Групи Съвестни граждани

Re: Групи Съвестни граждани

Мнениеот dakota_ » 24 Мар 2013, 12:18

kkarakashev написа:Ето два примера за това как се отказват хората да помогнат и за това как се прехвърля топка между институции (полиция - съд)
1- Приятел намира портфейл с лични документи и сума пари. След като проверява съдържанието на портфейла го отнася в РУП. дава си данните и предава намерената вещ. Служителите намират лицето изгубило портфейла и му го предават. Последваха 3-4 отивания на моя приятел до РУП за справки, въз основа на това, че притежателя на портфейла обвинява приятелят ми в кражба на сума , която е била в портфейла.
нямаше ли как да се удстовери какво е трябвало да има в портфейла и какво е намерено за да се избегне последващата ситуация......

2- Имаме семейни проблеми със съсед, който има леки психически проблеми. Няколко жалби до РУП и последвали срещи между служители и въпросния съсед. След поредния скандал и обиди, последвали с замеряне с камък срещу баща ми и удар пристигна екип на полицията. Посъветваха ме да подам поредна жалба в РУП. След срещата ми с Районния инспектор и обяснявайки му ситуацията той вдигна рамене и каза: цитат" Еми кажете ми какво да направя. Обърнете се към съда ???". след като чух това му казах, че ако ТОЙ не предприеми някакви мерки, ще ги предприема аз, но после ще се видим в руп при други обстоятелства - като обвиняем, а искам да го избегна.
Точно процедурите са от време оно. Болшинството от нормативните документи са от "Татово време" - имам в предвид процедури, инструкции и т.н.

Краси в първи случай с приятелят ти,отивайки в РУП се "сблъсква" с полицай на пост №1 ( "най-важния" пост в РУП) там обяснява каква е целта на посещението му в РУП и след това се прави протокол за доброволно предаване на намерения портфейл.Описва се всичко което е вътре в портфейла (банкноти,лични документи...) подписва се протокола и всеки по своя път.
След като се издири собственика на портфейла,портфейла се предава с друг протокол на базата на първия протокол.
Никой не може да забрани на собственика на портфейла да пуска жалби срещу когото и да е... Казвам това,защото ако си собственика на изгубения портфейл няма претенции относно предадената му вещ,никой няма да вика повторно и този които е намерил портфейла.
С две думи,процедурата е елементарна,не се усложнява от полицията,а се усложнява от гражданите.
По втория въпрос описан от теб.ПИ наистина няма какво да направи в случая освен да предупреди съседа ти с предупредителен протокол и да те посъветва да се обърнеш към съда за решаване на неуредените ви гражданско-правни отношения.
Това е в правомощията на полицията и полицията не може да се дели от закона!
dakota_

Мнениеот kermit » 24 Мар 2013, 16:52

Каква бюрокрация-има си процедури,които трябва да се спазват.Без съдействие на гражданите понякога не може да се докаже престъплението.Само че на болшинството от хората не им пука,естествено докато те лично не пострадат от престъпление.Имал съм случаи,когато някой се обади в полицията,че е видял да влизат крадци в чужд дом.И като го викна да им направи разпознаване и ореве орталъка защо съм му нарушавал спокойствието.А на мен да не ми е приятно да правя разпознаване,само че щом ще го правя значи се налага.Лошото е в България ,че хората нямат чувство за общност и всеки се спасява поединично.Не им пука,че съседа е обран-важното е,че той не е.Но следващия път когато той е потърпевш и очаква помощ от другите хора,такава няма.[/quote]
Това е точната истина, колкото и грозна да е. Видял крадци в чуждия дом, но нито ги е спрял, нито е реагирал като гражданин, като човек. По-лесно е 112. донякъде разбирам мисленето но това е породено от незнанието на законите и по-точно от беззаконието. Има ли закон за частната собственост - НЕ. Тя е разграден двор. Ем гледаш да пазиш собствеността си, но в случай на престъпление пазиш повече престъпника отколкото имота си.
Както сме обсъждали в други теми единствения начин да спреш престъпник/крадец е силово. Колко българи знаят, че закона им дава това право? Масово се страхуват от наказанието, след като го ступаш и той може да те осъди, че си го пребил. Самото законодателство е толкова объркано, че в една ситуация в зависимост от адвоката си става "от осана до разпни го"
Ето два примера за това как се отказват хората да помогнат и за това как се прехвърля топка между институции (полиция - съд)
1- Приятел намира портфейл с лични документи и сума пари. След като проверява съдържанието на портфейла го отнася в РУП. дава си данните и предава намерената вещ. Служителите намират лицето изгубило портфейла и му го предават. Последваха 3-4 отивания на моя приятел до РУП за справки, въз основа на това, че притежателя на портфейла обвинява приятелят ми в кражба на сума , която е била в портфейла.
нямаше ли как да се удстовери какво е трябвало да има в портфейла и какво е намерено за да се избегне последващата ситуация......

2- Имаме семейни проблеми със съсед, който има леки психически проблеми. Няколко жалби до РУП и последвали срещи между служители и въпросния съсед. След поредния скандал и обиди, последвали с замеряне с камък срещу баща ми и удар пристигна екип на полицията. Посъветваха ме да подам поредна жалба в РУП. След срещата ми с Районния инспектор и обяснявайки му ситуацията той вдигна рамене и каза: цитат" Еми кажете ми какво да направя. Обърнете се към съда ???". след като чух това му казах, че ако ТОЙ не предприеми някакви мерки, ще ги предприема аз, но после ще се видим в руп при други обстоятелства - като обвиняем, а искам да го избегна.
Точно процедурите са от време оно. Болшинството от нормативните документи са от "Татово време" - имам в предвид процедури, инструкции и т.н.[/quote]

Не става въпрос да тръгне да задържа крадците-особено ако са няколко.Никой и не иска това от гражданите.Правилното поведение е да се обади на 112 и да съобщи,че става свидетел на извършваща се кражба и да съобщи подробно мястото,където се извършва и възможно най-подробно описание на крадците.Евентуално и накъде са се насочили,ако са извършили кражбата.Оттам нататък е работа на полицаите да ги заловят.Но ако ги заловят- примерно на 500 м оттам е редно да съдейства като ги разпознае/естествено ако може/.Нищо повече не се изисква-никой не иска хората да се правят на Батман.
kermit

Мнениеот sunni » 24 Мар 2013, 21:14

dakota_ написа:
kkarakashev написа:Ето два примера за това как се отказват хората да помогнат и за това как се прехвърля топка между институции (полиция - съд)

Точно процедурите са от време оно. Болшинството от нормативните документи са от "Татово време" - имам в предвид процедури, инструкции и т.н.

Краси в първи случай с приятелят ти,отивайки в РУП се "сблъсква" с полицай на пост №1 ( "най-важния" пост в РУП) там обяснява каква е целта на посещението му в РУП и след това се прави протокол за доброволно предаване на намерения портфейл.Описва се всичко което е вътре в портфейла (банкноти,лични документи...) подписва се протокола и всеки по своя път.
След като се издири собственика на портфейла,портфейла се предава с друг протокол на базата на първия протокол.
Никой не може да забрани на собственика на портфейла да пуска жалби срещу когото и да е... Казвам това,защото ако си собственика на изгубения портфейл няма претенции относно предадената му вещ,никой няма да вика повторно и този които е намерил портфейла.

Краси,действително така се случва.Аз когато си бях загубила портмонето имаше протокол за доброволно предаване,в него беше описано всичко,което е било в портмонето-пари,документи,включително късметчетата от кафета,календарчета,бележки и всякакви др.незначителни неща,които са били в него дори.После ми го върнаха с груг протокол,полицая ги чете тия неща да си видя всичко ли е там;дадоха ми някаква разписка 'днес на еди коя си дата бяха върнати следните предмети..на лицето..' и не е имало никакви проблеми.Обадиха се около 20 мин,след като ми е изпаднало на гарата,предпологам веднага след като момичето,което го е намерило,го е занесло там.Аз питах как се казва момичето и я намерих после във фейсбук да и благодаря и си писахме,не е споменавала да са я викали повече или да са я занимавали с каквото и да е.
sunni

Предишна

Назад към Предложения и дискусии