Парично възнаграждение за информация

Да. Ще подобри разкривеността на извършителите.
24
62%
Не. МВР няма средства за такъв вид дейност.
7
18%
Няма нужда от чак такава помощ от гражданите.
0
Няма гласували
Ако някой желае да помага, да помага безвъзмездно.
8
21%

Общо гласове : 39

Мнениеот kkarakashev » 25 Юни 2012, 15:06

За или против даването на парично възнаграждение от МВР за информация, относно престъпление или разкриването на такова.

В много страни е прието поощряването на такъв вид дейност. Наградата във вид на сума, според мен, не само подтиква към това гражданите да изградят нетърпимост към престъплението/извършителят на такова, а и да помогнат на органите да заловят извършителя.
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Re: Парично възнаграждение за информация

Мнениеот minavasht » 25 Юни 2012, 21:08

http://cfcrimelinewarrants.com/Default.aspx

Това е местния сайт, може да се ползва да провериш дали няма някой издирван в района, има телефон,на който анонимно да се обадиш ако имаш информация за някой или нещо.

Редовно хващаме издирвани лица по сигнали от там.
Всяка молитва получава отговор. Понякога отговора е "Не!"
minavasht
Police Officer US Florida

Мнениеот MSG » 25 Юни 2012, 22:40

Този метод разчита не толкова на съвестта, колкото на алчността на хората и тези, които приемат сигналите трябва да са наистина добри психолози и полицаи, за да отсяват част от фалшивите сигнали. Ако при нас се въведе това, ще ни разчекнат от обикаляне за тоя що духа. Поне половината от сигналите, които получаваме сега от 112 са пълни глупости и нямат нищо общо с полицията. Последния фрапиращ такъв сигнал ми беше за жена с прерязани вени (предполагаем опит за самоубийство). Изкарах буталата на Астероида, за малко да разбия входа на кооперацията, щото една изкукуригала бабичка не искаше да ни отваря, щото я било страх, връхлитаме в жилището и замалко съпругът да го отнесе, щото беше доста неадекватен (от паника, не беше пил) и накрая какво....? Жената се порязала на счупена чаша (наистина доста дълбоко) и се обадили на 112 за линейка, а те ни пращат нас. Поне им казахме как да си направят по-нормална превръзка, че се беше стегнала с една връв и ръката и беше посиняла, но случаят е показателен. Линейката дойде поне 20 минути след нас и то, след като докладвах на дежурния и той се свърза с Бърза помощ.
MSG

Мнениеот minavasht » 26 Юни 2012, 09:07

До оператора е, но е и до обаждащия се е също - ошашкани са често и не могат да обяснят какво става.
Добре че тук обикновенно линейката е там преди нас.
minavasht

Мнениеот kkarakashev » 26 Юни 2012, 10:07

minavasht написа:До оператора е, но е и до обаждащия се е също - ошашкани са често и не могат да обяснят какво става.
Добре че тук обикновенно линейката е там преди нас.

В Пловдив на дежурства са между 5-8 линейки :) население около 338 000/ площ - 101.981 км2 Тук ако ти трябва линейка - молиш се в района да има свободна иначе ..................... гориш. За София е по-голяма трагедия предполагам

Въпроса беше малко ... риторичен. В такава държава живеем. Парите са на първо място. Не за разхищение и охолство а за оцеляване. Всички полицаи в форума знаят колко е трудно да намериш свидетел, някой да ти окаже съдействие, поемни лица. Няма го още гражданското общество. Има наченки, но са все още "деца".
Със създаването на анкетата имах в предвид тежките криминални престъпления , а не всички. То кокошкарите са по затворите ясно, ама обмислените престъпления ........
http://www.vbox7.com/play:7f4f0694 - В памет на служителите на МВР, загинали при изпълнение на служебният си дълг.
http://inmemoriam.mavar.info
Аватар
kkarakashev

Мнениеот belyata » 26 Юни 2012, 17:29

В такава държава живеем. Парите са на първо място. Не за разхищение и охолство а за оцеляване.

Паричното стимулиране ли формира активната гражданска позиция?
Информация за извършено престъпление може да бъде подавана до прокуратурата, телефон 112 или в най-близкото поделение на МВР, когато гражданин е научил или е станал свидетел на извършено престъпление. Това е гражданска позиция и тя не се изразява единствено срещу заплащане.
Всички полицаи в форума знаят колко е трудно да намериш свидетел, някой да ти окаже съдействие, поемни лица. Няма го още гражданското общество. Има наченки, но са все още "деца".

За виртуалните и демотивираните полицаи може да е трудно, но не всички са такива. Не слагай под общ знаменател всички.
Със създаването на анкетата имах в предвид тежките криминални престъпления , а не всички. То кокошкарите са по затворите ясно, ама обмислените престъпления ........

Твоето утопично предложение за стимулиране на информаторите как ще бъде реализирано? Това не ли е поредната анкета, която пускаш на принципа:
kkarakashev написа:.....пускам това предложение, но няма и идея как да стане. Може би има начин ............
Аватар
belyata

Мнениеот minavasht » 26 Юни 2012, 20:35

Заплащането за информация за престъпления е интересна тема. Теоретично гражданите би трябвало без заплащане да информират за престъпления и повечето обикновенни хора ако видят нещо съмнително се обаждат, поне тук.
Но за подробна информация, трябва да дойде от някой който е близко до престъпника. А те не ходят да пият чай с благородни девици в библиотеката, обикновенно са край подобни на себе си хора. В тези случаи малко пари могат да подтикнат някой да си каже - Джо и без това ме бие всяка събота в бара, май и нещо с приятелката ми се залисва, 500 кинта са си 500 кинта. И Джо гърми за обира в пицарията.
И тук зависи къде е станала случката, в някой зони е трудно да намериш свидетел.
minavasht

Мнениеот dakota_ » 26 Юни 2012, 22:23

Имаме си на разположение „ оченца” и „ушенца” и без да им плащаме в брои.Все пак такъв ресора на оперетата...Понякога хайдука още не е осъмнал след обирa и усеща,че му духа кон във врата...
С тези промени и трансформации на МлКР май ще се наложи,като в Америка да плащаме за информация...
dakota_

Мнениеот minavasht » 27 Юни 2012, 05:50

Пресен случай от тия дни - копеле обира бензиностанция, при обира застрелва касиера. Касиера умря на другия ден.
2 души се обаждат на Краймлайн, посочвайки извършителя.
Вчера е арестуван.
И да се плати нещо на обадилите се, пак си струва, копелето няма да убие повече.

http://www.wftv.com/news/news/local/man-arrested-robbery-homicide-charges-texaco-clerk/nPfN3/
minavasht

Мнениеот катюша » 27 Юни 2012, 07:02

В България също ако има очевидци на такова тежко престъпление и са разпознали извършителят ще се обадят.
Въпроса е,че има и хора,които се обаждат за да си отмъстят на някой,като го натопят,а човека даже не е сънувал,че е вършил нещо нередно.Правят го просто за да му отровят деня.
Колегата belyata според мен много правилно е дал насоки,такова заплащане за информация само ще поощри човешката алчност.
Представяте ли си какво общество ще бъдем ако трябва да плащаме на някой да бъде съвестен гражданин.
катюша

Мнениеот Хела_ » 27 Юни 2012, 08:56

Знам, че не съм добре дошла тук и се извинявам, но излизам от нафталина, само за да кажа, че полицаите от тази тема ми връщат надеждата, дори и само заради това, че знаят какво е самосъзнание. Това за мен е важно и ви благодаря най-искрено.
Надявам се, авторът на темата поне тук да успее да се гмурне по-надълбоко, защото на друго място, в идентичната тема, му идва много дзен. Обърква се, тъй като има и разни елементи от полицейския кръжок, дето явно не правят разлика между негласен апарат и случаен гражданин, желаещ инцидентно да помогне, защото го смята за дълг към себе си като част от обществото, а не за услуга на МВР.
Благодаря отново и прощавайте за натрапването.
Аватар
Хела_

Мнениеот Lord » 27 Юни 2012, 19:15

kkarakashev написа:За или против даването на парично възнаграждение от МВР за информация, относно престъпление или разкриването на такова.

За или против във форума е без значение, защото това е факт, който се практикува законно у нас и то от десетилетия. Така е и в целия цивилизован свят. Информацията винаги е била най-ценната/скъпа стока и така ще продължи да бъде!
Аватар
Lord

Мнениеот belyata » 28 Юни 2012, 15:18

Изглежда имаш в предвид за заплащане при получаване на информация от доносници, но Хела_ вече поясни:
Хела_ написа:..... има и разни елементи от полицейския кръжок, дето явно не правят разлика между негласен апарат и случаен гражданин, желаещ инцидентно да помогне, защото го смята за дълг към себе си като част от обществото, а не за услуга на МВР.....
Аватар
belyata

Мнениеот Lord » 28 Юни 2012, 19:59

belyata написа:Изглежда имаш в предвид за заплащане при получаване на информация от доносници, но Хела_ вече поясни:
Хела_ написа:..... има и разни елементи от полицейския кръжок, дето явно не правят разлика между негласен апарат и случаен гражданин, желаещ инцидентно да помогне, защото го смята за дълг към себе си като част от обществото, а не за услуга на МВР.....

Почти позна, като изключим термина "доносници". Не за друго, но този термин е обичаен назад във времето, а и днес за политическата полиция у нас и по света, а аз имах предвид криминалната битова престъпност или модерната дума "конвенционална" такава.
А, разсъжденията на Хела напълно ги приемам, предвид, че тя споделя мнение на обикновен гражданин. Не съм се сдухал да не виждам разликата, но и няма как да не разсъждавам, като полицай, защото като такъв аз виждам, срещам, научавам и боравя с различни информации, придобити по различен начин от различни хора.

Извън профи-контекста и аз съм за гражданско общество, ама пуста теория - много е различна от практиката. ;)
Аватар
Lord

Искам да помагам на МВР

Мнениеот Александьр » 06 Юли 2012, 00:22

...да речем че мога да намирам информация за разпространението на наркотици...
Александьр

Мнениеот катюша » 06 Юли 2012, 08:13

Свържи се с най-близкото поделение на МВР,сподели за какво става дума и там ще бъдеш насочен към точните хора с които можеш да споделиш информацията с която разполагаш.
катюша

Мнениеот disorder » 06 Юли 2012, 10:29

18.30 ч. Не съм се прибирал два дена. Смърдя на пот, спи ми се и съм гладен. Седя в забутано кафене с господин на около 70 години. Той пожела да се срещнем – не можел да търпи повече, разбили му вилата за кой ли път. Аз пия кафе, той пие бира купена от мен.
Той говори, аз слушам. На барплота застава мъж да купува цигари. Тръгвайки да излиза, поглежда и промърморва: „Да ..ба и ченгето, от много работа на кафенце седнал...” Преглъщам провокацията. Знам, че и той е „ударен” преди време и се е разделил с косачка и електрожен. Десет минути след него излизам и аз. Чака ме писане на доклад, надявам се на баня и малко сън. След време от разговора в кафенето излезе айдука и на човека който ме ругаеше. Дали съм плащал за информация, не знам. Мисля че разкрита кражба на цената на бутилка бира е добра равносметка. Има хора които помагат от човещина, по съвест. Тях трябва да пазим. Има хора, които за пари са готови... Тях трябва да разпознаваме отдалеч. А че информацията е супер скъпа стока е вярно. Ако хората разберат че ние сме за това, да вадим кестените от огъня вместо тях и без съдействие от тях сме нищо, този човечец нямаше да плюе по мен така. Няма колега да не е давал по нещо. Я предплатена СИМ-карта, я някоя биричка, я коняче за развързване на езика. Този който дойде и ми каже: „Плати и ще ти кажа” го пращам при журналята.
disorder

Следваща

Назад към Предложения и дискусии