:

Мисля,че и да не успеете да направите нищо в тази посока,поне ще се успокоявате,че бивш зам.министър ви е представлявал в опитите ви пред съда ;)

Ъ? Нямам спомен да съм упълномощавал бивш, настоящ или бъдещ зам.-каквото и да е да ме представлява някъде.
Нито пък мисля, че тъкмо тоя факт би ми действал като успокоение за каквото и да било... Освен това поне до момента по тая тема не сме имали вземане-даване със съд.
Бъзикаш ли се?
малкия

Мнениеот dakota_ » 24 Май 2013, 06:31

малкия написа:Ъ? Нямам спомен да съм упълномощавал бивш, настоящ или бъдещ зам.-каквото и да е да ме представлява някъде.
Нито пък мисля, че тъкмо тоя факт би ми действал като успокоение за каквото и да било... Освен това поне до момента по тая тема не сме имали вземане-даване със съд.
Бъзикаш ли се?

Вальо,като прочетох адвокат Райчинова и се сетих за бивш зам.министър,който в момента е адвокат..Знам,че в СФС вече държите на качеството,знам,че г-жа Райчинова е хубава жена,а ти си заобиколен от хубави жени и си казах СФС отново показва добра класа ;)
dakota_

ПредишнаСледваща

Назад към Синдикална дейност