Правен казус за времето на разположение в МВР

Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 11 Дек 2010, 18:11

Предполагам че от части ще препокрия някой стари теми във форума но ще постна няколко въпроса които искам да си изясня.

Въпрос №1:
В кой нормативен акт е указано точно колко е допустимото време за разположение към работодателя за служители на МВР?

Въпрос №2:
Ако в заповедите, инструкциите/рег.№Iз-343/05.03.2009 година/ и наредбите на МВР не е фиксирано колко е допустимото време за разположение към работодателя т.е към МВР, къде е?

Има една наредба - НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ДЕЖУРСТВО ИЛИ ЗА РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ, Обн. ДВ. бр.38 от 6 Май 1994г.

от наредбата:

Чл. 4. Времето за дежурство, както и времето на разположение извън територията на предприятието, се определя с месечен график, утвърден от работодателя.

Чл. 5. (1) Максималната продължителност на времето на задължение за разположение не може да превишава:
1. общо за един календарен месец - 100 часа;
2. за едно денонощие през работни дни - 12 часа;
3. през почивни дни - 48 часа.
(2) На работник или служител не може да се възлага да бъде на разположение:
1. в два последователни работни дни;
2. в повече от два почивни дни в един календарен месец.
(3) Ограниченията по ал. 1 и 2 могат да не бъдат прилагани в случаите при оказване на медицинска помощ.

и

Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 139, ал. 5 от Кодекса на труда.


Въпрос №3:
Важи ли за нас служителите на МВР тази НАРЕДБА № 2 ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ДЕЖУРСТВО ИЛИ ЗА РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНИТЕ ГРИЖИ, Обн. ДВ. бр.38 от 6 Май 1994г.

Въпрос №4:
При положение че не е фиксирано никъде /умишлено или не незнам/ в заповедите, инструкциите /рег.№Iз-343/05.03.2009 година/ и наредбите на МВР колко е време за разположение към работодателя имат ли право моите началници да ме пишат 72ч. на разположение в 3 последователни почивни дена?
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот dakota_ » 11 Дек 2010, 20:14

TSS написа:имат ли право моите началници да ме пишат 72ч. на разположение в 3 последователни почивни дена?[/b]


Не ми се влиза в тази дискусия,защото ще се включат много хора,които нямат хал хабер от тези неща но ще пишат сякаш са професори в тази област..Отговарям ти само на последният въпрос.Нямат право да те пишат три последователни почивни дни на разположение!
dakota_
 
Мнения: 6506
Регистриран на: 20 Фев 2009, 20:49

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 11 Дек 2010, 20:21

dakota_ написа:
TSS написа:имат ли право моите началници да ме пишат 72ч. на разположение в 3 последователни почивни дена?[/b]


Не ми се влиза в тази дискусия,защото ще се включат много хора,които нямат хал хабер от тези неща но ще пишат сякаш са професори в тази област..Отговарям ти само на последният въпрос.Нямат право да те пишат три последователни почивни дни на разположение!



Какво право нямат? Морално? Искам с точност - по този закон, по този член, по тази точка.
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 11 Дек 2010, 20:43

Ето днешния факт:


Работим по принцип на редовна смяна през седмицата, от 08:30 до 17:30, вечер почиваме, като събота и неделя сме на разположение от събота сутринта до понеделник сутринта/48 часа/, после съм две седмици отпуска /чистим отпуски/ и това по утвърден график от директора.
И днес понеже се отработва 31 дек. аз логично идвам на работа защото ако не дойда и стане нещо /както и стана от 08:00 до 14:30 огледи, регистрации, дактилоскопиране, изчистване на следи и чудесии/ никoй няма да ми плати и сек. извънреден труд и ще ми търсят сметка защото е РАБОТЕН ДЕН естествено и като работен ден би трябвало аз да почивам вечерта и утре от сутринта да съм на разположения но след кратък разговор с "шефа" се оказва че след работа съм на разположение защото имало утвърден график по който съм на разположение и естествено нямало как да си пусна извънреден труд...
Както споменах и на 31, 1 и 2 сам си на разположение и утре отивам да плая свещи да няма работа... защото д**е да ми е яко...
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот qqpipi » 12 Дек 2010, 14:16

а заплаща ли се времето през което си на разположение? Този месец два почивни дни съм на разположение, а както изглежда не би трябвало да е така
qqpipi
 
Мнения: 91
Регистриран на: 10 Яну 2009, 17:52

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 12 Дек 2010, 16:21

Те го плащат, но може ли ти да бачкаш 72 часа ако има работа както в повечето съботи и недели? Жалкото е, че само някакви некадърници които не са стъпвали на улицата пишат тези инструкции.
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот qqpipi » 12 Дек 2010, 17:10

на мен до сега не са ми плащали нищо когато съм на разположение, а само ако ме извикат в този ден на работа и само за часовете които съм работил
qqpipi
 
Мнения: 91
Регистриран на: 10 Яну 2009, 17:52

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 12 Дек 2010, 17:16

аз не се изразих правилно ... плаща се реално извършената работа през времето на разположение!

от Инструкция Рег. № Із-343 от 05.03. 2009 г.
Чл.15. (1) Времето за обедна почивка и почивката за хранене, както и времето на разположение не се включват и не се отчитат за работно време.
(3) Фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и компенсира като извънреден труд по реда на раздел ІV.
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 13 Дек 2010, 17:56

Междо другото да попитам някой има ли информация тази Инструкция Рег. № Із-343 от 05.03. 2009 г. дали е отменена с друга на Ц.Ц?
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот kuka5 » 13 Дек 2010, 20:04

TSS написа:Междо другото да попитам някой има ли информация тази Инструкция Рег. № Із-343 от 05.03. 2009 г. дали е отменена с друга на Ц.Ц?

Не е отменена въпросната инструкция, но има указания как да се прилага, защото прекалено много философи има в МВР, които я тълкуват според умствения си багаж и въпреки указанията философите продължават да си тълкуват, като дявола евангелието..........
Аватар
kuka5
 
Мнения: 1185
Регистриран на: 30 Сеп 2009, 17:03

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот Sir Humphrey » 13 Дек 2010, 23:12

kuka5 написа:но има указания как да се прилага


Е*аси?
Това да не е конституция, че да е нужно тълкуване, егати?
Инструкцията е нормативен акт от нисък разряд и самото й име подсказва, че трябва да урежда даден въпрос в подробности. Ако е написана неясно, да я променят самата нея, а не да пляскат указания, за които не е ясно дали имат юридическа стойност. :evil: :evil: :evil:

ЗАКОН ЗА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ
Чл. 7.
....
(3) Инструкцията е нормативен акт, с който висшестоящ орган дава указания до подчинени нему органи относно прилагане на нормативен акт, който той е издал или чието изпълнение трябва да осигури.
Аватар
Sir Humphrey
 
Мнения: 3078
Регистриран на: 10 Фев 2009, 23:46

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот TSS » 14 Дек 2010, 01:28

Има Окръжно Per. №. I-32681 22.10.2010г. на Ц.Ц в което се казва стриктно да бъдат спазвани разпоредбте на Инструкция Рег. № Із-343 от 05.03. 2009 г. и ако има нова инструкция на Ц.Ц би трябвало тя да е след дата 22.10.2010г. а тази която негласно се върти няма дата, номер и нямам представа приета ли е или не. Самата инструкция съм я чел и ме удовлетворява напълно в отношоние с рамкирането на времето на разположение към работодателя.
Трудните неща ги правя с лекота, невъзможните леко ме забавят!!!
TSS
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Дек 2010, 22:16

Re: Правен казус за времето на разположение в МВР

Мнениеот barona » 18 Май 2011, 23:17

Какво разположение - какви пет лева , аз си живея в обслужващия район и мислите ли си какво става ако се случи нещо , връщал съм се от 90км., въпреки че съм се писъл в книгата за напускане на гарнизона и накрая хубавото е , че страните се споразумяха и не ми отвориха допълнително работа :D . В Германия доколкото знам посещението на ПТП от екип на полиция струва 150е. на засрахователя а при нас какво ..й.
barona
 
Мнения: 199
Регистриран на: 20 Дек 2008, 22:42


Назад към Предложения и дискусии

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron