Групи Съвестни граждани

Групи Съвестни граждани

Мнениеот Veselin1 » 12 Юни 2012, 22:29

Интересно ми е дали има някъде в Бг сформирани групи съвестни граждани,които да следят за реда и при положение на престъпна дейност да уведомяват органите на реда и да им съдействат до колкото могат.И ако няма дали го приемате като идея да се организират такива групи по градовете,които да са в помощ на МВР.
Veselin1

Re: Групи Съвестни граждани

Мнениеот малкия » 12 Юни 2012, 23:43

Сама по себе си идеята не е лоша, но хората от моето поколение имат не особено добри спомени от ДОТ...
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия

Мнениеот СИГМА12 » 13 Юни 2012, 06:31

В цивилизованите държави всички сигнализират за нередности,тук си обръщат главата на другата страна,естествено ако не решат,че полицай е в някакво нарушение,тогава съвестта прелива на талази :lol: :mrgreen:
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот Veselin1 » 13 Юни 2012, 07:45

Според мен би било наистина много полезно да има такива групи в помощ на полицията,но наистина обществото като цяло е доста негативно настроено към полицейските органи и вместо в помощ може да бъде в ущърб на полицията. Все пак предполагам има хора настроени позитивно като мен и биха били доволни като помогнат по какъвто и да е начин за улесняването дейността на полицейските органи.Така и ще се създаде по-добра връзка между гражданин-полицай,от което следва доверието към МВР да стане по-голямо.
Veselin1

Мнениеот kkarakashev » 13 Юни 2012, 07:59

Моя поглед е че малко по малко започва да се изгражда "Гражданско общество" в България. До преди години според мен липсва, но сега поне има наченки на такова. Малко са хората, който биха помогнали на човек в беда, но по данни от пресата и новините все повече хора помагат на такива в нужда. За мен не е най важното само да звъннеш в полицията или на тел:112, а и да направиш нужното.
Знам само ,че има едно сдружение от млади хора (Съюз на българските спасители), който се опитват да направят нещо в тази насока и ги подкрепям изцяло.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот Veselin1 » 13 Юни 2012, 08:30

Можете ли да ми кажете нещо по-подробно за това сдружение?
Намерих официалния им сайт. Изглежда интересно.благодаря все пак.:)
Последна промяна MasterCop на 13 Юни 2012, 11:57, променена общо 1 път
Причина: Сливане на поредни мнения
Veselin1

Мнениеот катюша » 13 Юни 2012, 11:06

Veselin1 написа:Според мен би било наистина много полезно да има такива групи в помощ на полицията,но наистина обществото като цяло е доста негативно настроено към полицейските органи и вместо в помощ може да бъде в ущърб на полицията. Все пак предполагам има хора настроени позитивно като мен и биха били доволни като помогнат по какъвто и да е начин за улесняването дейността на полицейските органи.Така и ще се създаде по-добра връзка между гражданин-полицай,от което следва доверието към МВР да стане по-голямо.

Формирането на такива групи говори зле за обществото в което живеем.Все едно да разделим по групи хората на съвестни и несъвестни .В момента без да се създават каквито и да са групи,всеки може да сигнализира в полицията за нарушение на обществения ред или каквото и да е друго нарушение,като подаде сигнал на тел.112. Това е изпълнение на граждански дълг,въпрос на мора и на съвест.
Не знам дали се събужда гражданското общество,но да не се налага да се потърси свидетел или поемно лице.Повечето "граждани" бягат от отговорност и не искат да чуят да станат свидетели,макар да са са видели и чули всичко което се е случило.
катюша

Мнениеот dakota_ » 13 Юни 2012, 13:56

Veselin1 написа:Според мен би било наистина много полезно да има такива групи в помощ на полицията,но наистина обществото като цяло е доста негативно настроено към полицейските органи и вместо в помощ може да бъде в ущърб на полицията. Все пак предполагам има хора настроени позитивно като мен и биха били доволни като помогнат по какъвто и да е начин за улесняването дейността на полицейските органи.Така и ще се създаде по-добра връзка между гражданин-полицай,от което следва доверието към МВР да стане по-голямо.

Веско,това за обществото и негативното настроение към полицията не е вярно...Чувал ли си,че който обобщава греши...Негативно настроени са негодниците и хората,които има от какво да се страхуват,на които сме объркали престъпните планове и пресекли престъпните намерения...Повечето хора са добронамерени към полицията,защото ние подсигуряване тяхното спокойствие...
Това за групите от съвестни граждани е нещо,като непоисканото добро...почти винаги непоисканото добро е зло...
Никой не пречи,а дори е наложително ако пред очите ти се върши престъпление да сигнализираш,да свидетелстваш и с каквото може да съдействаш до край...Това за мен е съвестен гражданин и не е нужно да ги обособяване в групи...
dakota_

Мнениеот малкия » 13 Юни 2012, 15:59

Напълно съм съгласен. Искам само да добавя, че съществуват и хейтърчетата, които мраят полицаите - но не само полицаите, също и инженерите, лекарите, учителите... Абе изобщо обичат да мразят. Не са чак толкова много, но са доста кресливи - особено в мрежата. Е, те не са българското общество, нито пък са представителна извадка за настроенията му.
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия

Мнениеот tz_mitev » 06 Ное 2012, 18:04

То винаги ще има такива хора - "хейтърчета", които винаги за нещо трябва да мрънкат и да изказват негативно мнение. Но от тях много малко са тези, които биха направили нещо ако са свидетели на насилие или друго действие от подобно естество. Тези хора просто ще си продължат по пътя, все едно че нищо не са видяли и чули и после пак ще си пишат и ще изказват негативизъм по мрежите и форумите.
tz_mitev

Доброволен заявител

Мнениеот Machida » 21 Мар 2013, 19:32

Какво мислите относно гражданите с патриотично чувство,които без да са помолени съдействат на полицията.Вписва ши се някъде и след кандидатстване в системата това може ли да се води като някаквопрефимство?
Последна промяна belyata на 21 Мар 2013, 21:59, променена общо 1 път
Причина: Сливане на повтарящи се теми!
Machida

Re: Доброволен заявител

Мнениеот dakota_ » 21 Мар 2013, 22:33

Machida написа:Какво мислите относно гражданите с патриотично чувство,които без да са помолени съдействат на полицията.Вписва ши се някъде и след кандидатстване в системата това може ли да се води като някаквопрефимство?

Освен патриотичното чувство,гражданите трябва да декларират пред органите на МВР и степента на активна гражданска позиция.Необходимите бланки се раздават в РУП по местоживеене.Вписват се в специална книга и при поискване се издава служебна бележка в която се опива подробно съответния принос на гражданина.Някои осребряват патриотичното чувство в пари и те се изплащат в края на всяка календарна година,други в предимство при кандидатстване за работа в органите на МВР и там е с натрупване.
dakota_

Мнениеот СИГМА12 » 21 Мар 2013, 22:55

Само че, са много дефицитни и ако нямаш връзки в руп се правят,че няма и ги дават на свои хора бланките.Може ,като питаш,ако ти откажат да поискаш да говориш с началника им и има вероятност да се стреснат и да извадят.
Ясен Филев-СПС-ОД-МВР-Варна.
Аватар
СИГМА12

Мнениеот kkarakashev » 24 Мар 2013, 08:03

СИГМА12 написа:В цивилизованите държави всички сигнализират за нередности,тук си обръщат главата на другата страна,естествено ако не решат,че полицай е в някакво нарушение,тогава съвестта прелива на талази :lol: :mrgreen:

Така е, но според мен не защото хората не искат да помагат, за зашото после следва една бюрокрация .......... Всички, с който съм разговарял посочват това за основна причина за Не съдействието на полицията.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
Аватар
kkarakashev

Мнениеот bega4kata » 24 Мар 2013, 09:49

По- скоро си извръщат главата, понеже ги е страх, пък и така е по- лесно. И после точно такива най- много пискат, че полицията нищо не правела....
Празна раница не пази граница, уважаема г-жо Министър!
Аватар
bega4kata

Мнениеот kermit » 24 Мар 2013, 09:59

kkarakashev написа:
СИГМА12 написа:В цивилизованите държави всички сигнализират за нередности,тук си обръщат главата на другата страна,естествено ако не решат,че полицай е в някакво нарушение,тогава съвестта прелива на талази :lol: :mrgreen:

Така е, но според мен не защото хората не искат да помагат, за зашото после следва една бюрокрация .......... Всички, с който съм разговарял посочват това за основна причина за Не съдействието на полицията.

Каква бюрокрация-има си процедури,които трябва да се спазват.Без съдействие на гражданите понякога не може да се докаже престъплението.Само че на болшинството от хората не им пука,естествено докато те лично не пострадат от престъпление.Имал съм случаи,когато някой се обади в полицията,че е видял да влизат крадци в чужд дом.И като го викна да им направи разпознаване и ореве орталъка защо съм му нарушавал спокойствието.А на мен да не ми е приятно да правя разпознаване,само че щом ще го правя значи се налага.Лошото е в България ,че хората нямат чувство за общност и всеки се спасява поединично.Не им пука,че съседа е обран-важното е,че той не е.Но следващия път когато той е потърпевш и очаква помощ от другите хора,такава няма.
kermit

Мнениеот kkarakashev » 24 Мар 2013, 11:24

kermit написа:
kkarakashev написа:

Каква бюрокрация-има си процедури,които трябва да се спазват.Без съдействие на гражданите понякога не може да се докаже престъплението.Само че на болшинството от хората не им пука,естествено докато те лично не пострадат от престъпление.Имал съм случаи,когато някой се обади в полицията,че е видял да влизат крадци в чужд дом.И като го викна да им направи разпознаване и ореве орталъка защо съм му нарушавал спокойствието.А на мен да не ми е приятно да правя разпознаване,само че щом ще го правя значи се налага.Лошото е в България ,че хората нямат чувство за общност и всеки се спасява поединично.Не им пука,че съседа е обран-важното е,че той не е.Но следващия път когато той е потърпевш и очаква помощ от другите хора,такава няма.

Това е точната истина, колкото и грозна да е. Видял крадци в чуждия дом, но нито ги е спрял, нито е реагирал като гражданин, като човек. По-лесно е 112. донякъде разбирам мисленето но това е породено от незнанието на законите и по-точно от беззаконието. Има ли закон за частната собственост - НЕ. Тя е разграден двор. Ем гледаш да пазиш собствеността си, но в случай на престъпление пазиш повече престъпника отколкото имота си.
Както сме обсъждали в други теми единствения начин да спреш престъпник/крадец е силово. Колко българи знаят, че закона им дава това право? Масово се страхуват от наказанието, след като го ступаш и той може да те осъди, че си го пребил. Самото законодателство е толкова объркано, че в една ситуация в зависимост от адвоката си става "от осана до разпни го"
Ето два примера за това как се отказват хората да помогнат и за това как се прехвърля топка между институции (полиция - съд)
1- Приятел намира портфейл с лични документи и сума пари. След като проверява съдържанието на портфейла го отнася в РУП. дава си данните и предава намерената вещ. Служителите намират лицето изгубило портфейла и му го предават. Последваха 3-4 отивания на моя приятел до РУП за справки, въз основа на това, че притежателя на портфейла обвинява приятелят ми в кражба на сума , която е била в портфейла.
нямаше ли как да се удстовери какво е трябвало да има в портфейла и какво е намерено за да се избегне последващата ситуация......

2- Имаме семейни проблеми със съсед, който има леки психически проблеми. Няколко жалби до РУП и последвали срещи между служители и въпросния съсед. След поредния скандал и обиди, последвали с замеряне с камък срещу баща ми и удар пристигна екип на полицията. Посъветваха ме да подам поредна жалба в РУП. След срещата ми с Районния инспектор и обяснявайки му ситуацията той вдигна рамене и каза: цитат" Еми кажете ми какво да направя. Обърнете се към съда ???". след като чух това му казах, че ако ТОЙ не предприеми някакви мерки, ще ги предприема аз, но после ще се видим в руп при други обстоятелства - като обвиняем, а искам да го избегна.
Точно процедурите са от време оно. Болшинството от нормативните документи са от "Татово време" - имам в предвид процедури, инструкции и т.н.
Аватар
kkarakashev

Следваща

Назад към Предложения и дискусии