Висшето образование - качество и необходимост

Re: Висшето образование - качество и необходимост

Мнениеот inkognito » 15 Дек 2011, 08:48

В България не е необходимо ВУЗ да изискват тестове по TOEFL или IELTS!Ако ще се въвеждат тестове,нека да са по български език,защото макар и майчин език,от средните училища излизат тотално неграмотни и влизат във ВУЗ със същата неграмотност...Накрая,каквито влизат,такива и излизат...
inkognito

Мнениеот clearly » 15 Дек 2011, 09:02

Хронологията
clearly » Вчера, , 22:07 Благодаря за инфото.Все ми се струва ,че бг образованието не е качествено .До там я докараха ,че тая година имаше раздут прием и се чудеха някой университети как да запълнят местата http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/09/ ... _studenti/ Който не се е хванал той не е завършил висше в БГ.Поради това ,че сме страна член на ЕС ,много ми е интересно ако в страната ни се въведе за някой специалности за кандидатстване тест TOEFL или IELTS какви ли ще са резултатите???

dakota_ » Вчера, , 22:17 С каква цел в БГ да се въвежда такъв тест при кандидатстване в български ВУЗ по специалност на която обучението (преподаване и учебници) са на чист български език?

clearly написа:Това ,че се преподава на бг език никакъв проблем не е.Просто ще се отсеят. за някой специалности ,некадърниците които влизат с нисък успех или връзки .И дефакто като излязат кадри след това ще се на ниво.Не само за у нас ,а и за чужбина.Като се има предвид ,че висшето образование в основата си стои на нивото си от преди 60-70 години,не напразно само преди три месеца Европа каза ,че иска по-качествени висшисти и реформи .Та на база на това аз се чудя дакота, що ми задава такъв въпрос

dakota_ написа:Вчера, , 22:53 Не можеш ли да избягаш от клишетата...За какво му е на български ВУЗ да поставя изискване при прием за ниво на владеене на английски език,при положение,че в този ВУЗ дисциплините ще се преподават на чист български език,учебниците ще са на български език,за какъв чеп да принуждават кандидатите да владеят английски език при кандидатстване за специалности за които не е необходим английски език,някои може да не желаят да изучават английски език,може да искат да изучават немски език,френски език...Просто се опитвам да ти помогна да мислиш самостоятелно,с твоята глава,не с линковете от интернет...Не се заяждам,приеми го,като помощ от приятел,ако работиш в колектив,ще имаш сериозни затруднения в комуникацията...В момента това е проблем на много хора,липсата на самостоятелно мислене...

clearly написа:Вчера, , 23:17 Дакота явно не си в час .В някой уневерситети има специалности изцяло с обучениеи на англ.език .Пример УНСС -то

dakota_ написа:Днес, , 08:12 Разбрах,че не си в час,ако беше в час щеше да прочетеш подчертаното в червено и да влезеш в час.За по-простичко и за по-прости хорица да кажа,че където е необходим английски език за специалностите,там да си определят каквито условия желаят.Сега вече се надявам да са ме разбрали и простите хора и да влезнат в час...

Това което си подчертал ,ми е убегнало .Причината ,поради това ,че умишлено в постовете си пишеш много да ме замотаеш и дефакто това ме кара да не ги довършвам.В края на крайщата с червеното си написал това което и аз съм изразила в предните си постове визирани хронологично
clearly » Вчера, , 22:07 ,много ми е интересно ако в страната ни се въведе за някой специалности за кандидатстване тест TOEFL или IELTS какви ли ще са резултатите???

clearly -Вчера, , 23:17 Просто ще се отсеят за някой специалности ,

dakota_ » преди 56 минути -където е необходим английски език за специалностите,там да си определят каквито условия желаят.

Та би ли ми обяснил за какво спорим,след като излишно още в първият си коментар съм наблегнала за някой специалностти което ще рече ,че ако беше се замислил защо предложих тоя тест щеше да разбереш ,че се отнася за тия които се водят изцяло на англ.език???И нямаше нужда да ми пишеш за нещо което вече е казано,но ти явно не си го загрял и почна от девет кладенеца вода да ми вадиш .И моля за в бъдеще да избягваш да квалифицираш като прости хората .Това ,че си някакъв началник ,не ти дава право да нарушаваш добрият тон ,с който трябва да се води диалог във форума.

Чл. 39.
(1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот litex » 15 Дек 2011, 09:34

Много правилно го е казала inkognito,няма нужда от никакви такива тестове TOEFL или IELTS в български ВУЗ!Правилно го е казал и колегата dakota_,ВУЗ да си определят каквито условия пожелаят.Има автономност на ВУЗ и те решават на какви точно тестове да подлагат кандидатите за обучение при тях...Не става само с четене :D
litex

Мнениеот clearly » 15 Дек 2011, 10:15

В България не е необходимо ВУЗ да изискват тестове по TOEFL или IELTS!Ако ще се въвеждат тестове,нека да са по български език,защото макар и майчин език,от средните училища излизат тотално неграмотни и влизат във ВУЗ със същата неграмотност...Накрая,каквито влизат,такива и излизат...

litex написа:Много правилно го е казала inkognito,няма нужда от никакви такива тестове TOEFL или IELTS в български ВУЗ!Правилно го е казал и колегата dakota_,ВУЗ да си определят каквито условия пожелаят.Има автономност на ВУЗ и те решават на какви точно тестове да подлагат кандидатите за обучение при тях...Не става само с четене :D

"litex"прав си ,че всеки ВУЗ си решава .Но аз имах предвид за тия специалности при които изцяло преподаването е на английски език.Защо е необходимо при кандидатстване да се държи изпит от три модула в които влизат бълг език,математика ,география или история + англ.език ???След като може всичко това да отпадне и да е само тоя тест+ диплома за средно образование?Нали ти е ясно ,че всеки ще предпочете който знае англ.език и е с диплома над 5 и нещо да си положи тест и вместо да кандидатсва тук и да учи икономика с преподаване на английски език,международни икономически отношения с преподаване на английски език и др.да е в някой стана в ЕС 1 -защото образованието е по- качествено,2. не им пълнят главите с излишни предмети 3 материалната и техническа база е много по- добра и 4 кандидатсва се само с тест +диплома за средно образование

Чл. 39.
(1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот welliant » 15 Дек 2011, 15:07

clearly написа:

litex написа:Много правилно го е казала inkognito,няма нужда от никакви такива тестове TOEFL или IELTS в български ВУЗ!Правилно го е казал и колегата dakota_,ВУЗ да си определят каквито условия пожелаят.Има автономност на ВУЗ и те решават на какви точно тестове да подлагат кандидатите за обучение при тях...Не става само с четене :D

"litex"прав си ,че всеки ВУЗ си решава .Но аз имах предвид за тия специалности при които изцяло преподаването е на английски език.Защо е необходимо при кандидатстване да се държи изпит от три модула в които влизат бълг език,математика ,география или история + англ.език ???След като може всичко това да отпадне и да е само тоя тест+ диплома за средно образование?Нали ти е ясно ,че всеки ще предпочете който знае англ.език и е с диплома над 5 и нещо да си положи тест и вместо да кандидатсва тук и да учи икономика с преподаване на английски език,международни икономически отношения с преподаване на английски език и др.да е в някой стана в ЕС 1 -защото образованието е по- качествено,2. не им пълнят главите с излишни предмети 3 материалната и техническа база е много по- добра и 4 кандидатсва се само с тест +диплома за средно образование

Защото ВУЗ е български и обучението е в Р.България ! В международни икономически отношения като не знаеш география и не ти се учи математика - за какво ниво на образование става дума :?: Който има желание да се образова ще го направи, обратното , който се седи и си клати краката и чака да му дойде нещо на ум не става. В страните от ЕС и тн. "добри" ВУЗ нещата стоят по съвсем различен начин на обучение и входът е лесен , продължаването нататък е сериозно учене.Тук у нас за съжаление малко студенти учат сериозно и след това се вяйкат , че видите ли нивото на образование в България било ниско . Има и много корупция , което е огромния проблем в нашето "вишу" образование .
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот dakota_ » 15 Дек 2011, 16:59

clearly написа:Та би ли ми обяснил за какво спорим,след като излишно още в първият си коментар съм наблегнала за някой специалностти което ще рече ,че ако беше се замислил защо предложих тоя тест щеше да разбереш ,че се отнася за тия които се водят изцяло на англ.език???И нямаше нужда да ми пишеш за нещо което вече е казано,но ти явно не си го загрял и почна от девет кладенеца вода да ми вадиш .И моля за в бъдеще да избягваш да квалифицираш като прости хората .Това ,че си някакъв началник ,не ти дава право да нарушаваш добрият тон ,с който трябва да се води диалог във форума.

Обяснил съм точно и ясно,какво имам против този тест,опитал се е да ти обясни и колегата litex и колегата welliant и incognito…Прочети къде и по каква причина се ползва този тест извадка от Уикипедията ....
„Тестът по английски като чужд език или TOEFL (произнася се тойфел) оценява възможностите за разбиране и използване на стандартен американоанглийски на университетско ниво. Много американски и англоезични колежи и университети изискват другоезичните кандидати за прием да държат този изпит. TOEFL е разработен от Образователното изпитващо бюро (ETS 'Educational Testing Service'), което е сключило договор с частната, нямаща за цел печалба, фирма Колидж Борд (на английски: College Board) да ръководи изпита в институции в САЩ; те разработват и SAT, изпит, който се изисква при кандидатстване в по-престижните колежи и университети в САЩ.”....край на цитата!
В България има Американски университет,там студентите полагат такъв тест и прочети какви студенти приемат за да си отговориш на въпроса,защо там полагат този тест!
Отново от Уикипедията „Когато отвори врати на 30 септември 1991, АУБ посрещна първия си випуск от 208 студента, които в по-голямата си част бяха българи. Днес студентите на АУБ са космополитна общност от 1 100 млади хора, идващи от 40 държави. Две трети от студентите на АУБ са чуждестранни. Румъния, Македония, Сърбия, Албания, Русия, Украйна, Монголия, Грузия, Молдова, Казахстан, Испания и САЩ са само част от държавите, които са представени в университета.
Средният резултат от теста SAT на студентите, приети през есента на 2010г., е 1185 (езикови умения и математика), което прави АУБ един от най-селективните университети в света.
Който разбрал,разбрал,който не е разбрал,да търси повредата в своя "телевизор"...
dakota_

Мнениеот welliant » 15 Дек 2011, 18:18

С въвеждането на тестовата форма на проверка на знанията нивото на образованост падна под критичното ниво на самосъхранение / АУБ/ :lol:
Семестриални такси от 2000EUR не притесняват родителите , защото "чеденцето" учи та пеее :D Кариерно развитие дал Бог- големи англо-американско настроени компании предварително "изкупуват" големи специалисти от АУБ на месечни възнагр. от 2200EUR .Прекрасно "изкупуване на дълг" - за 4 год. си изплаща обучението и след това "купон" :idea:
Освен в статистическите данни изнесени за "читатели от изток" някой да е чул , видял или научил за научни и технически постижения на "завършили АУБ" :?:
За големите риби се залагат и големи въдици - наслука...
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот clearly » 15 Дек 2011, 19:14

welliant написа:С въвеждането на тестовата форма на проверка на знанията нивото на образованост падна под критичното ниво на самосъхранение / АУБ/ :lol:
Семестриални такси от 2000EUR не притесняват родителите , защото "чеденцето" учи та пеее :D Кариерно развитие дал Бог- големи англо-американско настроени компании предварително "изкупуват" големи специалисти от АУБ на месечни възнагр. от 2200EUR .Прекрасно "изкупуване на дълг" - за 4 год. си изплаща обучението и след това "купон" :idea:
Освен в статистическите данни изнесени за "читатели от изток" някой да е чул , видял или научил за научни и технически постижения на "завършили АУБ" :?:
За големите риби се залагат и големи въдици - наслука...

Мислех да не пиша ,но това мнение + мнението на дакота ме провокира и аз да се включа.American University in Bulgaria може да погледнете тук http://www.webometrics.info/top100_euro ... n+Bulgaria на кое место е в класацията на топ университетите в света.И за да не се пише поголовно ,това което слагам по долу е от извора към днешна дата е.
условия за кандидатстване

Бакалавърски програми

> Диплома за средно образование или академична
справка с минимум успех 5,00
> TOEFL iBT 80 точки / IELTS 6 точки/ CAE - C
> SAT Reasoning Test 1000 точки /от секция Critical
Reading и Math/ или ACT

Магистърски програми (Executive MBA)
> Диплома за бакалавърска или магистърска степен
> минимум 2 години трудов стаж
> TOEFL iBT 80 точки / IELTS 6 точки, CPE - C
> GMAT

Таксите са

Бакалавърски програми 9300 ЩД / на година
Настаняване (бак. прогр.) 1170 - 1460 ЩД / на година
Студентска такса (бак. прогр.) 250 ЩД / на година
Executive MBA 10 000 Евро/ програма
Такса кандадт. Еxecutive MBA 35 Евро
.................................
Стипендии
Над 5 000 000 щ.д. дава АУБ за стипендии и финансово подпомагане за най-добрите студенти. Те се
разпределят въз основа на академичните резултати и на материалното състояние на семейството.
Пакетите за финансово подпомагане са 10 и варират от 10% до 100% от таксата за обучение, като
се предоставят за 4 години. АУБ има и фонд за стипендии „Анна Чапрашикова”, който подпомага въз-
питаниците на АУБ да продължат образованието си в магистърски или докторски програми в топ
20 университета в САЩ, като Харвард и Принстън.
Резултат над 1350 т. от теста SAT (Math +Critical Reading) осигурява пълна стипендия в АУБ за
четири години обучение в бакалавърската програма за всички студенти, които ще започнат обуче-
нието си през академична година 2012-2013. Една трета от новоприетите български студенти тази
есен получиха пълна стипендия, а 93% от всички първокурсници на АУБ получиха финансова помощ.
...............................................

ПП:Имам един познат който не е пачкаджия .На същият синът му е там студенти ,а може и вече да е завършил и мога да ви кажа ,че стотинка не е плащал за обученето му.Просто детето му си бе отличник и с точки от ТЕСТА си осигури безплатното обучение. От което следва,че всеки който отговаря на по- горните критерии може да си осигури безплатно обучение там. welliant"ти като пишеш така за текстовата форма ,ме интересува TOEFL,SAT или IELTS минавал ли си го???Малко ме съмнява.Чоовек който го е държал няма как да каже ,че:,, нивото на образованост падна под критичното ниво на самосъхранение в American University in Bulgaria''

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот welliant » 16 Дек 2011, 08:38

За "текстовата" форма на тестовете за проверка на знанията не мога да потвърдя .Самото желание за решаване на тест/SAT/ срещу явяването на изпит е очевадно.Нека уточним това, че всички тези тестове са за англоговорящи и не са критерии за нивото на образование където и да било/Германия,Дания,Испания и тн./. Нима ползващите немски,руски, испански , италиански и тн. езици са за подценяване :?: Самото превъзнасяне на тези и други критерии за видите би англ. език и нищо друго ме изнервя!Стига чуждопоклонничество , да обсъждаме нещо важно за нашите проблеми тук и на български език.Отнясането от важността на темата не е добър знак.
" .. глава ме боли от копи/пейст..." пишете ваши мнения , не копирани.
Вярвай в себе си !
Аватар
welliant

Мнениеот kermit » 30 Дек 2011, 21:19

Независимо дали ни харесва или не английския език се използва в цял свят.И аз искам в цял свят да се разбирам на български,но не става.Така че,човек трябва да се приспособява.Аз лично съм ходил в няколко държави на екскурзия и навсякъде съм говорил с местните на английски език,включително в Германия-известна с "любовта" си към англичаните.
kermit

Образование в България

Мнениеот clearly » 13 Мар 2012, 14:11

На какво учат невръстните ни деца , моля видео http://www.youtube.com/watch?v=I1JH0x8GLxk

Чл. 39.
Аватар
clearly
Изгонен

Мнениеот ralisa » 28 Юни 2012, 17:42

clearly много ми е интересно на базата на какво смяташ, че образованието в другите европейски държави е по-добро от това в България? Там ли си учила, за да си позволяваш да хулиш българската образователна система?
dakota_ написа:преди три месеца Европа каза ,че иска по-качествени висшисти и реформи

Освен това Европа може да иска много неща, но от мен да знаеш едно - нито тази Европа, за която ти говориш, нито ЕС стават за нещо!! Това за мен е една политическа сбирщина от държави, от която аз поне не съм видяла нищо полезно за България. Докато българинът си слага маската на “европеец“, а продължава да мисли и разсъждава като един истински Бай Ганьо, хубавите неща в България и традициите ще продължават да се пилеят и да се губят някъде там, в миналото, но това е отделен въпрос.
Другото, което исках да те попитам е какво означава за теб думата “некадърник“?
И сега да се върнем на темата - колкото и да е “качествено“ образованието в една страна, за да ги няма т.нар. от теб “некадърници“ не мислиш ли, че родителите и даденото възпитание на децата играе роля?
“Независимо дали мислите, че можете или не можете, и в двата случая сте прави“ Хенри Форд
Аватар
ralisa

Мнениеот dakota_ » 28 Юни 2012, 18:04

ralisa написа:clearly много ми е интересно на базата на какво смяташ, че образованието в другите европейски държави е по-добро от това в България? Там ли си учила, за да си позволяваш да хулиш българската образователна система?
dakota_ написа:преди три месеца Европа каза ,че иска по-качествени висшисти и реформи

Освен това Европа може да иска много неща, но от мен да знаеш едно - нито тази Европа, за която ти говориш, нито ЕС стават за нещо!! Това за мен е една политическа сбирщина от държави, от която аз поне не съм видяла нищо полезно за България. Докато българинът си слага маската на “европеец“, а продължава да мисли и разсъждава като един истински Бай Ганьо, хубавите неща в България и традициите ще продължават да се пилеят и да се губят някъде там, в миналото, но това е отделен въпрос.
Другото, което исках да те попитам е какво означава за теб думата “некадърник“?
И сега да се върнем на темата - колкото и да е “качествено“ образованието в една страна, за да ги няма т.нар. от теб “некадърници“ не мислиш ли, че родителите и даденото възпитание на децата играе роля?

Рали,когато изравяш безцелно стари теми от сайта,преглеждай внимателно и бъди прецизна в цитирането.
Никъде не съм писал това,което си го цитирала от мое и ако си по-внимателна ще установиш,че това е писано и преписвано от една русенска женица,която ни заливаше с помия в сайта и която явно реши да ни остави на мира.
Чети внимателно и мисли за да не изпаднеш в нейната ситуация!
dakota_

Мнениеот kkarakashev » 28 Юни 2012, 18:08

Няма средно образование, Няма висше такова. В България все още се учи за китапа, а не за знанието. Тъй че имаш ли познати и връзки, тоя който се явява с теб на конкурс за работа и има 2 висши даже го ду*а. Това ме е научил живота - не е важно колко си образован и какви дипломи имаш - важно е кой ти е зад гърба и кой те бута.
п.с. На 33 години съм. Мисля се за що годе образован със средно-професионално образование. От химията в у-ще до сега полза нямам. Дроби, мроби, тангенти, тангенси - за тях и спомен нямам- а и не ми трябват. С две думи в училище пълнят главите на децата със какви ли не глупости , но не и неща, който ще им трябват в живота.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот ralisa » 28 Юни 2012, 18:11

Да, когато видях, че излезе твоето име вече беше късно, извинявай. Знам, че това не са твои думи, но не се притеснявай, няма да се повтори!! ;)
“Независимо дали мислите, че можете или не можете, и в двата случая сте прави“ Хенри Форд
Аватар
ralisa

Мнениеот dsuzunov » 28 Юни 2012, 21:15

kkarakashev написа:Няма средно образование, Няма висше такова. В България все още се учи за китапа, а не за знанието. Тъй че имаш ли познати и връзки, тоя който се явява с теб на конкурс за работа и има 2 висши даже го ду*а. Това ме е научил живота - не е важно колко си образован и какви дипломи имаш - важно е кой ти е зад гърба и кой те бута.
п.с. На 33 години съм. Мисля се за що годе образован със средно-професионално образование. От химията в у-ще до сега полза нямам. Дроби, мроби, тангенти, тангенси - за тях и спомен нямам- а и не ми трябват. С две думи в училище пълнят главите на децата със какви ли не глупости , но не и неща, който ще им трябват в живота.

Прав си, ама до някъде.
Има и средно, има и висше образование. Е, не на нивото на някогашното, но все пак го има. (примерът е до мен).
Не си мисли, че няма да дойде ден, в който да се наложи да използваш познания по химия, по физика, по математика.
Че тя, природата е съвкупност от трите природни науки.
Ами, когато се наложи да обясниш на детето днешния урок, защото учителят не го е направил по най-добрия начин?
Покрай дъщерята си припомних геометрията и много често я използвам при огледите на ПТП-та.
А съм със същото средно професионално образование (СПТУ Автотранспорт), но смело мога да твърдя, че съм с по-високо ниво на образованост от доста колеги. А за професията придобита в същото училище, ще изтъкна факта, че ние които сме завършили професионални училища/гимназии по транспорт, освен шофьорските книжки, притежаваме и дипломи за шофьори - тоест, сме най-добрите на волана. :lol:
Никога не е излишно малко самочувствие в повече, нали? ;)
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот ralisa » 28 Юни 2012, 21:39

На това какво ще им трябва в живота може да ги научи единствено самият живот, тъй като никой не може да каже какво ще сполети другия и той съответно да знае какво да направи. Според мен живота показва на всеки различни неща и не може да има някакви универсални правила, които да се спазват, защото теб може да те е научил на едно, но децата ти, примерно, да научи на съвсем друго.
Аватар
ralisa

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения и дискусии