Употреба на алкохол от водачите на МПС

Re: Употреба на алкохол от водачите на МПС

Мнениеот dsuzunov » 17 Фев 2011, 08:54

BGmen написа:Колега dsuzunov, одорологичната следа е помощно средство (оперативно), не е доказателство.Няма практика в Бг съдът (с изключение на някой) да го приемат като доказателствмо.

Практика има.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот ne_sum_az » 17 Фев 2011, 09:45

velkov_1914 написа:
ne_sum_az написа:Ето как стои въпроса : паркирал съм си колата до една къща ,пуснал съм си музиката и си стоя вътре ключовите на колата са ми на задната седалка .......имам и приятели които са отвън до колата ,,спира патрулка зад мен , идва господин полицая до мен и без да ми се представи нищо ми вика даи си документите лична карта и книжка ......
Аз казвам добре и му ги давам после ми вика слез от колата и ми вика пил си видяхме те едикаде си ще ти пишем акт че си карал в нетрезво състояние и аз казах, че не може така и тои се обажда на катаджиите и те идват и почваме да спорим след това ме тръшна на патрулката и ме закопча и ме прибраха ....пише акт че съм шофирал в нетрезво състояние аз не го разписах и отказах кръвна проба и му зададох въпроса как така като съм паркирал ще ми пише акт за карне в нетрезвво състояние ..... че затова разпитвам как може да съм в колата си на загасен вдигател ключовите да не са на таблото и тои да ми пише акт за шофиране пиян ....явно е има друга кола която е като моята и се е объркал

Виж ти излагаш твоята дледна точка и не може да заемаме позиция въз основа само на нея! Но съм склонен по скоро да се съглася с dakota_, доста бледо описваш ситуацията. Kakво точно пише в АУАН, не казваш даде ли проба с техн.средство, как установиха,че си пил? Полицаите са казали, че са те видели, така ли е?
ами ситуацията беше такава проста искаха да ми лепнат че съм карал пил а те дори не са ме спрели дори не са ме гонили .......... а аз отказах да дам кръвна проба а за дрегер дори не е станало дума и да двигателя беше леко топъл не беше студено а преди час бях паркирал номрално е да е леко топъл .. те твъртяха че са ме гонили ..когато спряха зад мен нямаше буркани нямаше сирени нищо дори видях че подминаха улицата която бях паркирал аз и после се вирнаха
ne_sum_az

Мнениеот ТРЕЗОР » 17 Фев 2011, 11:07

ne_sum_az написа:
velkov_1914 написа:
ne_sum_az написа:Ето как стои въпроса : паркирал съм си колата до една къща ,пуснал съм си музиката и си стоя вътре ключовите на колата са ми на задната седалка .......имам и приятели които са отвън до колата ,,спира патрулка зад мен , идва господин полицая до мен и без да ми се представи нищо ми вика даи си документите лична карта и книжка ......
Аз казвам добре и му ги давам после ми вика слез от колата и ми вика пил си видяхме те едикаде си ще ти пишем акт че си карал в нетрезво състояние и аз казах, че не може така и тои се обажда на катаджиите и те идват и почваме да спорим след това ме тръшна на патрулката и ме закопча и ме прибраха ....пише акт че съм шофирал в нетрезво състояние аз не го разписах и отказах кръвна проба и му зададох въпроса как така като съм паркирал ще ми пише акт за карне в нетрезвво състояние ..... че затова разпитвам как може да съм в колата си на загасен вдигател ключовите да не са на таблото и тои да ми пише акт за шофиране пиян ....явно е има друга кола която е като моята и се е объркал

Виж ти излагаш твоята дледна точка и не може да заемаме позиция въз основа само на нея! Но съм склонен по скоро да се съглася с dakota_, доста бледо описваш ситуацията. Kakво точно пише в АУАН, не казваш даде ли проба с техн.средство, как установиха,че си пил? Полицаите са казали, че са те видели, така ли е?
ами ситуацията беше такава проста искаха да ми лепнат че съм карал пил а те дори не са ме спрели дори не са ме гонили .......... а аз отказах да дам кръвна проба а за дрегер дори не е станало дума и да двигателя беше леко топъл не беше студено а преди час бях паркирал номрално е да е леко топъл .. те твъртяха че са ме гонили ..когато спряха зад мен нямаше буркани нямаше сирени нищо дори видях че подминаха улицата която бях паркирал аз и после се вирнаха
Момко , бягаи да си учиш уроците........ ;) Издишаш от всякаде - първо беше колега , после ключовете били на задната седалка ;) пишат акт за алкохол - ти отказваш проба с тех.средство , отказваш и кръвна проба......
ТРЕЗОР

Мнениеот kkarakashev » 17 Фев 2011, 11:36

не съм полицай, ама нали имате значки или карти, който са потоянно в вас, не се ли лигитимира ???
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот ТРЕЗОР » 17 Фев 2011, 12:03

kkarakashev написа:не съм полицай, ама нали имате значки или карти, който са потоянно в вас, не се ли лигитимира ???

Краси , не се вързваи на написаното.Прегледаи предишните му мнения и ще видиш , че това са писаници на 12-13 годишен келеш ........ :lol:
ТРЕЗОР

Мнениеот kkarakashev » 17 Фев 2011, 12:23

ТРЕЗОР написа:
kkarakashev написа:не съм полицай, ама нали имате значки или карти, който са потоянно в вас, не се ли лигитимира ???

Краси , не се вързваи на написаното.Прегледаи предишните му мнения и ще видиш , че това са писаници на 12-13 годишен келеш ........ :lol:

И на мене ми нанюхва, ама........ всеки си има мнение и право да го споделя, ама лично не ми се вързват нещата, камо ли на вас ;) :lol: :lol:
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Re: Винетен стикер с изтекъл срок

Мнениеот TheOldPolicMan » 01 Мар 2011, 23:22

Очевидно е, че става въпрос за тълкуване на правни норми. От гледна точка на структурата на правната норма, същата се състои от хипотеза, диспозиция и санкция(в повечето случаи са последните две), а от гледна точка на правната техника(нормотворчество) те-диспозицията и санкцията могат да се намират на различни места в закона. За правилното тълкуване и най-вече прилагането им, трябва да е ясна логическата връзка, като се изхожда от общия принцип на чл.6 на ЗАНН(нарушение е само това, за което има предвидено съответното наказание). Аналогичен е случая и с чл. 5, ал. 2 ЗДП, относно алкохола. Има забрана, но санкция е предвидена САМО за стойности над 0,5 промила. По принципа, на превес на специалната норма над общата, се извежда извода, че алкохол под 0,5 не е нарушение, тъй като няма предвидено наказание за него. След като има специална норма, няма място за чл. 185 ЗДП и това не е мое мнение, а константна съдебна практика.
Последна промяна MasterCop на 06 Мар 2011, 10:09, променена общо 1 път
Причина: Мненията по-долу (9) са преместени от друга тема!
Добрите навици удължават живота, лошите го правят по-приятен!
Аватар
TheOldPolicMan

Мнениеот bega4kata » 02 Мар 2011, 16:41

TheOldPolicMan написа:По принципа, на превес на специалната норма над общата, се извежда извода, че алкохол под 0,5 не е нарушение, тъй като няма предвидено наказание за него.

Да ама за толкова алкохол директно ни гонят дисциплинарно от работа, това ако не е наказание... ;) Ако пък колата ти има каско- застрахователят не ти плащат нито лев, изобщо-коварна работа.
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Мнениеот velkov_1914 » 05 Мар 2011, 10:45

bega4kata написа:
TheOldPolicMan написа:По принципа, на превес на специалната норма над общата, се извежда извода, че алкохол под 0,5 не е нарушение, тъй като няма предвидено наказание за него.

Да ама за толкова алкохол директно ни гонят дисциплинарно от работа, това ако не е наказание... ;) Ако пък колата ти има каско- застрахователят не ти плащат нито лев, изобщо-коварна работа.

Управлението на МПС с концентация на алкохол в кръвта под 0,5 промила е нарушение и се наказва по чл.185! Като при съставяне на АУАН, се отнема само КТ. Няма да те уволнят за такова нещо.
PEUGEOT 406 2.1 TD
Аватар
velkov_1914

Мнениеот Faceoff » 05 Мар 2011, 14:45

velkov_1914 написа: Управлението на МПС с концентация на алкохол в кръвта под 0,5 промила е нарушение и се наказва по чл.185! Като при съставяне на АУАН, се отнема само КТ. Няма да те уволнят за такова нещо.

Аууу, колега Великов това е наистина нещо ново за мен, къде бих могъл да го прочета като законова рамка? :roll:
Само не ми се хващайте за чл.5, ал.3 т.1 от ЗДвП :lol:
Имам готова дума за разговор с всеки човек, но първо гледам дали човека е наистина човек, второ гледам дали думата му е дума.
Аватар
Faceoff

Мнениеот бастун » 05 Мар 2011, 16:09

velkov_1914 написа: Управлението на МПС с концентация на алкохол в кръвта под 0,5 промила е нарушение и се наказва по чл.185! Като при съставяне на АУАН, се отнема само КТ. Няма да те уволнят за такова нещо.

Ако това е нарушение, то при показания от 0.00 ще е престъпление! :lol: :lol: :lol:
бастун

Мнениеот velkov_1914 » 05 Мар 2011, 19:31

Faceoff написа:

Аууу, колега Великов това е наистина нещо ново за мен, къде бих могъл да го прочета като законова рамка? :roll:

Ами точно там ще се хвана. чл.5, ал.3 т.1 да управлява пътно превозно средство под въздействие (с 0,20 промила си под въздействие) на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;. Дай да определим и една цигара марихуана, дали си под въздействие на наркотици или трябва да е хероин. Като не е уточнена концентрацията е така, може да е смешно но, просто смешно написан член!
PEUGEOT 406 2.1 TD
Аватар
velkov_1914

Мнениеот dakota_ » 05 Мар 2011, 20:59

velkov_1914 написа:
Faceoff написа:

Ами точно там ще се хвана. чл.5, ал.3 т.1 да управлява пътно превозно средство под въздействие (с 0,20 промила си под въздействие) на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;. Дай да определим и една цигара марихуана, дали си под въздействие на наркотици или трябва да е хероин. Като не е уточнена концентрацията е така, може да е смешно но, просто смешно написан член!

На крехки места се ловиш,дано някой да не вземе да се лови за теб,като разчита,че си се хванал здраво ;) ...Има вероятност и двамата да паднете и да се натъртите :lol:
dakota_

Мнениеот velkov_1914 » 05 Мар 2011, 22:53

Водачът на пътно превозно средство е длъжен да не управлява пътно превозно средство под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества.

(Чл. 5, ал. 2, т. 3, Закон за движението по пътищата)

Статистика...

За периода 2000-2008 г. са регистрирани 3536 тежки пътнотранспортни произшествия по вина на водачи, които са били под въздействието на алкохол. При тях са загинали 477 и били тежко ранени 4463 души.

През 2008г. са били установени 25604 случая на управление на МПС от водачи под въздействие на алкохол. От тях:

13938 водачи са били с концентрация на алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 на хиляда за което им е била наложена глоба и са били лишени от правоуправление за определен период.Наложените глоби са в размер на 4 913 285 лева, а общата продължителност на лишаване - 80 504 месеца.
11666 водачи са били с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда. Преписките за тези случаи са предоставени на съответния съд по местоизвършване за отношение.

Много водачи смятат, че са в безопасност когато шофират със съдържание на алкохол в кръвта, което е под законовата граница. Те обаче не са прави: не е нужно да си пиян, за да бъдеш опасен на пътя. Рискът да попаднеш в пътнотранспортно произшествие нараства едновременно с количеството на алкохол в кръвта. Тъй като алкохолът пречи на мозъка да функционира пълноценно, дори едно питие може да повлияе на способностите за шофиране.

Въздействие на алкохола върху способностите за шофиране

Ниво на алкохола 0,2-0,5 на хиляда

Преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът ще е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри като изпреварване или шофиране прекалено близо до предното превозно средство.

Ниво на алкохола 0,5-0,8 на хиляда

Зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията при наближаване на завой. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия.

Ниво на алкохола над 0,8 на хиляда

Водачът е склонен да надценява способностите си. Зрението е дотолкова засегнато, че водачът може да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.

Toва е цитат от сайта на Комисията по БД и законодателя сигурно това е имал в предвид. В нашето ОДМВР се пишат такива АУАН и доколкото знам е спуснато от ДНСП. Всезнайковеца dakota_, как ли го е пропуснал?
:shock:
PEUGEOT 406 2.1 TD
Аватар
velkov_1914

Мнениеот dakota_ » 05 Мар 2011, 23:25

Интересна статистика си приложил,но защо няма статистически данни относно наказаните водачи с концентрация на алкохол в кръвта под 0,5 промила!? ;)
Като си такъв Всезнайко,защо не си посочил във вашата ОДМВР по кой член от закона санкционират водачите,които са с концентрация на алкохол в кръвта под 0,5 промила? :D
Бях ти казал,че не става само с ядене,трябва и акъл !Остави административно наказателната дейност за такива като мен,на които ни е възложено да се занимаваме с нея.Тънка ти е кожата да взимаш отношение по такива въпроси.
Знам,че имаш комплекси по отношение на началниците,явно това е свързано с някакво насадено чувство за малоценност в теб и много ти се иска поне във форума да избиеш натрупаните си комплекси...Ако начина да показваш собствената си некомпетентност, като спориш и търсиш под вола теле ти помага да изпадаш в ремисия и да се чувстваш спокоен и доволен,че си успял да „блеснеш”,аз нямам нищо против да ти осигуря това измамно щастие....За съжаление ти излагаш институцията МВР и затвърдяваш мнението на хората,че при нас глупомерите нямат свършване.Има една приказка и тя е,че „Един тъпан,колкото е по-празен,толкова по-силно бие” Ти наистина отекваш навсякъде с тъпите си коментари!
dakota_

Мнениеот velkov_1914 » 05 Мар 2011, 23:43

dakota_ написа:Интересна статистика си приложил,но защо няма статистически данни относно наказаните водачи с концентрация на алкохол в кръвта под 0,5 промила!? ;)
Като си такъв Всезнайко,защо не си посочил във вашата ОДМВР по кой член от закона санкционират водачите,които са с концентрация на алкохол в кръвта под 0,5 промила? :D
Бях ти казал,че не става само с ядене,трябва и акъл !Остави административно наказателната дейност за такива като мен,на които ни е възложено да се занимаваме с нея.Тънка ти е кожата да взимаш отношение по такива въпроси.
Знам,че имаш комплекси по отношение на началниците,явно това е свързано с някакво насадено чувство за малоценност в теб и много ти се иска поне във форума да избиеш натрупаните си комплекси...Ако начина да показваш собствената си некомпетентност, като спориш и търсиш под вола теле ти помага да изпадаш в ремисия и да се чувстваш спокоен и доволен,че си успял да „блеснеш”,аз нямам нищо против да ти осигуря това измамно щастие....За съжаление ти излагаш институцията МВР и затвърдяваш мнението на хората,че при нас глупомерите нямат свършване.Има една приказка и тя е,че „Един тъпан,колкото е по-празен,толкова по-силно бие” Ти наистина отекваш навсякъде с тъпите си коментари!

По горе в постовете съм написал члена по който се наказват, но специално за теб ще повторя 185. Никога не съм имал проблеми с началници, ама ти си носорог, що ми е тънка кожата, твоята е дебела нали? И по гръб не падаш въпреки, че знаеш, че съм прав!
PEUGEOT 406 2.1 TD
Аватар
velkov_1914

Мнениеот Faceoff » 06 Мар 2011, 09:13

Колега Велков, не знам кой ще е този Началник дето ще разпише Наказателно постановление стъпващо на такъв АУАН, това е излагация не само за актосъставителя, не само за конкретното РУП, но и за МВР.
Затова облика на МВР е негативен, защото няма кой да чете! А някои Началници ги спускат с парашути и делтаплани!
В България е ненаказуемо наличието на алкохол в кръвта до 0,5 промила, а ти го наказваш по общия член!? ( в други държави имаше ограничения до 0,2 ; 0,8 промила )Съгласен съм, че никъде в ЗДвП не е визирано какво следва при алкохол под 0,5 промила, но го няма и в наказващата част!
Значи се сещаш, че приоритетна е кръвната проба пред тази на техническото средство, ако карам с 0,3 промила ти ме лишаваш от правото си да се защитя, защото талон за кръвна проба се дава при 0,5 и нагоре промила, според Наредба 30 мисля беше, не ми се рови сега....ако греша поправи ме!
Замисли се защо в тази статистика не е отчетено колко ПТП -та са в резултат на алкохол под 0,5 промила! Съгласен съм обаче, че дори и малкото алкохол влияе на водача по един или друг начин!
Законът не сме го писали ние, той си е с пропуски и това е, но не можем да си съчиняваме актове за да показваме активност!
Ако е да пишем актове, защото НП до 50 лв. не се обжалват, то и това е глупост, защото НП -то ще отпадне по незаконосъобразност!
Това е личното ми мнение и надявам се да не останеш подразнен!

Ето ти един сходен пример от съдебната практика:

Р Е Ш Е Н И Е
Номер ........ 11.11.09 г. Град Казанлък
В ИМЕТО НА НАРОДА
Казанлъшки районен съд V-ти наказателен състав
На двадесет и седми октомври Година 2009
В публично заседание в следния състав:
Председател: Деян ИЛИЕВ
Секретар: С.К.
като разгледа докладваното от съдия-докладчика Деян Илиев
АН дело № 1040 по описа за 2009 година за да се произнесе съобрази:
Обжалвано е Наказателно постановление № 3541/09 от 07.07.2009 г. на РУМВР-Казанлък. Жалбоподателят Т.Г.Г., недоволен от наложеното му наказание, моли съда да го отмени. Твърди, че не е извършил нарушението, а в хода по издаването му са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.
В с.з. редовно призован не се явява, но жалбтата му се поддържа от адв. Г.Б., който моли съда да отмени НП.
Въззиваемата страна, редовно призована в с.з. не изпраща представител.
Съдът, като извърши цялостна проверка на констативния акт (АУАН) и Наказателното постановление (НП), взе предвид становищата на страните, и прецени заедно и поотделно събраните по делото доказателства, приема за установено следното:
Жалбата е основателна.
Административно-наказващият орган (АНО) е приел за установено, че на 20.06.2009 г. около 19.37 часа, жалбоподателят като водач на мотопед с рег. № *** на паркинга на мотел "***" при движение в посока запад-изток го е управлявал след употреба на алкохол - 0,51 ‰, установено с техническо средство "Дрегер 7410" с фабр. № 0189, с което виновно е нарушил чл. 5 ал. 2 т. 3 от ЗДвП.
Описаната фактическа обстановка се установява от АУАН № 3541 от 20.06.2009 г., справка от паметта на техническото средство, талон за медицинско изследване и показанията на св. М..***. адв. Б. оспорва фактическата обстановка по съображение, че установената концентрация на алкохол в кръвта е в диапазона на грешката от 0,05 ‰ на техническото средство при измерване в раките от 0,00 до 1 ‰. В тази връзка се представя справка от Лаборатория на МВР за проверка на СИ дадена от инж. Д. Ц. във връзка заповеди на министъра на МВР.
Действително от справката се установява, че по отношение на техническо средство "Алкотест 7410 - Дрегер" в диапазона 0,00-1,00 ‰ грешката е 0,05 ‰.
Следователно съдът приема, че концентрацията на алкохол в кръвта на жалбоподателя не е безспорно установена, защото може да се приеме, че с оглед грешката на техническото средство може да е под 0,5 промила, което е ненаказуемо.
Следователно НП следва да се отмени като необосновано.
Водим от горните мотиви съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 3541/09 от 07.07.2009 г. на РУМВР-Казанлък, с което на Т.Г.Г. ЕГН ********** *** са били наложени административни наказания ГЛОБА в размер на 500 лв. и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС-во за срок от 12 месеца.
Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Административен съд гр. Стара Загора.
Районен съдия,
Имам готова дума за разговор с всеки човек, но първо гледам дали човека е наистина човек, второ гледам дали думата му е дума.
Аватар
Faceoff

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения и дискусии