Военен или Полицай - избор за цял живот.

Военен или Полицай - избор за цял живот.

Мнениеот ivanivanov123 » 28 Май 2013, 19:50

Здравейте! В такъв етап от живота съм , че трябва да направя избор - полицай или военен. Това са двете неща, които желая тъй силно. Избора е между НВУ и АМВР, но се двоумя. Кое е по-доброто? Кое осигурява по-добро бъдеще? Кое би могло да ми излезе по-евтино? Коя специалност при военните е най-добра и коя при полицаите?
Кое учебно заведение е по-добро? Във Военното всичко е осигурено, но като че ли реализацията е по-трудна, а АМВР си плащаш за някои неща, но на ниски цени и реализацията е по-добра. Приятелите ми и познатите ги хвалят и двете места, всички се трупат и на двете места. Ако не е проблем, ще се радвам да чуя приятелски съвет за плюсовете и минусите на двете места и съвет, благодаря.
ivanivanov123

Re: Военен или Полицай - избор за цял живот.

Мнениеот The Godfather » 29 Май 2013, 23:42

Кое е по-доброто? Кое осигурява по-добро бъдеще? Кое би могло да ми излезе по-евтино? Коя специалност при военните е най-добра и коя при полицаите?

Не си пропилявай живота!
Ако си достигнал в етап от него, при който си разбрал, че нищо друго свястно няма да излезе от тебе, което не го вярвам..действай!
Където и да влезеш все си....
Абе сиромашка работа...от глад няма да умреш,.. по некадърност уволнени няма..., пък и с образованието няма да натовариш толкова родителите си! Но си е един загубен живот, това ще го разбереш твърде късно...но няма да си само ти прецакан...така че успех!
Аватар
The Godfather

Мнениеот Lord » 30 Май 2013, 08:56

ivanivanov123 написа:Здравейте! В такъв етап от живота съм , че трябва да направя избор - полицай или военен. Това са двете неща, които желая тъй силно. Избора е между НВУ и АМВР, но се двоумя. Кое е по-доброто? Кое осигурява по-добро бъдеще? Кое би могло да ми излезе по-евтино? Коя специалност при военните е най-добра и коя при полицаите?
Кое учебно заведение е по-добро? ...

Няма еднозначен отговор на въпросите ти. Пък и не разбирам защо си толкова краен - опитай едното, ако не те удовлетвори опитай и другото, а и защо изобщо си мислиш, че извън полицията и армията няма разумна форма на живот?! Напротив. ;)
Аватар
Lord

Мнениеот ivanivanov123 » 30 Май 2013, 10:05

Ами не, знам, че има и "друга форма на живот". Просто от малък искам да се реализирам в едно от двете направления. Особено предвид факта, че в кръвта ми има "военни победи и сражения " от мои стари вуйчовци и деди. Пък имаше едно време Общинска детска полиция, в която 3 години се занимавах и си ми е на мен като мечта! :) Не като повечето "да има нещо". Явно повечето сте забравили за хората, които мечтаят за самата професия, а не за "сигурното бъдеще".
ivanivanov123

Мнениеот dakota_ » 30 Май 2013, 17:38

ivanivanov123 написа:Ами не, знам, че има и "друга форма на живот". Просто от малък искам да се реализирам в едно от двете направления. Особено предвид факта, че в кръвта ми има "военни победи и сражения " от мои стари вуйчовци и деди. Пък имаше едно време Общинска детска полиция, в която 3 години се занимавах и си ми е на мен като мечта! :) Не като повечето "да има нещо". Явно повечето сте забравили за хората, които мечтаят за самата професия, а не за "сигурното бъдеще".

Едно е да искаш,друго е да можеш,трето и четвърто е да го направиш... Мечтите са си мечти,сигурното бъдеще е нещо,което въпреки мечтите трябва да е водещо...Все пак само с мечти не се живее,трябва да се яде и сметки да се плащат...
Яви се на изпитите,виж резултатите и тогава ако си се потрудил достатъчно през годините и си си подсигурил възможност да избираш между полицай или военен,тогава ще го мислиш... Накрая може да се окаже,че силите ти са за педагог ....Там отиват и записват тези,които никъде другаде не са ги взели,но държат да имат диплома за висше образование и се нареждат на опашката да подсигуряват педагогическото обучение на нацията...
dakota_

Мнениеот малкия » 30 Май 2013, 18:22

Е това последното беше брутално... Надявам се да е било несполучлив опит за майтап.
Щото в противен случай бих задал един-два въпроса. Ама засега ще се въздържа - точно поради изразената по-горе надежда...

Сега малко по темата.
Прав си, младежо. Повечето (ако не и всички) сме забравили, че има и хора, които мечтаят за самата професия. (Макар че - забележи - твърде е възможно сред нас да има и някои, които навремето са били точно такива...) Завъртяло ни е ежедневието - проблеми в службата, лични проблеми, сметки за плащане, жени, деца... И някак си сме започнали да забравяме.
А казват, че ччовек бил толкова голям, колкото са големи мечтите му...
Едно мога да те посъветвам. Гони мечтата си. Преследвай я. Но докато я гониш, опитай се да се информираш по-подробно какво те чака, ако/когато я настигнеш. Така може да си спестиш някои разочарования...
Валентин Попов ГПУ - Благоевград
малкия

Мнениеот dakota_ » 30 Май 2013, 18:36

малкия написа:Е това последното беше брутално... Надявам се да е било несполучлив опит за майтап.
Щото в противен случай бих задал един-два въпроса. Ама засега ще се въздържа - точно поради изразената по-горе надежда...

Сега малко по темата.
Прав си, младежо. Повечето (ако не и всички) сме забравили, че има и хора, които мечтаят за самата професия. (Макар че - забележи - твърде е възможно сред нас да има и някои, които навремето са били точно такива...) Завъртяло ни е ежедневието - проблеми в службата, лични проблеми, сметки за плащане, жени, деца... И някак си сме започнали да забравяме.
Едно мога да те посъветвам. Гони мечтата си. Преследвай я. Но докато я гониш, опитай се да се информираш по-подробно какво те чака, ако/когато я настигнеш. Така може да си спестиш някои разочарования...

Какъв майтап Вальо,огледай се какво се случва около теб... Завършват средно образование и като по команда болшинството от завършилите се упътват към ВУЗ и забележи,че подават документи за всички специалности във ВУЗ и започват където ги класират... Познавам хора,които опитват с инженерни специалности,но подават документи и за предучилищна и начална педагогика...Ако никъде не ги вземат,да може да се класират като последен шанс за висше образование в педагогиката...също е и с библиотекарството... При мен имам 3-4 полицаи завършили задочно Университет по библиотекознание... Нерде Ямбол,нерде Стамбул ....
Запитвал ли си се за какъв чеп са ни толкова вишисти с толкова безумни и неприложими специалности...Каква стойност имаше висшето образование по наше време (казвам по наше време,защото с теб сме на едни години) и какво е в момента нивото на висшето образование... Кога по наше време се е говорило,както сега в днешно време за тотална неграмотност...
dakota_

Мнениеот kermit » 30 Май 2013, 19:34

dakota_ написа:
малкия написа:Е това последното беше брутално... Надявам се да е било несполучлив опит за майтап.

Сега малко по темата.

Какъв майтап Вальо,огледай се какво се случва около теб... Завършват средно образование и като по команда болшинството от завършилите се упътват към ВУЗ и забележи,че подават документи за всички специалности във ВУЗ и започват където ги класират... Познавам хора,които опитват с инженерни специалности,но подават документи и за предучилищна и начална педагогика...Ако никъде не ги вземат,да може да се класират като последен шанс за висше образование в педагогиката...също е и с библиотекарството... При мен имам 3-4 полицаи завършили задочно Университет по библиотекознание... Нерде Ямбол,нерде Стамбул ....
Запитвал ли си се за какъв чеп са ни толкова вишисти с толкова безумни и неприложими специалности...Каква стойност имаше висшето образование по наше време (казвам по наше време,защото с теб сме на едни години) и какво е в момента нивото на висшето образование... Кога по наше време се е говорило,както сега в днешно време за тотална неграмотност...

Аз като запознах работа преди 10 години имаше един куп офицери,завършили кой за агроном,кой за технолог,кой за учител.Сега част от тях са на ръководни длъжности.Имаше и една друга категория-да те направят офицер по заслуги.Какви точно бяха заслугите и по-точно към кого, е друг въпрос.Така че винаги е имало подобни"специалисти" в МВР.Иначе похвално е ,че момчето иска да се реализира професионално като полицай или военен.Бих му препоръчал само да избере една от двете професии,защото те са доста различни.И на мен детската ми мечта беше да стана полицай и съм я изпълнил.И честно казано не съжалявам.
kermit

Мнениеот dsuzunov » 30 Май 2013, 19:41

Иване, избрал си два пътя - армия и полиция.
Ако постъпиш в армията, ще попаднеш в затворено общество, ще се ограничи мирогледа и социалните ти контакти.
Предимствата са по-ранното пенсиониране ( което едва ли те интересува в момента), постоянната и сигурна заплата и задграничните мисии, ако успееш да се класираш. От които обаче, може и да не се завърнеш.
Ако постъпиш в МВР, ще си сред хората, ще си засипан с работа и ако попаднеш на свестен колектив, ще ти е лесно. Предимствата са аналогични с армията, без мисиите. Ще имаш възможността да се срещаш най-долните слоеве на обществото ни. Ще бъдеш оплюван и освиркван заради грешките или бездействието на тези над теб.
Говори с познати военни и полицай за да добиеш представа от първа ръка.
Успех!
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот dakota_ » 30 Май 2013, 19:48

kermit написа:
dakota_ написа:

Сега малко по темата.

Аз като запознах работа преди 10 години имаше един куп офицери,завършили кой за агроном,кой за технолог,кой за учител.Сега част от тях са на ръководни длъжности.Имаше и една друга категория-да те направят офицер по заслуги.Какви точно бяха заслугите и по-точно към кого, е друг въпрос.Така че винаги е имало подобни"специалисти" в МВР.Иначе похвално е ,че момчето иска да се реализира професионално като полицай или военен.Бих му препоръчал само да избере една от двете професии,защото те са доста различни.И на мен детската ми мечта беше да стана полицай и съм я изпълнил.И честно казано не съжалявам.

С риск да се отклоним от темата ще ти кажа за тази категория "офицер по заслуги" как се ставаше... Голям принос даваха циганите за тази придобивка "офицер по заслуги" ... При нас в дирекцията има няколко такива кадри... всичките бяха квартални в села с преобладаващо циганско население и множество кражби...циганите им пъхаха под вратите на приемните имената на крадци и къде да намерят откраднатото.... Няма да продължавам,маркирах главното... заслугите бяха голяма разкриваемост... Има и други варианти,но форума е публичен и не бива да се плюе в кладенеца от които пием вода...
Едно неща ще ти кажа,такива "полицаи по заслуги" в голямата си част остават "фатмаци" Ако не знаеш какво е фатмак и психологията на фатмака,може да питаш твои колеги офицери от кариерата,те са виждали фатмаци,сблъсквали са се с фатмаци и знаят какви беди носят фатмаците...
dakota_

Назад към Предложения и дискусии