Допълнителни възнаграждения за експертите?

Re: Допълнителни възнаграждения за експертите?

Мнениеот kuka5 » 24 Дек 2010, 13:13

sota написа:Аз недолюбвам експертите в групите поради следната причина.Повечето не си вършат съвестно работата за която им плащат.Пресен пример за това е ,идват на оглед на разбит магазин и имахме заловени две лица ,но същите не бяха в обекта а до него.На щанда при продавача имаше кална стъпка от обувка .Накарахме единя заловен да стъпи на бял лист хартия и сравнихме отпечатъка от обувка с този на заловеният и се оказаха еднакви и му показваме на експерта и той се изказа така.Колега това е БОЖА РАБОТА и това беше .Не си направи трудът да снеме отпечатък от обувката .За друго не искам да коментирам. :mrgreen:

Трябва да недолюбваш точно този експерт, а не експертите като цяло, по твоята логика, ако ми разбият магазина и аз си плащам за охрана на СОД-МВР, трябва да недолюбваме всички сотаджии ли................
Аватар
kuka5

Мнениеот sota » 24 Дек 2010, 13:22

Ако ми кажеш,че повечето не са такива направо ще излъжеш.Имам приятели експерти и не искам да цитирам какво е отношението им към работата ,която трябва да свършат.И при нас има много такива които отиват с мисълта на работа да легнат да се наспят е това е истината.За мен с чиста съвест мога да кажа,че за десет години нямам допусната кражба по моя вина ,а и тия аларми са за кокошкарите другите не ги плашат ама никак даже.Както се изрази една операторка тия обекти само Господ ги пази.
Аватар
sota

Мнениеот kuka5 » 24 Дек 2010, 13:36

sota написа:Ако ми кажеш,че повечето не са такива направо ще излъжеш.Имам приятели експерти и не искам да цитирам какво е отношението им към работата ,която трябва да свършат.И при нас има много такива които отиват с мисълта на работа да легнат да се наспят е това е истината.За мен с чиста съвест мога да кажа,че за десет години нямам допусната кражба по моя вина ,а и тия аларми са за кокошкарите другите не ги плашат ама никак даже.Както се изрази една операторка тия обекти само Господ ги пази.

Бил съм "всякакъв" и съм наясно, кой какъв е в тая система, за това не е редно да се обобщава, защото навсякъде има заплатаджии и лежляци, така че това е положението, трябва да се търси проблема на друго място. Аз също до сега не съм си оставял "магарето в калта", дори винаги се нагърбвам с повече задачи и такива извън посочените в длъжностната ми характеристика, така че всичко си опира до човек и до нагласа за работа.
Аватар
kuka5

Мнениеот sota » 24 Дек 2010, 14:11

kuka5 написа:
sota написа:Ако ми кажеш,че повечето не са такива направо ще излъжеш.Имам приятели експерти и не искам да цитирам какво е отношението им към работата ,която трябва да свършат.И при нас има много такива които отиват с мисълта на работа да легнат да се наспят е това е истината.За мен с чиста съвест мога да кажа,че за десет години нямам допусната кражба по моя вина ,а и тия аларми са за кокошкарите другите не ги плашат ама никак даже.Както се изрази една операторка тия обекти само Господ ги пази.

Бил съм "всякакъв" и съм наясно, кой какъв е в тая система, за това не е редно да се обобщава, защото навсякъде има заплатаджии и лежляци, така че това е положението, трябва да се търси проблема на друго място. Аз също до сега не съм си оставял "магарето в калта", дори винаги се нагърбвам с повече задачи и такива извън посочените в длъжностната ми характеристика, така че всичко си опира до човек и до нагласа за работа.

Да прав си така е.Весела Коледа ти желая и дано другата година се промени нещо.Опа нещо почнах много да мечтая,но поне мечтите са безплатни. :lol:
Аватар
sota

Мнениеот ТРЕЗОР » 24 Дек 2010, 15:38

sota написа:Аз недолюбвам експертите в групите поради следната причина.Повечето не си вършат съвестно работата за която им плащат.Пресен пример за това е ,идват на оглед на разбит магазин и имахме заловени две лица ,но същите не бяха в обекта а до него.На щанда при продавача имаше кална стъпка от обувка .Накарахме единя заловен да стъпи на бял лист хартия и сравнихме отпечатъка от обувка с този на заловеният и се оказаха еднакви и му показваме на експерта и той се изказа така.Колега това е БОЖА РАБОТА и това беше .Не си направи трудът да снеме отпечатък от обувката .За друго не искам да коментирам. :mrgreen:

Колега , след като толкова сте вещи в областа на криминалистиката и криминологията , вземете и извършвайте вие -сотаджийте огледите на МП- ;) Във всички служби има колеги , които карат ден да мине-друг да дойде , както има и такива , които съвестно си вършат задълженията .И аз "недолюбвам" колеги отишли първи на МП ,където вместо да го запазят , оставят повече следи от извършителите , а пък после почват да ти дават акъл , какво трябва да се направи.На местопроизшествието единствено разследващия полицай е човека , който ще каже, какво да се изземе или заснеме.Ако колегата експерт , според теб не си е изпълнил задълженията , уведоми прекия началник по установения ред да понесе последствията , ако не си е изпълнил задълженията , но не поставяй всички под един знаменател.Весели празници ти желая , а ако си на работа - по малко сигнали.
ТРЕЗОР

Мнениеот Lord » 25 Дек 2010, 10:05

ТРЕЗОР написа:На местопроизшествието единствено разследващия полицай е човека , който ще каже, какво да се изземе или заснеме.

:lol: :lol: :lol: И какъв смисъл ще има този оглед, освен, ако РП не е бил преди това ОР или РИ?! ;)
Аватар
Lord

Мнениеот ТРЕЗОР » 25 Дек 2010, 14:18

Lord написа:
ТРЕЗОР написа:На местопроизшествието единствено разследващия полицай е човека , който ще каже, какво да се изземе или заснеме.

:lol: :lol: :lol: И какъв смисъл ще има този оглед, освен, ако РП не е бил преди това ОР или РИ?! ;)

Тъй е , но това не съм го измислил аз.Преди да стана мл.експерт съм бил доста години мл.пи , водил съм дознания и горе-долу имам понятие от кои кран на чешмата тръгва топлата вода , виждам че назначените дознатели извън системата не са във част с някой от нещата / което е нормално/ , затова сме на оглед няколко човека и си помагаме.Съобразявам се със ОР или ПИ , когато присъстват на огледите , стига мненията и съветите им да не граничат с научната фантастика , защото съм бил на огледи с колеги наскоро завършили АМВР , които дават такива идеи.... :oops: , че се чудим после аджеба тия хора какво ги учат 5 години.ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ.
ТРЕЗОР

Мнениеот Lord » 26 Дек 2010, 09:21

Сега вече съм напълно съгласен, колега. Весели празници и леки делници и на теб! :)
Аватар
Lord

Мнениеот dsuzunov » 26 Дек 2010, 19:21

Нека не забравяме, че преценката за идентичност, годност и доказателствена стойност на всяка една следа открита на МП е на екперта, а не патрулиращия полицай от СОД.
И отговорността също е негова.
Имах колега, дактилоскоп, при това, много добър, който казваше:
-"Не е важно Вие да видите следата, важно е АЗ да я видя!"
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот madcop » 27 Дек 2010, 22:44

Поздравления за темата. Най-накрая и ние да си кажем мъката. Колеги, четох внимателно дотук какво е коментирано и ми се ще да си изкажа и аз "вещото" :lol: мнение. Първо за кадрите, завършил съм редовно АМВР преди точно седем години, като още като курсант се увличах адски много по криминалистиката и по-точно по съдебната балистика и трасология. На въпроса ми как да стана експерт ми се отговаряше всеки път, че трябва някой да умре та да ми освободи място. Е, завърших и постъпих на служба в 03 РПУ СДВР като ОР в първа линейна група "Тежки престъпления". Започнах да се уча, слава богу имаше от кой и нещата потръгнаха. Но винаги, ама винаги когато можех ходех при експертите да си вра носа. Забелязах още тогава в каква мизерия работят, как всичко което правят е с подръчни средства, колко счупени са куфарите за огледи и как снимат с черно-бял апарат смяна 8 от на дядо ми младостта. Но не се отказваха, а правеха всичко по силите си и често пъти успяваха. Така нещата стигнаха до Великден 2005г. когато по повод на едно гнусно блудство, което работех се видях с експерта на районното и той ми каза че са отпуснали още един офицерски щат. Още в понеделник пуснах рапорта си, шефа ме разбра-пусна ме без глупости и така вече пет години съм експерт и се гордея с това. Равносметката за тези години в групата е около 350 изготвени експертизи, една камара справки, немалко огледи включително и на разложени трупове и други гадории, три курса за квалификация, лично удовлетворение, над 100 посетени дела в съда и около 1000 лева лични пари за до-оборудване на групата и мен самия. Не знам колко добър кадър съм, не знам дали в АМВР са ме подготвили, знам че адски си обичам професията и знам че се уча всеки ден от всеки нов казус, от всяко ново МП. Нека бъде ясен един факт, неоспорим, експерта е единствения служител в МВР, който участва в съдебната фаза на наказателния процес ДО ПРОИЗНАСЯНЕ НА ПРИСЪДАТА. Често пъти се е случвало някой невъздържан съдия да ме увиква заради глупостите които РП е писал по протоколите в делото, или за некадърно оформената докладна на РИ, прави го защото само аз вися до последно в съда, той прекрасно знае че нямам вина но вижда в мен цялата досъдебна фаза. Казвам го защото част от проблема е именно това, че пренебрегвайки се взаимно различните специалисти си вредят и в крайна сметка съсипват нещата. Мога още много да пиша, и сигурно ще го направя тези дни, но за сега толкова.
ПО-ДОБРЕ СЪС ЗНАМЕ В РЪКАТА ОТКОЛКОТО С ИБРИК НА ГЛАВАТА!!!
madcop

Мнениеот HanSolo » 28 Дек 2010, 00:32

Нещо дискусията по тази тема не е много точно насочена. Бих казал, че големият проблем е най-после да се регламентират хонорарите присъждани от съда при защита на експертизите. Сегашното полузаконно положение е направо смехотворно. Прост пример - съдът ти присъжда хонорар, а след това те разследват за корупционно поведение. Според мен по-чисто заплащане от това, което българският съд е присъдил, няма. Но кой съм аз за да правя подобни изводи :).
Впрочем ако правилно се чете ЗМВР няма никъде забрана за получаване на тези хонорари. Ама всеки си чете законите както му душа поиска.
HanSolo

Мнениеот madcop » 28 Дек 2010, 08:50

Това е така, още повече че тук се касае за интелектуален труд, който на практика полагаме за без пари в МВР, и ми се струва че нашите хонорари са най-малкия проблем в случая. По-лошото е не в това че се опитват да ни ги вземат, а във факта че се опитват да принизят напълно работата ни. Говорих с познат съдия по въпроса и той накратко ми отговори, че в съдебното заседание няма експерт от МВР и външен, има вещо лице, което според наредбата взима възнаграждение, дадено му с определение на съда, а определение на даден съд може да се тълкува, оспорва или отменя само и единствено от друг съд. Така че всички милиционерски напъни по този въпрос са обречени на провал. Е да, достатъчно е да се създава психоза сред колегите, но си мисля че това ще е всичко. Като човек, участвал в създаването на СФС и понастоящем член на УС, нееднократно съм прокарвал темата за експертите и при Миков, и при новото правителство като първо изготвих едно изложение до министъра за цялостното материално състояние на НТЛ в страната, и второ водих сериозни разговори със зам. министър Вучков още в началото на мандата му, когато същия съвсем благосклонно ме уверяваше че за нас специално ще се мисли и статута ни най-накрая ще се реши. Е да, ама не. До момента имаме само коментарите на Павлин Димитров в ССП, от които става ясно че за него ние сме не само последна дупка на кавала, а сме и втора категория служители. Е, той вече е история, и аз лично съм амбициран в момента когато бъде назначен някой на негово място, в рамките на ССП отново да поставим въпросите за заплащането и статута на експертите и мл. експертите в МВР. Лошото в цялата ситуация е, че до настоящия момент освен отделни колеги по места и то покрай синдиката, повечето експерти си мълчат и не дават каквато и да е позиция или подкрепа. Хубаво е че коментираме нещата в тази тема и ми се ще коментарите да доведат да нещо сериозно като обща позиция по въпроса. Колеги, по мои данни целия експертен и мл.експертен състав в МВР, във всички структури наброява не повече от 650-700 служители. Това колеги се равнява на личния състав на две софийски РУП, и представете си колко малко хора на фона на цялата система сме и как никой не ни обръща грам внимание.
madcop

Мнениеот dsuzunov » 28 Дек 2010, 10:58

Мястото и авторитета на експерт-криминалиста в МВР, се определя, най-вече от самия човек, от неговия ръководител и от висшестоящите .
Как да те уважават и да ценят мнението ти, когато ти сам се поставяш във второстепенна позиция.
Как да има авторитет службата която представляваш, когато началникът ти не се ползва с доверието на ръководството.

Повече от двадесет години съм в БНТЛ. Основно, по огледи на МП. Почти няма видове престъпления, в чиито огледи да не съм участвал.
Старая се да си върша работата по всички правила на криминалистическата наука.
Винаги помагам с информация на оперативните (имам поглед върху огледите в целия град през дежурството)

Обаче:
-не работя на принципа "изземвай всичко, даже и "плявата" за да отчетем дейност".

Наглоста и безочието на някои колеги бяха стигнали до там, един индивид да ми заяви, че " не съм аз човека, който да се произнесе за годността на дадена следа".
На "тоя" вече повече от година, не му давам да припари до оглед, в които аз участвам.
Не може, оперативен да ми виси на главата по време на огледа и да постоянно да ми показва къде да обработвам, а в следващия момент, тъжител или друг да ме заливат с информация, понеже ОР е зает с някаква много важна дейност, изразяваща се в постоянно наблюдение на моите действия.

Тази нощ, при огледа на тежко престъпление, се изкефих на факта, че вътре в в зоната на местопроизшествието, "вършахме" само двамата експерти и РП.
Минаваха и ОР, но съобразявайки се с нас.
Така че, нека се държим на положение и да си вършим работата по правилата, защото нашата дейност е регламентирана в НПК, пък, то нашето все някога ще си го извоюваме.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот HanSolo » 28 Дек 2010, 14:00

Говорих с познат съдия по въпроса и той накратко ми отговори, че в съдебното заседание няма експерт от МВР и външен, има вещо лице, което според наредбата взима възнаграждение, дадено му с определение на съда, а определение на даден съд може да се тълкува, оспорва или отменя само и единствено от друг съд.

Не е много прав твоят съдия. Според НАРЕДБА № 1 ОТ 16 ЯНУАРИ 2008 Г. на ВСС:
"Чл. 28. Когато за извършването на експертиза е определено вещо лице, което е служител на Министерството на вътрешните работи, органите, назначили експертизата, заплащат на министерството направените разходи за труд и консумативи и режийните разноски."
Проблемът идва от факта, че в Наредбата не се прави разграничение между стойност на експертизата и възнаграждението за защитата й. Ето защо много съдии се правят на ударени и присъждат някаква обща сума, при което експертът влиза в нарушение. Даже в много от случаите определената сума е доста под стойността на експертизата, отразена в съпроводителната сметка. Но така на тях им е по-изгодно.
Изобщо подобни "непълноти" се срещат в цялата ни нормативна уредба. В резултат на тях дори и съвестният гражданин, винаги е в някакво нарушение.
HanSolo

Мнениеот madcop » 28 Дек 2010, 14:54

Направил си добро уточнение, възнаграждението на експерта е за положения интелектуален труд, а разходите за консумативи са съвсем друго нещо и те би трябвало да се изплащат въз основа на едни сметки, които Джонов ни кара да прилагаме към експертизите, и които след това май си остават едни хвърчащи листчета. Въпроса като цяло е да се разграничат двете неща, за да е ясно кой колко взима. Проблема може би идва от недоглежданията на съдиите, които за по-лесно праскат една сума за всичко, макар че не съм сигурен дали в нашите хонорари се включва и сумата за консумативи. А що се отнася до моя приятел съдия и той е бивш полицай, та като такъв е силно пристрастен и симпатизиращ на нас.
madcop

Мнениеот HanSolo » 28 Дек 2010, 15:24

а разходите за консумативи са съвсем друго нещо и те би трябвало да се изплащат въз основа на едни сметки, които Джонов ни кара да прилагаме към експертизите, и които след това май си остават едни хвърчащи листчета.

Сметките не са ваша измислица и определено не са хвърчащи листа. По тях след приключване на делото, съдът изплаща сумите. Лошото е, че тези суми не са ясно отграничени от сумата за явяване. В Наредбата индиректно се признава подобно разграничение - изготвяне и защита. Какво обаче правят на практика съдиите. Нека предположим, че в сметката за изготвяне е на експертизата е написано 100 лв. При защитата й в съдебно заседание съдията присъжда "на експерта да се изплатят 30 лв." И толкова. После, когато Министерството си поиска парите (100 лв.), от съда отговарят, че сумата е платена на експерта. Именно тук става белята. Министерството е вътре със 100 лв. и подгонва експерта, а съответният съд реализира икономия 70 лв.
Има и много други тънкости дето ги въртят с командировъчните. Най-идиотското е, когато ти ги сложат в общ ордер с хонорара и трябва да плащаш данък върху тях. Аре за другите щуротии не ми се пише. Ще стане цял трактат :).
HanSolo

Мнениеот BGmen » 29 Дек 2010, 01:29

Колеги, не съм есксперт но в моето невежество (не съм правил консултация с нормативната база) моля зя разяснение.Експерта през работно време за което е получил заплата е изготвил експертиза с консумативи които не е платил.Явил се е в съда за защита на експертизата пак през време за което е получил заплата (друг е въпроса за извънработното време - почивен ден).Какво следва да бъде заплатено на експерта (не изразходвани консумативи) за защитата и тя следва ли по длъжностна характеристика т.е. в какво си качестно - частно или длъжностно лице се явява в съда. Как е уредена материята при другите експерти и вещи лица, напр.съдебен лекар, счетоводител, електроинжинер (пенсионер или не).
BGmen

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения и дискусии