ДОСЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО ИЗВЪН МВР

Re: ДОСЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО ИЗВЪН МВР

Мнениеот kir4 » 01 Юни 2013, 18:01

В крайна сметка яснота няма никаква!
Че ще разпарчетосат МВР е повече от ясно,но в каква степен ще дадат самостоятелност на досъдебното производство едва ли знаят и самите политици!
Все пак се радвам ,че се правят някакви реформи в МВР - отдавна вече беше време!
Тези мегаструктури като ГД,,Национална полиция''със свръхконцентрация на персонал и власт трябва да останат завинаги в миналото!
kir4

Мнениеот dinkovm » 01 Юни 2013, 22:02

НО В ЕДНО ОР-ТАТА И НАЧАЛНИЦИТЕ СИ ПРИЛИЧАТ - В НЕПРЕСТАННИЯ НАТИСК И КАРТОНОМАНИЯТА!
На никой не му пука дали има достатъчно доказателства,само картона е важен!
Дано ни отделят!

Това е така защото РП са се вманиачили да са скъпо платени машинописки. Нито разследващи, нито полицаи. На някой трябва и да му пука и за разкриваемостта, щото на РП май не му пука кой колко труд е хвърлил преди него. Някой ОР проявяват и творчество по някога, за разлика от РП. Дано ви отделят...със заплати за машинописки.
Може да си добър човек и без да си полицай , но за да си добър полицай е задължително да си добър човек.

http://www.vbox7.com/play:ab83519d
Аватар
dinkovm
Инструктор

Мнениеот dakota_ » 02 Юни 2013, 11:25

Разследващите полицаи сами се отделиха още в самото начало.Спомням си,когато дойдоха в РУП и вместо да гледат да се впишат в атмосферата на РУП и да се адаптират към службата,те бяха повярвали на някой,който ги беше излъгал,че ги назначават за началници и така и не успяха да намерят мястото си в строя.
dakota_

Мнениеот kir4 » 03 Юни 2013, 06:13

Каквото е писано,това ще стане!
kir4

Мнениеот kermit » 03 Юни 2013, 18:15

dakota_ написа:Разследващите полицаи сами се отделиха още в самото начало.Спомням си,когато дойдоха в РУП и вместо да гледат да се впишат в атмосферата на РУП и да се адаптират към службата,те бяха повярвали на някой,който ги беше излъгал,че ги назначават за началници и така и не успяха да намерят мястото си в строя.

Много,ама много си в грешка.Аз нямам никакви проблеми с колегите от която и да е служба/е понякога има и изключения,но те се отнасят за личностните качества на даден колега-например има един дежурен по ОДЧ,който една трета от състава на РУП иска да го бие,една трета иска да прави любов с него,а последната трета иска хем да го бие,хем да прави любов с него/.Просто няма какво да делим с колегите от другите служби.Ето днес един голям НАЧАЛНИК на участък беше навикал едни колеги от патрула ,с които отработихме един случай.И аз им казах,ако въпросния шеф има някакви претенции да се обръща към мен,защото каквото и да сме правили е ставало по моя инициатива.Ама кой знае защо не се обади да ме пита.Защото щях да го пратя обратно в помашките колиби ,от които е дошъл в града.По-скоро има някакво напрежение между ОР и експертите от НТЛ и между ОР и районните инспектори.Не знам защо така се получава в ръководеното от теб РУП.При нас РП нямаме никакви проблеми с колегите/изключвам колежките РП,ама и друг път съм писал,че в полицията не е място за жени/.Недей да си толкова злобен към РП,като се замислиш ще видиш,че при тях подмазвачеството и доносничеството е на много ниско ниво и можеш да им имаш доверие,че няма да ти забият нож в гърба.
kermit

Мнениеот dakota_ » 03 Юни 2013, 18:42

kermit написа:
dakota_ написа:Разследващите полицаи сами се отделиха още в самото начало.Спомням си,когато дойдоха в РУП и вместо да гледат да се впишат в атмосферата на РУП и да се адаптират към службата,те бяха повярвали на някой,който ги беше излъгал,че ги назначават за началници и така и не успяха да намерят мястото си в строя.

Много,ама много си в грешка.Аз нямам никакви проблеми с колегите от която и да е служба/е понякога има и изключения,но те се отнасят за личностните качества на даден колега-например има един дежурен по ОДЧ,който една трета от състава на РУП иска да го бие,една трета иска да прави любов с него,а последната трета иска хем да го бие,хем да прави любов с него/. Просто няма какво да делим с колегите от другите служби.Ето днес един голям НАЧАЛНИК на участък беше навикал едни колеги от патрула ,с които отработихме един случай.И аз им казах,ако въпросния шеф има някакви претенции да се обръща към мен,защото каквото и да сме правили е ставало по моя инициатива.Ама кой знае защо не се обади да ме пита.Защото щях да го пратя обратно в помашките колиби ,от които е дошъл в града.По-скоро има някакво напрежение между ОР и експертите от НТЛ и между ОР и районните инспектори.Не знам защо така се получава в ръководеното от теб РУП.При нас РП нямаме никакви проблеми с колегите/изключвам колежките РП,ама и друг път съм писал,че в полицията не е място за жени/.Недей да си толкова злобен към РП,като се замислиш ще видиш,че при тях подмазвачеството и доносничеството е на много ниско ниво и можеш да им имаш доверие,че няма да ти забият нож в гърба.

В грешка изпадаш винаги,когато приемаш думите ми насочени персонално към теб!
Не си спомням да сме имали напрежение между експерти и ОР,както и между ОР и РИ...,но за напрежение между ОР и РП примери дал Бог и за съжаление все заради това,че РП искат да са отделно и да са началници...Някои РП с повече стаж разбраха,че не са назначени за началници и проблеми няма...както се казва намериха си местото в строя...
Началника на участъка няма работа с теб и не може да търси отговорност от теб,той търси отговорност от хората си...Нищо не можеш да му кажеш и ти,защото каквото и да му кажеш на него му е през перваза на .... Аз съм най-добронамерения човек към РП и даже не ми се иска да чувам,че биха ви отделили от нас... Без такъв джумбиш не бих искал да остава управлението ;)
dakota_

Мнениеот Lord » 03 Юни 2013, 18:52

kermit написа:...По-скоро има някакво напрежение между ОР и експертите от НТЛ и между ОР и районните инспектори...

Е, колега Кермит, отдавна следя постовете ти и с доста от тях съм отчасти съгласен, а с някои дори и напълно, но с цитата не съм съгласен в никакъв случай.
Повечето служители в териториална са започнали в ООР и ПК, а всичките ни служители ОР са били униформени, с едно изключение и му личи. Подобво е и при експертите и младши експертите. Абсурдно е там да се появи напрежение, особено след премахване на мл. разузнавачите, защото основно работата и при разкриваемостта на дребните, но ежедневни престъпления отиде в отговорностите на мл.ПИ и ПИ, а и съгласно новата инструкция за работата и организацията на дейността им това е един от приоритетите им.

В интерес на истината относно взаимодействието на РП с останалите колеги от управлението аз също не мога да се оплача, нормализираха се нещата с времето. Факт е, че работим / или купонясваме/ много по-лесно, а и ползотворно /с резултати/ с колеги РП, които преди това са работили при нас, като реални полицаи, просто е факт, защото знаят каква е идеята на работата в полицията, разследването и крайната цел.
Аватар
Lord

Мнениеот kermit » 03 Юни 2013, 19:16

dakota_ написа:
kermit написа:

Много,ама много си в грешка.Аз нямам никакви проблеми с колегите от която и да е служба/е понякога има и изключения,но те се отнасят за личностните качества на даден колега-например има един дежурен по ОДЧ,който една трета от състава на РУП иска да го бие,една трета иска да прави любов с него,а последната трета иска хем да го бие,хем да прави любов с него/. Просто няма какво да делим с колегите от другите служби.Ето днес един голям НАЧАЛНИК на участък беше навикал едни колеги от патрула ,с които отработихме един случай.И аз им казах,ако въпросния шеф има някакви претенции да се обръща към мен,защото каквото и да сме правили е ставало по моя инициатива.Ама кой знае защо не се обади да ме пита.Защото щях да го пратя обратно в помашките колиби ,от които е дошъл в града.По-скоро има някакво напрежение между ОР и експертите от НТЛ и между ОР и районните инспектори.Не знам защо така се получава в ръководеното от теб РУП.При нас РП нямаме никакви проблеми с колегите/изключвам колежките РП,ама и друг път съм писал,че в полицията не е място за жени/.Недей да си толкова злобен към РП,като се замислиш ще видиш,че при тях подмазвачеството и доносничеството е на много ниско ниво и можеш да им имаш доверие,че няма да ти забият нож в гърба.

В грешка изпадаш винаги,когато приемаш думите ми насочени персонално към теб!
Не си спомням да сме имали напрежение между експерти и ОР,както и между ОР и РИ...,но за напрежение между ОР и РП примери дал Бог и за съжаление все заради това,че РП искат да са отделно и да са началници...Някои РП с повече стаж разбраха,че не са назначени за началници и проблеми няма...както се казва намериха си местото в строя...
Началника на участъка няма работа с теб и не може да търси отговорност от теб,той търси отговорност от хората си...Нищо не можеш да му кажеш и ти,защото каквото и да му кажеш на него му е през перваза на .... Аз съм най-добронамерения човек към РП и даже не ми се иска да чувам,че биха ви отделили от нас... Без такъв джумбиш не бих искал да остава управлението ;)

Искам да кажа,че винаги заставам зад колегите от патрула и в този случай лично поемам отговорността за техните действия,защото наистина те съгласуваха какво да правят с мен.Този началник на участък може както казваш да му е през перваза,ама и на мен ми е през оная работа за това той какво мисли.Просто колегите от патрула са му казали ,че аз съм им казал какво да правят и онзи е бил дотам с навикванията.Щото ако много се пеняви винаги може да отидем при някой от шефовете и ти гарантирам,че ще вземат моята страна,защото за разлика от него не съм расъл в помашка колиба и имам малко повече познания от него по наказателно право и процес.Защото съм такъв човек и поемам отговорността за това ,което се е случило/може би и затова колегите от други служби ме уважават/.Иначе при нас съществува напрежение между ОР и експертите,защото първите смятат,че експертите не полагат достатъчно усилия да открият отпечатъци на МП/но колегата Узунов по-добре би могъл да го каже това/.Поне такива са моите впечатления от разговорите с експертите от НТЛ.
kermit

Мнениеот dakota_ » 03 Юни 2013, 19:58

kermit написа:
Искам да кажа,че винаги заставам зад колегите от патрула и в този случай лично поемам отговорността за техните действия,защото наистина те съгласуваха какво да правят с мен.Този началник на участък може както казваш да му е през перваза,ама и на мен ми е през оная работа за това той какво мисли.Просто колегите от патрула са му казали ,че аз съм им казал какво да правят и онзи е бил дотам с навикванията.Щото ако много се пеняви винаги може да отидем при някой от шефовете и ти гарантирам,че ще вземат моята страна,защото за разлика от него не съм расъл в помашка колиба и имам малко повече познания от него по наказателно право и процес.Защото съм такъв човек и поемам отговорността за това ,което се е случило/може би и затова колегите от други служби ме уважават/.Иначе при нас съществува напрежение между ОР и експертите,защото първите смятат,че експертите не полагат достатъчно усилия да открият отпечатъци на МП/но колегата Узунов по-добре би могъл да го каже това/.Поне такива са моите впечатления от разговорите с експертите от НТЛ.

Според мен има много да учиш от службата.Да заставаш винаги зад гърба на някой е едно и да заставаш зад гърба на някой,когато се налага е нещо съвсем друго.Застава се зад гърба на колега,когато е прав в действията си.Началника на участъка е прав да проявява взискане към хората си и те са длъжни да го уведомяват за действията си.Такава е субординацията и такава е службата в РУП.Ти си РП и поемаш отговорност само в рамките на служебните си задължения,а отговорността на Н-ка на УП е отговорност за всичко,което се случва в поверения му район...
Това,което описваш за ОР и експерт не е напрежение,а се нарича подход от страна на опитен ОР... посочва на експерта мястото и му казва,че бас лови,че няма да може да извади годен отпечатък и експерта му доказва обратното :) После пият водка,може и две и си казват "Пука ни,че РП си мислят,че има напрежение между нас" :D
dakota_

Мнениеот kermit » 03 Юни 2013, 20:15

Няма какво да уча-имат да учат някои неграмотни началници на участъци,завършили вечерна гимназия и станали офицери по"заслуги".А заслугите им са пълни багажници със свинско и винско.Винаги помагам на колегите от други служби,когато имам възможност,а в случая поемам отговорност и за техните действия,защото те наистина правеха това,което аз им казах.Защото тъпото животно ги е навиквал защо не са взели писмени обяснения на пострадалия,при положение,че има образувано бързо производство и аз съм го разпитал като свидетел.И аз казах на колегите- ако господина с вечерната гимназия и заслугите се интересува защо не са взели обяснения, да ми се обади и аз ще му обясня.Ама кой знае защо не се обади.Виж да се прави на голям мъж на колегите от патрула може.
kermit

Мнениеот dsuzunov » 03 Юни 2013, 20:43

Иначе при нас съществува напрежение между ОР и експертите,защото първите смятат,че експертите не полагат достатъчно усилия да открият отпечатъци на МП/но колегата Узунов по-добре би могъл да го каже това/.Поне такива са моите впечатления от разговорите с експертите от НТЛ.

Дакота много точно е показал какъв трябва да е подхода на ОР към експерта, участващ в огледа.
Това,което описваш за ОР и експерт не е напрежение,а се нарича подход от страна на опитен ОР... посочва на експерта мястото и му казва,че бас лови,че няма да може да извади годен отпечатък и експерта му доказва обратното :) После пият водка,може и две и си казват "Пука ни,че РП си мислят,че има напрежение между нас"

Факт е обаче, че на вас РП хич не ви "дреме" какво ще открием на МП. За разлика от оперативните.
И още нещо:
на всяко МП мога да откривам дакт. следи (а не отпечатъци), но друг е въпроса, чии ще са те. Един бърз поглед с цел набелязване на обекти за обработка ми съкращава 2/3 от времето за огледа. Няма нужда да обработвам следоневъзприемащи повърхности, за да демонстрирам дейност.
И много ми се ще, РП и ОР и всичките които по време на дежурство посещават МП и съставят протоколите за огледи, да попрегледат учебника по криминалистика.
Не за друго, ами по-малко ще се излагат с въпросите и задачите които ни поставят. Във всяко РУП, при експертите го има този учебник.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот kermit » 03 Юни 2013, 20:51

dsuzunov написа:
Иначе при нас съществува напрежение между ОР и експертите,защото първите смятат,че експертите не полагат достатъчно усилия да открият отпечатъци на МП/но колегата Узунов по-добре би могъл да го каже това/.Поне такива са моите впечатления от разговорите с експертите от НТЛ.

Дакота много точно е показал какъв трябва да е подхода на ОР към експерта, участващ в огледа.
Това,което описваш за ОР и експерт не е напрежение,а се нарича подход от страна на опитен ОР... посочва на експерта мястото и му казва,че бас лови,че няма да може да извади годен отпечатък и експерта му доказва обратното :) После пият водка,може и две и си казват "Пука ни,че РП си мислят,че има напрежение между нас"

Факт е обаче, че на вас РП хич не ви "дреме" какво ще открием на МП. За разлика от оперативните.
И още нещо:
на всяко МП мога да откривам дакт. следи (а не отпечатъци), но друг е въпроса, чии ще са те. Един бърз поглед с цел набелязване на обекти за обработка ми съкращава 2/3 от времето за огледа. Няма нужда да обработвам следоневъзприемащи повърхности, за да демонстрирам дейност.
И много ми се ще, РП и ОР и всичките които по време на дежурство посещават МП и съставят протоколите за огледи, да попрегледат учебника по криминалистика.
Не за друго, ами по-малко ще се излагат с въпросите и задачите които ни поставят. Във всяко РУП, при експертите го има този учебник.

Никога не съм си позволявал да се бъркам в работата на експертите от НТЛ.На МП всеки си знае неговата работа.И работата при нас върви.Имаме превъзходни отношения с експертите/е не всички РП в интерес на истината са така,но техен си проблем/.
kermit

Мнениеот dsuzunov » 03 Юни 2013, 21:03

Има разлика между досаждане (или бъркане) в нашата работа и подсказване.
Както знаеш, четири очи виждат повече от две. Често се случва, някой от присъстващите на огледа да поиска заснемане определени сцени или предмети, допълнително от основните кадри. Интересното е, че никой до сега не се е поинтересувал от тези снимки. Сега, във времената на цифровата фотография може да снима много при това с доста високо качество. Само да има кой да гледа.
Димитър Узунов - Пловдив
Аватар
dsuzunov

Мнениеот kir4 » 03 Юни 2013, 21:33

Колеги, обърнахме темата в сблъсък на службите!
Аз лично като разследващ полицай се намирам в превъзходни отношение с всички НТЛ ,а мога да кажа същото и за всичките ми колеги!
Не мога да кажа същото обаче за отношенията между НТЛ и ОР!
НТЛ винаги са виновни ,че не могат да намерят следи на местопроизшествието,а те какво са виновни,че всяко циганче вече се изучи и носи ръкавици!
И колега Дакота въобще не съм съгласен с теб по отношение на отговорността на РП.
Разследващият полицай най-вече отговаря пред закона и съвестта си ,а след това пред началника!
kir4

Мнениеот dakota_ » 03 Юни 2013, 21:47

kir4 написа:Колеги, обърнахме темата в сблъсък на службите!
Аз лично като разследващ полицай се намирам в превъзходни отношение с всички НТЛ ,а мога да кажа същото и за всичките ми колеги!
НТЛ винаги са виновни ,че не могат да намерят следи на местопроизшествието,а те какво са виновни,че всяко циганче вече се изучи и носи ръкавици!
И колега Дакота въобще не съм съгласен с теб по отношение на отговорността на РП.
Разследващият полицай най-вече отговаря пред закона и съвестта си ,а след това пред началника!

Кога и къде съм казал обратното,че да не си съгласен с мен ?
dakota_

Мнениеот катюша » 04 Юни 2013, 06:36

kir4 написа:Колеги, обърнахме темата в сблъсък на службите!

Ти може да си в превъзходни отношения с НТЛ и ОР,но дали те могат да кажат същото за теб ;)
Разследващия полицай най-вече отговаря пред наблюдаващия прокурор и ако не се вслушва в указанията му,честно прокурора му набива канчето и му показва кой,кой е в досъдебното производство.
катюша

Мнениеот Sir Humphrey » 04 Юни 2013, 08:35

катюша написа:Разследващия полицай най-вече отговаря пред наблюдаващия прокурор и ако не се вслушва в указанията му,честно прокурора му набива канчето и му показва кой,кой е в досъдебното производство.

Май този прокурор (http://www.capital.bg/blogove/pravo/201 ... oboia_nad/) не е от набиващите канчета. Иначе нямаше да се изложи така пред съда.
Аватар
Sir Humphrey

ПредишнаСледваща

Назад към Предложения и дискусии